Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech (Jiří Mádl), ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel (Kryštof Hádek), který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Drony jsou pro bývalé spolužáky ze střední školy propustkou do mnoha oblastí lidského konání, kam by se jinak nepodívali. Mezi jejich klienty patří prezidentský kandidát i výtvarníci pořádající happeningy. Drony ve filmu monitorují elektrárny, nosí luxusní kabelky na přehlídce místo modelek nebo sprejují ze vzduchu Petřínskou rozhlednu. Když se však jeden z hrdinů rozhodne využít dron k něčemu úplně jinému, situace ve firmě se začne komplikovat. (Falcon)

montongery

Na české poměry se určitě typově podobné filmy musí ocenit. Globální téma pojaté z nezvyklé perspektivy a z nezvyklého úhlu, dodává na originalitě a zajímavosti a dovolím si říct, že by zaujalo nejen v té naší 'filmové kotlině'. Do toho výborný casting, kdy hlavně exceloval Mádl, který si zde střihnul postavu podobnou slavnému Katovi. I samotné typy a charaktery postav jsou víc než zajimavé a to i ty vedlejší role, i když zde třeba nehrají důležitou roli pro příběh. Jako další se musí vyzvednout povedená technická a řemeslná stránka filmu, kdy se hlavně na jedničku povedl odvážný tah s dronama. Bohužel všechny tyhle skvělé a povedené předpoklady pro 'světový' film sráží scénář, kdy se příběh vyvíjí tak nějak nekonzistentně a vlastně to co tvůrci zřejmě zamýšleli, se v příběhu úplně neobjeví. Třeba vyzdvihnout proces frustrace, který dovede někoho k extremismu nebo jak nějaká událost odhalila 'temnou' stránku člověka či vyzdvihnout proč Čr pořád nedokáže překročit stín vlastního prahu a spousty jiných zajimavých psychologických a politických konceptů. Takhle k zamyšlení je tu tedy doopravdy hodně různých rovin a myšlenek, ale vždy je téma spíše tak lehce nakousnuté, ale už není dál bohužel nerozvíjené, což možná v reálném světě funguje podobně, ale ve filmovém už tolik ne. Toto naštěstí balancují povedené a inteligentní dialogy. Nakonec film sráží samotné finále, které je strašně uspěchané a které se vyvrcholením hodí spíše k průměrným filmům. V porovnání jen s českou filmografií, bych dal čtyři hvězdičky, ale v rámci co nejvíce objektivního hodnocení, kdy tady hodnotím filmy i v porovnání se zahraniční konkurencí, musím dát pouze lepší tři hvězdy. ()

Olík

Petr Zelenka je dost možná největší současný originál na tuzemském režisérském poli…..já to s ním ale mám nahoru-dolů. Jsou dny, kdy se jeho ambice zcela neslučují s mým chápáním. Modelář se přesně trefil do těchto dnů. Jde o příběh dvou kamarádů, o politický thriller, psychologické drama, typické Zelenkovo absurdní pábení???? Ono to asi v důsledku má být vším. Bohužel to celé za sebou tahá jednu nohu. Určitě je potřeba říct, že jde na zdejší poměry o bezesporu zajímavou látku….ale tím bych as končil. . Snaha tématem přesáhnout plaňkový plot naší zahrádky je dost možná taky zásadním problémem, proč se z Modeláře nestane snímkem, který bude chtít většinový divák shlédnout opakovaně. Já tedy určitě NE! PS: Hra Jiřího Mádla na Adama „Kata“ Svatoše, to se opravdu nepovedlo. ()

Cinematrix

Moc nechápu, proč v dnešní době motivačních dopisů, strukturovaných životopisů a výběrových řízení na základě dosaženého vzdělání Petr Zelenka nedomýšlí realitu, kdy na počátku všeho byla hádka Kryštofa Hádka s asistentkou, která asociála, kterého nikdy předtím neviděla, doporučí bez všech těchto jednotlivostí do prestižní firmy, kde její šéf kandiduje na post prezidenta. Jediná role, která měla ve filmu hlavu a patu, byla role Mádla, kterej jedinej stál nohama na zemi, přičemž všechno řešil s nadhledem pomocí dronů a zbytek srdce si vylil coby šišlavej rapper. Tady Zelenka metaforicky celkem zabodoval, ale všechno ostatní bylo totálně špatně. Nechápu, jak přišel na to, že by někoho mohlo zajímat to, jak chce někdo zničit bývalého amerického prezidenta pomocí evropského práva a už vůbec nechápu, jak si to mohl myslet Kryštof Hádek, kterej na takovou roli kývnul. (Aha, prachy.) Mohl to bejt hodně dobrej film, kdyby jeho envoi bylo o něčem úplně jinym, než kopat do naší politiky, aby se zdůraznilo to, že náš právní systém je mnohem romantičtější než ten americký, ale to né, Zelenka si musel kopnout do míče, kterej divák nechce vidět někam doletět, protože pro něj zatím nemáme stanovenou branku a nejspíš ani nikdy mít nebudeme, tudíž takový míč odletí do prázdna jako celý tento filmový jogurt s nápní politiky místo ovoce. ()

