Smrtihlav

• USA Dark City (více)

John Cooper se probudí sám v hotelovém pokoji a zjistí, že je hledán za několik brutálních vražd, na něž si ale vůbec nevzpomíná. Problém je v tom, že si nepamatuje vůbec nic. Je to muž bez minulosti, bez vzpomínek a bez budoucnosti. Při hledání identity objeví tajemné město ovládané záhadnými bytostmi. Mají neobyčejnou schopnost - umí zastavit čas a manipulovat s lidmi. S pomocí Dr. Schrebera je Cooper jediný, kdo se vymyká jejich kontrole. Skládá skládačku, která mu vrací minulost a odhaluje tajemství vražd. (Intersonic)

jossC

Jó,umět tak vylaďovat...Postavil bych si vlastní Karlštejn.:-)) Určitě velice originální a zajímavý sci-fi film.Má to skvělou atmosféru,příběh a konec nad kterým se musí člověk zamyslet.Určitě jedna z věcí,u který jsem se nenudil a je mi docela líto,že není až zas tak moc známá.Rozhodně doporučuji. ()

eoj

Většinu filmu jsem se slušně bavil, o to víc mne mrzí konec. Ona poznámka, že mysl člověka je třeba hledat mimo dutinu lebeční, pravděpodobně reflektovala režisérovu představu, že většina diváků myslí s odpuštěním prd.lí. Přesto lepší 3* ()

Debreno

Absolútny luxus, hudba, pri ktorej som spomínal na Svätenie jari od I. Stravinského a symbolický záver, ktorý ma vždy emocionálne rozloží. ()

Bednobuch

Nechápu, jak může být tahle blbost spojována s Matrixem. Je to sice dobře obsazený film, ale herecké výkony mi nepřijdou nijak slavné. A co nechápu, jsou efekty. Některé, vypadají moc dobře a jiné vypadají jako ze Supermana z roku 1978. Nic proti Supermanovi, ale efekty byli teprve v pubertě. Rozhodně Smrtihlav nepatří mezi filmy, které si pustím opět. ()

davidhilario

Trvalo mi nesmyslně dlouho, než jsem si tenhle film konečně pustil. Teď to mám již čerstvě za sebou a byla to bomba. Nabízí se srovnání s Matrixem, který se také obírá myšlenkou iluze reality. Oba filmy k ní ale přistupují rozdílně. Zatímco v Matrixu je hlavní hrdina během první poloviny (prvního) filmu okamžitě a hrubě konfrontován s krutou pravdou a následně jen zbylého dva a půl filmu bojuje za skutečnost, v Dark City dochází k mnohem dramatičtějšímu a zajímavějšímu rozkrývání. Film díky tomu působí velmi tajemným dojmem s určitými psychologickými prvky, které by ovšem mohly být rozvinutější. Ale hrdina sám sotva ví, co se vlastně děje, takže je to takto nasnadě. Temná atmosféra potom tento mysteriózní přístup krásně dokresluje a herci se rolí zhošťují výtečně. Jsem trochu na vážkách s tím, jak mám film hodnotit, symbolika zde nebyla úplně dotažená a pár minut stopáže navíc by neuškodilo. Ale ten tajemný přístup, pro mě mnohem zajímavější než v Matrixu (i když i ten také zbožňuji), u mě vítězí a musím dát za 5. ()

doMchek

Vcelku nezaujímavý televízny kabaret, ktorý sa len veľmi zľahka a dosť stŕpnuto dotýka vízie rozšírenej reality. ()

sml41

sakramensky mi to propomínalo akýsi "začiatok" matrixu... myslím, že bratia Wachowski pardon "súrodenci" mali z čoho čerpať. ()

hlos

Velmi zajímavě natočeno, celý film v temnotě, depresivní atmosféra...Připadalo mi to trochu jako zfilmovaný comics. Chvílemi jsem se ale trochu nudil. ()

Nektarinka

Snímek na mě působil velmi depresivně, což byl asi i účel. William a Jennifer úžasní, zbytek celkem šel. Film mi v mnoha případech hodně připomínal Matrix, který jsem popravdě viděla už mnohem dříve i když tento film byl natočený před ním. Jenny zase stojí na mole, už minimálně potřetí ( Requiem / House of Sand and Fog ) a ještě musí sama táhnout ten těžký kufr jak už někdo v komentářích poznamenal:-D. 4/5 ()

ezop1012

Tak toto bolo ešte pred Matrixom, Jennifer krásna, scenár, kamera a Kiefer výborný, ale najväčšie prekvapenie na konci. Spoiler: k dokonalosti chýbalo málo, niekedy až smiešni votrelci mohlo to byt viac psychologické, všade tma, to je na celý film asi trocha veľa. ()

Sejkorka

Ne, že by mne to úplně zklamalo, ale čekal jsem to lepší. Možná je to tou neustálou tmou, možná mi prostě nesedlo téma. Údajně je to předvoj Matrixu, snad i některé dekorace byly pak použity. Těžko hovořit o výrazných hereckých výkonech, snad Kiefer Sutherland v roli pološíleného psychiatra stojí za zmínku. Ani Jennifer Connelly nezaujme tolik, jako v jiných filmech. Závěrečný souboj myšlenek (či vůle, nevím přesně) mezi Johnem a šéfem mimozemšťanů trochu připomíná "bleskové" boje z Hvězdných válek. A pochopitelně, závěrečná scéna na molu (plus Requiem za sen a Dům z písku a mlhy, do třetice s JC). ()

r6AndrEw

Mě se to prostě moc nelíbílo. Tak, že jsem úplně zapomněl, že jsem to již jednou viděl. Chtěl jsem tomu dát 3 hvězdy, ale už jsem tomu kdysi dal 2. Asi měknu. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Jste zmatený a vystrašený, že? Ztratil jste totiž paměť při experimentu." Rufus Sewell se ocitl v depresivním světě, kde je jenom noc, lidi ovládají nějací emzáci, jeho žena je Jennifer Connelly a pološílený psychiatr Kiefer Sutherland je jediný, kdo mu může pomoct záchranit lidské pokolení. Jeden z nejinvenčnějších a originálních filmů, co jsem poslední dobou viděl. Neskutečně atmosférický film s odzbrojující stylovostí. - 70%. ()

TylerD.

"Jakto, že už je zase noc?" Děsivá představa. Film je jako učebnice temného scifi. I přesto, že se na začátku dozvíme že svět ovládají mimozemšťané, tak zbude dost a dost zajímavého tajemna odkrývaného postupně až do monstrozního závěru. Podobnost s Matrixem? Matrix je modernější, Smrtihlav to ztvárnil první, to je fakt ať se to někomu líbí nebo ne ;) 85 % ()

Thoth

Je to jiným způsobem zpracovaná varianta Matrixu, ale není to vůbec špatné. Proto dávám 5 hvězd, neboť filmy tohoto druhu mají naději lidi probudit k cestě za spásou a vysvobozením z pout materialismu a ateismu. ()

Karel_Kuhn

Tech-noirová pecka s pořádně temnou náladou a dosti působivým scénářem sázícím na méně známé herce. Už od prvních záběrů pohlcující velmi tísnivá a melancholická atmosféra vměstnaná do ulic art deca. Šikovná kamera, příběh i tempo film konzervují do kultovního statusu, jenže s postupnou spletitostí děje je závěrečná část nedotažená a konec nepůsobí tak uspokojivě. Přesto by si návštěva Dark City zasloužila rozhodně větší pozornost než má. 80%. ()

ivttw

Byly by to spis 4 hvezdy, ale kdyz si vezmu stari filmu, jeho atmosferu, vizual, sceny, je z toho 5 :) Predchudce Matrixu. Libi se mi message filmu o tom, ze lidska duse se nenachazi v mysli. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)