Smrtihlav

• USA Dark City (více)

John Cooper se probudí sám v hotelovém pokoji a zjistí, že je hledán za několik brutálních vražd, na něž si ale vůbec nevzpomíná. Problém je v tom, že si nepamatuje vůbec nic. Je to muž bez minulosti, bez vzpomínek a bez budoucnosti. Při hledání identity objeví tajemné město ovládané záhadnými bytostmi. Mají neobyčejnou schopnost - umí zastavit čas a manipulovat s lidmi. S pomocí Dr. Schrebera je Cooper jediný, kdo se vymyká jejich kontrole. Skládá skládačku, která mu vrací minulost a odhaluje tajemství vražd. (Intersonic)

Milano33

Komentár môže obsahovať spoilery. Toto je film, ktorý mal asi najväčší vplyv na film The Matrix od sestier Wachowskich. Nájdeme tu mnohé podobnosti, či už námetom alebo vizuálnym prevedením. Dark City i The Matrix trilógia sa primárne sústredia na podstatu našej reality, ako na nás vplýva a ako ju my vlastne vnímame. Dark City je vskutku ponurým miestom na život, slnko tu zo záhadných dôvodov nesvieti a z toho dôvodu je mesto neustále zahalené do tmy, panuje tu depresívnou nálada, dochádza tu k sérii neobjasnených úmrtí a je viac než len zjavné, že s tým majú niečo spoločné tajuplný mužíci odetý do čierneho, ktorý sa promenádujú po temných uličkách mesta. Toto mesto je jednou veľkou záhadou, oplýva intenzívnou mysterióznou atmosférou a je plné nevysvetliteľných javov, ktoré nútia diváka rozjímať nad tým, čo za tým v skutočnosti väzí. Jedná sa totižto o akúsi konšpiráciu - experiment a práve ľudia sú pokusnými králikmi. Náplňou tohoto experimentu sú spomienky a ľudská myseľ všeobecne, mimozemská rasa manipuluje s ľuďmi, pretvára ich myseľ a spomienky na svoj vlastný obraz podľa ľúbosti. Oni jednoducho vtisnú dotyčnej osobe novú osobnosť - umelo vytvorený implantáty - pričom sa však spomienkami len naďalej premiešajú. Títo mimozemský tvorovia majú na druhú stranu vrodenú kolektívnu pamäť, čiže zdieľajú jedno skupinové vedomie. Taktiež disponujú telepatickou a telekineckou schopnosťou - tzv. "tuning". Pomocou tuningu sú schopný meniť naše okolie, v podstate ohýbajú a skresľujú realitu a keď táto psychokinetická vloha uvedie mesto a budovy v ňom do pohybu, tak to nápadne pripomína Inception alebo Doctora Strangea. Alex Proyas už minimálne raz dokázal, že vie točiť temné, deprimujúce filmy - viz. The Crow. Dark City rovnako podlieha temnej štylizácii a silnej atmosférickosti. Tento fiktívny svet vzhľadom spomína na 50. roky, rozpoznateľný retro dizajn si berie najväčšiu inšpiráciu zo subžanru dieselpunku. Alex Proyas sa takisto ako u The Crow, tak aj v prípade Dark City postaral o gotickú vizualizáciu i neo-noirový nádych. ()

Fanex

Dark City je plný temnoty a nevědomosti. Jednoho dne se hlavní hrdina John Mudrock probudí v hotelovém pokoji a vůbec o sobě nic neví. Zjišťuje svoji existenci, a krok za krokem zjišťuje neskutečné informace. Jsem předtím vůbec nevěděl o čem to bylo, tak mě ke konci film dost překvapil,jak to doopravdy bylo. Stojí za to se na to podívat znova. Akorát název "Smrtihlav" moc nechápu. "Město v temnotě" je lepší. ()

Teg

Moc dobré a podle mě lepší jako blade runner. Ackoliv to lepší ze scifi co znám, na 5* to prostě není. ()

AngiS

Já tedy nevím, zda to bylo mnou...ale po pul hodině jsem zhruba 6x usnula... Víceméně to pro mě byl zážitek scifiblbosti. ()

bila.tecka

Tohle temné noir sci-fi boduje především svou atmosférou. Ta by se dala díky kameře a střihu krájet, pokulhává však příběh. Mixáž Truman Show a Matrixu, který snad z Dark City vycházel. Velkým plusem je obsazení Kiefera Sutherlanda do role psychiatra, kterému by jeho dikci záviděl leckterý jeho pacient. Umím si představit film v motion capture verzi ala Robert Zemeckis nebo rovnou animovaný - ta plochost charakterů a scénáře by pak nebyla tak okatá. ()

Orthank

Zaslúžený status kultu sa Proyasovmu Smrtihlavovi proste nedá odoprieť. Revolučné filozofické myšlienky síce tlmí niekedy silné akčné podanie, no i tak je Dark City skvelý atmosférický "sci- fi" nášup, s celou priehršťou originálnych nápadov. S tými síce idú ruka v ruke malé nelogizmy, ale predsa to tomu Alexovi musím odpustiť. Tak brilantnú remeselnú prácu, hrátky s atmosférou, hudbou a jeho povestnými ( vid jeho nedávne Proroctvo) temnými postavami, ktoré bravúrne mixuje a postupne prezieravo divákovi poodhaľuje v celej stopáži, aby človek pohľadal.....A keď tu nakoniec nenútene poukáže na princíp ľudskej mysle, duše a vôbec všetkých od dávna dožadovaných princípov v ľudskej existencii, je mu treba zatlieskať za tu záverečnú a značne nenápadnú narážku na podstatu, či pohnútky Všemohúceho.... ()

Hanys_

Matrix už nikdy nebude tak "neotřesitelný" jako po shlédnutí Smrtihlava, kterému je opravdu hodně podobný. Atmosféra Dark City vynikající, stejně jako herci - asi nejvíc to tady táhne Kiefer, který pár let před svým kultovním Jackem Bauerem vystřihl nezapomenutelnou (boužel ne tak známou) roli..8/10 ()

Junglista

Opět naprosto idiotskej a nesouvisející překlad názvu filmu, to to ten blboun vytáh náhodně z klobouku? Nenápadná libovka s dokonalou noir atmosférou. Dnes už se takovýhle filmy netočí a je to škoda. Do absolutního hodnocení moc nechybělo. ()

Corpsegrinder

Noirový sci-fi zasazený do světa inspirovanýho vizí budoucnosti kterou ve 20. letech přinesl Metropolis, k tomu všemu v permanentní tmě neboť ve městě neexistuje den. Zápletka je super a mnohem víc mi sedla tady než v několikrát zmíněným Matrixu. Některý záběry (obzvlášt bledulíni v kabátech letící nad městem) jako by vypadly z hororu a vidět to jako malej tak mám noční můry dodnes. P.S. taky vám plešouni v podzemí připomínali Cenobity z Hellraisera? :) ()

Cassandra

Jako experiment je to zajímavé a film má opravdu skvělý závěr, ale nedoporučuji divákům, kteří chtějí vidět normální film. Nemůžu souhlasit s tím, že na podruhé je to lepší, já už se dost nudila, protože jsem pointy už znala. Ale pokud chcete vidět něco jiného, proč ne. ()

Drc

Netradicni a zajimave sci-fi zasazene do prostredi fiktivniho temneho mesta, kde lidska rasa neni nic vice, nez soubor pokusnych mysi v rukou zvedavych cizincu. Hratky s pameti, prelevani lidskych osobnosti mezi jejich fyzickymi schrankami a manipulace s mestem jdou vsak lehce jen do te doby, nez se objevi jedinec odporujici zavedenemu postupu ... Ponura atmosfera a temer umelecke zpracovani, propracovane charaktery, navic dobre zahrane a pribeh s malymi logickymi nedomyslenostmi, ktere se vsak v ramci celkoveho obrazu daji prehlednout. Bodik nahoru za zajimavost a zpracovani. ()

BuddyO

Film Smrtihlav byl pro mě až moc filosofický. Nemám nic proti zvláštním filmům, ale tady se to podle mě až tak nepovedlo. Ale o to až tak nešlo. Jak to jenom říci. Přišlo mi, že to bylo prostě a jednoduše slabé. Dobrá myšlenka, špatně realizovaná až nedotažená do konce. Jsou režiséři, co by to dokázali natočit lépe. A za tím si stojím. Lepší 2* - 50% ()

Mo.

Brilantně zrežírovaný mix sci-fi a filmu noir. Něčím mi to trochu připomíná Blade Runerra, ale tempo je zatraceně svižnější a svět je přeci jenom dost jiný. Hlavní myšlenka je skvělá a na svoji dobu stále ještě dostatečně originálně pojatá a to podstatné je zpracováno na jedničku. Navíc tempo je skutečně tak akorát, hlavně zpočátku se pořád něco děje a divák je velice rychle vtažen do děje, kterému sice nejdřív vůbec nerozumí (stejné jako hlavní hrdina), ale o to je to zajímavější. Herecké výkony jsou senzační (Kiefer Sutherland by měl hrát psychiatry, ne akční hrdiny), bohužel až na jednu podstatnou výjimku a tou je pro mě ústřední protagonista, který mě místy vyloženě štval. Soustředěné výrazy herce Rufuse Sewella mi připadaly skoro až komické a herecky byl po celou dobu strašně nekonzistentní (někdy hrál opravdu dobře, jindy jsem mu to nevěřil ani za mák). Po výtvárné stránce je stále na co koukat, nějaký filmový architekt se tu vskutku vyřádil a někdo nad ním zjevně v určitých chvílích (síně Cizinců) držel zdvižený prst, takže to nepřehnal a je to ve výsledku tak akorát. Škoda jen, dle mého názoru, nešťastného výběru hlavního představitele, a mírné nedotaženosti závěru filmu (pár věcí by si přeci jenom vysvětlení či rozuzlení zasloužilo). Celkově však vynikající počin, v němž se přesně v tom správném poměru prolíná hned několik filmových žánrů. ()

Ještěřák

Jeden z nejprapodivnějších filmů, co jsem kdy viděl, s hrdinou, co vypadá jak George Gordon Byron, až jsem čekal, kdy se svou rolí práskne a jme se psát třeba Childe Haroldovu pouť. První půlka v sobě skýtá mnoho velmi dobrých, ale taky velmi špatných momentů (než se leccos vysvětlí - Proyas celkově blbě vede diváctvo), až jsem si skoro začal říkat, do jaký míry bude asi trapný ohodnotit film zase jednou hvězdou, udělenou za očička Jennifer Connelly, která btw pospolu s Kieferem Sutherlandem nehraje, nýbrž HRAJE. Dočkal jsem však času jako Husák klasu, a na druhé půlce pošušňal si velmi! Jednotlivý příběhový bordel a trus do sebe začíná milostivě zapadat, a i když film doslova hýří lacinostma a kalkulama, třeba jako když se v buse potkaj "shodou okolností" dvě osoby, které se vůbec neznaj ("ALE ONY SE JEŠTĚ PŘED 10 MINUTAMA ZNALY!!!"), film se samozřejmě hodně spoléhá na vizuál. ALE - měl jsem z toho za ně bobky, přemýšlel jsem o tom, jak jsou hrdinové z hlediska vyhlídek na normální život pěkně v prdeli (holt jsem ten typ, co fandí papouškům, ať frnknou ven z voliéry), a vydlubal z DARK CITY pro sebe EMOCE - na rozdíl od MATRIXU, na rozdíl od X-MEN. Na rozdíl od VAMPIRE THE MASQUERADE: BLOODLINES (videohra, Troika Games, 2004), kteréžto umělecké dílo mi DARK CITY asi nejvíce & nejčatěji evokovalo. Doporučuju všem - čučte na to. A ne, že mi pak zlověstně napíšete do PM, že je to blbý jak VODNÍ SVĚT, chraň vás ruka Páně . . . . . ()

Schuldiner

Během filmu se ve mě střídaly různé pocity a dojmy, ale bohužel celkový dojem zní asi takto: Zajímavý nápad, ale lacině, nedůvěryhodně a nezajímavě (až nudně) provedený. Jakoby nedotažené a nedodělané. Taky často nelogické. Potenciál tedy nevyužitý. A to tak, že vůbec. A co se týká některých dějových konkrétností - ten velký telepatický souboj na konci, to je něco, co přímo nesnášim. A tak bohužel celý film vyzní jako blbost. Pokud od tohoto výtvoru Matrix ´´opisoval´´....no přirovnal bych to asi k tomu, kdyby kdysi dávno před X staletími někdo náhodou spatřil dřevěnou káru (,která se po dřevěných kolečkách dokáže pohybovat pouze z kopce nebo když ji někdo tlačí či táhne) a na základě toho vyrobil Porsche Carrera 911. ()

Teabag

Určitá Burtonovská poetika, vytrvale houstnoucí atmosféra, zajímavý scénář a velmi dobré herecké výkony (Kiefer Sutherland mě hrozně mile překvapil!), tak to jsou určitě klady Dark City. Naopak nepříliš sympatický Rufus Sewell (na mě prostě nepůsobí dobře) a efekty na úrovni zhruba dekády nazpět tenhle kousek trochu stahují dolů. Nakonec solidní 4*. ()

dormouse

Retro sci fi, které je myšlenkově hodně podobné Matrixu, ale bohužel nemá takový dějový spád. Výtvarně úžasný počin. ()

Beaumont07

Proto-Matrix, s rovnakým vzťahom medzi naráciou dystopického systému a proti-naráciou rebelujúceho jedinca, iba viac depresívny vo svojom solipsistickom, falošne utopickom závere. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)