Závrať

• Francie Vertige (více)

Skupina přátel se rozhodne navštívit terén, který byl pro veřejnost uzavřen. Stezky se nacházejí vysoko v horách. Je tu však ještě něco nebezpečnějšího než samotný výstup. Skupinka zjistí, že v horách nejsou sami. Dobrodružství se promění v noční můru. (oficiální text distributora)

esmoke

Pokud by to toho nematlali nějakýho zabijáka tak by to bylo mnohlem lepsi. Takto pouze nazajimavy/zapomenutelny film. ()

veverysiak

Zopár vcelku vydarených švenkov na balkánsku krajinku predsa nemôže byť hlavným hodnotiacim kritériom pre kvalitu hororu, obzvlášť, keď nič ostatné nestojí za zmienku, a pokiaľ budeme zhovievaví k tradičným nerestiam nezávislých bubu filmov, ako sú krepé dialógy, nevysvetliteľné zápletky v scenári a účelové nelogizmy v príbehu, tak rozhodne nebudem tolerantný k bohapustému vykradnutiu Wrong Turn, takže 40%. ()

MFZB

Perfektný thriller/hixploitation horor. Konečne niečo iné ako americká produkcia a francúzom sa dá veriť v každom prípade a tento snímok neni žiadnou výnimkou. Od začiaku po koniec drží v napätí a v druhej polovici sa dočkáme aj troška tej krvičky zatiaľ čo v prvej môžeme obzerať krásy prírody. Skvelá francúzka vecička. ()

markepocha

Náučný prírodopisný film o bielych miestach na mape Chorvátska. 45 minút veselých prechádzok po skalných stenách a mileneckých rošád (tie vyvrcholia až neskôr, na návšteve v chalupe jediného miestneho obyvateľa). Zvyšok filmu sa odohráva zväčša v noci, a tak už malebnosť zobrazovanej krajinky nemožno oceniť tak, ako v úvode. Každopádne odporúčania hodné všetkým, čo si v lete odkrútia svoju premiéru pri Jadranskom mori. Aby si k plavkám nezabudli pribaliť svetlice a kovové páčidlo, v ideálnom prípade strelnú zbraň. Prvé dve tretiny Vertige sa nesú v duchu tých najlepších horolezeckých trilerov - scéna na lávke vám roztlčie srdce a zvlhčí dlane. Vzťahová rovina funguje, postavy sú uveriteľné a ľudské. Potom sa nervy drásajúci survival (pytliacke pasce na ľudí) mení na klasickejší slasher. Paradoxne nedochádza k stupňovaniu napätia, práve naopak - zabijak je tuctový, bitky v podstate tiež. Zachraňuje to vrcholenie milostnej línie, čo je šťastie, inak by sa hodnotenie zrazilo nižšie. Takto možno prehlásiť, že ide o jeden z najnapínavejších "turistických" hororov poslednej doby. ()

Loranna

První cca půlhodinka naprosto skvělá, ale od okamžiku, kdy se zaklapne první past, to jde bohužel do sraček... A to doslova. Mohl z toho být parádní a nervy drásající thriller, ale zvrhlo se to v pubertální vyvražďovačku rukama postiženého Antona, který je, ruku na srdce, tak trochu směšný... Škoda. ()

O_Peki

Ale ne, vůbec to nebylo špatný. Jenom takový nijaký. První půlka parádní dokument o jedné Via Ferratě a pak následuje divný vyvražďovací díl jakéhosi seriálu. ()

Elijah93

Tak tenhle film na mě udělal opravdu dobrý dojem. Nevím jestli to je přímo kvalitou snímku a nebo, že mám strach z výšek ale první polovina filmu na mě působila snad ještě vypjatějším dojmem, než část kdy nastoupí na scénu tajemný zabiják. Celý film jsem shlédl snad bez mrknutí oka a proto si podle mně zaslouží plný počet. ()

MUNRO

Díky tomu,že mám pro podobné horůrky o magorech z lesa slabost,jsem hodnotil čtyřmi hvězdičkami.Jinak by si za ten zmršenej závěr Vertige zasloužil hvězdy tři. ()

tatka

Všetci remcáme nad nelogickým konaním postáv. Ale ruku na srdce, keby jednali logicky, tak by tam: 1. Vôbec neliezli, lebo cesta bola uzavretá. 2. Alebo liezli, ale s poriadnou výstrojou 3. V noci by nebehali každý extra po tme po lese, ale sedeli pri vatre a dávali pozor, čo sa okolo deje. 4. Ráno by si zbalili fidlátka, zišli do civilizácie a bolo by. 5: Akurát by nebol film, čo by ale zas až taká škoda v tomto prípade nebola. Osobne nechápem, prečo sa z človeka, strateného v divočine, stane automaticky kanibal. Prečo mu nestačia veveričky, zajace, sem-tam nejaká srna. A to zlášť v miestach, kde človek zablúdi raz za uhorský rok a kde je by bol kanibal odsúdený na pomalú smrť hladom. Pochopila by som to vo Vysokých Tatrách, kde sa hemžia vypasení českí turisti, ale na Balkáne???????? Prvá polovička bola dobrá, napínavá, navnadila, ale v druhej som už len čakala, v akom poradí a akým spôsobom budú hlavní hrdinovia eliminovaní. ()

johnnie78

Skvělý. Musím přiznat, že tohle je horor přesně pro mě, protože nerad lezu oběma nohama byť na kancelářskou židli a obyčejná lanovka je pro mě ekvivalentem cely smrti. Takže je jasné, že při scéně "na lávce" jsem ani nedýchal. No a pak se tam objevil ten magor, poslední neandrtálec, co evidentně zapomněl vyhynout. Musím teda říct, že čím víc ho kamera zabírala, tím mi připadal směšnější, a závěrečné akční rvačky bylv vážně trochu moc, ale i tak je to v rámci žánru vysoce nadprůměrná záležitost. Jen tu buzničku měli shodit ze skály hned na začátku filmu, ten byl vyloženě otravnej. ()

Velislav

Kým prvá polovica vážne baví, kvinteto horolezcov sa borí s problémami na zakázaných skalách v Chorvátsku, človek im empaticky drží palce a zdieľa s nimi adrenalín, tak druhá polovica všetko neguje a zráža dolu, tentokrát nie do rokliny, ale do žumpy a mení sa na akýsi pseudo hixploitation. 4/10 ()

bmx6

První půle filmu vypadala ještě slibně,jenže pak se vše zvrtlo a šlo to do kytek,což je obrovská škoda,protože mě začátek bavil.Závěr byl bohužel spíš k smíchu. ()

Pan.Antonin

Pozor spoilery. Fenomén via ferrata jsem si nedávno na vlastní kůži vyzkoušel a zjistil, že to úplně není můj šálek čaje. A to tam ani nebyly rozpadající se mosty, přetržené provazy, pasti na medvědy a kanibalistický horal Anton. Samotný film se pak vyznačuje hlavně docela divokou hrou s kamerou, která zazáří hlavně na ferratě, kde ukazují krásné výhledy/obrovské výšky a strach z nich. Ale dost netradičně je pojatá celý film. Líbilo se mi uvedení do děje, dobrodružství na horách a postupný strach z neznámého nebezpečí. Pak se bohužel ukázal Anton, film tak trochu změnil hororový subžánr a tato druhá část už se mi tolik nelíbila (stejně jako nemocniční flashbacky). Nakonec tedy shodím hodnocení na lepší tři hvězdy, ale za mne to je promarněná příležitost, protože to mělo na víc. ()

Horácius

Film má několik napínavých momentů, které ukazují, že tvůrci nejsou bez invence, ale jinak opravdu zapadá do mnoha desítek a možná stovek podobných snímků. Za shlédnutí myslím stojí, kdo má rád prostředí hor, tak určitě nebude litovat. Hlavní záporák je správný pošahanec a jeho bitky s hrdiny nemají chybu, takže tady jsem se pobavil dost. ()

copstp

Ale ano.Pokud se o takovém druhu dá říci pohodová oddychovka,tak jsem si pohodově odpočinul.Navíc evropský film v české televizi je pro mne v záplavě zámořských vždy potěšením. ()

Ajfist

U takového filmu nelze hledat logiku,protože o tu tam vůbec nejde,tam jde jen o co nejvíce obětí nějakých psychopatů-jednoho,či více to je jedno.Prostě normální vyvražďovačka.Vypadá jako by to bylo opět brané přes kopírák,protože tyhle filmy jsou bohužel všechny stejné.Skupina lidí někde v přírodě a jeden či více pošuků co si libují v zabíjení na všechny způsoby.Na jedno podívání to postačí.Prostě běžný průměr v téhle kategorii laciných thriller-hororů.Akorát je to tentokrát z produkce Francie a ne jak je člověk už zvyklý,že tyto filmy jsou většinou z USA. ()