Smrtihlav

• USA Dark City (více)

John Cooper se probudí sám v hotelovém pokoji a zjistí, že je hledán za několik brutálních vražd, na něž si ale vůbec nevzpomíná. Problém je v tom, že si nepamatuje vůbec nic. Je to muž bez minulosti, bez vzpomínek a bez budoucnosti. Při hledání identity objeví tajemné město ovládané záhadnými bytostmi. Mají neobyčejnou schopnost - umí zastavit čas a manipulovat s lidmi. S pomocí Dr. Schrebera je Cooper jediný, kdo se vymyká jejich kontrole. Skládá skládačku, která mu vrací minulost a odhaluje tajemství vražd. (Intersonic)

Beaumont07

Proto-Matrix, s rovnakým vzťahom medzi naráciou dystopického systému a proti-naráciou rebelujúceho jedinca, iba viac depresívny vo svojom solipsistickom, falošne utopickom závere. ()

kri.tino

Drtivo depresívne sci-fi, ktoré napriek určitej zdanlivej miere naivity nepostráda kvalitu takmer v žiadnom smere. V určitom zmysle nadčasové dielo, ideovo stále aktuálne, hoci efektovú stránku a prvky noir filmu už väčšina dnešných divákov zrejme nedocení. Soundtrack za plný počet. ()

Miuri

Paraziti, schované skutečné Slunce, plochá Země, kontrola vzpomínek, upravená minulost. Well played Freemasons. ()

willis

Noir atmosféra je hlavní devizou tohohle filmu. Proyas po Vráně natočil podobně temný "¨komiksový" příběh. Jen tak dál Alexi. Co nechápu je proč český distributor změnil název na něco tak stupidního jako je Smrtihlav, když anglický je prostý, jasný a výstižný. ()

rybitvi

Domnívám se, že Dark city se neispirovali jenom tvůrci Matrixu, což je zcela očividné, ale jednu scánu si vypůjčil i Aranofsky do svého Rekviem za sen a je zobrazena i na filmovém plakátu k tomuto filmu. Mám tím na mysli jednu z posledních scén, kdy Jennifer Connoly stojí na konci mola a dívá se na oceán, v Rekviem za sen se tatáž scéna a dokonce v ní účinkuje znova Jennifer Connoly!! vybavuje feťáčkovi a jejímu příteli v podání Jareda Leta. Nejenom proto, že z Dark City čerpali tyto vynikající filmy a možná ještě spousta jiných ,ale hlavně pro svoji potemnělou neopakovatelnou atmosféru je Dark City velmi nadstandartním sci fi filmem, který stojí za to vidět. ()

Dallas

Ako tak čítam iné komentáre, tak už bolo všetko napísané. No nič teda, poviem len, že treba to vidieť. A dám malú radu (tí čo videli Proyasovu Vranu vedia) , zhasnite svetlo pretým než sa do tohto filmu pustíte. 75% ()

Mekgrůdr

Pro mě úžasná sci-fi podívaná. Alex Proyas potvrdil svoji kvalitu a perfektně ztvárnil temné, neosobní město. Mělo to hutnou atmosféru, perfektní obsazení...no prostě to vůbec nepotřebovalo ,,vyladit". A navíc jsem měl celou dobu pocit, jakobych to už znal....je to můj názor, ale jestli se někde Wachovští inspirovali pro svůj Matrix, tak to bylo tady :) ()

Pafl

Nevím, jestli tohle odstartovalo módu paranoidních thrillerů nebo až Matrix o rok později, ale chápu, že pro fandy sci-fi je to paráda. Pro mě řekěme průměr a to z podobných důvodů: příliš velký záběr, nedořečená kosmologie, hromada žánrových klišé. ()

Milky.

Tohle je prostě luxus, který předběhl Matrix a díky tomu byl bohužel Matrixem i později zastíněn a zapadl do neznáma. Škoda. Natočeno luxusně a Sutherlandova vada řeči byla prostě bezvadná. ()

MkSallam

Škoda slabšího finále, přeci jen Proyas určitě nebudoval celý ten svět a jeho atmosféru dvě třetiny filmu, aby pak několika rychlými zkratkami mohl všechno najednou rychle zničit, vyřešit a utnout (v závěru je pár ne úplně využitých motivů). Vizuálně vynikající, včetně trochu zastaralých, ale velmi kreativně využitých, efektů, s velkým množstvím okamžiků kdy si vzpomenete (nejen) na Matrix (závěr musel být velkou inspirací pro Revolutions). Můj tip? Nezjišťujte si nic o ději a jděte do toho. Odkrývat tajemství Temného města za to rozhodně stojí (překlad názvu je trochu mimo). (DC verze) ()

