Říkají mu Řidič. Přes den je filmovým kaskadérem, po nocích si přivydělává jako nájemný řidič zločineckých gangů. Nezajímá ho o jakou práci ten večer zrovna jde, řítí se nocí s policejními vozy v zádech. Shannon je Řidičovým učitelem i manažerem, který se ho snaží dohazovat filmovým režisérům i zlodějům, kteří za něj jsou ochotni dobře zaplatit. Shannon má v plánu koupi vozu, ve kterém by se Řidič mohl zúčastnit profesionálních závodů. Navrhne, aby se investorem stal Bernie Rose, místní boháč s pochybnými zdroji příjmů. Samotářskému a ze svého dvojího života značně rozpolcenému Řidiči zcela změní život náhodné setkání se sousedkou Irene, se kterou tráví stále více času. Vše se však změní když je z vězění propuštěn Irenin manžel Standard. Řidič se s ním domluví na poslední loupeži, která Standardovi umožnit splatit dluh, kvůli kterému ho vydírají gangsteři. Ukáže se však, že šlo o nastraženou past. Vše se začíná komplikovat a aby Řidič ochránil sebe i Irene, musí udělat to, co umí nejlépe – řádně šlápnout na plyn. (oficiální text distributora)

Spooner

Obdivuhodný film, který dokazuje, že i z té nejjednoduší premisy se dá natočit jedinečný film, když se ho ujme ten pravý. A tim Refn bezpochyby je. Celý film má totiž takovou zvláštní nepopsatelnou atmosféru, kterou umocňuje skoro až magický soundtrack. Refn se jako vždy nejvíce zabývá postavami a zde se mu to povedlo na jedničku, hlavně díky bezchybnému obsazení. Vynášet do nebes Goslinga už tady nemá moc cenu, takže bych snad jen upozornil na výborné gangsterské duo Brooks-Perlman, kteří hodně překvapili. Drive je bezpochyby originální film, ale dosti specifický film, který rozhodně nebude sedět každému, zvláště kvůli pomalému tempu a dlouhým pohledům do očí. Ale když vám tento styl sedne, tak už si budete tuto jízdu jenom užívat a snad ve vás bude i nějakou tu dobu rezonovat, jako u mě.90% ()

Ded@M@tes

Ryan Gosling mě nepřestává poslední dobou překvapovat. Z naposledy viděných filmech, v kterých hrál jsem dál vždy vysoké hodnocení, nová herecká hvězda je na obzoru. Zde jako spolehlivý řidič, atmosféra z filmu nepopsatelná, hltal jsem snad každou vteřinu. ( Hodnocení: 9/10 ) ()

gogo76

Rozhodne som nečakal akčnú jazdu a tou našťastie Drive nie je. "Taxi, taxi" štýl nie je pre mňa. Až v neuveriteľne pokojnom tempe sa film nesie, možno pár záberov trvá o čosi dlhšie než je nutné, ale inak to je fantastická jazda s krásnym soundtrackom. Úvodná skladba, pripomína 80. roky a má čosi do seba a dal som si ju niekoľkokrát po sebe. Krátky text, ktorý tam zaznie "Something inside you, it´s hard to explane...", dokonale vystihuje celkovú atmosféru filmu. Fakt na tom filme niečo je, ale ťažko sa to vysvetľuje. Z Ryana Goslinga vyžaruje absolútny kľud, takmer nikdy nezvýši hlas a keď raz za čas ide do tuhého, má to neskutočné grády. Vadilo mi iba pár drobností a jednou z nich je bozk vo výťahu, tesne pred tým, keď chlapíkovi rozdupe lebku na kašu. Až taký pokojný v tej chvíli nemohol byť...Napriek tomu skvelý film, ktorý takmer schytal plný počet. 80%. ()

Xmilden

Spokojeně pokyvuju hlavou. Tak přesně takhle nějak jsem si Řidiče představoval. Ryan Gosling v mých očích vyskočil na velice solidní úroveň (Ano mám mnohem raději herce, kteří nehrají v 5 filmech ročně, protože jim pak jakoukoliv postavu snadno uvěříte). Jeho naprosto minimalistický herecký projev tady sedí jako prdel na hrnci. První polovina je bez debat fascinující. Pokud by ve filmu byla pouze jedna akční scéna a to ta úvodní, ani by mě to moc nevadilo. Vždyť film je právě mnohem napínavější v momentech které akční ani náhodou nejsou. Mohl bych hýřit superlativy ještě nějakou dobu, ale bylo by to nošení dříví do lesa. Pro mě jasný adept na film roku. PS: Hudba si doufám Oscara odnese. 100% ()

FlyBoy

Ďalší neprístupný "Američan", ktorý pre zmenu neoperuje v Európe, ale doma a likviduje nielen protivníkov, ale i cestovný poriadok. Pracuje na vlastnú päsť, žuje "toothpick", rieši veci, je dobrák, zabiják-je škorpión. Moc toho nenahovorí, odpovedá pohľadmi, gestami-úkonmi. Ryan Gosling ako "driver"-ikonický, fatálny, neodhadnuteľný ochránca/"gentleman" sa v šere dňa i v prítmí noci oddáva jedinému-(životnému) jazdeniu._______Nicolas Winding Refn nepotláča severskú náturu a cez jej symptomatické vlastnosti (rozvaha, chlad, asertivita) premieta (niekedy až priam zhmotňuje) svoju víziu do úplne simplicitnej story, na ktorej aplikuje tak ZMYSELNÉ (!) vyjadrovacie prostriedky, že konečná podoba simplicitná vôbec nie je. Krajne sústredené (v akčných aj dramatických pasážach), fešne nafiltrované (nočné i denné sekvencie sú neskutočne vymazlené), nekresťansky nazvučené (plasticky vybrané skladby ktorých texty nachádzajú uplatnenie v druhom pláne. Famózne pulzovačky od Cliffa Martineza, úvodná šmakina v podaní Chromatics, zreštaurované "synthpopové" preciťovačky pod taktovkou College+Desire a naložený Kavinskyho "Nightcall" tentokrát mierne vynahradzuje absenciu smrtiaceho "Testarossa autodrive" v remixe SebastiANa), proste namakané od prvej do poslednej minúty s inšpiráciou opäť v zlatých sedemdesiatkách (štruktúrou sa však podobá viac osemdesiatkám), kedy náprava prehnitých rájonov patrila do rúk vyvolených taxikárov, ale aj iných (gurážnych) šoférov. Opomínaná explicitnosť "killovačiek" je diskutabilná, pretože aj keď zavdáva k úsudku nepotrebnosti/samoúčelnosti, tak v spojitosti s dobrotivým/nevinným vystupovaním "muža bez mena a minulosti" utvára nečakane podlý, no najmä rýdzi kontrast pojmov ako dobro a zlo._______Záverom treba dodať, že "Drive" má s "Hollywoodom" spoločné akurát to, že sa natáčal v Los Angeles, inak sa tu diktuje čisto európsky diktát odhodlaného Severana, ktorý vie "odkud vítr fouká" a takisto vie ako si pohrávať s diváckym očakávaním. Reč obrazu zas raz dostáva slovo, rodí sa pulpový a zároveň inteligentný "neo-noir", tu nekalý tam očistný-inu hriešne dobrý-ATMOSFERICKÝ…Pätorka od srdca. ()

Arbiter

Tak já asi nějak nevim, neboco. Málo slov si spíš zaslouží chladnej sever s jeho hloubkovou sondou do ledový zvrhlosti. Drive balancuje v číslech nepříjemnýho převýšení mezi nudou, nevěrohodností a silně emotivní razancí ticha. Romantickej smíchkonstrukt jsem nepotřeboval já, o to míň pak film. Na druhou stranu v pozadí souboje rozporů, strojených klišé, pro mě (místy) těžce uvěřitelné mafiánské přitažlivosti a velice osvěžující naturální krvelačnosti se skrývá hlavní charakter zahalený do příjemné, sexy samotářské a křehkostí provoněné mlhy, který má porouchanou dušičku a v ní nebezpečně temná zákoutí. Jako zrnko písku se zadrhne v ozubených kolech stroje, jehož obsluha nemá ve zvyku otravný bordel jen tak pečlivě odfouknout bez úhony. ___ Za povšimnutí stojí nabízená dvojí-trojí optika, pár silně funkčních scén, unikátní dynamika a zrcadlové schéma bezvýchodné situace. Přes místní naivitu a kolísavou funkčnost má film jako celek charisma a připouští možnost nad ním po zhlédnutí přemýšlet, v což jsem při jeho sledování chvílemi ani nedoufal. I love you, Pumpkin. I love you, Honey Bunny. Možná spíš 3*, ještě to nechám rozležet. ()

Vitex

(vypnuto asi 40 minut před koncem - kdy se z docela zajímavého filmu pomalu, postupně stala už ale úplná.. úplná blbost) (mrkl jsem se pak už jen na závěrečnou scénu a názor nezměnil) ()

liborek_

Velmi stylové, velmi "skandinávské" a velmi krvavé... Drive sice tak trochu balancuje na hraně žánrové parodie a pohrává si s těmi nejprovařenějšími klišé, avšak tento zřejmý záměr (počítaje též s četnými odkazy na vzorové filmy a úspěšnou resuscitací duchu 80. let) je vyleštěn do precizní podoby adrenalinové zábavy, která by se v kontextu současné tvorby mohla označit visačkou "neobvyklá". I když zábavy... Když někdo někomu rozkope ruku na kaši či vystřelí mozek z hlavy, za zábavné to moc nepovažuju. Ne tak 3/4 lidí v sálu, kteří se při podobných scénách smějí a jsou tím velmi pobaveni... Tohle poslední dobou moc nepobírám (babička by na to řekla, že je to hovadské...). Nicméně za to nemůže Refn, za to nemůže film... První půlka je skvělá (zejména uvodní scéna, která mi svou intenzitou připomněla stejně silné úvodní scény např. ze Rvačky mezi muži (Rififi) nebo Temného rytíře (i když tyto příklady jsou jinak samozřejmě úplně někde jinde...)). Druhá půlka už jen rozvíjí nekomplikovaný šestákový příběh a dovádí ho doslova ad tarantinum. Sečteno a podtrženo - zajímavý zážitek. ()

-bad-mad-wolf-

Brutální obětavost, fascinace bolestí, kontrast neplánované krásy a každodenní špíny. Nechápavým to dojde nejpozději u stěžejní scény ve výtahu (doslovná, avšak velice úderná momentka, v níž film cíleně dosahuje obou svých kontrastních vrcholů). Řidič je málomluvný latentní kick-ass bouchač, který si v průběhu životního masakru udržuje jakýsi osobní kodex cti a když už se namočí do zdánlivě banálního průšvihu, v němž navíc prapůvodně nehrál téměř žádnou roli, stejně dovede svou práci až do brutálního konce. Podmanivá kamera, stylový soundtrack a záhadný skoro-bastard Gosling v kombinaci s účelnou strohostí povyšují Drive mezi ty lepší filmy roku 2011. Bylo toho dost, pánové. Ještě deset minut a praskla by mi krční tepna. 8/10 ()

sepp

No, budu se svým názorem sám, ale já teda niíc nudnějšího už dlouho neviděl... Dost zklamání, vyjma samozřejmě soundtracku - ten je 9/10. ()

lesumir

Jak jinak dobít Hollywood z Jutského ostrova, než lacinou pseudo coolovou vizuální onanií, která nadchne všechny rádoby odborníky a širokou veřejnost?! Oldschool noirová limča s příchutí Tarantina a Bessona beze slov, kdy osamělý řidič bojuje proti celému světu s patosem na svých bedrech. = Not anymore! ()

Ampi

Baladické i když drsné, trochu moc rozevláté a dochucené pěknou hudbou. Srovnání s kurýrem tu sice nabizí, ale je to srovnávat hrušky s jablky. Moje čtvrtá čsfd premiéra. ()

Hrabka

Velmi povedený thriller se skvělou hudbou a zajímavým příběhem se spoustou chytlavých momentů. Nic víc není třeba dodávat. 80% ()

cheyene

Parádní akčně dramatická jízda s výborně zvoleným hudebním doprovodem, sympatickým hereckým obsazením, zajímavým dějem a tempem, které nenudí. A aby nešlo pouze o akci, máme možnost sledovat také vztah mezi hlavním hrdinou, sousedkou, jejím synem a manželem navrátivším se z vězení. Krvavé scény tu působí dost naturalisticky a Ryan Gosling mi svojí málomluvností a mimikou připomínal časy mladého Michaela Dudikoffa :) Chybička? Přišlo mi zvláštní, že ve scéně, v níž hlavní hrdina čelně nabourá do boku Ninova auta, svítí mu i po nárazu světla a v záběrech zdálky není vidět ani pomačkaný plech předku jeho vozu. ()

kinej

Co vytknout filmu, který je prostě po všech stránkách dobrý? Scénář je sice chudší na dialogy, ale to je vlastně jedině ku prospěchu, protože ač se může někomu zdát námět banální, díky režisérovi Refnovi toho film „mezi řádky“ sděluje víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Například ve scéně bitky ve výtahu, kdy se řidič nechá strhout k brutalitě, nejde pouze o provplánovité násilí, ale vzhledem k jeho absolutnímu vzteku si může divák domýšlet co ho asi v minulosti muselo potkat. Celkovému dojmu výrazně napomáhá i Ryan Gosling, který ač toho moc nenamluví, dodává postavě řidiče hloubku, v níž lze tušit neveselou minulost. Poklidným stylem vyprávění nechává film vzpomenout na Ghost Doga, nebo Zběsilost v srdci, zároveň je však Drive originální netuctový autorský snímek a pokud vyznáváte Rychle a zběsile, tak se mu snad raději úplně vyhněte. ()

nunka

Módny akčák s pomalým, za to dôrazným tempom, efektný a veľmi pôsobivý. Získavajúci diváka postupne. Ryan Gosling hral viac telom ako slovom a tým povedal o sebe najviac. Ten, kto dokáže film vnímať len cez príbeh a akciu, bude pravdepodobne sklamaný, ten, kto cez Goslinga, bude minimálne spokojný. ()

chezush

To byla teda jízda! Nejraději bych to okomentovala nějakým dlouhým románem, ale ta atmosféra filmu se nedá popsat.. to musíte zažít. A ta hudba. Ach.. '' I want to drive you through the night, down the hills '' ()

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Ryan Gosling režíruje fantasy

Ryan Gosling režíruje fantasy

25.11.2012

Ale nečekejte hobity, elfy, čaroděje a meče. Režijní debut čím dál populárnějšího a uznávanějšího herce (brzy jej uvidíme v krimi The Place Beyond the Pine) je popisovaný jako „pochmurná moderní… (více)

Refn a Gosling ještě brutálnější

Refn a Gosling ještě brutálnější

29.03.2012

Nemusíte „melancholický thriller“ Drive považovat za nejlepší loňský film. Neupřete mu ale, že šlo o pozoruhodný počin, který měl odvahu nabourávat žánrová pravidla (však se i dočkal v Americe žaloby… (více)

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky