Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech (Jiří Mádl), ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel (Kryštof Hádek), který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Drony jsou pro bývalé spolužáky ze střední školy propustkou do mnoha oblastí lidského konání, kam by se jinak nepodívali. Mezi jejich klienty patří prezidentský kandidát i výtvarníci pořádající happeningy. Drony ve filmu monitorují elektrárny, nosí luxusní kabelky na přehlídce místo modelek nebo sprejují ze vzduchu Petřínskou rozhlednu. Když se však jeden z hrdinů rozhodne využít dron k něčemu úplně jinému, situace ve firmě se začne komplikovat. (Falcon)

campix

Jsem za Petra Zelenku strašně rád. Autorské filmy se u nás prostě tolik netočí. Buď dobová drama nebo konzumní romantický komedie, jinak je tu poměrně sucho. A přesto, že mě Modelář poměrně zklamal, tak si ho strašně cením. Modelář je drama někde na pomezí mezi politicko-společnostní agitkou a dramatem o extremismu, kde se probírá Zelenkovo oblíbené češství. Bohužel to nefunguje tak, jako například ve Ztraceni v Mnichově, kde ta parodická linka jasně kraluje. Tady se to bere strašně vážně a vzniká tak prapodivný slepenec. Vztahy mezi jednotlivými postavami jsou hodně turbulentní a prapodivné. Naivita hlavního hrdiny těžko pochopitelná a stravitelná. Jinak je to na naše poměry řemeslně skvělé udělané a Mádl jako ''Kato'' je super. ()

sator

Zajímavý kousek... Výhrady mám k šumlování Mádla, je to loztomilé ale složité chytat co říká.. Za námět 5* Lenka (Kristýna Frejová) říká není každý jako "Ratner" ten šel nejspíš rovnou do Nebe. Michael Ratner (13. června 1943 - 11. května 2016) byl americký právník . Po většinu své kariéry byl prezidentem Centra pro ústavní práva (CCR), neziskové organizace pro řešení lidských práv se sídlem v New Yorku, a předsedou Evropského centra pro ústavní a lidská práva (ECCHR) se sídlem v Berlíně. ()

StanislachKo

Nič prevratné, ale minimálne príjemné s trpkou dochuťou. Kryštof výborný a Jirka parodoval Kató z Prago Union priam úžasTne! 10 jakubiskov by som hneď vymenil za jedného Zelenku. Úplne vážne. ()

dr.fish

Zelenka je podle mne především frustrovaný poměry v naší kotlině. Hrdinovi filmu vadí, že Čechy zajímají jen domácí zprávy a odpovědnost za osud světa nechávají na jiných státech. I ta EU je pro ně jen dojná kráva, ve skutečnosti jí nemají rádi. Náš hrdina je v Čechách ztracený a opuštěný. Svět kolem něj se bleskově mění v nakupovací aplikaci, hodnotní lidé mizí. Není komu věřit, všichni vyjí s vlky. Demonstrování je mrtvé, zbývá jen přímá akce. Tenhle film jde rozhodně mnohem hloub, než se tváří. 80% ()

vnimatkrasu

Modelář je příliš weirdo na to, abych si ho úplně vychutnal. Úcta mu ale patří. Minimálně za to, jak se Zelenka nebojí vyhonit témata a motivy, kterejch se českej film obvykle vystříhává, nebo za to, jak vede šišlavýho Mádla, aniž by jeho kreace působila k smrti trapně. Ten záměrnej narativní galimatyáš Modeláře se u mě ale ve výsledku míjí účinkem. Svěží to je. K jídlu už míň. ()

HonzaBez

"Kudy vedou barikády?" Petr Zelenka byl vždy hodně originální režisér, to však neznamená, že jsem pochopil, na jaké straně barikády v případě tohoto filmu stojí a proč ho vlastně natočil. Chce se připomínkou skandálního chování Bushovy administrativy v Iráku vymezit vůči současné západní/ euroamerické společnosti? Chce se vysmívat fenoménu politických "mesiášů", kteří se snaží tuto demokratickou společnost rozložit zevnitř? Postava leteckého navigátora Pavel (Kryštof Hádek) mi ze scenáristického hlediska přišla jen stěží uvěřitelná. Idealista co se chová jako magor? No nevím. A pitvořící Mádl to bylo jako co? ()

Lachtaan

Hranice mezi třetí a čtvrtou hvězdou je asi vůbec nejtenčí ze všech možných pomezí na pětihvězdičkové škále. Dost možná proto se takové množství filmů zde na databázi pohybuje v okolí 70 % procent. A právě přesně tam bych zařadil můj vůbec první snímek nejen nového roku, ale rovnou celého desetiletí. Zásluhou spešl předpremiéry jsem měl možnost vidět velmi moderní kousek, ve kterém se režisér Zelenka rozhodl skloubit současné technologie s nepříjemně aktuálními sociálními problémy a navzdory tomu, že právě tahle kombinace může začít v průběhu filmu nudit, nelze z kina odcházet zklamaný. Pokud máte i přes špatnou pověst české tvorby zásluhou Kameňáků, Babovřesek a dalších paskvilů pořád naše filmy tak rádi jako já, nebudete nad Modelářem remcat. [viděno v Cinestar Plzeň 30.1.2020] ()

Johnny.ARN

Čakal som niečo úplné, nie českého snílka v boji za spravodlivosť a lepšie súdnictvo. Mádl má za výkon a hlavne za reč jednu hviezdu, to je bez debaty. Zábery tam boli pekné aj ten úvod je fajn, len potom to skĺzne do niečo, čo vás nezaujíma a záver už len tak vyšumí. Škoda preškoda, premrhaný potenciál. 2 z 5 ()

JimmyII

Asi nejmíň český film, jaký tu v posledních letech vznikl. Modelář je odvážný politický statement, řemeslně skvěle natočený, obsahově podnětný a provokativní. Jen houšť! ()

Mrkvič

Velmi zajímavé téma, ale podáno tak... tak nějak zvláštně. Od začátku film působí jako zjevení ve srovnání s jinou českou tvorbou. Což beru jako plus. Téma žaloby podané u nás na zločiny proti lidskosti spáchané administrativou usa a rozdílné vnímání práva západu a u nás, je hodně zajímavé. Závěr, kdy dojde na akci, která skončí tak, jak skončila, ale ve výsledku se nestalo nic a ani konec samotného hrdiny není podán nějak dramatičtěji, to mě dost mrzí. No a potom tu máme úvodní dvojici, kdy jedné není kloudně rozumět a skoro bych snesl titulky. A druhá postava je taková divná. Nemusí to být uvědomělý svalovec, který pokosí všechny záporáky. Ale jak mám Hádka rád, tak tady mi možná jeho hraní a nebo ta světaznalá postava, která se ale vůbec neorientuje v českých poměrech, vůbec neseděla. Stejně tak jeho vývoj. Kdyby byl film možná delší a hlavní postava si na scéně odbyla více času, snad by i mně došlo, jaké všechny pocity a dojmy ve mě chtěl režisér zelenka vyvolat. ()

_DAVE_

Poměrně nečekaný a velmi zajímavý komediálně-dramatický zážitek kombinují vztahové otázky, sociální témata, domácí i světovou politiku.. Celá ta horní věta zní divně až odpudivě :) Ale poměrně věrohodně popisuje "Modeláře", který jako film není vůbec špatný. ()

MikeZ

Kdyby se tomuhle nekonvenčnímu dronu podařilo lépe přistát, napálil bych mu plný počet. Zelenka je zase úplně jinde než zbytek české kinematografie, stejně jako Hádkův enigmatický Travis Bickle s elektrokoloběžkou uvažuje v mnohem větším měřítku než ostatní, kteří se babrají v našem malém rybníčku a na nic většího nemají sílu ani odvahu. A i když mu všechny součástky občas úplně nepasují k sobě, je to zkrátka obdivuhodné. Mádlova kreace bezzubého rappera, jehož každé ušišlané slovo je vtipné, aniž by on sám působil jako karikatura, je fakt majstrštyk. 8/10 ()

sskrblik

Až na Karamazovi jsou pro mě Zelenkovy filmy vždy příjemným překvapením, to samé bych mohl říct i o Modeláři. Due Mádl a Hádek se dobře doplňují a potěší to, že se film točí kolem dronů. Po celou dobu mě bavilo a vtáhl film do děje, takže jsem byl spokojen že jsem tomu dal šanci. ()

LEGACY

Modelář je všelijaký, ale rozhodně je to jeden z nejlepších filmů od Čechů. Přece jen se ale nemůžu ubránit tomu, že film nebyl konzistentní, na konci působil nedotaženě a dost mně to mrzí. I tak, klobouk dolů - tohle mi utkví v makovici. ()

VanTom

Jej, až natolik příkře politicky zabarvený, angažovaný, konkrétní i tezovitý výlev jsem vůbec nečekal. Tady je někdo fakt hódně nespokojený se současným (2019) stavem světa = USA, společnosti, (bez)právní moci či volené (ne)demokracie České republiky, což sice dává do kontrastu i spojitosti s konzumním oportunismem (pragmatická postava Jiřího Mádla – „od pantáty vedou dráty“), ale jaksi nedotaženě, bez odstupu. Zvlášť zradikalizovaný (a k vidině změny beznadějný) závěr mi přišel špatný. S drony se tu lítalo vlastně jenom proto, aby režisér svůj pamflet zamaskoval jako divácký film. ()

Mr.KarlAdler

Docela přemýšlím, co tímhle chtěl Zelenka vlastně říct. Respektive co chtěl říct pomocí podivně prosťounkého, přitom soustředěného a talentovaného tehchnika/chemika Pavlika, a dalších o naší společnosti nebo o světě. Vypovídá Modelář o těžkosti souznění s principy dnešní společnosti? Chce vypovídat o tom, že za zvenčí ušlechtilým aktivismem se skrývá buď vypočítavost (píchač ségry a pan doktor) anebo vnitřní nenaplnění (Kubařová), respektive že za idealismem a neskrývaným zájmem hledáme postranní úmysl (Plech, fanynka ruské zpěvačky) a nejsme ochotni přijmout jeho pravou podstatu? Že v elitách se skrývají svině a udavači, kdežto ta pravá inteligence a ti, kterým snad jediným kdy o dobro světa šlo, žijí v ústraní (aktivista s dlažkou) v prostředí vlastních pravidel nebo to vzdají (právnička)? To je jedna možnost. Druhá možnost je, že Zelenka natočil časově neukotvený stylově hodně rozháraný film z pohledu stárnoucího barda, který si bere kus z thrillerovosti západního střihu (osudovost, velká témata, velká morální dilemata, provázky na zdi plné politických zločinců), ve které klouže na skoro dvouhodinovou stopáž zbytečně po povrchu (delší dialogy působí nudně návodným dojmem a snahou dovysvětlit problematiku) a kterou kombinuje se scénami, co mají divně generický hudební podkres a feeling jako reklama na Jihlavanku (a že jich je fakt hodně). Nevím, ještě jsem se nerozhodl. ()

Pražák

Tak už i Zelenka točí mělký sračky při kterejch máte ten charakteristickej pocit studu a trapnosti ze sledování českýho filmu. Ani na vteřinu to nevtáhlo... A Mádlovi nelze v polovině případů rozumět jako bonus. ()

vyfuk

Modelář se vysvětluje zvláštním stylem. Zelenka totiž umí vyprávět filmy velice plynulým, jasným a originálním způsobem. Hlavně spíše kvůli tomu, že otevírá zajímavá témata, která jsou pojata dost nově, originálně a nenápadně. Přeci jen, podobných příběhů je poslední dobou dost, ale asi nejsou přímo takto převzaté. Už jenom protože Zelenka opět do filmu dává nějaký svůj nenápadný a efektivní humor. Už jenom s tím, že opět rozkrývá zajímavým způsobem nějaké společenské téma. Je mi jasné, že dost lidí to neosloví. Pro mnoho z nich to je jenom nějak divně vyfabulovaná šaškárna, ale mně to přeci jen oslovilo. Máme zde teď dost Haterů nebo Jokerů. Jeden z nich je i tady v Česku. Za zhlédnutí stojí. Ne, že ne. ()

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán