Nevhodný den pro rybolov

(festivalový název)
  • Španělsko Mal día para pescar (více)

Jacob van Oppen (Jouko Ahola) je špičkový zápasník svojej generácie, neporazený majster sveta, ktorý trénoval v najlepšej zápasníckej škole v histórii. Je držiteľom zlatej medaily zo Spartakiády, ktorú získal predtým, než unikol z pazúrov komunizmu. Teraz navštevuje spolu so svojím ľstivým a prefíkaným manažérom, ktorého prezývajú Princ Orsini, dediny a mestečká Južnej Ameriky a vyzýva miestnych borcov na zápas do ringu. V stávke je vždy 1000 dolárov, napriek tomu Jacoba niekto nedokáže poraziť. To sa však môže zmeniť, keď Jacov príde do dediny menom Santa Maria, kde jeho výzvu prijme mladá žena v mene svojho snúbenca. Tým je 23-ročný Mário, nazývaný Turek, chlap o hmotnosti 130 kilogramov čistej svalovej hmoty, bez citu a inteligencie. Máriova snúbenica, ktorá výzvu v jeho mene prijala, je tehotná a pár potrebuje peniaze. Jacob už nepatrí medzi najmladších zápasníkov, jeho šance na výhru sú preto mizivé. (sochoking)

Laborant

Film neměl zpočátku nějak zvláštní grády ale zhruba po polovině filmu jsem začal pociťovat cosi zájímavého nad čím přemýšlím ještě teď. Ten německý zápasník mi přirostl k citové buňce více než jsem předpokládal. ()

rivah

Mistrně zvládnutý debut, kamera, režie i vedení herců. Začátek je trochu ospalý, ale konec je napínavý a překvapí. ()

kurzweil

Výborný film....zpočátku utahaný, ale už první scéna vám předhodí jednu z návnad, do které se s chutí zakousnete. Během filmu přijdou ještě dvě až tři a před závěrečným rozřešením s vámi ty zaseknuté háčky škubají a vy nevíte který rybář si vás nakonec vytáhne. Rozhodně vynikající kamera a výborný herecký projev hlavně Troncosa. 90% ()

Doutas

V zájmu rozšiřování mých filmových obzorů jsem si pustil tento uruguaysko-španělský snímek. Latinskoamerických filmů jsem viděl jen pomálu a s uruguayskou kinematografií to bylo mé první setkání. Nevhodný den pro rybolov mi ale obzory nijak nerozšířil, protože jeho děj je tak univerzální (a bohužel i nezajímavý), že by šel zasadit do jakéhokoliv jiného kulturního a zeměpisného kontextu. Osudy zchudlého podvodníka a vyhořelého zápasníka nijak nezaujmou, konec je předvídatelný, zpracování průměrné a atmosféra žádná. Takový ten film, který zapomenete ještě před koncem závěrečných titulků. ()

DonBraso

Santa maria nebyla snad nikdy tak zajímavá jako v tomhle sportovním dramatu.Možná jsem čekal víc tlačení na pilu mezi hlavníma postavama,všechno na sebe vzal Principe a jeho Borec byl hodně v první půlce spíš odsunut na druhou kolej,ale to nemění nic na faktu,že to bylo velmi dobré drama z jedné vísky,kde jedna sportovní událost ,udělá z člověka nakonec dobrosrdečního chlapa.Hlavní plus filmu je opravdovost,autentičnost s tímhle filmem budete dýchat až do posledního dechu ()

CradleSKS

Vynikajici film, skvele vymodelovani postav ze vsech stranek, nechybi zapletka s velmi necekanym koncem...takove filmy mi v dnesni dobe holywoodu a dalsich komercnich zalezitosti chybi. ()

Alexios

Film s klasickým vyprávěním, tempo se pomalu rozjíždí, od druhé poloviny roste napětí a závěr je až dojemný. Není to tak syrové a depresivní, jak bych čekal od latinskoamerického filmu, což považuji za plus. I když jde ve filmu o zápasy, není brutální, násilí je tu spíš naznačeno. ()

Ousika

Výborně a originálně pointovaný příběh o zápasnících v ringu i mimo něj, bojujících z různých důvodů. O ceně vítězství a prohry v širokém smyslu. O tom, co je být někým a někým se zdát. Upozorňuji, že upoutávka k filmu je trochu zavádějící. ()

JoudaCZ

Principo Orsini je spíš principál než princ, a on sám to dobře ví. Jacob je spíš pouťová atrakce než šampión, a i on to ví. The Turk by radši šel skládal zrní než bít se v ringu, to zas ví Adriana. Ale Adriana se chce vdávat... Chytrý scénář, střídmá režie, výborná kamera, přesné herecké výkony. Velmi dobrý film. ()

Bragesson

K tomuto filmu jsem se dostal náhodou a musím říct, že jsem si ho užil. Nevědomky mě naprosto vtáhl do děje a to i přesto jak nevýrazně na mě ze začátku působil. ()