Oktopus - Falza (2023) (epizoda)

Dějově zajímavější než první díl. Slušná zápletka, lepší vykreslení postav. Ovšem klišé jsme se opět nezbavili. Mladá policistka jde pátrat jak jinak - na vlastní pěst, za tmy a na loď, která sama o sobě svým výzorem nabádá k opatrnosti. A jak to může dopadnout? Samozřejmě je zachráněna.

Oktopus - Ztracený případ (2023) (epizoda)

Že by Odložené případy po česku? Nebo snad ještě vyšší ambice - oddělení Q s cynickým detektivem Carlem Morckem? Zatím je předčasné seriál hodnotit. První díl mě zatím naservíroval pár klišé, bez nichž by se ovšem tyhle detektivky těžko obešly. Za A: poněkud asociální hlavní hrdina - kapitán Dítě. Za B: mladinká kolegyně, která potřebuje dokázat, že ač žena, má dostatek odvahy, umu a urputnosti. Za C: ambiciózní, trochu narcistní šéf. A za D: za vším hledej prachy. Kouknu na další díl. Věřím, že ta zabordelená kancelář (další klišé) ukrývá opravdu zajímavý případ.

Zkouška umění (2022)

Hele, mně se to líbilo.  Umělecká vysoká škola leccos nabízí a leccos poptává. Ta konfrontace mezi snahou zaujmout za každou cenu a autenticitou (a to jsem vnímala téměř u všech studentů) mě bavila. Dokonalá mozaika charakterů, energií, velké či zanedbatelné kreativity, talentu i netalentu a nevím čeho dalšího ještě. Kohopak asi nakonec vzali? Velmi povedený dokument.

Vysvobození (1972)

Čistá esence zla v dechberoucí filmařině. Famózní hudba, herecké výkony hodny Oskara.

Osada - Epizoda 1 (2023) (epizoda)

No, zatím nemám co chválit. Nová rodinka má  v sobě snad nějaký zajímavý potenciál, uvidíme. Jinak osobitost jednotlivých postav, tak jak si je pamatuji z první řady, se transformovala do karikatur jich samých. Jedna jediná zůstala sama sebou (nebo to dokázala uhrát) - spisovatelka Lucie v podání Chýlkové. Navíc se atmosféra pohody úplně zadusila pod polštářem regulativů. Tohle nedělej, tohle neříkej, to musíš, to nesmíš... Komunikační souhra, tak milá v první řadě, se projevila až v poslední minutě dílu. Celé to bylo bez vtipu, bez nosné dějové konstrukce. Snad jen to malebné osvícení večerního rybníka se povedlo. 35%

Ofélie (2018)

Výprava a kostýmy na špičkové úrovni! Zvláště to množství korálků, knoflíků, druků mě uchvátilo! Divím se, že film za tu krejčovinu nezískal nějaké ocenění. Skvělá práce se světlem a barvami. Ke konci se barevnost hodně tlumila do neutrálních tónů a divák si konečně mohl od toho vizuálu trochu odpočinout a zaposlouchat se do hudby, která ke konci naopak gradovala. Vizuál i hudba na jedničku, děj pokulhával, herecky se mi líbil MacKay.

Maigret a záhada mrtvé dívky (2022)

Maigret s Depardieurem mě opravdu nezaujal. Ani špetka napětí, žádná emoce. Manželka, jež v jiných verzích v souladu s knižní předlohou Maigretovi naslouchá a  podporuje ho, na mě zde působila nepříjemně. Já jsem v tomhle zpracování Maigreta  prostě nenašla.

Annette (2021)

Skvostné od začátku do konce. Originální, nezařaditelné. Některé scény jsem si opakovaně přehrávala. Ta směsice pochmurného vizuálu, krásné hudby, emočních zvratů hlavního hrdiny mně sakra sedla. Hra se symboly, opakující se motiv měsíce a zejména ta loutka dávaly muzikálu mysteriózní ne-li přímo hororový kabát. Není náhoda, že Carax v titulcích děkuje E. A. Poe. Duet v samém závěru byl už jen třešničkou na dortu (malá McDowel je prostě nepřekonatelná!).

Žaloba (1998)

Travoltovi role nad očekávání sluší. Škoda, že se dějová linie příliš neliší od námětově podobných filmů. Boj jedince proti mocné firmě je jistě pro Američany tématem žádaným, ale objevuje se v tolika filmech, že už ničím nepřekvapí.