Smrtihlav

• USA Dark City (více)

John Cooper se probudí sám v hotelovém pokoji a zjistí, že je hledán za několik brutálních vražd, na něž si ale vůbec nevzpomíná. Problém je v tom, že si nepamatuje vůbec nic. Je to muž bez minulosti, bez vzpomínek a bez budoucnosti. Při hledání identity objeví tajemné město ovládané záhadnými bytostmi. Mají neobyčejnou schopnost - umí zastavit čas a manipulovat s lidmi. S pomocí Dr. Schrebera je Cooper jediný, kdo se vymyká jejich kontrole. Skládá skládačku, která mu vrací minulost a odhaluje tajemství vražd. (Intersonic)

A. Murray

Jistá podobnopst s filmem Matrix se nedá popřít. Zda je záměrná či ne je věc druhá. I tak je to velmi zajímavý film který se ovšem Matrixu nevyrovná. ()

bidja

Dark City jak jen může být, dokonalá temnota. Režisér a kolektiv dosáhl téměř nedostižitelné hodnoty R.Scotta ze snímků Vetřelec, Blade Runner či podobných. Trochu mi vadila postava profesora hraná Sutherlandem, ale třeba ten afekt měl nařízený. ()

JoVanGogh

Veľmi pomalý a ťahavý nástup deja, kopec zbytočných detailov (áno áno, Jennifer Connelly je pekná aj pekne spieva ale nemal to byť muzikál, však?) a nedomyslený záver. Nuž, len posledná polhodina filmu stála za to. Celkom pekné vizuálne efekty, inak nič prevratné. ()

rcorp

Kde mám želvu? A slony! :) Moc mě nenapadá, co filmu objektivně vytknout, ale na mě to prostě nefungovalo. Jedním problémem je, že na mě záporáci působí groteskně a spíš než hrůzu ve mně vyvolali lítost. Těžká, cizácká atmosféra, zmatenost a dějová roztříštěnost je určitě záměrná a jako základ to je vynikající, ale pro mě se film nikdy nevyšvihne výš, jednotlivé části nezapadnou do sebe a zůstane tak pouze několik zajímavých existenciálních otázek. A nutkavý pocit vyběhnout ven, vyválet se v trávě, skočit do jezera/řeky moře a užívat si slunce s vychlazeným koktejlem v ruce. :) ()

Martinius

ponura temna dystopia, prevedena alexom proyasom k filmovej dokonalosti. jedinecnostou tohto diela je, ze reziser nezamrzol niekde na prahu bezobsahovej avantgardy a neuspokojil sa len s puhym kochanim sa v silne expresivnej atmosfere, ale zalozil dej na hlbokej, priam descartovsky filozofickej myslienke. aj napriek vyprofilovanej vlastnej identite filmu v nom najdete spriaznenost s dielami ako metropolis ci brazil alebo stipku inspiracie tvorby aldousa huxleyho. dark city je svojim sposobom nekomercnym a dojmovo posobivejsim predchodcom matrixu s skvelym balancom obsahu i formy. umocneny je okrem ineho vybornym hereckym osadenim a nasledne excelovanim kiefera sutherlanda, williama hurta ci rufusa sewella. v kazdom pripade kinematograficky klenot a to nielen zanru vedeckej fantastiky. ()

toi-toi

Sutherland a Hurt sú výborní herci. OK, to nie je žiadna novinka, ale za výkony v tomto filme by si zaslúžili potlesk a minimálne hodenie štyroch kusov dámskeho spodného prádla na pódium pri ďakovačke. Taktiež i pán Proyas, ktorý ukázal, že je majster štylistiky a tak trochu blázon. Trojica týchto pánov dala dôležitú tvár snímke, ktorá má svoje významné miesto v histórií kinematografie popri iných šialenostiach ako napríklad Donnie Darko alebo Butterfly effect. Ešte k tomu v skvelom noir obale i keď s pár nefungujúcimi detailami (áno, Mr. Sewell, myslím Vás a Vašu charizmu prejdeného pásavca). Škoda, že takýchto filmov nie je viac.. ()

pend

Výborná scifi. Proyas dokázal i s menšími penězi natočit film, který má hlavu a patu, působivou atmosféru a znepokojivé poselství. Zajímavé herecké obsazení jenom podtrhuje dobrý dojem. ()

