Tajemství Pravdy (2008) (seriál)

Jasně, na jednu stranu je to jen mix Herkula, Xeny a Spartaka v novém kabátku (i když mnohdy se stejně lacinými efekty) - ale na stranu druhou je nutno uznat, že právě ze Spartaka si to bere poměrně zdařilé zpracování soubojů. Navíc čert vem hlavního hrdinu, když se v bitevní vřavě se dvěma dýkami/agiely v ruce pohybují napříč celým seriálem takový dvě krásný rakety... Koukat se na to dá a pro fanouška žánru fantasy by se to skoro dalo označit i za povinnost... pro ty ostatní je nutno přiznat, že některé díly mají zoufale plytký (a s celkovou dějovou linií nesouvisející) děj, a že ty dvě série, které se podařilo natočit, než se celý počin stopnul, jsou tak akorát. Ale třeba je to předzvěst toho, že čistokrevnému fantasy žánru ještě neodzvonilo. A to je dobře.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Tolik jsem se těšil... a zase zklamání. Dalo se čekat, že to bude vykrádat Palmovy Neúplatné... říkal jsem si proč ne, hereckej ansámbl to má, třeba to ve výsledku vůbec nebude špatnej nápad, když se to správně uchopí... Ale kde klopýtá (nulovej! s rádoby heroickym přesahem) scénář, tam to bohužel ještě pro jistotu podráží režie... Pohled na gangstery, kteří střílí vždy alespoň o půl metru vedle, a sami jdou nekrytí téměř zápornou rychlostí ruským "nas mnogo" stylem po schodech dolů, aby postupně plnili roli zářezů na pažbách ústředních hrdinů... to už je moc i na mě. Dvě ušmudlaný hvězdy za ucházejícího Penna. Ale byl v tom chudák zoufale sám.

Most (2011) (seriál)

Nemohl jsem se ubránit dojmu, že to někde v půlce trochu ztrácelo dech a člověk by se v tom začal ztrácet... ale pak konečně začne přituhovat tak, jak jsme u severských počinů zvyklí a je to to, co každého přibije k židli. Hurá! Ovšem myslím, že v tomhle případě za úspěchem seriálu nestojí ani tak dobrá zápletka nebo postupně budovaná atmosféra, která se v rámci posledních tří dílů dá krájet - jsou to skvěle napsané ústřední postavy, jdoucí ruku v ruce s uvěřitelnými výkony hlavních představitelů. Dvojice detektivů rozdílného smýšlení a pohlaví, mezi kterou to "klasicky" nejiskří, a přesto fantasticky funguje... to frčí. Sem tam nějaká ta nemístná poznámka lehce nenormální policistky Sagy Norén o tom, že to zrovna ráno dostala, to už je jen třešnička na dortu. Druhá série oproti té první lehce slabší, ale stále perfektní.

Kickboxer (1989)

Doháním resty a znovusjíždím staré šlágry... a člověk se až nestačí divit, co se nám za mlada líbilo :) Nemyslím ty osmdesátkové zápletky a "hloubky" scénářů - o tom snad u bojových nebo obecně akčních filmů upřímně nemůže být řeč... ale jak na to tak teď koukám... ony jsou i ty souboje neuvěřitelně statické a hloupé... Na druhou stranu to byla startovní čára pro Van Dammovu kariéru a to se také počítá - ať už byla jakákoliv, určitý zářez do žánru bojových filmů udělala. A i když bych v kontextu kickboxera asi šetřil označeními jako je "kult" nebo "klasika", v zapomnění by snímek upadnout taky neměl.

Tohle je válka! (2012)

Pár dobrých momentů tam je... ale aby se s nimi dalo vystačit, musel by se film vejít do hodiny. A nic to nezachrání ani Tom Hardy, který už v prvních minutách společně s "bráškou" Pinem pálí rovnou od boku - a kromě toho, Witherspoonovou prostě nemůžu vystát a nebojím se to přiznat! :)

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Mrazík a popelka dohromady s tím, že použity byly jen ty špatné části - v předělávce na ještě horší. Panebože, kdo tyhle scénáře schvaluje, to je pro mě záhadou. Jedna ušmudlaná hvězdička za měsíčky a ani o prd víc. A pak má z těch dětí něco vyrůst...

Lásce na stopě (2001)

Amerických romantických komedií bez trapně přiblblých fórků a absolutně přehrávajících představitelů hlavních rolí (často s "povinnými" ještě přitroublejšími kamarády, kteří mají ve snímku zajišťovat tu "komediální" stránku) je jako šafránu. Tady je sice téma osudu snad až příliš akcentováno, ale i tak se snímek minimálně v mých očích řadí mezi ty nadměrně koukatelné - i když je to cajdák :) Navíc Cusack je sympaťák, Beckinsale i bez latexu raketa... a Eugene Levy nikoho sexuálně nevzdělává.

Bitevní loď (2012)

Až budu velký kluk, chci být americkým námořníkem! Ne, teď vážně. "Náborových" snímků už tu byla spousta, souhrnně by se o nich dalo říci "blbý a blbější"... Proto kdo od Battleshipu čekal něco jiného, je buď naivní trouba, nebo americký námořník :) Každopádně nutno říct, že to byla náramná sranda, a to se přeci taky počítá. Pohledy na Rihannu za kulometem a sloumoušn záběry (s nostalgickými AC/DC v pozadí) na přicházející tlupu šedovlasých veteránů v uniformách, jinak sloužících jako personál na vyřazené bitevní lodi - nyní turistické atrakci, avšak bez jediného přítomného turisty - to by člověk musel být minimálně mistrem Slovenska v kamenné tváři, aby odolal. Jinak je to taková ta scénáristická klasika, kdy zhlédneme scénu zadumaného kapitána, který řeší problém ukrutně těžké střely, abychom následně slzeli nad záběrem šesti mariňáků, nesoucích tu těžkou krávu, z nichž je snad polovina složená právě z oněch staříků - silačka Rihanna asi zrovna nebyla po ruce a ostatním mladým se nechtělo. Tím se asi tvůrci snažili deklarovat, kam ta dnešní mládež spěje - akorát si zas pustí AC/DC a rozbijí automaty pro děti! To za nás jsme si všechny střely vždy nosili bez remcání sami!

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Nevadí mi dlouhé stopáže - pokud jsou opodstatněné. Nejsem ani takový ten typický fanda knižní předlohy, který kolem sebe v kině máchá rukama a zlověstně vykřikuje, když zjistí, co všechno z knihy autoři snímku vynechali nebo přetvořili... každopádně co mi trochu vadí je, když se do filmu uměle přidávají postavy a lokace, které tam nemají co dělat, a koná se tak většinou jen proto, aby diváci, často neznalí předlohy, měli nějaká ta pojítka se známějším a úspěšným LOTREM. Takže... půlhodinová Roklinka a v ní Galadriel s už tehdá zákeřným běloušem Sarumanem? Frodo ve čtvrt hodině na začátku filmu? Glum už schízuje se Sméagolem...Proboha proč? Druhá věc je taková ta "nucená" epickost - v úvodu filmu si společně s Thorinem zoufáme, že trpaslíci v jeho výpravě nejsou žádní válečníci, ale zástupci obyčejných užitečných řemesel (prostě žádné nařáchlé společenstvo prstenu)... o (dlouhou, pravda) chvilku později už sledujeme, jak se titíž trpaslíci probíjejí bez větších problémů tunami goblinů kdesi v podzemním městě a Pítr Džeksn nám ukazuje, že na to ty prachy prostě měl, a že neváhal je použít... Suma sumárum - vůbec by mi nevadilo, kdyby i filmový Hobit zůstal tak komorní, jako napovídala kniha. Protože tam bylo to kouzlo v atmosféře. A já jsem si jist, že takový fanda, jako Jackson, by jí v souvislosti s nádhernou zélandskou krajinou a opět fungující hudbou určitě zvládnul navodit líp - vždyť na epické bitvy bude ještě příležitost, až se dočkáme bitvy pěti armád - kdo ví, zda o ní nebude celý jeden film...

Červený trpaslík - Série 10 (2012) (série)

Přiznám se - už jsem nevěřil. Zvlášť po té prokleté deváté sérii... ale povedlo se, a buďme za to vděční. Tahle sestava má totiž potenciál na další dvě tři řady, a to bez ostudy - doufejme, že budou v podobné formě i scénáristi, kteří v tomto případě opravdu vstali z popela.