Když se náš čas na Zemi chýlí ke konci, je skupina výzkumníků pověřena nejdůležitějším posláním v lidských dějinách: cestou za hranice naší galaxie, při které má za úkol najít mezi hvězdami pro lidstvo nový domov. (Warner Bros. CZ)

Pepinec

Interstellar je jako načančaná slečínka, se kterou to bylo celkem fajn a která je určitě moc pěkná, ale které příště zavoláte, až když vám deset jiných dá košem. Nolan měl pauzu dlouhou tak, že to vypadalo jakoby chtěl natočit 100+1 případ Miloše Zemana a on místo toho přišel "jen" s obrazově dokonalou selankou o dalším kosmonautíkovi, kterých má Hollywood momentálně víc než NASA. No jo, já vám ale teď musím vysvětlit, proč tomu teda dávám tolik bodů, co? To proto, že jsem tenhle jednodílný román pro odpočaté viděl na největším IMAX plátně světa. To pro mě byl takový zážitek, asi jako pro hlavního rozhodčího finále US open. Hlava sem, hlava tam, prd doleva, prd doprava, eso, eso, volej, smeč, šup sem, šup tam, nahoru, dolů a moje krční páteř byla rozvrzaná jako akordeon Divokýho Billa. Kdyby na tom plátně vprostřed filmu přistál Boeing 747, musel by zatroubit, abych si ho všimnul. Tak velký zážitek to pro mě byl. (Sydney, AUS) ()

Big Bear

Bylo to úchvatné, bylo to velkolepé a celou první hodinu jsem film sledoval s otevřenou pusou. Pak ale došlo na táhlejší dialogy a první lidskou rvačku na cizí planetě. Závěr to zase vyšponoval, niméně nejsem fyzik a tak jsem ne zcela všemu porozuměl. Vím jen jedno. Hodinky automaty (také jedny mám) vydrží po posledním natažení dva dny. Samozřejmě pokud máte Omegy z Thajska je třeba den a půl ještě ubrat. Proto mne překvapilo že tady stále běžely. Navíc závěrečný tajný úlet mi taky moc nesedl, přeci jen lidstvo bylo kousek dál a jen tak zmizet s raketou a ráno najít prázdný dok? Nechci ale hanět. Tohle byla solidní sci-fi a bavila mně. Všechny ty exkurze tam někde jinde byly super i samotné záběry na loď samou, landery i rangery... Navíc Zimmer opustil svůj oblíbený smyčcový motiv, ketrý ve filmech sice různě pozměňuje ale stále je z něj jasně identifikovatelný a konečně napsal něco co na film sedne jak prdel na hrnec abych byl výstižný. Opravdu skvělá práce! Doufám, že už taky někdo někde chystá projekt jak nás odsud dostat až si to tu zasviníme odpadem nebo radioaktivitou po nějaké hodně husté celosvětové válce. Dávám za 4 knihy vypadlé z knihovny a jdu si pustit Red Dwarfa - tam jsou mi ty červí díry přeci jen krapet srozumitelnější. * * * * ()

JohnnyD

Interstellar má svoje chyby a ako väčšina time travel filmov má okrem červých a čiernych dier aj nejaké diery logické, no z filmu som bol unesený tak, že sa mi fakt nechce rozmýšľať nad každou blbosťou a chápať film nepovažujem za dôležitú vec. Pričom nechcem povedať, že je to nepochopiteľný, či neviem aký meta-filozofický film (nie je!), no je to prvotriedne filmové remeslo s úplne podmanivou pohlcujúcou atmosférou. ()

Madsbender

V skratke: Stalker + Soljaris + Zerkalo + 2001: A Space Odyssey + The Tree of Life + Steven Spielberg + The Dark Knight Trilogy + Gravity + The War Game + dokument NASA + Albert Einstein + Sergej Ejzenštejn + David Wark Griffith + Vincent van Gogh + Gustav Klimt + Jorge Luis Borges._____3x (IMAX 27.8.2015). Charakteristika ľudskej "civilizácie" 21. storočia ako spoločnosti závislej na teóriách, ktoré podmieňujú jej existenciu. Postihnuteľnosť ľudských "bohov" tam kdesi hore, relativita večnosti. Priznávanie sa k veľkým žánrovým klasikám, ale netradičné majstrovské uchopenie, ktoré povyšuje povesť režiséra ako výrazného hollywoodskeho auteura na novú úroveň. Science-fiction, ktorá uprednostňuje takmer výlučne prvé slovo, čím vopred určuje svoj interpretačný kontext. Surový, pochmúrny, šedivý prašný fikčný svet zmietaný zmarom temného "nolanovského realizmu", ktorý do kozmu vysiela veľkolepý mix klasických motívov, prepletených doposiaľ nevídaným spôsobom. Technicky dokonalé, formálne viac než zdatné, podmanivé, sugestívne, iné. Krehká harmónia medzi emocionalitou hereckých prejavov a sterilitou vesmírneho vákua, výrazne oddramatizované silné momenty. Víťazstva však opäť dosahuje ako komplexný uzavretý celok, ktorý nachádza zlatú strednú cestu medzi zraniteľnou intimitou a megalomániou základných kameňov amerického blockbustera, pričom podsúva nevšedné scenérie. Doslovnosť je uchopená ako prvok napomáhajúci divákovi v orientácii v spletitom deji. Veľký medzník Nolanovej filmografie, ktorého význam a účinok, či už pozitívny alebo negatívny, je zatiaľ nemožné odtušiť. Čoskoro viac (zatiaľ drobná recenzia). ////////// Ak ste film ešte nevideli, toto je bod, za ktorý už nechcete ísť; hrozí, že vám čo i len v náznakoch prezradím viac, než je nutné. Dve projekcie, pár poznámok a dojmy poriadne rozležané v hlave mi ústia v nasledujúce: Nolan prakticky po každej stránke prekonal všetky svoje doterajšie filmy, a to hneď na niekoľkých rovinách. K svojim názorom a filozofii pristúpil revizionisticky a prebral slovníček ideologických pojmov z gothamskej ságy, aby ho vsadil do väčšieho celku. Ako kľúčové spojenie ustanovil "the big picture", s ktorým dvojzmyselne ("picture" ako komplex i ako film) narába v plnom objeme dejového záberu a ide až, žárgónom snímky, "beyond the horizon". Neverí v systém, odsúdený na zánik, ale jedinca, ktorý dokáže spôsobiť zmenu. Technicky ponúka dokonale čisté remeslo, ktoré necháva vyvstávať prelínajúce významy a dovolí ho divákovi vďaka doslovnosti uchopiť, ohmatať, pochopiť a prijať. Šíri sa názor, že Nolanov posledný film nedosahuje "geniality" tých predošlých. Nie je to celkom pravda, ak aj odhliadneme od použitého výrazu (genialita je azda prisilné slovo). Z pohľadu komerčného filmu nemieni prešľapovať na mieste a mieri cestou autorskej invencie, ale zanovito odmieta pokrok, a popiera základné estetické princípy blockbusteru - digitálna kamera, špeciálne efekty, green screen som spomínal už v recenzii, teraz k nim dopĺňam najmä absenciu prológu pred titulkami a neimplementovania farebných filtrov, ani pre odlíšenie časových rovín - čím naberá na skutočnosti a vymaňuje sa z okov filmového média - a pritom, paradoxne, naplňuje jeho ziskový zámer. Ako naratívne dielo dosahuje nesmiernej komplexnosti - svet Interstellar zohľadňuje všetky zásadné faktory a princípy realizmu (ako sú psychológia, politika, sociálna a hospodárska situácia, dejinné základy, priemyselný a technologický rozvoj a jeho ovplyvňovanie života, médiá, medziľudské vzťahy; pozorne študuje kauzalitu a nedozerné súvislosti, čím sa približuje realizmu knižnému, až svojim charakterom historicko-dejinnému v celej šírke kontextu - a samozrejme početné narážky na súčasný svet), dosadené do temných kontúr Nolanovho rukopisu, ktorý si zrejme nechám do budúcna patentovať ako ustálené spojenie "nolanovský realizmus". Je to dané už prvými zábermi, kedy zastávajú rolu expozície do deja a objasnenia mračnej situácie na Zemi prehrávané fragmenty z (falošný dojem dokumentárnosti navodzujúcich) rozhovorov s pamätníkmi tých čias. Už v tomto bode je jasné, ako sa bude naďalej vo filme pracovať s časom. Nolan vytvára komplikovaný, ale pritom v zásade krásne jasný uzavretý cyklus časopriestorového kontinua niečím, čo by sa dalo najlaickejším spôsobom opísať ako "nastavenie zrkadla zrkadlu". Navodzuje tým paradox, ktorý vyzerá ako nezmysel, rébus bez riešenia. Tento paradox, tak bežný a známy aj z množstva komerčných filmov, však slúži ďalším líniám a podtextu filmu. Spolu s ďalšou významnou scénou, súbojom s Dr. Mannom na "ľadovej planéte", ktorý mnohé odkrýva a naznačuje v prerývanom dialógu (prechádzajúcom do silného monológu Matta Damona) medzi zápasiacimi mužmi, odhaľuje pôsobivú transcendentálnu rovinu - vedomie ubiehajúceho času i večnosti života, slasti i smútku prítomného v jednej chvíli v hrdinovi s osudovým predurčením - ktorá čiastočne vychádza z antických a kresťanských náboženských motívov. Do centra ustanovuje hlbokými emóciami podporenú lásku ako veličinu, ktorá sa vymyká fyzikálnym zákonom a preniká dimenziami, pre ktorú akákoľvek vzdialenosť, daná časom a priestorom, nehrá rolu (ako ostatne dokladajú pasáže s krížovým strihom, ktoré nechávajú paralelne splývať dianie "tam hore, kde majú prístup len bohovia a vyvolení" a na Zemi "kde sa tí najposlednejší krčia v prachu a biede zatratenia"). Vzťah otec-dcéra (Cooper-Cooperová) je jedným z najpodstatnejších v celom príbehu a je znásobený zdvojením v druhom obdobnom vzťahu (Brand-Brandová). Tieto vzťahy a veličinu lásku Nolan stavia do pozície sily, o ktorú sa lámu všetky teórie a racionálna veda zlyháva. Opakované motívy (lož, ktorú strieda väčšia lož, smrť, ktorá postupuje od banality po pretrhnutie zásadného puta) sú opakovanými chybami, ktoré sa vracajú v silnejšej podobe, ale aj impulzmi, ktoré poháňajú postavy nezastaviteľne vpred. Je preto pozoruhodné, ako sa darí udržať všetky vrstvy v pomyselnej rovnováhe až do chvíle, kedy nastáva sugestívna anabáza a kruh sa uzatvára. Happyend, ktorý je pomyselnou bodkou, je presne tým, čo Interstellar potrebuje, aby finálne prepojil všetky zložky do dokonalého tvaru. Tvaru zo svojej podstaty metafyzického, ktorý nerozlišuje vesmír a ľudské vnútro. Potom už je len banálnym detailom, čo všetko film cituje a kde nachádza mohutnú inšpiráciu; rovnako aj to, že je najvedeckejším filmom od dôb prvotiny Shanea Carrutha Primer. Štylisticky znamenitý, vizuálne precízny, hudobne podmanivý (možno by však predsa bolo ešte lepšie v istých momentoch hudobný motív vypustiť a sústrediť sa na diegetické ruchy a nekonečné ticho vesmíru), emočne dojímavý, obrazmi impozantný, ohromne rozprestrený opus, ktorý mnou vnútorne pohol, ako máločo pred ním. Svedčí o tom aj fakt, že je to jeden z pár filmov, ktoré som chcel, a dokonca potreboval tak skoro (teda dva dni po novinárskej projekcii) vidieť znovu. Napriek tomu, že môj komentár hraničí s bezbrehou neobjektívnou adoráciou, objektívnejšie jeho účinok na mňa zachytiť nedokážem. Nádherný, nádherný, nádherný hrejivý diamant na večnej oblohe. ////////// Apendix: Slová nikdy neboli zbytočnejšie. Báseň Dylana Thomasa Do not go gentle into that good night však za to stojí. Pozastaviť sa nad ňou a nájsť si čas na meditáciu zmysel, rovnako ako rodinné hodnoty, má. () (méně) (více)

sheen

WTF? sci-fi jak mraky, neskutečné, bratři N musí být na tripu nebo nějaké droze. Dechberoucí výprava (takový vesmír jsem ještě nežral), dechberoucí vesmírné záběry a dynamická hudba mě absolutně strhla, je tam toho samozřejmě více ale tyto tři elementy ve mě bušily nejhlasitěji. Nekompromisní sci-fi podívaná."See you on the other side Coop" Viděno 2x v kině. ()

Beckett51

V mých očích bez jakékoliv debaty nejlepší Nolanovský film. Absolutně. Ta síla dokonalého zapadnutí všech aspektů do sebe (zvuk, herci, hudba - nejlepší Zimmer od Gladiátora-, vizuál, režie, scénář, emoce, kamera,...) film táhne neskutečně dopředu a nutí přehlédnout i nějaké maličkosti, co ve filmu nesedí. Chtělo by to prodlouženou verzi s více záběrama z černých děr (myslím těch vesmírných). ()

Bigrambo

Nolanův tříhodinový vzkaz všem návštěvníkům kin: „Nežerte pořád ten popcorn, kukuřice je vzácná!“ Chris, jak je u něj zvykem, opět nezklamal, i když tentokrát ta podívaná nebyla zcela bezchybná. A tou chybou myslím zejména posledních zhruba 10 minut, které zkazily parádní dojem z celého filmu. Nebýt jich, tak s pětihvězdnou neváhám ani chviličku... A musím říct, že jestli mělo někdy cenu navštívit pana I. Maxe, bylo to právě na tento snímek – ty krásné záběry na obří stěně prostě neměly chybu! Jsem zvědav, jak na mě film zapůsobí při dalších zhlédnutích. ()

Pilda17

Dva roky čekání na další Nolanovo snímek mám za sebou. Očekávání bylo obrovské, tak jako vždy. Trochu jsem se lekl toho, že se Interstellar potáhne v duchu Gravitace, ale neštěstí se tak nestalo. Opět tříhodinové dílo uteklo, že bych snad i další dvě hodiny vydržel. Málo který režisér umí zasadit do sedadla jako právě on. Hudbu nebudu ani komentovat, protože jsem si užíval každý soundtrack od Zimmera. Dalo by se polemizovat a diskutovat dny i měsíce jestli je vůbec tohle možné, jestli by se vše mohlo stát a vedli by se spekulace, které by stejně nikam nevedli. Jenže jsme ve filmovém světě a tady je možné vše a Nolan má fantazii, kterou dokáže na plátnu prodat. Já mu to opět zhltnul od začátku do konce a i když byli místa, kdy jsem pochyboval, tak jsem na nejvyšší stupeň spokojený. Poslední hodinou všemu nasadil korunu a tolik zvratů v jednu chvíli snad ani není možné. Nolan umí a určitě neřekl poslední slovo, Interstellar je toho důkazem .. 10/10 = 100% ()

salahadin

Už jsem se ze začátku bál, že uvidím první Nolanův film, který plně pochopím. Druhá půlka mě uklidnila, nepochopím. Alespoň ne bez učebnice čehokoli mimo dějepis a základy společenských věd, případně příručky Jak složitě popsat jednoduchou věc. Rejpat se v Nolanově myšlenkovém mišmaši nebudu, na to mě prostě nezaujal. Přiznám se, že jediné, co na tom filmu pro mě mělo asi cenu, bylo pár scén podkreslených mimořádně vhodně zvolenou hudbou. Dostal jsem tak několik scén filmového řemesla, kde byl dokonale sklouben obraz a hudba. To je super ne? řeknete si. Ale já bych tak nejásal. Celý film je jako delikatózní polívka, kterou příliš zředíte vodou. Nolan film ředil nepodstatnými dějovými sekvencemi a několika stovkami stran zbytečného scénáře, aby nás ke konci ujistil, že intergalaktická brána může být kdekoli, třeba - no spoiler. Taky bych vypíchl pár vět ze scénáře, které měly tu a tam (kromě technobalastu) postavy učinit lidštějšími, ale to by ty věty nesměly být fakt celkem směšné. Dal bych přednost rozvinuté první polovině filmu...po příjezdu k onomu místu na základě souřadnic už to šlo z kopce. A konec byl taky hezky setnutý. Jakoby si Nolan uvědomil, že ten film bude s takovou za chvíli dlouhý jako jít na velkou na Millerové planetě. Takže to utnul a Frodo se najednou probudil v roklince.... ()

Rosaviva

89%? Eh, no dobře, očividně půjdu proti proudu. Říkala jsem si, že Počátek byl zajímavý a tohle má celkem slušné obsazení. Nápad vcelku zajímavý, začátek teda trošku zdlouhavý, ale pak jsme se konečně dostali k pointě záchrany lidstva a odstartování rakety. Někdy tam jsem se začala ztrácet a někdy tam to začalo být naprosto ujeté a přitažené za vlasy. Jako, jasně, asi bych měla popustit uzdu fantazie, jenže jak jsme se blížili ke konci filmu, tím ujetější mi to připadalo. A ta poslední půl hodina, to snad ani nemá cenu komentovat, tak špatný konec filmu už jsem hodně dlouho neviděla. Za mě jsou to hodně slabé 3* a to ještě nadhodnocuju za ty divné roboty. Mě se na filmu nejvíc líbil ten trailer na The Hunger Games, co byl na začátku. No nic, jdu se podívat ke svojí knihovně, jestli se mi tam třeba někdo nesnaží poslat zprávu. ()

Aky

Řemeslně skvělé, je na tom vidět spousta usilovné práce; místy až moc usilovné. Z mého pohledu tkví však hlavní problém v tom, že obsahově mě tenhle film příliš neoslovuje, což nijak neubírá jeho kvalitám. ()

666teen

Příběh farmáře-kosmonauta, který vymete kdejakou vesmírnou díru, aby nakonec nalezl klid a mír ve vlastní knihovně mezi Vojnou a mírem a Historií času. Skoro tři hodiny mu to trvalo. No, no, no! Nolani. ()

Cappuccino

Nolanov Interstellar mi prišiel väčšinu času dosť nevyrovnaný, ako keby sám film nevedel, čo chce vlastne divákom ponúknuť. Raz predostrie filozofické zamýšľanie, potom zas prejde k rodinno-citovým žmýkaniam (ktoré sa mi páčili) a všetko zakončí pohľadom na okolitý vesmír. Ale vo svojej podstate snímok spĺňa to, čo by spĺňať mal, a aj vzhľadom na jeho dlhú stopáž dokázal solídne udržať moju pozornosť. P.S. tá prvá morská planéta bola top. ()

GilEstel

Trochu nafouknutá bublina díky jménu režiséra. Science? Tak to tedy určitě ne. Fiction? Dejme tomu. Otázka jak by mělo vypadat správné Sci-fi. Podívejme se do historie třeba na takového Julese Verna. Nad jeho fantastickými romány se veřejnosti ve své době tajil dech. Moderní věda byla ještě v kolébce. Jules Verne ale s nadšením sledoval každý nový objev, který díky své fantazii rozvinul do úžasných příběhů. Nebo když Čapek napsal Krakatit 20 let před sestrojením první atomové bomby. Nebo když Kubrick s Clarkem stvořili Vesmírnou Odyseu v době běhu programu mise Apollo. To byly všechno počiny, kde složka Science v díle, přesahovala znalosti tehdejších generací. Domnívám se, že dnes už je všeobecné povědomí společnosti o vesmíru kolem nás mnohem lepší než bylo, a též i znalost toho co je možné a co ne. Když si vzpomenu na situace v tomto filmu, kde je každý druhý vědec nebo rovnou profesor, a vypouští z úst takové nesmysly, které by snad popřelo i dítě základní školy, trochu to vše ztrácí na kouzlu. No a pokud vezmu vyvrcholení děje se spektakulárním pádem do černé díry, je to už jen taková třešnička na dortu celého toho 170min dlouhého pitoreskního zážitku. Pánové scénáristé si měli tu astrofyziku nastudovat o trochu lépe. Ono ohánět se v dialogu pojmem relativita tak trochu nestačí. _____ Ve výsledku nakonec vzniknul takový hybrid mezi Vesmírnou odyseou a Flashem Gordonem. Problém je, že z Interstelaru nevznikne ani kultovní béčko ani legenda Sci-fi. Zůstane šedým průměrem mezi oběma. No ale abych jen nehanil.....bylo tam i pár pěkných momentů. 55% ()

vteco

Režiséru Nolanovi opravdu naštěstí není souzeno natočit podprůměrný, průměrný nebo dokonce špatný film. Interstellar disponuje naprosto parádním příběhem, zápletkou i zvraty. To vše je podtrženo skvělými efekty spolu s mrazivou hudbou, která vytváří až dechberoucí atmosféru. Nakonec když do toho vložíte oscarového McConaugheyho a bonusy, například v podobě Matta Damona nebo totálních "mindfucků", dostanete další skvost britského velikána. /90%/ (Kino) ()

S.Quentin QUALE

Je tady toho napsáno hodně, takže já jen stručně. Ano, Nolan umí. Ano, pro fanoušky sci-fi je Interstellar povinností a doporučuju ho. Ano, herci jsou parádní a Anne Hathaway je kost. Ano, emoce jsou intenzivní, stejně jako hudba. Ano, tento film bude v mojí Top10 letošního roku. Ne, není to dokonalý film s dokonalým scénářem. Ne, není to revoluční film, který přináší něco extra nového. Ne, nebylo nutné polopatické vysvětlování, které nafouklo spolu se zbytečnými postavami (šedivec Matt Demon) zbytečně stopáž. Tak a teď kameny do ruk, já nepovažuju Interstellar za lepší sci-fi než podobný, loňský Kosinskiho Oblivion, i když hodnocení atakující 90% je asi adekvátní. Znovu si jej pravděpodobně už nikdy nepustím, a proto jsou to u mě jen hodně silné 4*. ()

Foox

Pro mě jeden z méně zajímavých filmů od Nolana, ale i přesto plný počet. Opět by se vytýkání dalo spíše nazvat hnidopišstvím, protože herci, kamera, triky, hudba!, režie,.. všechno dokonale funguje a skvěle spolu souzní, jak se jen ostatním může zdát. Sice mě závěr neposadil na zadek jak jsem čekal/doufal, ale předchozí emocionální vrcholy ano. 90% ()

Allien.9

Ač se jedná o velmi kvalitní snímek, chybí mi jakási přidaná hodnota, která by "Interstellar" vynesla na metaforický filmový piedestal. Ten, kdo neviděl Kubrickův vesmírný masterpiece, bude pravděpodobně hodnotit film lépe, pravdou ale je, že scén, které by si zasloužily plný počet, je tu hned několik. Ba co víc, kdyby film skončil mindfuckem v "knihovně", nejspíš bych ho (i přes svá předchozí tvrzení) také ohodnotila 5*, protože sebeobětovací a bezmocná zakončení považuji u filmů, seriálů i knih za vynikající. Happy-endy naopak snáším těžce, takže v tomto má u mě "Interstellar" neodpustitelný vroubek (ač se nejedná o 100% happy-end). ()

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

19.07.2023

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

25.03.2023

Trend bobtnajících filmových stopáží pokračuje i letos a po 169minutovém Johnu Wickovi 4 se diváci pomalu ale jistě můžou začít připravovat i na další vydatné kousky. Čerstvě totiž byly odhaleny… (více)