Smrtihlav

• USA Dark City (více)

John Cooper se probudí sám v hotelovém pokoji a zjistí, že je hledán za několik brutálních vražd, na něž si ale vůbec nevzpomíná. Problém je v tom, že si nepamatuje vůbec nic. Je to muž bez minulosti, bez vzpomínek a bez budoucnosti. Při hledání identity objeví tajemné město ovládané záhadnými bytostmi. Mají neobyčejnou schopnost - umí zastavit čas a manipulovat s lidmi. S pomocí Dr. Schrebera je Cooper jediný, kdo se vymyká jejich kontrole. Skládá skládačku, která mu vrací minulost a odhaluje tajemství vražd. (Intersonic)

elimS

45% - komentář 20ti slovy: Jak už je tady bambilionkrát zmíněno, tak je to "předchůdce" Matrixu, akorát takový temnější, víc deprimující a o dvě třídy níže. ()

ŠpetaMarek

Musím říct, že tehdy po tom hypu Matrixu jsem to nedokázal až tak ocenit, ale po dnešním asi třetím shlédnutí mám jasno. Jeden z nejlepších filmů všech dob, od začátku do konce nadupané a triky i po 20 letech rvou koule. ()

himor

Toto bol taký zvláštny film, že som nevedel, či ho vypnúť, alebo dopozerať. Celý čas som sa strácal, nebavilo ma to, moja pozornosť sa sústredila na nedokonalosť omietky v obývačke. Nuž minulo ma to. 40% ()

Arccos

Ne úplně klasické sfi-fi, ve kterém je přísná logičnost a realističnost nahrazena formou. Temná atmosféra je skutečně hutná a závěr uchvacující. Chci mít doma ve filmotéce. (Plivu na distributora za název Smrtihlav a zajímalo by mě, v jaké choré hlavě se zrodil a proč.) ()

LukeSharp

Vynikající namět fantasticky natočen.Banda mimozemštanů dělající si z lidí pokusné králíky.Proti tomu se postaví týpek s amnézií,který si před obchodem nacvičuje své jméno.Blbost?V žádném případě,skvělá podívaná za 85% ()

bonekill

Už když sem viděl jméno Proyas, s nadšením sem očekával psychologický horor, kde denní světlo hraje špatnou roli. A nezklamal sem se. Depresivní podání mne prostě pohltil a jakožto fanoušek sci-fi mě toto spojení velmi příjemně překvapilo. 80% ()

Pete

Chlápek zjišťuje, že celý svět kolem něj je jeden velkej podvod a něčí bláznivej sci-fi experiment. ()

zly.dvojce

Skvostná atmosféra, geniální kulisy, brilantní herecké výkony. Příběh, který zaujme, je logický a má výborné vyústění. Co víc si přát? ()

RobbieM@N

Zneklidňující verze budoucnosti, které by býval pomohl větší rozpočet, relativní osobitost Proyasovy vize budoucnosti není zase až tak velká, v atmosféře se staví hlavně na tmě a i když je ve Smrtihlavovy zapracováno mnoho výborných myšlenek a příběh je nadmíru zajímavý a originální tak celé Dark City působí nedomyšleným a nuceným dojmem, není to tak komplexní a živé abych to sežral i s navijákem. Jak tady někdo z uživatelů poznamenal tak nejvýstižnější slovo pro Smrtihlava je "kostrbatost". Nemohu však odolat silnému pocitu, že bratří Wachovští čerpali a okoukali mnoho nápadů právě od Proyase. ()

Borecz

Pokud někdo tvrdí, že tenhle film je mimořádně ponurý, místy až depresivní, pak má pochopitelně pravdu :) V podstatě celý film se odehrává v nikdy nekončící noci za všudypřítomné temnoty, což není vůbec na škodu, jelikož mu to dodává jedinečnou atmosféru. Zhodnotit jej lze jako solidní, temné sci-fi s poměrně originální zápletkou a na tehdejší dobu kvalitním zpracováním. ()

ratpile

Vránu mám možná trošičku raději, ale Dark City s ní má koneckonců společnou, vyjma tvůrce, jen dokonale temnou atmosféru špinavého města. Dark City mi (asi záměrně) unikalo a nyní mi poměrně dost zkreslilo pohled na kultovní Matrix, ano samozřejmě sem slyšel o jistém vykrádání "Smrtihlava", ale takovou dávku "inspirace" jsem tedy nečekal (viz letecký souboj nad městem), Wachovští by mohli Prayasovi líbat zadek (on možná zase Scottovi, Langovi atd, inu tak to chodí). Honem pryč od Matrixu . Dark City je zvláštním, místy pokulhávajícím, leč nakonec velmi dobře fungujícím patvarem mezi noir kriminálou a temným filozofickým scifi, závěrečná katarze je nakonec opravdu očišťující a skvělá. Proyas híří nápady, vizuálně je to podmanivé, správně odporné, chladné a temné, vize odtrženého fiktivního města funguje na výbornou, herci jsou skvělí a do svých rolí se maximálně hodí, do toho se rozezní soundtrack Trevora Jonese a já se znovu rád ponořím do téhle deprese a třeba naleznu tu vytouženou Shell Beach... ()

maoc

Dark City tápe na pomezí několika žánrů (SF, art, drama, detektivka, akční). Ani v jednom neboduje naplno a jako miš maš také není dokonalý. Díky vnitřní koherenci příběhu Matrix v miniduelu s ním vítězí, i když je jasné, odkud čerpali Wachovští ispiraci. ()

Stejšn

Film se mi líbil a pochvalných názorů tady je spousta, takže se o něm už rozepisovat nebudu. Jen bych si tu chtěl postesknout nad českým názvem a neb další důkaz kretenismu českých distributorů filmů. ()

uodevr

Dejte dohromady bandu bledých plešounů v kloboucích a hábitech, noirovou atmosféru, jednu z nejlepších "nelidských" architektur ever, okořeňte to bohatými nápady, koncepty a vizuální nádherou a ještě k tomu přišpendlete hezounkou Jennifer Connelly a voila - můžete servírovat chudšího, avšak daleko daleko temnějšího bráchu Matrixu (který nejeden aspekt sprostě vykrádá, obzvláště pak zdejší závěrečná bitka bije do očí...a to jsem tak dlouho žil s tím, jak ten Matrix není originální). Dark city je povedeným komentářem na tehdejší (a vlastně i dnešní) lidskou společnost jako celek, což je hezky názorně ukázáno už ze začátku na doktůrkovým krysím experimentu (který vpravdě symbolizuje takovou menší verzi...no, nebudu spoilovat). Zároveň film vyzdvihuje v průběhu děje otázku, co je na lidech coby bytostech unikátního a čím se liší od tuzemních strangerů, na což velmi elegantně a nenuceně odpovídá tím, jak portrétuje strangery coby tvory závislé na sobě navzájem, kteří prostě všechno musí dělat v skupinkách, zatímco člověka znázorňuje jako individuála schopného soběstačnosti. Hrubě se to dá chápat tak, že soběstačnost a individualita je mnohem důležitější, než konformita a týmový duch. And let's be honest here, je. Taky se v tom míchaj různá časová období (architektura z třicátých let, kterou projíždí auta z šedesátek, která řídí lidé v hadrech z padesátek). To z počátku působí jako kreativní demence a nesmysl, avšak kdesi v půlce filmu je to krásně vysvětleno a ukazuje se, že je to vskutku velmi chytře a důkladně vymyšleno. Je tedy věčná škoda, že je to taková nuda. Působivá, to nesporně, ale stále nuda. ()

Davis I

Alex Proyas pouze zachytil lidské slabosti, zaprodanost, nespokojenost ,lásku, touhy, sny a zasadil je do temného Dark City. Dokázal, že lidstvo jako takové je jedinečné... ()

intro

Velmi povedený a na svou dobu dobře natočený a i originální sci-fi/thriller. Hodně se mi líbil i herecký výkon v podání Rufuse Sewella. Milovníkům tohoto žánru můžu Dark City jen doporučit. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)