Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech (Jiří Mádl), ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel (Kryštof Hádek), který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Drony jsou pro bývalé spolužáky ze střední školy propustkou do mnoha oblastí lidského konání, kam by se jinak nepodívali. Mezi jejich klienty patří prezidentský kandidát i výtvarníci pořádající happeningy. Drony ve filmu monitorují elektrárny, nosí luxusní kabelky na přehlídce místo modelek nebo sprejují ze vzduchu Petřínskou rozhlednu. Když se však jeden z hrdinů rozhodne využít dron k něčemu úplně jinému, situace ve firmě se začne komplikovat. (Falcon)

Kaluž

Tohle není film Petra Zelenky a jeho přátel. Tohle je dokonale nezáživný, myšlenkově vyprázdněný a dramaturgicky vykastrovaný paskvil jakéhosi televizního debutanta. Ne, toto není film Petra Zelenky a jeho přátel. Odmítám tomu věřit. ()

slunicko2

Politický komediální thriller pro fandy dronů. 1)  Všechny zmíněné (tři) složky jsou tu zastoupeny podobně jako etický intelektualismus ve filmech pana Trošky. Ale milovníci dronů si na své přijdou._____ 2)  Dlouho je nejasné, o co vlastně jde. I dějové kontury jsou místy nepříliš zřetelné._____ 3)  Film vrcholí očekávaným tradičně česky tragikomickým koncem._____ 4)  Nejlepší jsou herci. 34letý výborný Jiří Mádl (provozovatel dronu Plech, který si šlape na jazyk) a 38letý přitažlivý Kryštof Hádek (modelář), který šel očividně do sebe a začal sportovat. Na jeho těle je to už vidět. Že by vábil Hollywood?_____ 5)  Komenty k zamyšlení: Peabody (nehodnotil), Matty****, husokachna**. ()

PogoJoe

3,5* Nečekal jsem, že to bude až tak politické. Zezačátku se mi film líbil, na jeho konci zbyl takový rozpačitý pocit. Rozhodně to ale bylo zajímavé a jsem rád, že jsem to viděl... ()

salalala

Petr Zelenka jako by rezignoval na svou oblíbenou ironickou mystifikaci a natočil poměrně přímočarou politickou podívanou, v níž dává najevo nespokojenost se současným světem i lokální politikou, která oproti té celosvětové řeší marginální problémy. Nikam nespěchá a v pomalejším tempu rozvíjí na české poměry docela hlubokou a jasnou motivaci postav, které se musí zorientovat v současném komplikovaném světě. Vizuálně film patří k absolutní špičce a využití dronů je tentokrát funkční a nápadité, zmínit se pak musí i výborná kamera a hodně zajímavý hudební doprovod, v němž hraje prim zapomenutá ruská písničkářka. Ústřední dvojice Kryštof Hádek a Jiří Mádl je výtečná, ačkoli Mádlovo šišlání je pro neznalé diváky dost zcizující, po chvíli si ale na něj lze zvyknout. Jen škoda, že se k nim nikdo nemá moc šanci přidat, protože ostatní už nemají zdaleka tolik prostoru. Zelenka si ale tentokrát ukousl trochu velké sousto, protože hodně témat jen naznačí, avšak nedořeší, linie se ženskými postavami se rozplyne a v závěru pak snímek nepůsobí úplně důvěryhodně. Oceňuji naopak úplný konec, který nemá zapotřebí cokoli rozebírat a nenabízí žádné doslovné rozřešení. Modelář je ve výsledku docela smutný film, který rozhodně není pro každého a současnému aktivismu asi dělá trochu medvědí službu tím, jak je ve své podstatě naivní, za vidění ale určitě stojí už jen kvůli specifickému poselství a tvůrčímu přístupu. 70 % ()

major.warren

RECENZE: Drony a politika. Modeláře táhne poslání. Petr Zelenka patří již řadu let k nejnápaditějším českým filmařům a každý jeho film znamená událost. Pozornost si zaslouží i Modelář, dílo originální, silně „zelenkovské" a přitom v kontextu jeho tvorby velmi atypické. Hlavní hrdina Pavel se právě vrací z Izraele, kde zažil teroristický útok. Začíná pracovat s kamarádem Plechem v prodejně dronů, což je sice až druhá linie a jakási kulisa příběhu, ale oproti té ryze politické je neskutečně zábavná, přičemž samotná magie dronů skýtá přirozený půvab. Rafinovaností vyzařuje celá dramatická skladba. Téma touhy po nápravě světa režisér naštěstí mísí se svým osobitým humorem, přesto Modelář hrozí moralitou. Zrada tkví v prostředí politiky. Jakmile hrdinové vzlétnou s dronem, je film skvělý, ne-li stěžejní. Ovšem náhle následuje prostřih na domácí politickou scénu, a bohužel i na reálné kauzy. Citování ministrů Babišovy vlády či příprava „atentátu“ na Zemana jsou v tak chytrém díle skutečně jen nanicovatou zástěrkou vloženou čistě na efekt, z přesvědčení. Koho? Toť otázka. Ústřední dvojici chemika Pavla a obchodníka s drony Plecha ztvárnili Kryštof Hádek a Jiří Mádl. Je na místě podotknout, že sehranější dvojku bychom na půdě českého filmu sotva hledali. Hádek je tradičně perfektní, herecky se však o něco více zavděčí Mádl. Na jednu stranu je to zásluhou scénáře, jenž mu předepsal postavu divácky vděčnou. Jeho hrdina je pohodář, přitom vždy profesionální, miluje drony a létání, a na rozdíl od všech ostatních postav Modeláře je vůči politice zcela imunní. Mádlovo osvojení těla a hlasu nebudí výsměch, ale poklonu. Zelenkův film poctivě naplňuje řemeslo. Od kamery, střihu, po vynikající hudbu. Oproti jeho režii to trochu vrže ve scénáři. Politická šablona, od zmíněné citace současné domácí scény, po fiktivní kandidáty na prezidenta je dosti rušivá a působí uměle. Bohužel to skřípe i v některých dialozích a v rozložení postav. Veronika Khek Kubařová podává solidně úsměvný výkon, ujde i Kristýna Frejová coby státní zástupkyně, ale z ženského zastoupení vyhrává postava tlumočnice Zuzany Fialové, jež jediná zaujme jiskřivostí. Děj režisér pozoruhodně graduje, poslání hlavního hrdiny příběh táhne kupředu až do strhujícího finále, o němž nechcete vědět nic předem. Zelenka si vždy vybírá témata, která přesahují hranice domácí tvorby a Modelář není výjimkou. Chyby další ze snímků značky „Petra Zelenky a jeho přátel" zajisté má, nicméně ve srovnání s běžnou českou tvorbou představuje dílo zcela jedinečné, nadčasové a jdoucí za posláním! 75% ()

PP66

Jako jo, čisté čtyři hvězdy to nejsou, tak tři a půl - ale dějem, tématikou a zpracováním to přesahuje český průměr. ()

hygienik

Modelář je film o všetkom a o ničom, v tom zmysle, že každý divák si ho v konečnom dôsledku interpretuje podľa vlastného svetonázoru. Podľa mňa je Petr Zelenka v celej svojej filmografii pseudoumelecký pozér. Tento prístup ma v Roku ďábla uchvátil, pri Karamazovcoch nudil a pri Stratených v Mníchove donútil odísť z kina. Ale musím Zelenkovi uznať, že scenáristicky aj režijne je to najoriginálnejší filmár v Čechách. Po všetkých tých "Teroristkách, Staříkoch a Modelářoch", čo za posledné 2 roky vznikli, sa pýtam: Vyjadrujú tieto filmy nejaké reálne vnútorné napätie v českej spoločnosti, alebo sú len reflexiou barrandovských elít? Asi to druhé. Dúfam, že v Čechách je stálym zdrojom napätia iba cena piva a salámu. ()

kajas

Na filmy Petra Zelenky a jeho přátel většinou musíme pár let čekat, aby nám následně vyrazily dech (aspoň s "Mnichovem" tomu tak bylo). Také Zelenkův nejnovější snímek má velké ambice a vypráví na české poměry velice originální příběh (na Českých lvech budu minimálně u scénáře moc držet palce). Bohužel trochu doplácí na žánrovou nevyrovnanost a uspěchaný závěr. Jirka Mádl si ale toho rappera s vadou řeči vystřihnul skvěle. Skoro 4*. ()

iHyik

Až do konce filmu jsem si nebyl jistej, jestli je postava Kryštofa Hádka karikaturou "bláznů", kteří snadno skáčou na špek komukoliv a čemukoliv, včetně různých konspirací, anebo jestli je projevem režisérova volajícího svědomí, které nesnese boj s větrnými mlýny (a bere si k tomu jako rukojmí české reálie, které spojuje s mnohem staršími americkými). No a po konci filmu si tím pořád nejsem jistej. Vím jenom to, že mě to i tak velice bavilo, dobrá podívaná. ()

BoredSeal

Promarněná šance na film o současném Česku. Občas je řečeno něco zajímavého, ale vše zabíjí nesympatická hlavní postava s její nezajímavou motivací (kvůli neaktuálnosti - Bushova éra už je dnes každému u prdele), byl bych radši, kdyby chtěl hlavní hrdina sejmout nějakého českého politika jako určitý druh postoje autora :). Velmi bolestivá je podobnost s filmem Taxikář. Řemeslně dobrý, dokonce ani dvojník šišlajícího rappera Prago Union mě neiritoval, ale po fantastickém vypilovaném Mnichově tohle bylo zklamání. ()

easaque

3* námět filmu mě od začátku lákal a tak jsem byl zvědavý jak si s ním Zelenka poradí. Jeho poslední filmy se mi do vkusu netrefily, ale přesto jsem neodolal. Výsledná známka mluví za vše, i když proti provedení a hereckým výkonům ani nic moc nemám, spíš ke struktuře příběhu. Téma je vysoce aktuální a je to z filmu cítit stejně jako režisérovu nenávist k některým politickým špičkám. Přiznám se, že ji taky sdílím, přesto naznačované nouzové signály jsou velmi rozporuplné a ani sám nevím jak bych film pojal já. Brát spravedlnost do vlastních rukou je hodně ošemetné a pokud to režisér myslel jako možný manuál pro osamocené střelce, tak o to víc kontroverzní. Na druhou stranu jsem rád, že jsem ho viděl a podobné filmy dokáží rozpoutat aspoň určitou diskuzi .... která málokdy někam vede a asi jen radikální čin, dokáže v dnešní téměř mafiánské době, kdy jde vysoce postaveným představitelům jen o vlastní koryta, něco změnit. Takže film asi svůj účel plní, ale jasné doporučení nedokážu dát. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

Zelenka opět potvrdil,že je osobitý režisér,který se nebojí natočit film,který by velmi pravděpodobně nikdo jiný u nás nenatočil.Od Modeláře jsem si hodně sliboval a on to nakonec není vůbec špatný film,jen je na české poměry jiný a téma které zpracovává mě osobně hodně překvapilo a nečekal sem to.Což je ve finále hlavní důvod,proč dávám po prvním shlédnutí jen tři hvězdy a to i přes to,že by si za dvojici Hádek-Mádl a fakt,že je to po dlouhé době český film,který nutí k zamyšlení,zasloužil tu čtvrtou...70% ()

honajz2

Bohužel se naplnily mé obavy a i Modelář je dost nepovedený film. Respektive, má, dvě nebo tří zajímavé myšlenky, ale všechno ostatní, to stěžejní, zoufale nefunguje. Celých 105 minut se to plácá odnikud nikam, aby to celé překvapivě i nijak skončilo. Pořád jsem čekal, co z toho vypadne, jelikož zhruba tři čtvrtě filmu to načrtne několik vzájemně nesouvisejících dějů (atentát na Zemana, celá linie se Zavadilem, pomsta Bushovi za (asi) 11. září, společná práce Plecha a Pavla (u které jsem za celý film nepochopil, co je vůbec jejím cílem), vztah sestry Pavla...), z nichž některé to načrtne víc, jiné míň ale ani jeden aspoň trochu pořádně. No a nakonec se to celé upne na toho Bushe, SPOILER neúspěšný pokus o atentát jednoho z těch Američanů, co to má na svědomí a následně zastřelení Pavla KONEC SPOILERU, takže z toho nic stejně není, pointa není žádná a celkové poselství filmu mi zůstává neznámé. Navíc co to je sakra za téma, řešit 11.září a Bushe v Česku? Odsoudit ho v Česku je úplně šílená myšlenka, protože aby ho za něco velkého odsoudili v tak malém státu, to je snad víc nepravděpodobné, než kdyby tu zítra přistáli mimozemšťané. A co mi vadí snad úplně nejvíc je to, že ten film není psychologický ani náhodou. Tváří se tak, ale přitom Pavlovo chování je úplně nahodilé a naivně vykreslené, jako by jednal ze scénáristického kalkulu, ale ne přirozeně a u ostatních postav se o psychologii nedá mluvit ani náhodou. Možná fakt maličko u Plecha, ale s tím se vůbec nepracuje. Herecké výkony jsou taky docela slabé, Mádl přehrává a Hádkovi to sice docela jde, ale kvůli tomu, že jeho postava je blbě vykreslená, nemá moc co hrát a dobře mu to jde jen v pár scénách. Modeláře vlastně zachraňuje jen skvělá kamera (tak Šurkala...) a až na jednu, dvě výjimky i skvělá hudba + místy i jakž takž ucházející atmosféra. A to, že se pár scén odehrává na poli, to u mě bude mít plusové body asi vždycky. Nebýt těchto kladů, je Modelář naprosto špatný, mdlý a těžce nepovedený film. Nepromyšlenost scénáře a chabá práce s ním a s postavami z toho přímo přetéká, ale i tak - a strašně mě mrzí že to musím psát - se jedná o jeden z lepších českých filmů roku 2020. On byl totiž fakt dost slabý, ale tady aspoň je záchvěv nějakého možného (ale nevyužitého) potenciálu - viz. těch pár zajímavých myšlenek, které kdyby dostaly pevný, nepřitroublý tvar, mohly by fungovat - ale ten třeba Krajina ve stínu, Havel nebo Bourák nemají ani náhodou. Ale stejně musím Petra Zelenku za něco pochválit - ačkoli je celý film o politice, dost se vyhnul nějakému prvoplánovému rýpání do Zemana, Babiše, Okamury atd. a naštěstí na tom nepostavil celý film. Toho jsem se totiž u Modeláře obával nejvíc, protože žádný jiný český režisér nedává tak okatě najevo svůj politický postoj, jako právě Zelenka. Lepší 2* ()

vydumnica

Zvláštny a (pre mňa)nereálny film. Čakala som niečo iné. Herecké výkony (Hádek, Mádl) veľmi dobré, akurát Mádlovi bolo ťažké rozumieť. Nominácii na Českého leva za najlepší film teda vôbec nerozumiem. ()

bourec

Petra Zelenku a jeho filmy z dávnějších let mám moc rád.A Příběhy obyčejného šílenství považuju za geniální dílo.Bohužel už nemá Petr dobrej výběr témat.Modelář je o tématu a věcech na který já mám svůj jasnej názor, Ale jako film to na mě málokdy zapůsobí.Navíc takhle podaný!Z postavy K.Hádka jsem měl chvílema opravdu legraci.Ale přerod v postavě tam byl.Na konci už bylo vidět, že za svoji bláznivou věc by zničil celou zeměkouli.Pro mě jenom naivní magor..40%. ()

Lenka.Vilka

Nejsem na jména, místa a časy. A nestalo se mi poprvé, co jsem přišla do kina s tím, že chci vidět film a nakonec viděla jiný. Jo, šla jsem na Birds of Prey, aby mi ve čtvrt na osm řekli, že to dávali od půl šesté. Tak jsme šli na Modeláře od osmi. Co doma, když jsme už v kině? (Rychle jsem koukla na místní hodnocení a po shlédnutí filmu ho naprosto chápu. Vlastně jsem překvapená, že hodnocení není ještě nižší. Což se mi píše zvláštně vzhledem k mému hodnocení, protože se mi film moc líbil.) Problém je asi v tom, že musíte věci kolem sebe vidět jako tvůrce filmu, a to je kámen úrazu. Proto jsem ráda, že můj mozek trochu stojí za hovno, jinak bych film totiž neviděla (tedy až potom v televizi). Protože já hlavního hrdinu chápala. Úplně ve všem. Z filmu je jasně cítit, že sice on chce něco změnit (občas dost naivně), ale trochu neví jak. A jak je snadné najít někoho, kdo by mohl být jiný, na něj se upnout, aby se ukázalo, že když se podíváte zblízka, je to stejný sráč jako všichni ostatní. Sice jsem místy měla pocit, že sleduju dva filmy, které se vzájemně překrývají, ale bylo to nutné. Museli jsme poznat všechny. Poznat jejich reakce na rozdílné situace. Ne, aby je postavili před situaci a já tomu potom nevěřím. Navíc je všechno zasazené do přítomnosti tak, aby se dobře zkombinovaly události skutečné, události vymyšlené a události domyšlené. Pokud máte problém s tou základní linkou, budete mít problém s filmem jako celkem. Potom hlavního hrdinu nemáte šanci pochopit. Možná vás napadne, že tam toho bylo hodně a že konec nebyl správný. Ale...co by měl člověk dělat v tomhle světě, kde nemůže věřit skoro už nikomu? Nemůžu se ale zbavit dojmu, že kdyby tenhle film natočili v Americe, bude se na něj (podle mě), český divák koukat jinak. (Sorry, ale fakt si to myslím.) Protože mi je jasné, že je u nás hodně Pavlů, ale ve výsledku jsou všichni Plech (čili dobře zvolené opačné charaktery dvou kamarádů, hlavních postav). Konec byl na mě bohužel plný deprese, všichni jsme věděli, že to skončí takhle, když to Pavel na střeše nedal. Ovšem tři poslední věty a překroucení informací pro nezúčasněného pozorovatele (čili pro toho, kdo si o tom druhý den přečte v novinách), z toho mi bylo špatně. Protože přesně tak by to prezentovala média, kdyby se to stalo...(a ani slovo navíc "proč to všechno") ()

Joges

Po dlouhé době povedený český film, Hádek je vždy zárukou kvality. Ovšem k dosažení prvotřídního formátu tomu něco chybělo. ()

Cheeter

Jednoduchý film o tom, jak se plácáme v tom našem českém rybníčku, snažíme se řešit hlavně svoje problémy, různými způsoby, kterých máme a přes klapky na očích nevidíme problémy kolem. Hádek taková klasika, nepotěšil mě, ani nějak zvlášť neurazil. Mádl mě milo překvapil, jak si šlapal na jazyk, jeho herectví tak dostalo trochu jiný rozměr, což je fajn, už to přece jenom není ten kluk z před deseti let. A Zelenka? Už určitě natočil z mého pohledu lepší filmy. Snad se k tomu zase vrátí. ()

C0r0ner

Pěkně ambivalentní hlavní hrdina, který je sice strašný magor, ale zároveň sympaťák a k tomu bezvadná role pro Jiřího Mádla, k tomu pár suprových narážek na současnou politickou situaci a na české prostředí velmi dobrý scénář i zpracování. Dohromady velmi příjemné překvapení. 85% ()

zette

Po technicke strance nemam co vytknout. Zajimavy je i vyber hercu. Ale nedokazu pochopit, ci to byl napad, aby Madl mluvil jako uplny dement? Cemu to pomohlo? A scenar mi prisel uplne mimo, dramaticky zacatek v Izraeli, pujcovna elektro kolobezek, spani u sestry, ktera ma vlivnou znamost, prezidentske volby, zlociny Bushe. Za me to Zelenka zase nezvladl. Knoflikarum se jeho tvorba uz nikdy ani nepriblizila. ()

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán