Propracovaný detektivní thriller s Melem Gibsonem, který se v hlavní filmové roli objevuje poprvé od roku 2002, kombinuje skvělý scénář s přímočarou akcí. Detektivovi Thomasovi Cravenovi umírá v náručí jeho vlastní dcera. Během vyšetřování její vraždy proniká Thomas stále hlouběji do nebezpečného světa zločinů velkých korporací, vládního krytí a vražd, které je mají utajit. Jeden z nájemných vrahů, kteří zametají a čistí důkazy, ho navede směrem, jež změní pátrání na divokou temnou cestu až na hranici vykoupení. (oficiální text distributora)

ZkuKol

Poctivý, hutný thriller. Mel to táhne, jak schopnostmi, tak charismatem. Winston je slušný spoluhráč a Huston nedostal díky bohu dost prostoru přehrávat, ale ksicht má záporácký dost. Cambell zvládá jednoduché emoce i akci, ale tradičně mu dělají problémy niance a pokusy o přesah. Scénář není příliš propracovaný a symbolická linie vedoucí k pitomoučkému závěru se v rukou Cambella stává podrážející nohou. Přitom úmysl byl výborný: ověřený charismatický herec v nelítostném thrilleru, jenže příliš se toho vysvětluje slovem, příliš osob se zjevuje náhodně a ty pokusy o přesah... Přesto si režisér drží vysokou hladinu zábavnosti a dobré tempo, takýže ty dvě hoďky dobře utečou a nejsou ztraceným časem. Melovi zabijou dceru a to neměli dělat, protože Mel je drsňák a co nezvládne on, s tím mu helfnou scénáristi... 70% ()

sedm.1

Snad ještě nikdy jsem neviděl film,ve kterém by vše bylo neustále jako na houpačce.Střídání opravdu skvělých,napínavých a zábavných scén s těma opravdu hloupými,klišovitými a zbytečnými je tu totiž tak intenzivní,že jsem nastačil po celou dobu kroutit hlavou a ve finále ani nedokážu říci,zda se mi film líbil,nebo vlastně ne.Začnu dějem.Ten je na jednu stranu dost neoriginální,mstící se otec je v každém druhém akčňáku,ovšem jsem zastáncem teorie,že pokud i tisíckrát omletou věc vezme do rukou zkušený tým filmařů(jako bylo v tomto případě),nemusí to dopadnout vůbec špatně.Bohužel,autoři Na hraně temnoty se rozhodli,že za originální prvek v omletém ději zvolí vše naprosto zbytečně překombinovat.On ve výsledku film není sice nijak složitý či nepochopitelný,ale ono okořenění zápletky je použití desítek jmen a názvů a další desítky šílených fint na ten hraje na něho,tamten na tamtoho,tamti zas na jiné atd. a tato cesta je v mých očích prostě cestou do zatracení.To samé se dá tvrdit i o akci,atmosféře a napětí ve filmu.Chvílemi se jedná o drsnou,neučesanou a nekompromisní řežbu,aby v okamžiku celý báječný thrillerový moment byl nahrazen užvaňěnou,vláčnou a naivní scénou vystřiženou jak z totálně provařené béčkové sračky.A do třetice je to jak na houpačce i s postavou Mela Gibsona.Dvě minuty je jeho polda ultranasraným řezníkem,který by nakopal prdel každýmu ranařovi,kterého by potkal,aby se hned v dalším záběru choval jak přitroublý úředníček,který je tupý a navíc se všeho a všech bojí.Vážně divné a těžko pochopitelné postupy,který prakticky rozcupovali jakýkoliv lepší zážitek z celého snímku.Navíc z předchozí Gibsonovi tvorby všichni stejně víme,že umí být sakra víc nasranější a nekompromisnější a být při tom všem i daleko víc cool.A v neposlední řadě,když už se tu neustále zmiňuji o houpačce,nemohu opomenout i spád filmu.I zde se totiž strhující a nářezové pasáže pravidelně střídají s utahanými a promrhanými momenty.Na hraně temnoty tím vším zkrátka zařazuji v jeho filmografii do nižších pater a ve všeobecném měřítku mezi průměrné thrillery,kde toho hodně funguje a baví,ale stejné množství je i zbytečné a na prd. ()

JADIM

Nuda alebo napätie. Pre mňa to bolo niečo medzi tým. Vo filme sa nachádza pár nevysvetlených situácií a taktiež tu mohlo byť viac akcie, lebo hlavne akčné scény tento film zachraňovali. 5/10 ()

DavidS.

Proč proboha autory napadlo zkombinovat čistokrevnou žánrovou cestu za pomstou s konspiračním thrillerem, kde se nudně žvaní o jaderné technologii a národní bezpečnosti? Campbell se znovu předvedl jako velmi nevýrazný rutinér...Gibson a hlavně Winstone fajn... ()

casioa....

Ak som dal filmu Taken (2008) 4*, tu musím isto siahnuť po piatich. Ak Liam Neeson v Taken vyvraždil pol Paríža, pri hľadaní svoje dcéry, a dalo sa mu to (aspoň z časti) zožrať, tak Melovi Gibsonovi jeho boj s USA vládou a skorumpovanými korporáciami, to musím spapať nie len s navijákom, ale aj s celou udicou! Neviem čo Vy, ostatní, ale ja som milo prekvapený. Iste, z "thriller priečinku tohto roka" ešte musím vidieť Inception a Shutter Island-ale aj napriek tomu, že EofD nebude patriť medzi Oscarových favoritov, zrejme to právom bude jeden z troch najlepších thrillerov tohto roku. Pre mňa "minimalisticky výborné".PS: Ak by to bolo B-čko, alebo direct-to-dvd, vynášali by ste to zrejme doslova "do nebies", a takto to skôr schytá...čo do toho vojde, nuže..nevadí. (People=crazy breed :) ()

jondoe

Mela Gibsona som naposledy videl, v thrilleri Znamenie, takze som sa tento akcny film velmi tesil. Trailer ma nalakal a pripravoval som sa na paradnu krvavu pomstu natocenu schopnym akcnym reziserom Martinom Campbellom. Rychly zaciatok filmu ma hned pohltil a cakal som, ze v tomto smere to bude pokracovat az do konca. Bohuzial po slusnom zaciatku sa film spomaluje. Zapletka je sice zaujimava, ale je nezazivne napisana a takmer cely film nudi. Navyse som uz v druhej polovici filmu uhadol ako film skonci. Takze sklamanie z filmu je velke, ale mozno je to preto,ze som asi cakal viac. Mel Gibson ako herec urcite nesklamal a uloha muza, ktory nema co stratit mu sedi ako na mieru usita. Pre tych co cakaju akcny narez je tu male varovanie. Na Hrane Temnoty je skor politicky thriller ako akcny film. ()

Cracker

Campbell mi je strašne nesympatický a zdá sa mi že do svojich filmov nedáva to čo by mohol dať. Všetko nedal ani do tohto snímku, našťastie tu hral Mel Gibson. Mel už nevyzerá tak ako kedysi, ale hrá stále skvele! Tento film sa mu podarilo zachrániť ale po režisérskej stránke to mohlo byť o dosť lepšie. Z filmu mám zmiešané pocity, celé mi to prišlo dosť sentimentálne a málo akčné aj keď tých pár akčných kúskov s Melom stálo zato. Na konci ale vyzeral naozaj hrozne dúfam že to bola len skvelá práca maskérov.. ()

Spike23

Zas mi zůstává rozum stát nad většinou hodnocení a komentářů. Neskutečně mě Edge of Darkness bavilo, ať už se jednalo o akční scény (nechápu, jak někomu můžou přijít nudné odstřelené prsty a následně rozcáknutá hlava nebo slušné požádání o sundání brýlí doprovázené opravdu luxusní pěstí) nebo ohraný příběh o pomstě, ze kterého narozdíl od většiny takových filmů se stalo něco o dost většího. Když už je řeč o příběhu, tak naštěstí je přehledný a nejsou v něm zakomponovány žádné zbytečné blbosti (což se teda už moc nevidí), díky kterým se režisér snaží vypadat zajímavě, a většina si to pak vyloží jako kdyby to bylo strašně propracované.... a neni nic lepšího než děj bez zbytečných informací, za to má Edge of Darkness u mě velké plus. Tak schválně, jestli ještě v tomhle roce se objeví nějaký lepší thriller :). ()

Seti

Průměrná detektivka s unaveným Melem Gibsonem v hlavní roli, která je utahanější a delší než by bylo třeba. Zápletka je jasná hned jak se jeho dcera poprvé vybleje a na visačce se zaskví "Jaderný inženýr", a to, že velké korporace dělají většinou velké svinské věci není taky nic světoborného. Filmu rozhodně chybělo více akčnějších vsuvek, které by vytrhly diváka z pomalé pátrací letargie. Melovi role sedí, ale pro svůj comback si mohl vybrat něco zajímavějšího. ()

Pavlík

13. 10. 2011(322.); taková smrt dcery před očima, musela být i pro otřelého detektiva Thomase Cravena zdrcující ()

666Carnage

Tohle je podle mě Max Payne :) Gibson vypadá přesně jako on prostě je to poveden film...je ukázkou toho kam až je někdo schopen zajít aby dosáhl pravdy a odplaty za ztrátu někoho milovaného :) ()

Rssa

Mel Gibson mi vážně chyběl. Jeho postava z dálky připomíná takového postaršího zchátralejšího Jasona Bourna, příběh je sice rutinní a klasický, ale v podstatě velmi dobře odvedená práce. 70 % ()

Eraserhead

Bohužel jsem čekal spíš něco ve stylu Muže v ohni a nebo to měl rovnou točit Tonny Scott, který natočí akčně i příjezd metra do stanice. Od Gibsona, režiséra Casina Royale a scénáristy Skryté identity jsem si sliboval něco daleko lepšího než je tento nudný, NEakční thriller. ()

Orthank

Ale áno....Podarilo sa. Mel Gibson je aspoň trošku späť:) Neviem či tento fakt docenia úplne všetci, no mňa si v tomto filme opäť získal. Akcia trošku ustúpila dialógom, jemnejšiemu prístupu k charakterom a výraznejšej dramatizácii, čím však film samotný neprestáva byť zaujímavý. Práve naopak. Vzhaľadom na námet sú dialógy napísané šikovne a tlačí sa viac na city. A aj keď som niečo podobné videl už nespočetne krát, oceňujem ako triezvo sa k tomuto filmu pristúpilo. Jasný a remeselne napasovaný záver inak dopadnúť nemohol, a aj keď kľučkuje pomädzi všemožné klišé nikdy to nepôsobí trápne. Zadosť sa dostane každému, od riaditeľa jadrovej divízie, až po tuctového diváka, ktorý zasa raz dostane nejakú tu konšpiračnú facku. Bezbolestnú a poriadne pravdivú....čo viac v dobe ničotnej inovatívnosti a ľudskej ľahostajnosti chcieť? ()

Fary

Pěkný. Nic, co by tu už někdy nebylo, ale má to svoje kouzlo. Obzvláště scéna, kdy jednu z dívek srazí auto - klobouk dolů před tím, kdo zvládl tohle natočit tak věrohodně. :-/ ()

Gibson hláškuje a střílí Rusy

Gibson hláškuje a střílí Rusy

29.01.2010

Jde samozřejmě o mediální masáž před dnešní světovou premiérou thrilleru Na hraně temnoty, ale stejně je to nejlepší filmová novinka za posledních několik... (dosaďte dle libosti). Mel Gibson po… (více)

Ridley Scott a rozparovač

Ridley Scott a rozparovač

16.10.2009

Hollywood našel nový zdroj inspirace (nebo kradení námětů, chcete-li). Po Na odstřel a Edge of Darkness (právě vyšel nadupaný trailer a Mel Gibson je navzdory hlubším vráskám opět za drsňáka) se… (více)

„Restartér“ Bonda zkusí komiks

„Restartér“ Bonda zkusí komiks

06.02.2009

Studio Warner Bros. chce navázat na megaúspěch Temného rytíře a po vzoru Harryho Pottera plánuje rozmáchlou sérii o gothamském mstiteli. Takže trilogií to neskončí, ať už bude Nolan ochoten v… (více)

Režisér Casino Royale má naspěch

Režisér Casino Royale má naspěch

14.11.2008

Musí totiž stihnout Nagasaki Deadline. To je titul akčního thrilleru, do kterého se Martin Campbell pustí hned jak dotočí polit-thriller Edge of Darkness, v němž svůj herecký comeback slaví Mel… (více)