Vzpoura na Bounty (1962)

Dnes už klasický příběh střetu mladého idealisty s krutým despotou. Brando je jako vždy cool, ale jeho soupeři strašně škodí, že z něj scénář dělá jen despotickou figurku.

Detroit Rock City (1999)

Film s opravdu geniálním soundtrackem, který by klidně mohl sloužit jako encyklopedie rocku.

Quantum of Solace (2008)

Nový Bond začíná jen 10 sekund po konci Casina Royale. Hlavní hnací silou filmu je opět vynikající Daniel Craig, který sice mnohem více připomíná nakrknutého Jasona Bourna než uhlazeného hláškujícího elegána s povolením zabíjet, ale tahle změna mě osobně vyhovuje. Rukopis choreografů z konkurenční série je zatraceně vidět a Craig místy opravdu připomíná smrtící mašinu, která jde do akce hlava nehlava. Bondgirls jsou ucházející škoda, že se Forster nedržel tradice posledních několika bondovek, že bondgirl musí umět i hrát. Neustále nakrknutá Olga Kurylenko byla místy k nepřežití, naštěstí až na jeden delší monolog takřka nemluví. 7/10 a těším se na další setkání

Duel Frost/Nixon (2008)

Příjemný exkurz do zákulisí jednoho z nejslavnějších rozhovorů všech dob. Ron Howard se po nevydařené Šifře mistra Leonarda vrátil s menším projektem a zabodoval. Hlavní díky vynikajícímu hereckému odsazení v čele s famózním Frankem Langellou, který je takřka dokonalou Nixonovou kopií, která si několika větami s lehkostí dokáže získat i své největší odpůrce. Nicméně by byla škoda neocenit i ostatní herce především Sama Rockwella, který nezkušenému Frostovi dává neúspěchy pěkně sežrat. Howard režíruje decentně, nenápadně a velmi pěkně prolíná skutečné televizní záběry, fiktivní výpovědi aktérů a pomalu posouvající se děj. 8/10

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Překvapivě dobré. Zajímavě rozklížený film, který místy neví jestli chce být snad k pietě k originálu lidovou řachandou nebo výpovědí o ztraceném mládí hlavních hrdinů. Tauš umně navazuje melancholickou náladu při čemž jej výborně podporuje hudba Waltera Krafta. Velkou pochvalu posílám Johnovi s Pelantem za zařazení životních osudů jednotlivých herců (Suchánek, Jeníčková, Duchoslav). 7/10

96 hodin (2008)

Tenhle film konečně rozsekl starou otázku jestli je lepší Bond nebo Bourne. Liem Neeson jako agent ve výslužbě by seřezal na hromadu oba najednou. Čisté žánrové řemeslo, které si nedělá starosti s brutalitou. Před rozzuřeným otcem v podání Liama Nessona musí smeknout všichni fanoušci akčních filmů. Pierre Morel si hodně nahlas řekl o zámořské angažmá.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Poctivé řemeslo, které opět ukazuje, že Fincher to má prostě v ruce. Velký Hollywoodský film v tom nejlepším slova smyslu. Krásné obrazy, výprava, výborní herci a především skvělé triky, které Brada Pitta provedou takřka přes celé 20. století. Bohužel, PPBB postihuje stejný nešvar jako minulý rok Amerického gangstera. Výborný film, který je po formální stránce bez chybičky, ale emocionálně naprosto plochý a bez života.

Mlha (2007)

Darabont a King potřetí a opět geniálně. Mlha sice nedosáhla na slávu Shawshanku a Zelené míle rozhodně za nimi však nezaostává. Darabont se rozhodl vsadit na Carpenterovskou linku lidí uzavřených na obléhaném místě a napětí šponuje především přes fanatickou postavu M. G. Harden. Závěr sice jako by vypadl z jiného filmu, ale přesto před Darabontem opět smekám

Nestyda (2008)

Hodně příjemné překvapení. Po teaserech a trailerech, které zcela redefinovaly účel tohoto média jsem nečekal absolutně nic. O to víc mě pak víc překvapil výsledek, kterého Hřebejk dosáhl. Děj sice plyne od ničeho k ničemu a filmu chybí nějaké vyvrcholení, ale na Macháčkovy eskapády se příjemně kouká. Hřebejk se nesnaží divákům podsouvat, že se dívají na nějaké zásadní dílo s přesahem (jako u Krásky v nesnázích, Horem pádem a částečně i Medvídka), ale už podruhé v tomto roce se rozhodl hlavně bavit a to jak sebe tak i diváky. Neurážejících 7/10