Smrtihlav

• USA Dark City (více)

John Cooper se probudí sám v hotelovém pokoji a zjistí, že je hledán za několik brutálních vražd, na něž si ale vůbec nevzpomíná. Problém je v tom, že si nepamatuje vůbec nic. Je to muž bez minulosti, bez vzpomínek a bez budoucnosti. Při hledání identity objeví tajemné město ovládané záhadnými bytostmi. Mají neobyčejnou schopnost - umí zastavit čas a manipulovat s lidmi. S pomocí Dr. Schrebera je Cooper jediný, kdo se vymyká jejich kontrole. Skládá skládačku, která mu vrací minulost a odhaluje tajemství vražd. (Intersonic)

Allegro.g.

Pro mne naprosto dokonalý zážitek. Prvních pět minut je smršť. Tak rychlé uvedení do děje, předvedení dokonalé visuální stylizace, geniální hudební podkreslení. Pak se film trochu uklidní, přesto ... připadal jsem si jak malé dítě, které bylo poprvé v cirkuse. ()

Lokran

Zajímavé, byť na začátku poněkud zmatené a nepřehledné sci-fi. Takový předchůdce Matrixu. vizuálně velice zdařilé, leč příběhově poněkud slabší. Například mi není jasný záměr mimozemšťanů, jak odhalit lidskou jedinečnost na základě lidských vzpomínek a jejich měnění, atd. Ale budiž je to jedna z možností jak udělat temnou sci-fi ala Blade Runner. Celkově bych dal tak 70 - 75%. ()

-henry-

Obsahově a audiovizualně až "překvapivě" podobné Matrixu a Matrix Revolution (oficiálně byly znovupoužity některé kulisy, neoficiálně kdoví ;-)). Jen mi to nepřijde tak funkční a přehledné jako od Wachowských. To co ale Proyas v té době pečlivě vytvořil s tak mrzkým rozpočtem (údajně necelých 30 zelených meláčů, téměř rok před Matrixem), je úctihodné. ()

Bartoloměj

temná schizoidní atmosféra tohodle snímku mě fakt dostala. mimozemšťani k zulíbání ( ten klouček obzvlášť ), šišlavej sutherland je taky fajn. občas je vidět nedostatek peněz, ale mě to dojem nekazilo. uvidím po druhém zhlédnutí, možná i tu pátou přidám... ()

KdG

Vizuálně a atmosférou dokonalý film, kam se hrabe Matrix. Potěšila mě i role Jennifer Connellyové. ()

Chuppa

Tak tohle byla na mě trochu silná káva, dobrý nápad, ale budu to muset vidět ještě jednou abych to pobral. ()

john.h

Hodně zajímavý mix několika žánrů a dalo by se říct, že i několika filmů. Dá se tam najít Matrix, Truman Show, pak třeba ještě Memento a určitě ještě něco dalšího a to všechno v noir sci-fi prostředí připomínající Blade Runnera. Plus si ještě zaslouží, že při sledování jsem byl stejně zmatený, jako hlavní hrdina. Fajn snímek, který, ač jsem odpůrcem remakeů, bych rád viděl v modernější verzi s vyšším rozpočtem. ()

Čejkyn

Rozhodně zajímavý film s velmi dobrou potemnělou atmosférou a zamotaným dějem,kde půlku filmu tápete nad tím ,co se to sakra děje.Skvělé herecké obsazení kazí jen hlavní hrdina,který mi tam absolutně nesedne.Vizuálně je to hodně originální,hudba se taky povedla, a nebýt pár nezodpovězených otázek ,šel bych s hodnocením ještě výš,takhle 75% ()

Simi_Papi

Zub času se na tomto takřka přelomovém sci-fi podepsal určitě mnohem víc, než by si autoři přáli. Obzvláště ve srovnání s mladším bráškou Matrixem vychází Alexovo skromné dílko jako chudý příbuzný. Nesympatický hrdina a těžko uchopitelné motivace všech postav spolu s nehorázně přehrávajícím Kieferem tvoří dílko, které se možná vyjímalo v papundeklových devadesátkách, ale v jednatvacatém století už nemám moc, co říct. Wachovští to dokázali lépe a moderněji. 44% ()

Magoor

Připomínalo mi to jednu povídku Tunel pod světem od Frederika Pohla, tak podud se jí nechali filmaři inspirovat, podařilo se jim to velmi skvělým a originálním způsobem. Ale podobnost může být čistě náhodní;-). ()

BrianStorker odpad!

Nevím... asi jsem divnej, ale pokud mne film "nechytne" minimálně do patnácti minut, vypínám jej. Tomuhle snímku jsem dal možnost plnou půl hodiny a absolutně ničím mne neoslovil. Žádné napětí, velmi slabý děj...vlastně se celou půlhodinu skoro nic nedělo...Naprostá nuda, tudíž jsem jej vypnul. ()

lisa.ginmi

Temný a do morku kostí stylový dieselpunk. Stejně jako asi většinu diváků mě okamžitě napadlo přirovnání k Matrixu a dost dlouho se mě drželo, přestože odlišností se tu dá samozřejmě najít celá řada. Zajímavé je, že se jedná o velmi originálně zpracovaného předchůdce slavnějšího cyberpunkového bratrance. Cyber prvky tu ale nahrazuje sci-fi úplně jiného druhu a městská fantasy která, až na přeci jen kapku přestřelený konec, funguje doslova kouzelně. Hutná atmosféra a neuvěřitelně propracované detaily mi nedovolily ani na okamžik spustit oči z obrazovky. Kamera a práce se světlem (a tmou) byly nesmírně působivé a celá noirová estetika filmu mi vyloženě sedla. Boj hlavního hrdiny s poťouchlým osudem má potřebné napětí a hlavně řádnou dávku tajemna a záporáci jsou naprosto rozkošní. Bavilo mě pozorovat jejich bizarní každodenní popůlnoční šichtu, bavila mě jejich omylnost a to děcko bylo absolutně šílené. Dark City je zvláštní mix sci-fi a fantasy v neskutečně stylových kulisách, s dobře zpracovaným noirovým příběhem a poutavými postavami. Povinnost pro každého milovníka retro atmosféry a fantastiky, v opravdu krásném balení. ()

J.e.r.e.c

Malý drahokam, který se zakutálel do temného zákoutí celuloidového velkoměsta a tam zůstal nepovšimnutě ležet... Miluju knížky Cliva Barkera a jakýkoliv film, který mi je trochu připomene, kvituji s Petrou a nadšením. V tomto případě mi naskočila asociace s mistrovou povídkou „Půlnoční vlak smrti“, s jejímž specifickým "feelingem" má Dark City mnoho společného. Ambiciózní a přitom obecnému vkusu se nevnucující kombinace noir detektivky se sci-fi, sázející na atmosféru metropole, nad kterou nevychází slunce (v čemž jí usilovně pomáhá zlověstná hudba Trevora Jonese). Pokud to zní povědomě, tak vězte, že ve srovnání s Blade Runnerem nabízí Dark City daleko komplexnější pozadí a zajímavější příběh. Jeho zákrutami nás provede směs podivuhodných postav, od zmateného a matoucího hlavního hrdiny, přes Jennifer Connelly, která je fatální jako vrcholy industriálních černomrakodrapů, tak-noir-že-už-to-víc-ani-nejde detektiva Williama Hurta, nečitelného „nazi“ doktora Kiefera Sutherlanda, až třeba po hlavního záporáka ztvárněného dvojníkem Stanislava Zindulky. Proyas podle všeho docela bojoval se studiem a kinoverze se v mnoha ohledech liší od (mnou hodnoceného) Director' s cutu; už jen samotný úvod se Sutherlandovým voiceoverem vyzrazuje značnou část zápletky, zatímco v režisérské verzi žádné takové vodítko (naštěstí!) nedostanete. Opět jeden z filmů, u kterých je dodatečně vydaný střih daleko přesnějším znázorněním tvůrčího záměru. K maximální spokojenosti mi něco málo chybělo, pravděpodobně lepší/originálnější finále a místy přeci jen lepší triky. Je škoda, že podobně odvážné a úzkoprofilové sci-fi nevzniká častěji, jakoby dneska všichni v rámci žánru ztratili odvahu točit vymykající se a divácky ne úplně přívětivé snímky. Přitom sci-fi bylo už od samotných počátků semeništěm nejen futuristických vizí technologického pokroku, ale i provokativních myšlenek. 80 % ()

Mahowny

Pro mě velmi milé překvapení. Dark city začíná jako detektivka z 30. let a postupně přechází v čistokrevné sci-fi. Celou dobu film provází skvělá temná atmosféra, podpořená dobrým soundtrackem, kamerou (ty pohledy zespoda a detaily na obličej mě baví) i hereckými výkony a kostými. Vizuálně je film celkově opravdu působivý, i když je poznat, že neměl zrovna největší rozpočet. Originální počin, podobný stylem a atmosférou filmům jako jsou Cypher, Brazil nebo Blade runner. A ten konec mě baví. ()

Caa

Dark City je opravdu dark, nádherně atmosferická záležitost, u které jsem se místy až bála. Rozjezd je pravda trochu pomalejší, ale stojí za to počkat si na druhou půlku a na spektakulární finále. ()

Knor

Vizuálně a stylově dokonalé. Něco podobnýho bylo naposled v Burtonovo Batmanovi. Tenhle styl se mi strašně líbí, pochmurnost a velmi temné místa. Nezaujal mě ale příběh celkově, nedokázal jsem se do toho vžít a určitě bych na místo hlavní postavy vybral nějakýho jinýho herce, protože tenhle Rufus Sewell je mi absolutně nesympatickej. Našlo by se tu i pár věcí, který posloužili jako předloha pro některý pozdější film. Jde určitě o originální stylovou sci-fi, ale myslím, že mi to stačilo jednou a vracet se k tomu nebudu. ()

elimS

45% - komentář 20ti slovy: Jak už je tady bambilionkrát zmíněno, tak je to "předchůdce" Matrixu, akorát takový temnější, víc deprimující a o dvě třídy níže. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)