Victor Frankenstein je mladý chalan, ktorý má pomerne netradičný koníček - filmárčinu. Svoj prvý režijný počin premieta jedno dopoludnie rodine a spolužiakom. Hlavnú úlohu vo filme hrá jeho milovaný pes Sparky. Viktor sa stretol s nadšenými reakciami, no krátko na to nečakane prišiel o svoju hviezdu - Sparky chvíľu po projekcii filmu umiera pod kolesami auta a zdá sa, že z Victora vyprchala všetka chuť do života. Ale iba do chvíle, kým im v škole profesor biológie na žabe neukáže, ako možno pomocou elektriny dodať mŕtvemu organizmu život. Victor dostane šialený nápad - oživiť Sparkyho, torý už nejakú tú chvíľu leží na "cintoríne domácich zvieratiek". Teoreticky je to síce možné, ale aké to bude mať následky? (oli.G)

hroubek

Starého a krátkého Frankenweenieho jsem viděl potom novým. Což je moje chyba jelikož, kdybych prvně viděl tohoto starého, tak bych mnohem více docenil všechno co ve filmu je. Přesto kouzelné finále funguje ve všech podobách a to jak u hrané(1984) a taky animované(2012). ()

cross

I kdyz byl Tim Burton teprve v prvopocatcich sve filmove kariery, uz u tohoto filmu je jasne definovatelny jeho osobyty a nekonvencni vypravecsky styl.... Zabavne, morbidni a dobre natocene... stejne jako pozdejsi Burtonovy filmy... ()

Ichabod

Pomerne velkoryse obsazeny kratas. Hlavniho hrdinu hraje Barret Oliver, ktereho zname jako Bastiena z Neverending story, Sofia Coppola tu taky par vterin ziskala ackoliv odbarvena na blond a pejsek Sparky nema chybu (po dvou navratech z druheho brehu ma porad chut na nejakou tu fenku :-). Zdaleka ne tak genialni jako Vincent, ale i dnes celkem prijemne podivani, protoze par zaberu za to opravdu stoji. ()

KarKulA

Originální pocta starým hororům s geniálním nápadem - je to samozřejmě blbost kterou to chce brát s nadhledem. Pro mě srdeční záležitost zejména proto, že jednoho takového "Sparkyho" mám víc jak 13 let doma :-D :-D. ()

prasacimor

No moc sa nám Tim nepochlapil. Myslím že celovečerná adaptácia je zbytočná, aj keď pri Burtonovy človek nikdy nevie, tak dúfam, že vie čo robí. ()

pugs

"Our son is another Hitchcock!" Timove Burtonove krátkometrážne začiatky sú jednoducho úžasné! Dokázal realizovať poctu Frankensteinovi v necelej polhodine, ktorá ušla rýchlo, že sa nestačíte čudovať! Trochu si dovolím provnať Petera Jacksona a Tima Burtona. Každý vie, že obidvaja režiséri sú géniovia, ktorí sa budú nahradzovať ťažko. Jackson začínal s malými nízkorozpočtovými horormi, kde používal hektolitre krvi a nesmiernu dávku vtipu. Burton na to nešiel so zábavnou formou. A to si na ňom cením. Vôbec nepoužíval krv. Vôbec nepoužíval vtip. Len jeho fantáziu, vizuálne prepracované kulisy na jednotku a výbornú hudbu. Chcel sa dostať do našej hlavy, robil to pre dobrý pocit. Pre dobrý pocit s tým, že niečo urobil, niečo úžasné. Frankenweenie je v podstate jeho druhý snímok po vynikajúcom Vincentovi, taktiež je krátkometrážny, ale to na tom nič nemení. Shelley Duvall, ktorá hrá mamu vás dokáže rozosmiať skoro vždy, Daniel "zlodej zo Sám doma" Stern ako hlava rodiny, ktorý je vždy sympaticý a ku koncu - malý génius - novodobý Frankenstein v podobe malého chlapca, ktorému je skrátka ľúto za psom, tak to nenechá len tak a pokúsi sa ho oživiť. Mesto s tým nesúhlasí, no ako to už býva, vždy sa dostane Happy-endu a celé mesto je šťastné, že Sparky je opäť živý. 9/10 ()

TroiMae

Dětinský film? Na to, že je to disneyovka, je to úžasné: Kingův Řbitov zvířátek od Walta Disneyho! - jen bez zpívání, Frankenstein v dětské verzi. Takové filmy mi chyběly ve „Studiu kamarád“. V kontextu všech těch současných slaboduchých „dětských“ filmů, které předpokládají, že děti fungují na první signální a peníze se na nich dají vydělat jednoduše – stačí jim barvy, tvary, zvuky, klišé bez nápadu a stejné šablony, nezatěžovat mzoečky. Studio to tehdy samozřejmě neskouslo, ale Burtonovy „Ukradené Vánoce“ už v 90. letech prošly. Burton do dětského světa dokáže zakomponovat hřbitov domácích zvířátek, školní pokusy na mrtvých žábách nebo oživování mrtvých pejsků bulteriérů (autobiografie – nejen – Tima Burtona?). Navíc dokazuje, že jednoduché filmařské detaily mohou být (burtonovsky) vtipné (i bez světlic a 3D efektů): matka kropící zahradu, pijící sešitý Sparky. Na 30 minutách jde vytvořit fungující (dojímající) příběh, logickou návaznost, disneyovsko-burtonovskou pointu (bude Frankenweenieho/Sparkyho nevěsta?). Poučení pro děti: „Lidé jsou divní.“ (malý Viktor) ()

latvar

Tim Burton opět nezklamal a dokázal udělat nesmírně krásnou a chvílemi hrůzostrašnou atmosféru, pro mě 80% ()

