Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech (Jiří Mádl), ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel (Kryštof Hádek), který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Drony jsou pro bývalé spolužáky ze střední školy propustkou do mnoha oblastí lidského konání, kam by se jinak nepodívali. Mezi jejich klienty patří prezidentský kandidát i výtvarníci pořádající happeningy. Drony ve filmu monitorují elektrárny, nosí luxusní kabelky na přehlídce místo modelek nebo sprejují ze vzduchu Petřínskou rozhlednu. Když se však jeden z hrdinů rozhodne využít dron k něčemu úplně jinému, situace ve firmě se začne komplikovat. (Falcon)

Alien220

Scorseseho Taxi Driver by z toho nemusel křičet až tak moc, ale na to, co jsme zvyklí z české tvorby je tohle dobrá záležitost. Sice Dick Cheney asi nejezdi na kanopky na zahradu Mandarinu ve 3 autech a nechá na sebe sprejovat červenou, ale furt je to dobrý! ()

Psice

Zelenka prostě umí. Modelář mě zase přikoval k sedadle v kině a nechal mě zírat do plátna ještě několik minut po skončení závěrečných titulků. Už dlouho mě žádný film tolik nepobavil a nerozesmutnil zároveň. Zelenkovi se opět podařilo vyhmátnout zajímavé a aktuální konfrontační téma. Pokud divák neodmítne přizvání do jeho světa, může se o sobě leccos dozvědět. Nosnými tématy filmu je etika, politika, aktivismus, konformita a občanská neposlušnost. Zelenka vyzývá k tomu, abychom přestali být hostejní vůči druhým, zanechali hry na domnělou autentičnost, unikátnost a individualismus a konečně mezi sebou začali spolupracovat. V Zelenkově pohledu na politiku je cítit inspirace antickým Řeckem, kde byla politika běžnou součástí života a úzce souvisela se vzájemností a spoluúčastí. Dalším Zelenkovým ispiračním zdrojem může být i Tönniesovo uspořádání lidského soužití ve formě společenství, které staví na solidaritě a podobnosti člověka jakožto člověka, čímž Zelenka poukazuje na onu iluzornost individualismu. Právě díky tomu, že si hrajeme na schovávanou a děláme, že se nás politika netýká, vypadá svět tak, jak vypadá. Tenhle přístup zobrazuje ve filmu postava Plecha, který po nocích rapuje něco ve smylu, že by se člověk neměl zaprodat a ráno vyráží vydělávat „špinavé peníze“ protože peníze jsou budoucnost. Oproti tomu stojí rezignovaný Pavlův bratranec, bývalý radikální aktivista, který se stáhl do ústraní, kde žije odříznutý od světa se svou rodinou. Zdánlivě dva odlišné světy, ale v něčem dost podobné. A právě někdy mezi nimi stojí Pavel. Oč mu na sociální inteligenci bylo ubráno, o to víc byl obdarován senzitivitou a smyslem pro morální hodnoty. Zcela upřímně chce docílit spravedlnosti a vrhá se proto do dialogu s politiky (protože politkové jsou tu jsou přeci pro občany, ne naopak). Jakmile se ale začne zajímat o určité problémy hlouběji, stane se nepohodlným. Ze tří postav je to právě Pavel, kdo koná – nerezignoval a nesetrvává ve všeobecných klišé o politice, vystopil ze své komfortní zóny, aby si osahal hranice. Jeho postoje navíc formovala silná osobní zkušenost (na rozdíl od Plecha, který je dost pohodlný na to, aby žil to, co zpívá). A protože si Pavel upřímně přeje, aby bylo dosaženo spravedlnosti, uchyluje se ke krajnímu řešení ve chvíli, kdy vyčerpal všechny dostupné prostředky (opět tedy koná). Podstatné ale není to, co chce udělat jako to, že objeví „morální zákon v sobě“. ()

husokachna

Má poslední česká sázka na jistotu vzala za své. Petr Zelenka opustil hájenství absurdního humoru, kde mu to tak fungovalo a rozhodl se vyjádřit své názory na současný svět, západní kapitalismus a východní (naši) náturu. A já jsem z toho velice rozčarován. Nehledě na myšlenku a poselství, se kterým můžu a nemusím souhlasit (a chápu, že to Zelenka myslí upřímně a že jde odvážně z kůží na trh), Zelenka najednou jako by ani neuměl psát a bez berliček bizardních postaviček a absurdních situací se mu to celé rozpadá pod rukama. Modelář je chvílemi až nechtěně vtipný, někdy mi až bylo trapně a připadal jsem si, jako kdybych sledoval debut zapáleného mladého filmaře, který má víc ideálů než filmařských zkušeností. Nehledě na to, že chce říct všechno a plácá se od ničeho k ničemu. Kvituju pak, že se Zelenka nebojí otírat o reálnou současnou politickou situaci, což působí zvlášť v českém filmu svěže. Jako celek mě ale Modelář zklamal a subjektivně musím říct, že to není dobrý film. PS: Mádlův bezzubec bohužel velký špatný. PPS: Já fakt až nemůžu uvěřit, že to napsal (a natočil) Zelenka. ()

petikacka

Pro mě veliké překvapení. Film, který jasně ukazuje dnešní dobu očima 30.-átníků. A je to tristní pohled. Jirka Mádl (Plech) tady zastupuje skupinu lidí, která ačkoliv je nasraná na dnešní politickou situaci a i přesto, že byl jeho otec perzekvován dnešním nominantem na prezidenta, tak vůbec nemá žádný problém s establišmentem spolupracovat, protože je to prostě o penězích, které dle jeho názoru hýbou světem. Na druhou stranu tady máme Kryštofa Hádka (Pavla), který si taky zažil svoje peklo a díky tomu chce s dnešními i minulými světovými událostmi něco udělat a změnit. Je to ovšem typický mladý, naivní idealista, kterého čeká obrovské zklamání i samého sebým. Rozhodně je to film k zamyšlení, protože společnost je plná Plechů a potřebujeme i Pavla, ale ne takového jak si to on představoval. Proto je důležité chodit k volbám a ne si po tom jenom planě stěžovat. No Petr Zelenka mě mile překvapil. Za mě 85% ()

Johny303

Málokterý český tvůrce si v dnešní době dovolí poukázat na fakt, že ani Spojené státy, které média neváhají den co den vykreslovat jako křišťálově čisté dobro, nejsou ve skutečnosti o moc lepší, než velmoci ostatní. Už za tu odvahu Zelenku chválím, ale bohužel to nestačí k tomu, abych mu odpustil pokulhávající scénář a Hádkovo naprosto imbecilní chování, pro které by byl výraz "naivní" až příliš měkký. Ačkoliv jsou herecké výkony hlavních protagonistů poměrně zdařilé, na lepší než průměrný divácký zážitek to zkrátka nestačilo. Naprosto bez emocí jsem bohužel přijal i konec, který byl zbytečně uspěchaný... ()

Pawlisman

No co toto bylo za hrůzný scénář a ne o moc lepší realizaci... Uff...těžko bych hledal na této slátanině nějaká pozitiva. ()

Fifer

Megahit to asi nebude. Na to je tam málo Samotářů a moc politiky. Je to čistě politický film, kde se řeší válečné zločiny USA, Babiš i Zeman. Myslím, že Ovčáček o tomhle filmu napíše pár tweetů. Moc bych Zelenkovi přál, aby se to chytlo v zahraničí. Protože kdyby tohle natočil s americkými hvězdami, vzbudilo by to poprask. Obávám se ale, že Amíci to ani nezaregistrují. I tak je ale Zelenka jeden z filmařů, který má na to prorazit ve světě (ještě víc než doposud). Film očekává inteligentního diváka, který se orientuje v českém i světovém dění a to i minulém! Myslím, že velký problém pro mnohé bude Mádlovo šišlání, které je způsobené tím, že má rappovat píseň Kata z Prago Union. Já jsem si na to po chvíli zvykl, ale ze začátku to hodně ruší. Zcizuje to. Některé hlášky výborné. Ostatně, jak jsme u Zelenky zvyklí. Rozebírat poselství filmu příliš nechci, to ať si divák promyslí sám, ale je to film, o kterém se dá hovořit hodiny. A takových je v ČR málo. Mimochodem, je symbolické, že Zelenka svými poslední filmy opustil vtipné žvatlání o životě a vztazích a pokusil se zabývat se složitějšími otázkami. Diváci zde na ČSFD oba tyto filmy hodnotí pod 70%. Pořád si stěžujeme na úroveň českého filmu, ale přitom chceme jen další Samotáře a Knoflíkáře. Hlavně hodně srandy a ať to není moc vážné. ()

Mackoun

Možná trochu zklamání... Hádek čupr kako vždyckyc Mádl asi i lepčí, než ho pamatuju z jiných kousků - role a la Kato mu celkem slušela. Ale tak trochu jsem v nepřipravenosti neočekával, že politická linka děje sežere většinu stopáže, a těšil jsem víc na kombo Hádek & Mádl, aneb dvě zajímavý postavičky rozjíždí byznys v natáčení dronem... sic by to nemělo tak oduševnělej přesah, ale já bych byl spoko 2x tolik. ()

kowalski

Mno Zelenka si do toho hodil nějakou svojí politickou agendu, se kterou nemám problém (prezident je debil a premiér taky). K tomu se zeptal Hádka jestli by v jeho filmu taky nemohl hrát nějakého postraumatizovaného člověka, který se bude chovat jako debil. "Ozářený koule" jsou pro mě po best wtf scénou hned po tý kdy si ho ve vaně nechá Trojan vyhonit ve filmu Václav. K tomu ještě dostat Bushe k městskému soudu v Praze. :-D a pak zabít v Praze Dicka.... ()

Endavour

Protože se jedná o film Petra Zelenky, tvůrce do dnes nepřekonatelných Samotářů, měl jsem od tohoto filmu velká očekávání. Opak se ale stal pravdou. Z filmu jsem si odnesl snad jen kromě některých vtipných reakcí Mádla. Jasně, neměl bych se smát tomu postižení, nicméně u některých jeho reakcí na Hádkovy šílené nápady to prostě nešlo jinak. Film disponuje bohužel četnými hluchými místy a konec byl dosti odfláknutý. Jedna hvězdička za Mádla, druhá za napětí před atentátem. ()

gonga

Petr Zelenka netočí filmy s přáteli, on je zejména točí pro přátele. Pro nikoho jiného. Líbí se mi Hádek i Mádl, coby herci a oba byli fajn i zde. Jenže co s tím, když Hádek musí hrát takového vypatlaného idiota, který, ač má doma zjevně finanční perpetuum mobile a kočky mu samy skáčou do postele, reší kokotiny, které dnes už nikoho dávno nezajímají. Chápu, že Mádl má hrát jakousi parodii Katoa, ale proč? A písně Janky D.? Proč z nich je ve filmu jakýsi vykastrovaný pop? Vždyť v originále zní daleko syrověji a o dost lépe. Nechápu. ()

Brtniik

Taxem se k filmu konečně dopracoval a nemohu nekonstatovat, že fakt dobrý. Jediná výtka je, že zde, stejně tak jako např. ve Špuntech na cestě, je čestný, spravedlivý jedinec k smíchu. ()

Majkak

Pavlova postava působí až příliš rozpolceně, jakoby si Zelenka nedokázal vybrat, jakého hrdinu by si přál, anebo si ujasnit poselství. Anebo zamýšlel ztvárnit bojovníka za spravedlnost, který se neštítí nespravedlivých prostředků. Chvíli je to čistá duše prahnoucí po spravedlnosti za využití výhradně zákonných prostředků, aby po chvíli bez zaváhání vzal spravedlnost do vlastních rukou. Pavel není konzistentní a nefunguje, chvíli vzbuzuje soucit, chvíli politování, chvíli je nezajímavý. Nesedí mně ani mix reálných událostí a fabulace, alespoň vzhledem k tomu, co postavy deklarují. Zelena pracuje s fakty zcela volně, resp. vybírá si jen, co se mu hodí do krámu. Stejný motiv byl fungoval lépe, kdyby Zelenka nepracoval s konkrétními historickými události, ale kompletně s fikcí. ()

Rockerman

Naivní český Don Quijote chce bojovat a postavit před soud "zločince" z americké vlády, kteří podle něj jsou zodpovědní za "vyrábění" teroristů a mučení údajně nevinných lidí. A jednoho chce zlikvidovat dokonce fyzicky. Tohle se hrubě nepovedlo, značně nevěrohodné! Zelenka mě už podruhé za sebou vůbec nepřesvědčil o svých kvalitách a Knoflíkáři zůstávají jeho Top filmem. ()

vojo

Jedinný film, pri ktoprom sa mi na tohtoročnej LFŠ nedriemalo. Vtipné asi aj tam, kde by nemalo a asi v podstate najdiváckejší Zelenkov film, ale... mňa to celkom bavilo. ()

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán