Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech (Jiří Mádl), ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel (Kryštof Hádek), který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Drony jsou pro bývalé spolužáky ze střední školy propustkou do mnoha oblastí lidského konání, kam by se jinak nepodívali. Mezi jejich klienty patří prezidentský kandidát i výtvarníci pořádající happeningy. Drony ve filmu monitorují elektrárny, nosí luxusní kabelky na přehlídce místo modelek nebo sprejují ze vzduchu Petřínskou rozhlednu. Když se však jeden z hrdinů rozhodne využít dron k něčemu úplně jinému, situace ve firmě se začne komplikovat. (Falcon)

Dawe2

Mádl umí hrát, jeho šišlání ale nesnáším. Přitom by tam být nemuselo. Celkem kvalitní film, který má nějaké mouchy. ()

Ironhead

Zelenku a jeho filmy i divadelní hry mám rád, ale tady jsme se úplně nepotkali. Co do profesionálních parametrů není filmu moc co vytknout, kamera i herci skvělí... kamera snese dokonce i světová měřítka. Ale ten scénář, celé je to tak strašně těžko uvěřitelné. ()

petr.al

Filmový modelář Petr Zelenka nevymodeloval bohužel svůj nejlepší výtvor. Příběh navigátora dronů žánrově klopotně přelétává a působí jaksi neuspořádaně. Moje chyba, poněvadž jsem zjistil, že nejsem připraven na český politicko psychologický thriller. Tedy žánr, jenž v daleké cizině vypouští do ulic všechny ty Maratónce, Taxikáře, Šakali... Nicméně je o čem přemýšlet a za to panu Zelenkovi dík. P.S. Kato hrál Jiřího Mádla sqěle a navíc jsem vůbec netušil, že máme českou Cate Blanchett Helenu Dvořákovou. ()

starydivak

Na Zelenku se prostě jít musí. Jako v jiných filmech si zase vybral dva mimoně, z nichž Mádl je kupodivu zdánlivě ten menší blázen. Černobílé vidění světa obou hrdinů moc nesdílím, dobro a zlo je mnohem složitější, donkichotství Pavla a ukrytá Plechova volnost jsou podle mě hlavním motivem filmu, který nemůže mít pozitivní vyústění. Vůbec Zelenka předkládá dnešní svět, který se mi nelíbí. Asi záměr :) Jinak předtitulkové intro z Izraele je úchvatné a dobře uvádí Pavlovo motivaci vyrovnat svůj žal s celým světem. Dvě ženské linky se v průběhu filmu úplně vytratí, škoda. Víc bych se rozepsal, ale to bych už musel prozrazovat až moc z děje, a tak si to nechám pro sebe. Snad jen, že jsem podobným Don Kichot jako Pavel, ale stále více mě doba nutí chovat se jako Plech. Na film se zase podívám za 3 roky, kdy zdá se bude ještě aktuálnější. ()

glsak

Vynikající film! Zelenka a Sedláček dokážou jako jediní čeští soušasní reřiséři/scénáristé v jendé osobě trefně nastavovat zrcadlo české společnosti a u toho si nebrat servítky. Jediná výtka je k Mádlovi - tu jeho šišlací polohu jsem mu celý film prostě nemohl uvěřit. ()

MyPupa

Zajímavé drama o pevných životních postojích a názorech dvou kamarádů. Oba herecké výkony Kryštofa Hádka i Jirky Mádla jsou výborné, oceňuji kameru a scénář celého příběhu. Film dává jasné poselství o neakceptovatelnosti některých praktik současného světa a je více než jen komediálním dramatem. Po dlouhé době jsem odcházel z kina naplněn dojmem, že jsem viděl český film s kvalitním příběhem, který ve vás zanechá silnější dojmy. Dávám 80%. ()

Slepejsek

Těžce politizující film, který bohužel střílí příliš vysoko. Americké válečné zločiny? Žaloba na prezidenta a nejvyšší státní exekutivu? Natočit to Američani (tenkrát v Hollywoodu) s Pittem (místo Hádka) a diCapriem (jako šišlavým Mádlem) možná z toho byly nové Tři dny kondora nebo Případ pelikán (paralela s křídly není náhodná). Takhle film světem profrčí jako moucha černou dírou. Myslím, že je škoda, že autoři nerozvíjeli víc tu méně efektní domácí linii s hledáním spravedlnosti v české kotlině. Naťukávají řadu pohledů, ale dřív než je stačí nějak rozvinout, zabalí fidlátka a nadhozený míček nechají napospas jakoby snad doufali, že zůstane viset jako vztýčený prsteník ve vzduchu (typicky spor o minulost kandidáta). Přesto, že film místy poněkud překotně poskakuje (než se divák rozkouká) a že mne trochu zklamalo pojetí dronů - čekal bych něco exponovanějšího, je to biják ke koukání i zamyšlení. A hlavně s výbornými herci - uvěřitelně umanutý Kryštof Hádek, skvělý Jirka Mádl (sotva rok začal, už je tady adept na Lva) a nemohu pominout ani epizodní (ale 100%ně vytěženou) postavu bratrance anarchisty (Kamil Halbich). Podtrženo-sečteno: poctivých 60% ()