KKain

myšlenka a nápad fajn. výskyt mimozemšťanů moc ne. stylizace 60. let hodně v klidu. trošku mi chybělo "levelování" schopností hlavního hrdiny. finální souboj mi zkazil dojem z celého filmu. a vůbec nechápu, proč je český název smrtihlav :x ()

melloun

Mezi lidmi tak trochu pozapomenuté sci-fi s hutnou atmosférou. Temnota z města úplně sálá a nádherně ji podkresluje dokonalá hudba. Velice se mi líbil Kiefer Sutherland, který exceluje v roli potrhlého vědce. Pro fanoušky žánru povinnost. Akorát nechápu český překlad, Smrtihlav??? ()

MAJkLSON

Tenhle film miluju! Geniální scénář, ponurá atmosféra, skvělé výkony herců. Tenhle film si mohu pouštět dokola a dokola a neomrzí mě! Proto jej taky řadím ke svým nejoblíbenějším. ()

THE_Joko

Dobre priznávam sa teraz všetkým, asi som trochu iný, keďže ma táto bezduchá blbosť nedokázala osloviť ani na sekundu. 77% má film, ktorý by som zaradil medzi posledné diely v poslednej sérii Krajne medze. Podpriemerné efekty s tak neuveriteľne za vlasy pritiahnutým príbehom u mňa jednoducho nedokáže vyvolať iné emócie ako je smiech a krútenie hlavy zo strany na stranu približne v intervale 4-krat za minutú. Ospravedlňujem sa každému, kto ma na to iný názor. ()

Gastovski

Sci-fi oplývající neskutečně pochmurnou atmosférou, avšak film samotný mě moc nezaujal. Nápad s vymírající rasou holohlavých "kloboučníků" měnící všem lidem vzpomínky, aby přežili, se mi moc nezamlouval. Z herců bych chtěl vyzdvyhnout výkon K. Sutherlanda, který dokonale ztvárnil hodně nepříjemného doktora. Brrrr... ()

ViktorEl

Smrtihlav je film, ktorý je taký čudný až sa vám zapáči a udrží vás celý čas na stoličke, ani nie tak kvôli akcii, ale prepracovanosti scenára, hereckým výkonom a to, že musíte vedieť ako sa to celé skončí. Miestami ma síce ten film nudil, ale asi preto, lebo atmosféra je tam depresívna a celý film sa odohráva v noci, čo ma dosť uspávalo. Rozhodne sa tento film Proyasovi vydaril. 60% ()

Saur.us

Viděno v DC. Velice temné sci-fi, zasazené někam mězi 30. a 60. léta. Ono to totiž není tak jednoduché jak by se zdálo. Čas jak ho známe my ve filmu nehraje velkou roli. Film sice ze začátku postrádá šťávu ale postupně je mu vdechnut život a na konci graduje výborným odhalením spolu s bohužel celkem nevýrazným finálním soubojem. To všechno doprovázené temnou hudbou Trevora Jonese. Jediné velké mínus je výkon Kiefera Sutherlanda, kterému jeho role absolutně nesedla a vůbec se do ni nehodil. Slabá 4* ()

RedHot

Nedivím se, že se Smrtihlav prohlodal do "červených" míst. Sonda do duší diváckých mas byla do detailu promyšlena. U filmu samotného je to už horší. Kterýkoliv psycholog vám potvrdí, že lidského ducha nelze analyzovat pomocí kostýmů, namalovaného polystyrenu a velkého finálního souboje (zdá se ještě někomu, že se Proyas inspiroval Harrym Potterem?). Režisér udělal tu chybu, že než aby se nad námětem zamyslel a dodal své teorii šťávu, šel na to silou, celý svůj výtvor na konci nechal odletět do alibisticky černého vesmíru a dal na to celé nálepku "Psychologický thriller". Paráda, fakt. Celkově tedy film potvrzuje teorii, že pokud chcete člověku opravdu nahlédnout do nitra, skalpel vám moc nepomůže. ()

El-Barto

Vynikající myšlenka, díky které na konci filmu divák zjistí, co vlastně dělá člověka člověkem. Tam mi došlo, že Dark City neni jen nějaké chladné sci-fi, které si kvalitně pohrává se vzpomínkami, ale, že dokáže i něco sdělit (nic, co bychom nevěděli, ale i tak se to počítá). Noční atmosféra neni až tak mrazivá, to že je tma mi vlastně došlo až, když se na to John zeptal a nepůsobila tak depresivně. Ani ti albínští strašáci nevypadají tak děsivě. Upřímně jsem měl největší obavy, že Sewell neutáhne celý film. Naštěstí se mi nepotvrdily a taky jsem se těšil na Jennifer Connelly, ta je prostě skvělá;) Dark City je podle mě sci-fi, které by měl každý fanda žánru znát. ()

jorgus

dam neutralni hodnoceni, protoze priznavam jsem tento film od zacatku moc nedaval a predem jsem ho asi odsoudil...:) ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)