Spider-Man (2002)

Kirsten Dunst běhá v dešti v přiléhavých šatech a lehce se ji rýsují bradavky a mě se zaplňuje pozvolna objem riflí. Asi můj nejsilnějí zážitek z celého filmu. A teď vážně, docela jsem se bavil, i když to Raimi na můj vkus pojal až moc dětským způsobem, ve srovnání s Nolanovým thrillerovým pojetím Batmana, tady to celé působí jako rodinná zábava - ve finále vůbec ne špatná, osobně jsem čekal jiný směr. Maguire je dobrou volbou, trošku mě zklamalo pojetí Gobyho - Dafoe, démonický padouch pro mě srovnatelný s Jokerem tady působí dosti vyčpěle a to mám Dafoe hodně rád. Kdyby se Raimi více zaměřil na Goblina při jeho rozhovorech k sobě samému k zrcadlu, nějaký ten ďábelský smích a výkřik do tmy mohlo to dostat rozhodně lepší grády. Celkově slabé čtyři a to hlavně za Mary Jane, která bere tak dvě hvězdy.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Jakožto nezasažen Posrovskou mánií předchozích deseti let si myslím, že jsem ve výhodě a mohu zcela objektivně hodnotit Yatesův výkon. Tohle mělo to být epické zakončení celé série? Nechápu jak se mohli k této prasečině propůjčit Fiennes, Rickmann, Oldman a další skvělí herci. Tak jako v podprůměrném Avatarovi i zde jdou peníze se škvárem ruku v ruce. Celkově nuda a spíše než emociální konec vyšlo všechno do ztracena. Nemohu se neubránit srovnání s LOTRem. Jackson se pečlivě a hlavně precizně připravil, Yates se na to zvysoka vysral. Chápu, že z toho asi nešlo vytřískat nějaké enormní veledílo, jelikož paní Rohlíková psát naprosto neumí, tím ji nechci schazovat její dokonalý majstrštyk, a přesto měli by ji všichni včetně britských drah zažalovat za plagiatorství. No kolem a kolem tak mexičan ve trojce se jediný přiblížil nejblíž celé atmosféře nějakého toho fantasy kouzelnického světa. A opravdu pan Poser se dostal do Prasečinek.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Akce je tu přehršel, ale někdy méně a realističtěji je mnohdy více. Sejmout autem vrtulník, no budiž, ale sejmout stíhačku. To už je fakt trošku scifi, kde jsi se ztratil Johne? Kde je tvoje uniforma - bílozkrvavené tílko, kde jsou nezapomenutelné hlášky. Kde je Mp5 nebo Glock. A to, že John namlátí nějaké asijské kočce prdel a ugriluje si ji ve výtahu, tak to je opravdu bohužel málo. Jako zarytý fanoušek prvních dílů mohu říct jenom jediné, jestli 5 tak s McTiermanem o vánocích s Mp5 a opět pokupě s Holly jinak nemám zájem. Wiseman mi tenhle film absolutně zhnusil a to doslova.

13 samurajů (2010)

No asi takhle, není to žádný přelomový film, přesto slušná vyvražďovačka pro nenáročného diváka. Osobně jsem spokojený tak napůl. Hlavní herci, no mám v tom trošku guláš, jelikož 13 od sebe jenom těžko rozpoznám, kdo je kdo teda kromě lovce z lesa nebo to byla opice? Ale jo, když to vezmu kolem a kolem, parádní kulisy, ohraný přesto přitažlivý příběh, jen by mě přece jenom zajímala víc do detailu technika správné seppuky, záběry na zkřivenou tvář už jsem viděl několikrát, ale jak to vypadá tam dole, to jsem ještě v žádném pořádném filmu neviděl.

Velký útěk (1963)

Společně a francouzskou Dírou nejlepší escape film. Herecká výkladní skříň jenom dodává na celkové noblese jak McQueen, Coburn, Bronson Attenborough a další dodali filmu opravdové vyjímečné kouzlo. Dlouhá stopáž není na škodu ba právě naopak jsem si ten slastný pocit ze skvělého filmu vychutnal ještě víc. Jsem rád, že se jelo i podle autentických událostí prostě paráda a film, který stojí za to vidět nejednou.

Vyvolený (2000)

Bezpochyby jeden z nejlepších počinů světové kinematografie. Film, který se vůbec netváří jako holywoodský trhák, takové malé komorní dílko, opak je však pravdou. Willis mě utvrzuje v tom, že není jenom akční drsňák s nálepkou Johna McClaina, je to mnohem perspektivnější herec, kterému dal až ten hlavní prostor právě Shyamalan. A ta pláštěnka Security jako kostým novodobého hrdiny je bezkonkurenčně suprový nápad. Závěrečný monolog Jacksona je dokonalý - jenom dva režiséři dokážou takhle parádně zakončit film. Smekám a k tomu parádní Howard, po dlouhé době jsem viděl "opravdovou filmařinu" a to mi tenhle film unikal celých jedenáct let.

Neznámý (2011)

Bourne se nám vrátil, je sice trošku starší, ale jinak opět ve formě. Stejná destinace, stejné povolání jenom těch šedin trošku přibylo. A i přesto, že se jedná o kopii a to skoro dokonalou, jsem nadmíru spokojen. Hodně potěšil benkonkurenční Ganz, Kruger nezklama, Neeson opět v super formě. Kdyby se jednalo o trošku lepší zápletku mohlo to být plné hodnocení.

Tenká červená linie (1998)

Zapomeňte na Ryana, tohle je úplně jiný a odlišný film. Válečný, možná, ale hlavně psychologický klenot, který se zabývá problematikou války a existence jedince v tomto světě vůbec. Ono to mnoha lidem vůbec nesedne a já se vůbec nedivím, relativně roztahaný, bojových scén poskrovnu, stopáž dosti dlouhá, ale pro mě to byl ten pravý Earl Grey. Malick spolu se Ciminim vytvořili ten nejlepší pohled do nitra vojáků ve válečné vřavě. A ta hudba, tady Zimmer trefil čistou desítku. Journey to line neskutečně graduje, k tomu všemu parádní kamera, skvělé obsazení hereckých es až na Travoltu, na toho jsem absolutně alergický. A tak jako Caviezel i já někdy vidím jiný svět díky Malickovi.

Profesionálové (1977) (seriál)

Seriál ze staré školy, který ani po letech nenudí což je až s podivem. Cowley, Bodie a Doyle - svatá trojice tohoto seriálu, který se nesmazatelně zapsal mezi televizní klasiku.

Hrdinové války (2007)

A ono to jde, né že ne. Pro mě jedno z největších překvapení na které jsem ve světě filmu narazil. Neskutečně sugestivní bojové scény mi naprosto vyrazily dech, kam se hrabe Ryan. Kdyby se film držel nastoleného tempa ze začátku jednalo by se nepochybně o nejlepší akční řežbu všech dob. Potom už jde o určitý posun směren dolu přesto naprostá spokojenost.