Pignon

Petr Zelenka zřejmě oslepl a natočil svůj Barrandov ending, Jinak si neumím vyložit děsivou představitelku filmové sestry vodníčka Hádka a také utkvělou představu zfilmovat touhu poloviny soudných Čechů a Češek, tedy likvidaci vetřelého slovenského protektora (zástupný motiv s Bushovou administrativou je vcelku průhledný) o hovniválovi nemluvě. To na film prostě nedá a tak se divák diví a diví. Dron vzlétá a dramatická a povznášející hudba se rozjíždí, Tady má film nejblíže k slovutnému paskvilu Vratné líáhve. Petr Zelenka se nachal slyšet, že náš humor je zlý, škoda že podal pomocnou ruku k dílu. ()

Trageeed

Modelář se se mnou hodně myšlenkově prolnul. Je to hodně odvážný film ve své aktuálnosti a nebojácnosti pojmenovat věci pravými jmény. A mám pocit, že všechny jeho nedokonalosti jsou schválně, že to je prostě nějaký plán pana Zelenky... ()

I.ball

Super film. Námět aktuální a také skvěle vrstevnatý příběh, který, když sloupnu všechny ty politické a šlechetné "sukýnky", je o pomstě z lásky a o lásce samotné - lásce k člověku. Panu Zelenkovi se také podařilo věrně vykreslit náladu, která v Česku panuje a postoj našinců vůči dění ve světě, za což si zaslouží uznání i rapper Mádl. Hádek jako zanícený a posléze rozčarovaný "pravdoláskař" také výborný. V neposlední řadě musím vyzdvihnout skvělý soundtrack. 80%. ()

Peabody

Modeláře čtu jako science fiction, pro mne je to přímý následník filmu O. Lipského “Muž z prvního století“, kde se MIloš Kopecký jako maloměštáctvím determinovaný muž dostává do budoucnosti a předvádí své vlastní chyby a jimi demonstruje slabiny své doby. Kryštof Hádek je zde oním mimozemšťanem, tedy člověkem z jiné doby (to není náhoda, že je dnešek s Babišem a Stankem, ale on chce žalovat Cheneyho a Rumsfelda, tedy politiky z dob George Bushe, stejně tak se jen tak ťukne, ře jeho americký právník, se kterým žalobu chystá, je mrtvý, aniž bychom věděli jak a jak dlouho). Je to někdo z jiné doby, podobně jako Adam (Radovan Lukavský) ve zmíněném filmu O. Lipského prochází udiveně a beze změny podivnou společností, ve které se ocitl. Pan Zelenka ukazuje názorně – byť místy nekonzistentně z hlediska toku vyprávění, možná až drkotavě - a v zásadě skoro vždy nepřímo (což je obojí jistě autorský záměr, nepodceňujme PZ, on zná mnoho a má nakoukáno hodně) hrůzu dnešní doby, kdy neplatí vůbec nic. Ani dnešní právníci, ani bývalí protestující nenabízejí řešení, všichni považují hlavního hrdinu za blouda nebo ohrožení sebe sama a je zcela jedno, jestli jsou to minulí prominenti soudci komunismu, nebo dnešní modloslužebníci dolaru/eura/koruny. Hodnoty jako odsouzení mučení, rozkrádání firmou DCH jsou směšné, i nám samým připadá divné se tím zabývat, opravdu vnitřeně emocionálně vzrušovat – mučit padouchy je přece OK a padouch je ten, kdo se mnou nesouhlasí, nebo koho za padoucha označil ten, komu věřím. BVojovat proti tomu je donkichotství a Don Quijotte je dnes asi jen směšná figurka. Spousta lidí to bohužel asi nepochopí a budou se otravovat, že se málo smějí, nebo se bavit tím, jestli má figura malé nebo velké kozy, kdo komu dá či nedá (nebo kdy už konečně) a s jakým výsledkem, ale ona alegorie jim unikne, protože tohle je opravdu film zdaleka ne jasně čitelný. Současně je to dílo přesahující hranice, díky bohu, protože taková naprostá většina českého filmu není, bud se baví naprostými kravinami, nebo v lepším případě třeba Vlastníků něčím zajímavým, specifickým, ale přece jen dost lokálním. Tohle je pro mne vrcholová poliitická satira formou alegorie, která nemá komentátor, který by za každou druhou scénou nějak říkal teď jste viděli tohle a teď bude tohle, ale nechává to na divácích, na což oni nejsou zvyklí, jako studenti před zkoušce, kteřé z většiny odpovídají s otazníkem za každou větou a pokud jim člověk nepřikyvuje, strašně rychle znejistí. V Modeláři jsou si jisti – kromě mimoše Hádka - jen parchanti a padouši, všichni ostatní pochybují a hledají, ale je jich málo, jsou izolováni a obvykle rezignovali a vychovávají svoje děti bez mobilů, nebo boj vzdali a hledají jen profit, nebo na boj, to nejčastěji, už ani nepomysleli – všichni kolem ve štábu jsou blbci, ale když nechceš ty, budu se muset vyspat s někým z nich. V kinech to díru asi neudělá, extrémní USofilové to proklejí, protože se zde autor neklaní jejich božstvu a dovoluje si - NO SPACE. Ale myslím, že se najde docela slušně lidí, kteří to pochopí. Já to přečetl takto, nemohu říci, že jsem se bavil, ale prožil jsem to a přemýšlel jsem se všemi svými limity. Ano, odehrává se to v Praze, ale nikdo moc nekouzlí s mosty a krásou města, ano, J Mádl je na hraně karikatury, K Hádek je sošný čestný neúprosný (ale lidský) a kolem nich jsou spousty postaviček, figurek, lidí z dnešní doby s plusy i mínusy. Doba je otištěna a uchována, díky za to. () (méně) (více)

Modeman123

Lehce úletová (zhruba tak jak Mádlův hlas) zpráva o stavu světa v polovině roku 2020 v kontrastu s lokálními, českými bojůvkami a problémy. Typická manufaktura pana Zelenky :-) ()

HMTD

Nemám rád filmy které se snaží špatné činy vykreslovat jako vyšší dobro i když jen tím stylem, aby se divák nad tím zamyslel a tvůrci byly jakoby z obliga. Nemám je rád přesně z toho důvodu, že lidé se pak cítí jako hrdinové, když dělají špatné činy a umí si je ve své hlavě uhájit, což pro spoustu psychopatů není nic těžkého. Čtu spoustu vyjádření "extrémistů" z různých táborů české společnosti(zejména těch protivládních), doporučuji autorům, aby si s těmito lidmi promluvili a zjistili jakou "oplývají logikou". Tři hvězdy ta skvělé herecké výkony, skvělou práci kameramanů ale i režiséra, jen ten námět je prostě kontraproduktivní. ()

Annaroz

Dalo se to vidět, ale pochybuju, že existuje někdo tak zoufale naivní, že očekává, že ČR bude žalovat vrcholné představitele USA. Ona vůbec ta postava modeláře byla dost divná. ()

aribari

Bezzubý Mádl symbolem bezzubého obsahu? Filmařsky zručný Zelenka se zaprodal už předvolebním klipem Přemluv bábu. V Modeláři je opět politicky odvážný, ale jen tam, kde se to smí, kde je to už povolené. Bude trestat Bushovu administrativu, sbírat peníze na atentát na Zemana, vyjmenuje všechny současné nepopulární politiky, ale kandidát na prezidenta je fiktivní postava. Falešná imitace odvahy je spíš ilustrací současné doby, nechtěně vypovídá o nevyřčeném mnohem víc, než asi autoři zamýšleli. Tvůrce se pojišťuje, aby u někoho nenarazil, aby si to u někoho nerozházel, ale aby vypadal pro jisté vrstvy kůl a trendy. Ale pozor, i odvážný Zelenka si drobátko naběhl, vypadá jako rusofil! To asi nechtěl. Nebo snad ano? Už nejde o cenzuru, ale o prachy, tak tam musí nacpat místo skutečného Kata nesnesitelně šišlajícího Mádla, a to jen kvůli oslímu můstku ke zločinu z let minulých. Dnešní problém však není v otcích, kteří mají ozářené koule z uranových dolů. Nebylo by pravdivější, kdyby Mádlův otec byl bývalý komunistický potentát, který synáčkovi zařídil filmařskou agenturu? Takže co nám vlastně chtěl film říci? Je to povrchní politický guláš, ironický škleb, moralitka nebo mírná anarchie v mezích zákona? ()

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán