Věc: Počátek (2011)

Norové, Franku, Norové! říkalo se v jednom nejmenovaném filmu z roku 1982, a hle, tu je máme. They are imitating him! Smutná meta-ironie: Počátek je jako věc sama. napadobuje originál, ale špatně. Doufejme, že to nebude smrtící pro opakování požitku z původní (tedy ne toho nejpůvodnější verze. Dobré jsou výhradně citace Carpenterovy klasiky - asi 10% soundtracku, okopírované drobky scénáře, záběry chodeb spící stanice, font titulků... Nemluvě o tom, že ženský patří jinam jinam.

Pobřežní hlídka (2017)

Cítím potřebu se ospravedlnit - dospíval jsem v devadesátých letech a nápad pokurvit původní cheesy-pseudo-porno-light-show nezněl (po zkušenostech s Jump Stree 21 resp. 22) úplně špatně. Problém tkví v tom, že nebyl pokurven dostatečně. Tohle se totiž od Baywatch, jak ji známe z minulého tisíciletí minulosti, tolik neliší a původní Hlídka bez tuny nadsázky není něco, co by si chtěl nejspíš kdokoliv připomínat. Díry v nápaditosti záplatuje tedy casting. Dwayne Johnson byl (alespoň do Pobřežní hlídky) sázkou na komerční jistotu, Alexandra Dadarrio zajímá každého nejpozději od full-frontalu v Temném případu a svůj talent navozovat erekci hlubokým pohledem do očí zde uplatňuje naplno. Respektuju herce, kteří vědí, kde je jejich místo. Plac Zaca Efrona je pobíž psilikonových modelů genitálií a jde mu to tam fakt dobře. Cameo Davida Hasselhoffa je snad až příliš uctivé. Filmu tedy citelně schází komediální talent. Na případnou dvojku, o níž se ve filmu sebevědomě a možná předčasně žertuje, bych se podíval pouze zadarmo. Jako na jedničku :-).

Slídil (2014)

I will never ask you to do anything that I wouldn't do myself. To uklidní. Kdo by řekl, že Dan je přinejmenším stejně dobrý jako Tony (nebo dokonce Brett Easton, když už jsme tak familiérní), a to nejen za psacím stolem. Ingredience Taxikář / The Network / Driver / Americké psycho míchá v poměru cca 2:3:2:5 a večerní snack k zakousnutí před televizí i na ní láme čelist silou svěráku. Do popředí vystrčený Jake Gyllenhaal hraje, co mu síly stačí, ale hlavně naplno těží svůj potenciál podivnosti, jehož stopy z něj udělaly hvězdu v Donnie Darkovi. Jemné zásahy do obočí a šílené bělmo nočního zvířete podtrhují motivační žvásty, kterými připomíná Patricka Batemana, klestícího si nevybíravě a zcela přirozeně cestu na vrchol televizní investigativní novinařiny. Potěší věrohodný Riz Ahmed v roli prekarizovaného žebráka, tedy někoho, jehož pozici v soukolí zná většina z nás před televizními obrazovkami. Extremely graphic images.

Dámská jízda (2017)

Jméno Goldie Hawn najdete v titulcích uvedené až na třetím místě za jistým Ike Barinholtzem. Kéž by to byla jediná vada na kráse tohoto sympaticky neambiciózního filmu. Gravitačně nezanedbatelným těžištěm fascinace, okolo něhož obíhá zájem o snímek, je samozřejmě Amy Schumer, dívka, která staví kariéru na tom, že je tlustá a ošklivá, a zároveň docela vtipná (což jí odlišuje třeba od Melissy McCarthy, která není šeredná tak vyzývavě). Jestliže v některých dřívějších filmech udivovala hlavně vůlí nechat se nesmyslně obsazovat jako žádoucí kráska, ve Snatched přijala odvážně roli na (nevábné) tělo. To je bohužel vykoupeno skutečností, že duo Schumer / Hawn nefunguje před kamerou zdaleka tak dobře jako teoreticky na papíře a ani těch gagů není tolik, aby jejich úhrn nahradil jejich přinejmenším průměrnost, vulgárnost a nanicovatost. Honba za diamantem for girrrrls tohle tedy vážně není... Snad se na komerčně mizerném přijetí filmu podepsalo i to. Amy se poučila a točí cosi s pracovním titulem I Feel Pretty:-).

Extase (1932)

Proč vozit třetího, co říkáte? Tuctová historka o důsledcích nerovného manželství, do kterého vstoupí samec ze stavby, podpíraná spoustou dobrých a originálních filmařských nápadů, na které je radost pohledět i po dobrých pětaosmdesáti letech. Film v mých očích nicméně o hvězdičku výš pozvedá mindfuck, k němuž Machatý sáhne jen pár minut před dobově krátkými závěrečnými titulky. Ten hravě strčí do kapsy těch pár skoro-lechtivých scén. Poloněmé drama radikálně zařízne politická agitka a příběh o buržoustovi, jemuž ošustí ženu statný prolét, vyustí do úderné brutalistní básně a dechberoucí trik s kamerou připevněnou na rozmachy poháněný krumpáč. Cosi jiného. Práce, práce!

Sladká svoboda (1986)

Svatba na bitevním poli Alana Aldy, který svými několika režijními zářezy okatě odkazuje na svůj velký vzor, ovšem v podstatně lehčí verzi. Scény plné chytrých konverzací se střídají s těmi klasicky hollywoodskými, motiv střetu literatury s filmem intelektuálský jen naoko, obloha je bez mráčku. Nakonec si všichni dělníci kulturního průmyslu padnou nejen do postelí, ale i do náručí. Vždyť filmový průmysl je prostě legrace. Alanu Aldovi to lze žrát. Přesně mezi třemi a čtyřmi. Prosím vyvaruj se slova sračka.