Anticque

Excelentně natočený černobílý film na motivy Frankensteina, akorát v roli psa je typickým Burtonovým krátkým filmem. Je to jeho jeden z prvních filmů, ale už tento film předurčil, jak bude vypadat pozdější Střihoruký Edward. Dokonalý příběh kamarádství malého kluka a psa, který zemře, ale to už jistě víte jak to dopadne... ()

BMAJTZ

Super paradni parafraze na puvodniho Frankensteina docela jsem se u toho bavim. Tim Burton umi. Citace:"Ostatní rodiče se bojí, aby jejich děti nepropadly drogám...Tak to asi máme štěstí.Vsadím se, že má nejlepší projekt z biologie." ()

Sdoom

Byl jsem naprosto dojat, nepamatuju si kdy naposled tak moc. Nevím proč a nevím jak to Tim Burton udělal, ale byl. Edit 17.3.2014: No a i napodruhé po několika letech mě tenhle krátký film dokázal dojmout v podstatě úplně stejně, jako když jsem ho viděl poprvé. Tim Burton v jedné ze svých nejčistších podob, kterou mám tak rád. Krásný filmík. (SD, orig.) ()

Melios

Len Tim Burton dokáže spraviť filmový príbeh na dve hodiny a napchať ho do krátkych 30 minút. Ajkeď je film bezfarebný ,Burtonova farbitosť a rozmanitosť ho neopúšťa. Pripadal som si akoby som sa vrátil do doby ,keď bol Nožnicovoruký Edward najnovšia Burtonovka (Edward je môj najobľúbenejší film od Burtona) . Ak ste sa dostali až sem tak je to asi preto ,že ste zistili ,že verzia z roku 2012 nie je orginál. Osobne si myslím ,že obe verzie majú ,čo ponúknuť a kazdý si príde na svoje (mne sa viac páčilo toto ,ale remake tiež milujem) ,i keď je pravda ,že príbeh je skoro totožný. A kvôli tomuto filmu Disney vyhodil Burtona z jejich firmy. Disney ,hanbite sa! Mali ste na dosah génia a odhodili ste jo preč.... ()

bari68

Ten Burton je blázon:))....ale v dobrom slova zmysle.Vtipným,originálnym spôsobom udaný hold Frankensteinovi. ()

matolas

Malo to niečo do seba, ale paradoxne ma najviac zaujal Sebastian z Nekonečného príbehu a ten druhý (Nie Joe Pesci) zo Sám Doma. Jednoducho taká milá variácia Frankensteina s iným koncom. ()

borec999

Nie som Burtonovým fanúšikom a s jeho filmami je to u mňa tak 50 na 50. Frankenweenie patrí našťastie do tej kladnej polovice. Hlavnou hviezdou tohto kraťasu nie je Marv zo sám doma, ani Shelley Duvall zo Shiningu, ale pes Sparky a jeho "znovuzrodenie". Ako celok je to úsmevné a pozitívne, ale na druhej strane aj ponuré a mierne hororové. Vlastne klasický Burton. 65% ()

Stružák

Milý, nápaditý a místy vtipný film. Celá půlhodina se nese v duchu pozdějších temných Burtonových filmů. Jenom jsem zvědavej, co chce Burton dělat v celovečerním filmu po 87 minut. ()

SpaceOdyseus

Myslim, ze jako nema groteska by to fungovalo mnohem lepe. Pasaze, kde se nemluvi, jako oziveni, nebo samotne finale jsou na jednicku jak tempem, atmosferou, tak vypovedni hodnotou. Kdyz se do toho zacnou michat rodice a sousede, filmecek docela ztraci dech. ()

IvoB

Jeden z prvních filmů Tima Burtona, ve kterém dostává více prostoru. Už tady jasně vyniká jeho unikátní stylizace a několik prvků, které vkládá do svých pozdějších snímků. Filmu tedy nechybí klasické "burtonovské" kouzlo s docela mrazivou atmosférou. Právě vizuál a provedení je na filmu to nejzajímavější. Zápletka je poněkud banální a zkratkovitá, ale v rozsahu 30 minut docela funguje. I když ten závěr už je fakt úsměvný… Každopádně jako kraťas a jeden z prvních filmu v pohodě obstojí. – 7/10. ()

2011, rok změn

2011, rok změn

23.12.2011

Rok 2011 byl v mnoha ohledech významný a průlomový. Byl rokem změn - ať už těch drobných v našich každodenních životech, nebo těch velkých, které začnou psát nové etapy osudů celých národů (politické… (více)