Biopler

Zelenkove filmy sú udalosť. Výber dronov ako dôležitého prvku pre film je neokukaný a popri tom poslúžil vystavať hutný príbeh s presahom za hranice štátu. Pri všetkých sračkách čo produkujú Česi je toto skvost. Kľúčovým pre zaujatie publika boli hlavní herci. Najviac sa mi páčil Kryštof Hádek, ktorý pôsobil nebojácne, veľmi odolne a bol hrdinom s veľkou vervou, ktorú som mu nemal problém veriť. Mádl mu zdatne sekunduje a aj keď mi jeho mrmlanie liezlo v úvode na nervy, neskôr bolo ozrejmené a potom mi docvaklo ako veľmi dobre zvládol rolu týpka, ktorý sa za každého počasia vie zariadiť. Film si na svoje plecia berie viac, a je to chvályhodné, že sa okrem lokálnych záležitostí ako sú prezidentské voľby či korupcia, púšťa aj do medzinárodných a rovno strieľa na USA a ich neslávne ťaženie v Iraku. Táto linka je však zbrklo ukončená. Komicky vyznieva situácia v závere s kľačiacim americkým politikom aj ochrankou, ktorá nevie ako má reagovať na hovoriaci a striekajúci dron. Páči sa mi, že sa tvorcovia neboja explicitne použiť mená ako Zeman či Babiš, resp. pozdravia Slovákov tým, že za zopár tisíc si nie je problém u nás objednať vraždu. Dokonca idú tak ďaleko, že spomínajú atentát na Zemana. Kde by sa také niečo u nás pretlačilo čo i len do neoficiálnej verzie scenára? My si radšej protagonistov nazveme predsedom, chalaniskom,... Ale späť k filmu. Casting zvyšku osadenstva je fajn - Stanke si užíva prezidentského kandidáta a je i mimo pódia uveriteľným. Len jeho zjav je príliš mladícky keď uvažujeme, že v 70. rokoch bol JUDr. Zavadil komunistickým sudcom a dnes kandiduje na "prezidenta hlavy štátu" ako hovorieval Ičko. Svoju rolu si užíva aj Fialová, len romániku s Hádkom som moc neveril a bola to lacná vec, bez ktorej by sa film obišiel. Každopádne je Modelář veľmi pozerateľný, lebo Zelenka so Šurkalom bavia kamerovými hrátkami a nápadmi. A aj napriek poslednej štvrtine filmu kedy je jasné aké bude vyvrcholenie a snímka stráca náboj a trochu aj tempo, dokážu prísť s neľútostným záverom. ()

DAPDO

I když toho o dronech moc nevím a nikdy mě nezajímaly, tak u Zelenky cením, že šel jako jeden z mála do něčeho novýho, neokoukanýho. V kombinaci s českou politickou scénou to ale příliš nefungovalo a mě ani nebavilo - 40%. ()

bearmeedek

Docela zvláštní film. A to především proto, že je český. Zahraniční předehra byla super, následný rozjezd filmu dobrý. Následné tempo se trochu stabilizuje, ale je to především tím, že se život přesune do politiky. A politika není nikdy krásná. Politických thrillerů asi moc nemáme a tento je absolutně současný. Aby si to divák uvědomil, tak tvůrci vyjmenují několik našich politiků u vesel. Film není natolik mrazivý, jako třeba nedávná televizní Vysoká hra. Pracuje v jiné linii a hlavním záměrem bude nastínit a otevřít více pálivých témat, ale nikoliv je řešit. Ostatně jak nám dávají dobrou radu i jiné filmy tohoto ražení, je to naprosto zbytečné. To si ale neuvědomuje hlavní postava - Pavel. Po celý příběh velice naivní a naopak čím dál více posedlý svou "spravedlností". Stručně: aktivista samotář. Slovo aktivista se v reálu často přibližuje významu slova terorista. Pavel nemá rád bezpráví a podvody, nemá rád ani teroristy. A protože je aktivista, jeho osobnost se začne přetvářet v teroristu. Hádek a Mádl své role zvládli velmi dobře, u ženských postav to bylo horší, spíš tam byly jako doplněk. I já hodnotím u Zelenky statečnost u tohoto filmu. A hodně mě pobavil vysvětlením, čím náš prezident porušuje ústavu. ()