Inherent Vice (2014)

Celý život jsem nutil lidi platit za přístřeší. Vůbec mi nedošlo, že má být zdarma. Zdarma! Jednomu se uleví - Američané nezapomněli točit vynikající filmy. Zvlášť když se postaví na ramena obrů jako jsou Altman, Polanski, Coenové, Gilliam. Pomrkávání do publika je prakticky nepřetržité. Andersonův Dlouhý strach a hnus v Čínské čtvrti dokáže být zároveň ukrutně vtipný způsobem, že mnohé ze svých vzorů ponechává daleko za sebou. Film ale dokáže nebýt přes zátěž odkazů pastišem. Úklony vzorům jsou hluboké, ale v centru všeho stojí svébytné ověřování otázky: Co když je svět tak šílený, že být schopen chápat v něm zanechané stopy vyžaduje být stejný? A svět je šílený skutečně důkladně. Verifikacemi procházejí postupně nejneuvěřitelnější hypotézy, logika vymknutá z kloubů vrní a Phoenixův hrdina nesmí šetřit narkotiky, aby udržel tempo. Po velmi dlouhé době emerický film, který jsem chtěl vidět okamžitě znovu. WTF I've just seen?

Americký sniper (2014)

Už jsi přemýšlel co bude, až před tebou bude stát normální člověk? / Doufám, že dokážu odvést svou práci. Na Eastwoodova Simple Jacka s puškou jsem byl víc než cokoliv jiného zvědavý: Jak se můj estetický a morální cit dokáží servat, až se prostřednictvím neokázalé režie, kterou u Clinta Eastwooda obdivuji, budu potýkat s verzi původně ironické Tarantinovy Pýchy národa? Never leave Your rifle in dirt., pravil tatínek. Dopadlo to dobře a špatně; jak se to vezme. Eastwood není úplně senilní a ví, že musí po celé dvě a půl hodiny maskovat integrální součást nepřetržitě propagovaného patriotismu - totiž nebetyčnou hloupost. To se mu daří zázračně. Cooperův hrdina Kyle sice nemá intelektuální zájmy, ale pálí mu to, ovládá sebereflexi, občas něco vytkne samotné skutečnosti válčení (samé akcidentálie pochopitelně, America First). Malé negry střílí (na ulicích jejich měst) jen když musí (totiž když tito ohrožují příslušníky okupačních vojsk). A potom vše splatí pokáním a výčitkami. Na skákání mezi misemi s intermezzy v nesnesitelném domově se skvěle kouká, především nasnímání těch krásných dlaždiček, co jsou jimi vysázené zevnitř snad všechny blízkovýchodní domy (a které se tak efektně tříští při zásahu projektilem), je bez chybičky. Eastwoodovi se daří produkovat rádoby lidský film a zakrývat to podstatné. Jinak by to v tomto případě vlastně nešlo. Jedna z posledních scén se odehrává na stadionu, což skýtá příhodný filmový oslí můstek nikoliv k Vlajkám našich otců, nýbrž k Uličce slávy Anga Lee. Ten je Sniperovi nedůstojně těžší váhou: Take us some place safe, take us to the war.

Pahorek (1965)

Pět rozžhavených mužů. Každý, kdo zná kánon, ví, že Pahorek nepředkládá přes slibné konotace výhledy na ženský klín (a vlastně ženské vůbec) a že Sidney Lumet rád zavírá chlapy do nevětraných přetopených místností. Divadelní hra Raye Rigbyho mu tedy nemohla být lhostejná a její filmová adaptace vykazuje s ranou klasikou podobnosti. Jestliže byli 12 Angry Men pravidelně vybroušený filmový diamant, který na oltář své dokonalosti položil i věrohodnost, v době The Hill již v Lumet kompromisům tohoto druhu otevřen nebyl. Nastupuje sestupnou dráhu víry v člověka, na jejíž nejnižší příčce se ocitá poslední položkou své filmografie, odvážně ohavném Before the Devil Knows You're Dead. Co muži zabydlené klasiky spojuje jsou virtuozita v oboru stupňování napětí mezi postavami a mobilizování diváckého morálního vědomí. Postava seržanta Williamse v podání Iana Hendryho, zde případně podobného Rudolfu Jelínkovi circa 30 případů, je vpravdě odporná.

Into the Forest (2015)

Klišé praví, že skvělé sci-fi lze natočit za nulové peníze. Into The Forest dokládá, že za nulové peníze lze točit i průměrné postapo. Stačí dvě herečky, jedna nic moc pěkná a herecky přeceněná, druhá krásná, která to za tu populárnější celé oddře. Druhým pilířem je v tomto případě scénář spoléhající na odlehlé lokace, kde pro navození atmosféry nepříliš vzdálené budoucnosti postačí nemnoho triků a děravá střecha, kterou do stavebně odfláknutého vystajlovaného obydlí zatékají kyselé deště. Protože potom vypnou proud. Co chybí storce na sci-fi rafinovanosti, substituuje v rovině věrohodně složitých sesterských interkakcí. Kdyby to celé nepáchlo adolescentní podbízivostí, která cílovému publiku hledajících se slečen sugeruje důvodné podezření, že jediný slušný chlap na světě je tatínek (kterej nemá ani v životě ani ve filmu tolik času se zdiskreditovat), a kdyby mi nebyla Ellen Page tak protivná, možná bych byl štědřejší.