Mikino00

Temné podmanivé sci-fi o hledání pravdy. Ze světa vytvořeného ve filmu až mrazí, herci jsou typově velmi dobře obsazeni a děj i přes pár nelogičností příjmně pohltí. ()

sona123

14 let starý film. A jako by tomu tak ani nebylo. Zajímavý námět, výtvarně ztvárněno velmi zdařile, dobrá, úderná hudba. Tak trochu noir, tak trochu kafkovské, orwellovské. I ty peripetie, kterými hlavní hrdina prochází, dávají smysl a dávají možnost k zamyšlení. Bylo to příjemné překvapení. ()

bobstock

Na tehdejší dobu velmi zajímavé a orwellovsky bizardní. Na dnešní dobu průměrná scifi klasika, která pomohla otevřít dveře mnohem významnějším projektům. Jennifer Connelly kouzelná, jinak nic oslnivého. 65% ()

simply

Smrtihlav se mi hodně líbil, ať už vizuální stránkou, atmosférou nebo tématem. Zajímavá je taky postava doktora Kiefera Sutherlanda. Velká škoda, že se jedná o tak nedoceněný a ne moc známý film. ()

Oralfabet

Premisa tohohle filmu je rozhodně zajímavá... Taky je dost divná. Přišlo mi to, jako něco, co člověku dává v jeho hlavě dokonalý smysl, ale když se to pokusí někomu vysvětlit, uvědomí si, že to zní o moc divněji, než čekal. Po většinu času to ale bylo celkem usledovatelné, taky to tam všechno vysvětlili několikrát, ale stejně mi přišlo, že některé věci mi prostě moc smysl nedávaly. Já si užíval hlavně vizuální stránku, všeobecnou temnou atmosféru a hudbu... A ta zápletka fakt je zajímavá. Víc kladných přídavných jmen bych ji asi nepřidělil, ale zajímavá je celkem ucházející přídavný jméno. Pořád nevím, co si myslet o výkonu Kiefera Sutherlanda a závěrečný CGI souboj se mi dost nelíbil. 7/10 ()

filipvrbik

Ze začátku je to zmatené, bizarní a divné, ale postupem času se to začíná rozmotávat a čím dál víc to připomíná Matrix, hlavně dvojku a trojku... Nápad hodně zajímavý, atmosféra skvělá, bohužel zpracování nic moc, a rozpočet asi taky nebyl nejvyšší...60% ()

Emo-haunter

Něco podobného jsem ještě neviděl. Wau, Proyas má ve svém repertoáru dosti odvážný a temný snímek odehrávající se celou dobu v pusté tmě. Musím vyzdvihnout super atmosféru, výbornou výpravu, slušné herecké výkony i hudbu. Takový film je těžké k něčemu přirovnávat, ale připomnělo mi to trochu Tenshi no tamago (1985). No a jestli si z toho bratrosestry Wachowští(ské) vzali taky něco do Matrix (1999), tak se tomu vůbec nedivím. Pro mě tento film znamenal odklon od stereotypů a konvencí, po delší době jsem viděl něco zcela jiného, a proto jsem se rozhodl pro udělení čtyř hvězdiček.  Sewell je hustý, stejně jako skvělý Hurt, no a moje crush Connelly, o ní ani nemluvím. K samotné dokonalosti chyběla větší revolta, větší moment překvapení, větší odvážnost, a také vysvětlení věcí, které byly podány jen okrajově (podrobnější historie rasy, pochopení některých pravidel v tomto "světě", apod. Film jako takový mohl být kultem, kdyby vyladil některé menší nedostatky. Ty vizuální efekty byly fakt husté místy, a chvíli jsem tam viděl souboj Nea a Smithe. I tak jsem ale s filmem nesmírně spokojen, a doporučil bych ostatním, kteří neviděli. Je to fakt po dlouhé době něco zcela originálního, co jsem mohl spatřit v kinematografii. ***7,9/10*** ()

chalp

K takto bezchybnej (nie len) vizuálnej atmosfére sa podarilo prblížiť už len Sin City, toto je skutočný atmosféricky orgazmus! ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)