Resident Evil: Lék

• USA Resident Evil

Epizody(8)

Algernons

Upřímně jsem po všech těch ohlasech tohle čekal mnohem horší. Jasně naprosto nesmyslně to adaptuje jednu z největších herních značek. Kdo by si pode Resident evil představil teen drama? NIKDO. Navíc se na to montuje hromada politických agend. Tím nemyslím etnické obsazení, ani LGBT postavy, ale spoustu jiných zpráv, které různé postavy a jejich chování obsahuje a je to naprosto prvoplánové. Když se podívate na roli těch témat v příběhu, tak spíše tvrdí opak, než co byl záměr. Avšak první polovina byla vcelku působivě zpracovaná, ať už co se týká režie, palety barev, zakomponování efektů a gradace příběhu, kde dobře funguje prolínání dvou linek. Opravdu je tu občas působivá práce s kamerou a nebo se najdou i zapamatovatelné akční momenty. V tomhle ohledu to vyčnívá nad něčím jako Kenobi nebo Zaklínač: Pokrevní pouto. Má to prostě svůj styl a vizi a ta je dobře odvedena. Problém je v tom, že ten styl a vize není od začátku úplně dobrou volbou a ikdyž to hodnotím jen jako seriál, tohle vše se začne rapidně zhoršovat v druhé půlce. Ta už pokrývá v minulosti nepotřebné věci a v přítomnosti se stává méně zajímavou. Prolínání nadále dramaturgicky nefunguje a celé je to až moc překomplikované. Místo toho, aby se to drželo jednoduchých motivů, které to mělo pěkně načrtnuté. Když řeknu že se to týká klonů a geneticky upravených děti pro darování krve a tak dále, tak to bude mluvit asi za vše. Upřímně ale premisa sledovat Weskerovu dceru, která se cítí provinile za zničení světa a chce jej tak napravit nezní špatně, zvlášť když k tomu připojíme její rivalitu se sestrou. Avšak i tohle nakonec nedopadlo tak slibně jak znělo. Když na to ale koukneme očima adaptace, tak se to už naprosto rozpadá. Nedává smysl, proč by se někdo rozhodl takto adaptovat Resident Evil (Ne že by ty příběhy her stály za to, ale aspoň zachytit tón původního díla by bylo fajn). Shrnul bych to asi takto: docela solidně odvedený příšerný nápad. ()

Blue.Poison

Jsem ráda, že jsem si seriál pustila dřív, než se ke mně dostaly místní recenze. Hodnocení zdejších expertů je tentokrát hodně zbytečně přísný. Za mě to vůbec průser nebyl. Obě časový roviny se dobře doplňují a současnost průběžně odpovídá na otázky vzniklé v minulosti. Dialogy jsou zábavné a obecně se to občas bere s lehkou nadsázkou. Navíc mě bavil mezisesterský vztah i hlavní hrdinka. ()

Sabrewulf odpad!

Brak, který je nutno utopit v močůvce a ne, nemyslím primárně kvůli mizernému adaptování. Těch negativ je vážně hodně, něco jsem rozepsal v jednotlivých epizodách, tady to shrnu + nějaké nové postřehy po kompletním dokoukání. Začnu tím asi úplně nejhorším, ale předtím je důležité zmínit, že seriál má dost pitomý koncept stojící (a padající) na neustálém skákání z minulosti do budoucnosti každých 10 minut, což je neskutečně otravné (taktéž jedno z výrazných negativ). Ale k tomu hlavnímu: Ten seroš NEMÁ DĚJ A VŮBEC NIKAM NESMĚŘUJE, i když se nám v prvních dílech drze snaží lhát, že jo. Jistě, v různých epizodách jde o jakéž takéž zápletky, ale na výsledný celek seriálu to nemá absolutně žádný vliv. Uvedu jeden příklad, který právě v kontextu toho nikam neposouvajícího se obsahu vlastně ani není spoilerem, naopak vás ušetřím toho, aby jste nechali ze sebe dělat blbce, jako se to stalo mě. V lince z minulosti sledujeme dvě sestry, Billie a Jade a hned v prvním díle je Billie v laborce pokousaná zombie čoklem, zatímco v lince v budoucnosti je sice už jen Jade, ale my se dozvídáme, že Billie žije ("Hledá tě tvoje sestra"). Když k tomu připočtete, že se v dalších dílech v linkách z minulosti začíná stav Billie zhoršovat, vychází z toho spousta možností, jak s tím naložit. Já třeba čekal něco ve stylu, že by Billie postupně začala mutovat, tak by ji zavřeli v Umbrelle a zkoumali, ale ona by třeba nějak utekla a pak, v budoucnosti -tedy po několika letech - by se s ní Jade setkala a to už by byl dejme tomu z Billie nějaký mega "finální boss" a Jade by tak musela svoji sestru ve finálním souboji zabít. Byl by tam nějaký progres, mohlo by to být emotivní a chytlo by to jistý rukopis her. I když vás jistě napadne plno jiných a lepších variant, smolík. Ve výsledku se Billie vůbec nic nestane, v budoucnosti je z ní úplně normální člověk, žádné mutace, žádné nadpřirozené schopnosti, prostě veškeré šaškování kolem kousnutí, které se táhne celým serošem, bylo k hovnu! Vlastně to ukazuje, že komplet linka z minulosti byla jen na zaplácnutí stopáže. Umbrella v postapo světě furt někoho nahání, po všech střílí, aniž by k tomu měli nějaký důvod, celkově to všechno nedává žádný smysl. Dokonce se za celý seriál ani nedočkáme pořádného vysvětlení, jak konkrétně k apokalypse došlo, je tam jen malý náznak. A vůbec, když jsem si přehrál v hlavě komplet celý seroš, tak jsem se úplně zhrozil, jak moc je to mlácení prázdné slámy. /// No dál. Klasická woke propaganda, Jade ze všech skupin, které potkává, přežívá vždy jako jediná, multikulti manžela má doma jen jako chůvu v domácnosti, Netflixu je přednější, nacpat nám do chřtánu, že šéfka Umbrelly je lesba a žije s "manželkou", než aby nějak propracovali scénář. /// Casting je příšerný, většina hereček jsou nesympatické držky + ta pizda, co si namáčí obočí v dehtu (šéfka), přehrává, až je to bolestivé sledovat. /// Postavy se ve většině případů chovají jako degeni, téměř každý je tu sobec, lhář, arogantní, zlý. Snad jediná kladná postava seriálu je syn šéfky Umbrelly, ale to je zas takový extrém ve stylu submisivního slabocha, který se nechá hlavní hrdinkou jen využívat a slovně ponižovat. Teď mě napadl takový legrační paradox - Netflix si pod sebou podřezal větev, vlastně nám nechtěně předvedl, jak to dopadá, když chlapa vychovávají dvě lesby. Heh. /// Seriál má stejný brakový feeling Andersonových filmů s Milou (je to i stejně hloupoučké), první polovina může alespoň relativně zabavit akcí, ale ta druhá se rozbředne do VKV (velmi křehké vztahy). /// Seroš i přesto, že se má jednat o horor, úplně rezignuje na nějaké budování atmosféry nebo strachu, vůbec si nepohráli se scénami, je to šité horkou jehlou, jako by točili rovnou za chodu (viz scéna s pavoukem). /// Co se týče adaptování her, už jsem to psal u Uncharted, oni nechtějí adaptovat hru, vymyslí vlastní žblept a zalepí to známou značkou, aby na tom mohli parazitovat. Příkladem budiž smysl postrádající použití T-virusu, když tu má naprosto jinou funkci a tím pádem měl mít jiný název. Za zmínku stojí, že jakmile se nám tvůrci v jedné epizodě snaží zprostředkovat TOHO Weskera, jak ho známe, je to vážně smutný pohled, až mi bylo toho staršího pána líto, jak zrovna dvakrát ty pohyby nestíhá a vzhledově vypadal jak Blade v důchodu. Přitom Lance Reddick je sympaťák a skvěle by se hodil do světa RE jako sekundární charakter, který např. s Chrisem Redfieldem, nebo Claire Redfield utíká z města. /// Masky trapné, místo pomalu šourajících se zombií tu máme rychle běhající retardy s opičími neštovicemi. /// Abych to shrnul: Jade řekne o svém malém čoklovi, že dělá velká hovna. No... to Netflix taky. () (méně) (více)

AngelG odpad!

Bože za co opravdu. To snad mám ještě se slzou vzpomínat na tu příšernou srajdu z minulého roku anebo snad na Milu, co vykopne ze vzduchu padající sklo do psa s držkou jak Demogorgon? Proč to musí neustále tak prznit, proč! Nejen, že se nám opět opakuje moderní soutěž "kdo obsadí nejvíce rolí kýmkoliv jiným než bělochy", takže se dočkáme něčeho tak neuvěřitelného jako je černý Albert Wesker, ale ještě to je k uzoufání opět tak dementní. Co má tohle s předlohou společného? Ruku na srdce, herní RE (když bereme opravdu jen originál do 3. dílu) nemá extra komplexní příběh. Je to víceméně jen přežití v nakaženém Raccoon city, ale oni prostě nejsou schopní ani natočit to, aniž by do toho nervali nějaké nesmysly anebo totálně nepředělali nějaké části. Jak si opravdu všichni tihle scénáristi a režiséři můžou myslet, že můžou překonat jakoukoliv předlohu? Vylepšit? Proč ne. Ale úplně si to překopat k obrazu svému, kdy vlastně nemám žádný pořádný anebo nápaditý nápad a jenom na to dát nálepku RE, protože to lidi znají, to je opravdu ubohost. ()

agentmiky

Netflix se zase vyznamenal! A pokud si myslíte, že to myslím v pozitivním slova smyslu, tak jste vedle jak ta jedle. Dal jsem stěží jeden díl, víc mi můj organismus nedovolil, protože bych dostál nezvratného selhání všech vitálních funkcí. Tento projekt nemá absolutně nic společného s hrami. To, že hlavní devízou seriálu jsou zombies, z toho totiž automaticky nevytváří součást této známé značky (tady se někdo asi hodně uhodil do hlavy). Film z minulého roku nebyl dokonalý, to vůbec ne, ale snažil se, nabídl nám divákům milované (Jill, Chris, Leon, Claire atd.) i nenáviděné (Albert Wesker) postavy z původních her a zpátky nás přenesl na známé lokace (Spencer Mansion, policejní stanice v RC). Tohle nemělo spatřit světlo světa. Otřesný vizuál (ta obří housenka a přeměněný dobrman? hodně špatný vtip...), nezajímavé hlavní postavy (z těch dvou hlavních hrdinek v roce 22 mi nebezpečně stoupal krevní tlak), nepochopený Wesker, příběh úplně o ničem. Dál to dokoukávat nebudu, chci si zachovat stejný počet neuronů jako před zhlédnutím. Za mě 2/10 ()

• Evelyn Marcus (Paola Nuňez) je dcerou Jamese Marcuse, jednoho ze tří zakladatelů Umbrella Corp. Těmi dalšími dvěma byli Oswell Spencer a Edward Ashford, a všichni tři spolu byli spolužáci z oboru virologie. (NiWi)
  • Na konci epizody hraje píseň „My Heart Has Teeth“ od DJ Deadmau5 a Skylara Greye. (Zix.)