Snímek se odehrává ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Pojednává o Saulu Auslanderovi, maďarském Židovi a příslušníkovi tzv. Sonderkommanda, jehož členové byli od ostatních osvětimských vězňů zpravidla izolováni a měli na starosti ty nejstrašnější práce. Saul chce uprostřed mašinérie průmyslového vyvražďování důstojně pohřbít svého nevlastního syna. Film přitom připomíná až „umělecký horor" a poprvé v dějinách kinematografie ukazuje Osvětim jako chaotickou a přitom bezchybnou továrnu na smrt, jejíž chod musí udržovat sami vězni. (Film Europe)

Magnus87

Takže oskar, áno? To som rozhodne šokovaný. Škoda kamery ktorá sa venovala výhradne hlavnej postave, divák je na ňu fixovaný a unikajú ostatné, v porovnaní z príbehom asi aj zaujímavejšie veci okolo. Hlavná postava rieši stále iba svojho mŕtveho syna (ktorý ako sa zdá ani nieje jeho syn) a hľadá po tábore rabína. Celý film som čakal čo sa ide diať a skutočne som sa nedočkal. Inak ale dá sa, zbehlo to celkom svižne na to že sa tam vlastne nič nedialo. ()

BarGoldstein odpad!

Nechápu jak tvůrci filmu ze země klobás a bezva pornohvězd dokázali nacpat do tak krátkého filmu tolik nesmyslů a tupého zírání! Hlavní roli dostal hráč pokeru v životní formě. O kretenismu scénáře snad jindy. ()

Lukys

Nezáživná, nezajímavá podívaná jak příběhem, tak scénářem a hlavně dialogy. Drama tu na mě moc nepůsobí a citový dopad žádný. Plus hlavní hrdina je opravdu špatná postava bez charakteru, nudná a zoufalá. Nechápu, jak toto může mít vyšší hodnocení, než o tolik lepší Birdman. Velké zklamání. ()

kokofek

Sledujeme dění v továrně na smrt. V továrně doslova a do písmene.Člověk si prý zvykne na všechno. Jedno přísloví říká,že i na šibenici.Zvířata to ale neumí.Jsme tedy horší než zvířata. ()

bonovox

Peklo holocaustu tak, ako ho ešte asi nikto nezobrazil. Ale nielen kvôli kamere, ktorá sníma celý dej ako počítačovú hru z pleca hlavného hrdinu (a je to takmer neustále poriadne nepríjemný pohľad). No a kto doteraz nepoznal výraz Sonderkommando tak tento snímok Vám bez okolkov ukáže, čo dané komando robilo svojim spolubratom. Neskutočné a desivé, to sa nedá inak popísať. Toto by mali povinne púšťat na zhromaždeniach kotlebovcov, nech sa všetci mladí konečne spamätajú. ()

Perunwit

Konec přišel s komentářem "... To bylo celý?" Poslední skleničku už jsem si nalévat nemusel. Týpek s sebou furt tahá umrlce a nakonec to dopadne víme, jak. Nehodlám hodnotit na základě toho, co Osvětim znamenala - film, jako takový má sice silné scény, ale příběhově je to bída. ()

kolly13

Máte pocit, že v koncentráku jste sami. Že vidíte, cítíte a jste otupělí systematickým zabíjením, mrtvolama a všudypřitomné možnosti být zastřelen. Velký respekt před Rohrigem nepodívat se do kamery, která na něj civí skoro dvě hodiny. Ta poslušnost, sebezapření a skoro až popření lidské duše. Zápletka se zdá býti slabá, ale vcítěním se pochopíme, že je to jediné, na čem v tu chvíli záleží a co drží při životě, který šustivě klouže mezi prsty. ()

PTuranyi

Saulov syn nie je príbeh Saula ani jeho syna. Je to príbeh nikoho a každého. Je to autentická dráma vyhladzovacieho tábora. Žiadne hlboké myšlienky ani strojené scény len zúfalstvo a túžba prežiť. Samotná Saulova túžba pochovať syna mi pripadala iracionálna pretože nevšimol som si ničoho čo by naznačovalo, že mladík, ktorého chce pochovať je jeho syn. Je to však dobrá zámienka, aby mohlo oko kamery spolu so Saulom ako členom Sonderkommanda navštíviť všetky temné zákutia koncentračného tábora. Kamera nazerá Saulovi cez plece kamkoľvek sa pohne a je to mimoriadne mrazivé divadlo aj bez toho, aby sa kameraman zaoberal krvavými detailmi. ()

BigbyWolf

Vše, co jste kdy chtěli vědět o holokaustu (ale báli jste se zeptat). Road movie Osvětimí, která vás protáhne největší špínou moderní historie jako nic předtím. Jediné přirovnání, které mě napadá, je vyhlazení vesnice z Jdi a dívej se roztažené na celovečerní délku. Ani to ale není přesné. Saulův syn je jedinečný film, který vám dá historii ochutnat. ()

Mates Hradecky

Na začátku projekce jsem byl mírně zaskočen. Film je snímán metodou připomínající natáčení selfie videa mobilním telefonem na tyči promítaném pouze na prostřední třetinu plátna. Většinu metráže se díváme pouze buď na zátylek hlavního hrdiny nebo jeho obličej. Všechny ostatní hrůzy vyhlazovacího tábora jsou vidět pouze okolo hlavy a to ještě povětšinou rozostřeně. Vše se ale odráží v obličeji hlavního hrdiny. Druhá hlavní složka je dokonalý zvuk. Kupříkladu zoufalý křik a bušení na vrata stovek obětí v plynové komoře jsou až nesnesitelné a atakují divákovu psychiku. Zpracování připomíná hraný dokument s možností prožít hluboko všechny emoce vězně - člena vyhlazovacího komanda. Saulův syn byl po právu nominován na Oscara. ()