Dave Lister

Petr Zelenka patří rozhodně k jednomu z nejlepších tvůrců v této zemi. Jeho filmy mluví za něj a každým z nich dokazuje, že to tak prostě je. Nejnovější film Modelář není výjimkou a navíc musím konstatovat, že dlouho jsem v našich končinách neviděl tak aktuální a současný snímek. Film má zásadní politický motiv a objeví se v něm jasné signály, že jde o dobu opravdu současnou. Také zde tvůrce velmi zdatně vystihuje naše české povahy. Chorobný idealismus hlavního hrdiny je přesně to, čemu chcete fandit a to odhodlání, se kterým do všeho jde jako neřízená střela, je velmi sympatické. Nechci podceňovat většinového diváka, ale obávám se, že mnoho lidí film nebude chtít pochopit a přijmout. Jsou v něm právě věci, které opravdu vystihují přesně obraz této společnosti a také jeho nešvarů. Sebekriticky balancuje mezi otázkami morálky a toho, kdy už je překročena hranice toho, co chceme připustit. Morální hodnoty versus přesvědčení, že děláme správnou věc i za cenu vysokou. Zelenkův scénář a režie jsou absolutně bez debat. Civilní a herecký výkon Kryštofa Hádka je opět vysoce nadstandardní. Co musím zmínit především, je výkon Jiřího Mádla. Jirka poslední léta dokazuje, že je schopným tvůrcem i hercem, zde však je jeho Plechy (Adam Svatoš) naprosto odbourávající. Mám velkou radost, když se zde objeví podobný film, jako je právě Modelář. Chytré scénáře a ještě preciznější režie Petra Zelenky, na to je opravdu radost pohledět. Je také dobře, že jsou zde i tvůrci, co o své látce přemýšlí. ()

radeckator

Tak jako ve Ztraceni v Mnichově Zelenka dopodrobna probere téma mnichovské zrady kontroverzní eseje Mnichovský komplex historika Jana Tesaře formou nátáčení filmu o papouškovi, tady se tématem islámského terorismu z nespravedlivého arabského pohledu pokouší nahlédnout přes agenturu pracující s drony a přes vysokou politiku. Velmi aktuální téma. Film je to nadmíru kvalitní, ale jelikož je v něm jmenováno spousta postav současné politiky, mám obavu, že za pár let zestárne jako například každá politická satira (satira je jen srovnávací ekvivalent, film žádná satira ani komedie rozhodně není). ()

neo93

Rozhodně povedený nový český snímek od Petra Zelenky a jeho přátel, jak je uvedeno v úvodních titulcích. A to i přesto, že jsem očekával asi něco trošku jiného, z traileru a vydaných synopsí. Čekal jsem více thriller, film je ale spíše psychologické drama, což ve výsledku vůbec nevadilo, jen jsem na to asi nebyl úplně připraven. Co mě naopak velmi potěšilo a překvapilo, bylo kolik humoru se ve snímku odehrává. Nevím, nakolik to byl záměr autorů a nakolik to pouze záchvěv publika, ale je fakt, že vtipných momentů je ve filmu spousta. Obstarávají jej zejména dva hlavní hrdinové, ambiciózní majitel dronů Plech, který chce především peníze a slávu, a jeho kamarád Pavel, poněkud odlišný, ale výborný pilot dronů, který přemýšlí úplně jinak oproti svému kolegovi. Především pak díky prvnímu jmenovanému a jeho jazykové poruše se vytváří humor (minimálně v první polovině, než si divák zvykne na to, jak mluví). Vůbec toto spojení, přátelské pouto mezi těmito postavami, je velmi silné a táhne celý snímek kupředu. Ztvárněné herecké duo, Jiří Mádl a Kryštof Hádek, podává skvělý výkon. Velmi atraktivní a netradiční je rovněž samotné téma dronů, díky nimž se postavy posouvají dále v příběhu. Na české poměry, je taktéž snímek hodně politicky zaměřený. Celkově se ale jedná o více než zdařilý film, který si rád někdy zopakuji. ()

Monggol

Zelenka ma prekvapil. Tento druh filmu som od neho nečakal, ale nutné dodať, že prekvapil príjemne. Pavlík je idealista a Plech zasa přizdisráč, čo sa navzájom perfektne dopĺňa a funguje. Tento druh filmu v tunajších končinách chýbal. A tým, čo si sťažujú, že je tam veľa politiky, doporučujem, aby sa raz rozhliadli dookola. Kde si myslíte, že žijete, a kto myslíte, že ťahá nitky od ktorých sa určuje aj cena kondomu, ktorý vám včera praskol? A práve preto to tu aj tak vyzerá, každý sa zaujíma maximálne už len o vyleštený displej svojho prijebmobilu. ()

rivah

Zelenka našel nové zajímavé téma: DRONY. Scénář si napsal na svou míru, což má ovšem klady i zápory. Vytknout lze efektní začátek s teroristickým atentátem v Izraeli i konec s podobně působícím zabitím zásahovou jednotkou. Názory (asi obvyklé v jeho milieu) týkající se záměru zabít prezidenta Zemana jsou tu okrajové, film je soustředěn na aktivitu hrdiny posedlého donkichotským snažením stíhat Bushe a jeho kamarilu válečníků...Na rozdíl od drtivé většiny české filmové produkce ovšem jde o dílo, které podněcuje k zamyšlení, v němž o něco jde. ()

LordMysti

Na českou tvorbu po delší době dost slušný film, tedy až na Mádlovo chrčení. Moderně pojaté hezky natočené a za konec dávám také palec nahoru. ()

E lan

Slátanina několika žánrů, politický názorů a prazvláštních hereckých výkonů. Postavy jakoby nebyly dotvořeny, sem tam kompletně zmizí a celé to tak nějak nedává smysl. Škoda... ()

Inozuka

Zelenka mě kdysi bavil tou hořkosmutnou kombinací humoru a vážných věcí, která mu fakt šla. Tady je humoru pomálu a zůstávají jen ty vážné věci a snad právě proto tenhle příběh tak kulhá. Ne, že by byl úplně špatný, ale je jen nedotažený a na druhou stranu zase dost přehnaný ... Část motivací hlavního hrdiny není vůbec zdůvodněna (proč mu tak jde o blaho arabských teroristů, když mu jeden zabil holku?), hodně zjednodušené a šablonovité vidění politiky (všichni jsou to šmejdi) a hodně naivní představa o zabezpečení vysokých představitelů při návštěvách cizích zemí (fakt by si dronu ochranka všimla až, když by byl u chráněné osoby?) ... Na druhou stranu se na to hezky koukalo, tématicky byl Modelář někde, kam se normálně česká kinematografie nevydává a úplná pecka byla hudba Janky Djagiljevy, která tu zazněla a kterou v ČR zas až tolik lidí nezná. ()

rublik05

Po dlouhé době jsem neměl z českého filmu pocit, že bych nejraději šel vrátit občanku. Modelář mě překvapil zajímavým námětem, který v sobě kombinuje jak otázku vztahů, respektive přátelství, tak i problematiku spravedlnosti, nebo chcete-li zkorumpovanosti systému a v neposlední řadě ještě hodnoty, které jako lidé uznáváme a na kterých stavíme. Jak Hádek, tak překvapivě i Mádl hrají výborně, role jim perfektně sedly a svými výkony rozhodně nikoho nepohorší. Děj má spíše pomalejší tempo, nechává vyznít především chování a jednotlivé charaktery postavy, občas je zápletka trochu vrtkavá, závěr mi přišel velmi unáhlený a poněkud jednoduchý. Nicméně oceňuji snahu o poukázání na problémy současné nejen české společnosti. Velká škoda, že tento pokus naráží na všudypřítomnou jednoduchost, kterou nezachrání ani dobré výkony a pěkné kamerové záběry. I když není Modelář nic světoborného, na české poměry vcelku solidní drama. 6/10. ()

šakal007

Obviňovat mě z proruskýho myšlení a současně protiamerickýho asi fakt nikdo, kdo mě zná, nemůže. Přesto mi Zelenkův Modelář ze všeho nejvíc připadá jako ruská propaganda. Vlastně by mi nevadil film, který by řekl, že i americká vláda dělá svinstva. Vlastně by mi nevadil ani film, který by ukázal Rusy v lepším světle. Ale tahle spatlanina nemá ani logiku, ani spád. Pokud Zelenka zkasíroval miliony rublů, aspoň chápu motiv. Když už by někdo chtěl točit tohle téma, dalo se to udělat inteligentněji. ()

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán