Uprchlík (1993)

Tak tohle je snad nejnapínavější film, co jsem kdy viděla. Dvě hodiny uběhly jak voda a já si ani na vteřinu neoddechla. Žánr snímku sice nepatří mezi mé nejoblíbenější, ale tady funguje naprosto všechno (scénář, kamera, hudba, hlavní protagonisté) a dohromady vytváří jedinečně silný zážitek.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Svižně to odsýpalo, bylo komu fandit a dočkali jsem se parádní akce, takže já jsem spokojená. Pojďme si ale taky říct, co by šlo příště udělat lépe: 1) Dát hrdinům čas na rozhodnutí - především situace Zavřeme školu/nezavřeme? a Sorry, už nejsi jedna z nás jsme viděli jak z rychlíku. 2) Dělat věci, protože mají smysl, ne protože to hezky vypadá - scény Nevšední využití Golden Gate Bridge (btw. Který mutant má na svědomí to přepnutí dne a noci? Nebo to byl snad jen nešikovný střihač?) a Jak nejsnáze zneškodnit nejsilnějšího z mutantů by šlo vyřešit z logiky věci jednodušeji, avšak uznávám, že o poznání méně efektně a srdceryvně. Jenže to je právě přece to, co od toho všichni chceme, ne?

Kick-Ass 2 (2013)

Na rozdíl do prvního dílu, který schytal své hodnocení z jiných důvodů, dvojka si pouhou jednu hvězdičku zaslouží. Stále je to nechutné a ubohé, už ale ne tak negativně šokující (snad že Chloë přeci jen trochu vyrostla, a nebo mi jen otrnulo?). Pokračování ale postrádá veškeré filmařské kvality přítomné v originále (kam se poděl příběh a občasný ucházející vtip?), film stojí za prd. Označení odpad si však nechávám pro výjimečné kousky, tahle nudná volovina si ani to nezaslouží.

X-Men 2 (2003)

Postav je tu přehršel, takže člověk nemá šanci se o nich nic moc hlubšího dozvědět, natož někomu fandit. Jednotlivé superschopnosti (ne)fungují podle toho jak to potřebuje scénář. Celkově je to pro mě v rámci žánru průměr, své fanoušky si to však očividně našlo. A je jich dost!

Kick-Ass (2010) odpad!

Tenhle film není odpad. Mám z něj ale nejrozpoluplnější pocity za poslední dobu a chvíli jsem také přemýšlela, že bych vůbec poprvé pouze napsala komentář (potřebuji to ze sebe dostat) bez udělení hvězdiček... Samotný Kick-Ass je sympaťák, kterého je snad každému líto a tak mu nejde nefandit, ať už se jedná o zachraňování světa či úsměvné svádění kamarádek. Navíc vše dokáže ironicky zhodnotit, takže teenage hrdina jak má být! Dokonce jsem si i zapamatovala dvě z jeho mouder (Ve světě, kde jsem žil, existovali hrdinové jen v komixech a to by bylo v pořádku, kdyby tam žili i darebáci. Jenže nežijí. a druhé Jste tři hajzlové, co řežou jednoho chlapa, a ostatní jen čumí. A ty se ptáš, co je se mnou?). Ale na druhou stranu... Brutalitu prostě nemám ráda, nicméně dokážu pochopit, když je opodstatněná. Jenže celá ta dějová linka s taťkou a dceruškou je úplně špatně. Který normální otec zničí dětství svého potomka kvůli pomstě? Zabijácké holčičky už tu byly dřív (bez přemýšlení si vybavím třeba mladou Natalii Portman v Leonovi, jenže ta měla své kouzlo), ale tohle zobrazení je jednoduše odporné. Nakonec ještě stáhnou i nebohého Nářeze, který chtěl původně zlepšovat svět a skončil jako vraždící stroj. Jak jsem již psala na začátku, není to film hodný označení ODPAD. Jenže já pořád přemýšlím, jakou message nám předává, a napadají mne pouze výše zmíněná zvěrstva. Tenhle snímek mě příšerně naštval a svým hvězdičkových hodnocením se snažím vyjádřit svůj nesouhlas s podobnou produkcí. PS. Teď zpětně koukám, kdo za tímhle skvostem stojí a vidím několik jmen figurujících jakbysmet v titulcích Hvězdného prachu, filmu, který mě taktéž (nicméně z odlišných důvodů) příšerně rozčílil. A nevěřím, že je to náhoda. Kameraman a skladatel za to asi nemůžou, ale režisérko-scénáristická dvojice Vaughn-Goldman si jistě zaslouží více mé pozornosti, než si příště odvážím pustit cokoliv s jejich podpisem.

Dr. House (2004) (seriál)

Konečně seriál, který nás nenutí nasazovat růžové brýle a sledovat partičku mladých úspěšných zbohatlíků, konečně seriál, který umí být drsný...ale takový je i život. House a Wilson (přestože první jmenovaný je za hlavní hvězdu, moje srdce patří právě tomu druhému) jako Id a Superego, dvojice, ve které jeden bez druhého nemá smysl existovat. Hvězdičku ubírám jen kvůli stereotypním případům (byť se scénáristé snaží, časem se tahle koncepce omrzí) a poslední sérii - sice se s blížícím finálem úroveň zvedala, ale stejně mi přišla poslední řada nadbytečná. Co se samotného závěru týká, nedokážu říct, zda mě uspokojil...ale žádný lepší bych taky nevymyslela...ono je to koukám pěkně složité něco po tolika letech ukončit (a takhle to bylo alespoň správně houseovské). Nejsem rád, že abych byl doktor jako vy, musím být i člověk jako vy. Nechci být jako vy.; Příčetní nepáchají sebevraždy – Nikdy? A kdybys stál na hranici a někdo ti podal pistoli? – Zastřelil bych ty s pochodněmi. Oblíbené díly: 02x02 Autopsy, 03x21 Family, 04x16 Wilson's Heart, 05x20 Simple Explanation, 07x22 After Hours

Kráska a zvíře (2012) (TV film)

Když je hlavní protagonistka dostatečně krásná, máte jako tvůrce pohádek téměř vyhráno. Elsa (pojďme jí prostě říkat klasicky Bella!) navíc netrpí obvyklým princezno-filantropistickým syndromem, takže je o poznání sympatičtější než většina jejích konkurentek. Vyzdvihnout musím i krásné alpské pozadí a překvapivě dobrou hudbu. Jasně, jedná se o německý TV film, ale troufám si říct, že mimořádně zdařilý - při nejmenším se nesnaží o umělé inovace a přehrávání, tedy jakési trendy soudobých českých pohádek...

Mr. Bean: Animované příběhy (2002) (seriál)

Nutno uznat, že animovaný Bean je poměrně zdařilou kopií svého originálu, grimasy skutečného Rowana Atkinsona, na kterých je původní seriál vystavený, zde ale prostě zásadně chybí. Navíc cítím zaměření na mladší publikum (klidně bych si troufla vysílat to v Kouzelné školce, či jak se dnes oblíbená show mého dětství nazývá), na můj vkus (a věk) je to už příliš infantilní a často předvídatelné, takže rozuzlení mě málokdy překvapilo či pobavilo. Ale jako desetiminutová jednohubka pro malé caparty jistě vhodné (a v porovnání s ostatní soudobou tvorbou pro děti si dovolím říct, že dokonce i povedené). Nejlepší díly: 1x3 No Parking

X-Men (2000)

Jojo, sci-fi já můžu...jenže už jsem jich pár viděla, takže můžu i porovnávat. Vcelku originální námět sympaticky odsýpá, jednotlivé postavy se navzájem nepletou a poměr akce vs. kecy je na ideální úrovni. Celé je to ale hrozně předvídatelné a prvoplánové, spoustu věcí se děje/říká jen proto, že se prostě musí udělat/říct, aby se nám příběh někam posunul. A bohužel ani scenáristické perličky (Víš, co se stane s Ropušákem, když ho zasáhne blesk? Přesně to, co s kýmkoliv jiným!) mi nedovolily udělit vyšší hodnocení. Tak uvidíme kam (a hlavně jak) se cesty téhle bandy sympaťáků budou ubírat příště...

Truman Show (1998)

Chytrý film se skvělým Jimem a povedenou prací s kamerou.