MartinSTFC

Film jsem sledoval nadvakrát, už to svědčí o tom, že mě absolutně nezaujal již v první půlce, bohužel pak ani v jeho druhé polovině. Celé to bylo tak nějak o ničem, ano, hlavní zápletka byla sice pohřbít syna hlavního hrdiny v místě, kde se slovo pohřeb bralo jako sprosté slovo, každopádně i to bylo mizerně provedené. Jak tu již několik lidí zmínilo, hlavní postava si běhá sem a tam, jako kdyby ani nevěděla, kde je. Celé to bylo nějaké táhlé, nijak zajímavé. Nejlepší film o Holocaustu prostě byl, je a zůstane Schindlerův seznam a dnešní filmaři by si měli uvědomit, že zlatá éra tohoto žánru je již dávno za námi a její meta byla již dávno dobita. Nechci nikterak zlehčovat závažnost Holocaustu a 2. světové války obecně, ale když už neumí přijít s ničím jiným, měli by tento žánr ponechat raději dokumentaristům, kteří tak napáchají méně škody a ve finále se divák alespoň něco dozví. Toto bylo ploché, bez emocí, bez nějakého hlubšího příběhu a logiky, kamera hrozná. Za mě rozhodně ne. Jedna hvězda za počáteční scénu se selekcí. ()

TOPmoovie

uplna blbost. film stal jeden forint, a aby sa to podarilo vsetky zabery boli do dialky neostre, rozmlzene. takze cely film detial na ksicht par tipkov. dialogy uplne nezmyselne. pribeh uplne teoreticky absurdny...riesit pohreb syna kde to nema najmensi vyznam a ohrozit tym inych. ze grand prix cannes????? to fakt ked natocim domacou kamerou nejaky emocionalny vystrelok mam hned cenu??? ()

TheReflektor

Nesmírně intenzivních 107 minut koncentračního pekla. Minimalistický snímek ze všech hledisek, od kamery, bezvládné, setrvačně se plížící za hlavním hrdinou, přes střihy, opatrné a přece perfektně umísťované, po scénář, který se citlivě vyhýbá tolikrát popisovaným hrůzám koncentračních táborů. Překrásná paralela - jako se všichni Židé snaží všemi možnými způsoby dostat z koncentráku ven, Saul hledá duševní cestu z nicoty a chytá se těch nejtenčích stébel naděje. Když pak společně s ostatními z tábora uteče, necítí se osvobozený, dokud se nezbaví břímě svého syna. Nejlepší film o holocaustu. ()

the_weaver

Môže sa Vám stať horšia vec ako byť v koncentráku a účastniť sa na vyvražďovaní svojich súkmeňovcov? Áno, a dokonca dve:↵  - pri tej práci v koncentráku Vám navyše môže seriózne prepnúť a miesto nádeje na oslobodenie sa upnete na rituálne zahrabanie detského tela;↵  - alebo sa to stane nejakému Pakovi Mešugemu, a ešte mu niekto pripne na plece GoPro Hero natočený na jeho ksicht a Vám sa môže stať, že tú dvojhodinovú nahrávku uvidíte v kine.↵  No dobre, zas tak zlé to nie je. Film je pomerne napínavý, pretože sa celý čas niečo deje. Z mnohých scén z prevádzky koncentráku dosť mrazí. Ale hľadieť čo i len päť minút do tváre nesympatického blázna za to ozaj nestojí, nehovoriac už o celom filme.↵  Asi chápem, že koncentrák môže človeka úplne zlomiť, no stále mi nejde do hlavy, ako môže muž nadradiť snahu o rituálny pohreb mŕtveho dieťaťa (o ktorom ani nevie či je jeho) nad všetko ostatné, najmä nad životy svojich spoluväzňov a nad reálnu šancu prežitia koncentráku tesne pred koncom vojny a následne nad šancu obstarania si živého potomka po vojne. A toto film vôbec nezvládol vysvetliť, len dokumentoval konanie blázna. A ani nedal šancu nejakému normálnemu spoluväzňovi ovaliť Paka Mešugeho lopatou, k čomu by v realite neodvratne došlo.↵  Okrem toho ma ešte mrzí, že vo filme nemôžem nájsť nejakú hlbšiu myšlienku, je to len bezduchý dokument o sociopatickom bláznovi. ()

olgab

Sice vážné, realisticky až naturalisticky natočené téma holokaustu, ale nelíbil se mi způsob zpracování. Příliš mnoho detailních záběrů obličeje nebo úplně rozmazané záběry. Určitě to byl záměr režiséra a kameramana, ale možná by bylo lepší, kdyby byl film natočen jako dokument. Je to samozřejmě věc názoru. Ale rozhodně už se na něj podruhé, kvůli jeho obsahu, nepodívám. Hrůza! ()

Agnostik

Film je nezvykle natočený,s jistým dějem ale jinak.Jakobyste byli přímými ůčastníky mašinerie Auschwitzu.Takže absolutně nečekejte žádnou popcornovou podívanou.Připravte se že na vás bude působit ponurost a ledový chlad osvětimské mašinerie smrti. ()

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

04.10.2020

Přehlídka toho nejlepšího z prestižních filmových festivalů z Berlína, Benátek a Cannes dokončila svého festivalového průvodce, a tím i seznam filmů, které mohou diváci letos očekávat. Přehlídka tak… (více)

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin