Reklama

Reklama

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

  • Česko Hvězdné války: Epizoda I - Skrytá hrozba (více)
Trailer 1

V Galaktické republice přibývají neshody ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která zcela zablokuje mírumilovnou planetu Naboo. Zatímco kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, aby konflikt zažehnali. Na pomoc ohroženým se vydávají mistr Qui-Gon Jinn a jeho mladý chráněnec Obi-Wan Kenobi. Poté, co muži zachrání mladou královnu Amidalu, ztroskotají na pusté planetě Tatooine. Tam objeví devítiletého Anakina Skywalkera, mladého otroka, který vládne neobyčejnou silou. Anakin zvítězí v napínavém závodě kluzáků, tím získá svobodu a stane se učedníkem řádu Jedi. Všichni se pak vrací do Naboo, kde musí Anakin s královnou čelit masivní invazi, zatímco oba Jediové se střetnou se zákeřným nepřítelem jménem Darth Maul. (TV Nova)

(více)

Videa (8)

Trailer 1

Recenze (1 299)

novoten 

všechny recenze uživatele

Stará trilogie sice v atmosféře dokázala působit o chlup silněji, ale proti návalům kritiky na adresu první kapitoly kronik daleké galaxie se ohrazuji celkem pravidelně. I po letech mi vadí až násilný kontrast repetetivních politických debat a dětské nálady v čele s nespletou Jar Jarem, ale kouzelná Padmé, mladý Obi-Wan nebo temný Darth Maul jsou natolik úžasní, že se výtky rozpadnou jako mávnutím světelným mečem. Největším překvapením přesto zůstává fakt, že dvě nejslavnější scény (závod kluzáků a finální Duel of the Fates) by i dnes byly v každém dobrodružném blockbusteru událostí roku. ()

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

Měl sem trochu chut dát tomuto veledílo 3 hvězdy, ale že to režíroval Lucas, že tam byl ten skvělý závod a souboj Neesona (resp. McGregora) s darthem Maulem za tónů stále úžasné Williamsovy hudby, nechám ty 4. Nejsou to ale takové 4 jako u Návratu Jediho, tam to byly 4 těsně pod pěti, tady to jsou 4 těsně nad 3. Jar Jar Binks neskutečně otravný, vizuál se mi po první trilogii ani za mák nezamlouval, dokonce mi přišel mnohem víc umělý a strojený. Velké bitvy díky zmiňovanému Binksovi v háji, malý Anakin nic moc a někdy i otravný. Pozitiva: obsazení McGregora do Obiwana a moje první střetnutí s ním. Charismatický Neeson, krásna Natalie Portman, která hraje stejně dobře jako v Leonovi a později se stala dokonce oporou nové trilogie tam, kde kolísala a nudila. Stačí jeden pohled na ní a hned je dobrá nálada zpět. Jinak tady ještě protivníci až na totálně cool Maula jdou v šlépějích Trapnosti a Unylosti, ještě že se to v těch dalších dílech zpravilo. Stejně jako se spravily triky, zpočítačoval Yoda, vyrostl Anakin, zmoudřel Obi-Wan a přibyly lepší postavy a atmosféra blížící se zkázy. ()

Reklama

Mertax 

všechny recenze uživatele

Ach, jak je ten Darth Maul charismatický a démonický. Ach, jak jsem chtěla vytáhnout svůj lightsaber a změřit síly s jeho dvoučepelovým mečem./// Ach, těch stupidních a infantilních legrácek./// 3D konverze je zdařilá a jen naivní člověk může očekávat třetí dimenzi na úrovni Avatara. Postavy (předměty, budovy) jsou plastické a vystupují z plátna, aniž by však trapně trčely ve stylu technologické tragedie v Souboji Titánů. Škoda však poměrně neostrého obrazu (taková horší dvd kvalita) a také ztmavení, které má u podvodních scén za následek nepřehlednost dění. Divácky nejvděčnější je z hlediska 3D samozřejmě závod kluzáků, tím však výčet končí. Geniální scénou nadále zůstává finální souboj Darth Maul vs. Qui-Gon Jinn. Jar Jar je po každém dalším zhlédnutí ještě otravnější. Český dabing z něj navíc dělá jakéhosi "čačara" a dabér Anakina je na ránu do brady./// Nejslabší epizoda... Skrytá hrozba jest, mhmh. Lepší je, když si ji pustíte doma na blu-rayi, protože na kino tento film nenabízí dostatečnou míru epičnosti. Na Pomstu Sithů se však do kina nesmírně těším. A Lucas mezitím vymyslí, jak by mohl za pár let sextalogii vylepšit a zabezpečit tak dalších deset generací jeho potomstva. [Kino, 3D s dabingem] ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Jedna z filmových legend říká, že mezi třemi nejvlivnějšími filmaři 70. let, tzn. mezi Spielbergem, Coppolou a Lucasem byl zásadní rozdíl v přístupu ke světu filmu. Zatímco Spielgerg a Coppola filmem doslova žili, do vysílení sledovali ve filmových klubech představení uznávaných filmových klasiků, hluboko do noci vášnivě diskutovali s podobně postiženými o kinematografii a snažili se svět filmu někam posunout, Lucas byl nadšeným čtenářem pokleslých komiksů, divákem televizních space oper 50. let a filmová teorie mu byla bytostně cizí. Zato dokázal lépe než kdokoli jiný vystihnout podstatu popkultury a proměnu filmového diváka od 40. do 70. let minulého století, kdy se věk průměrného návštěvníka kinosálu stále snižoval. Zároveň docházelo díky sociologickým procesům a zbohatnutí společnosti ke změně pohledu na film. Plně se projevila infantilizace a vítězil koncept rodinného filmu zprůměrovaného k nižšímu standardu, aby ho pochopily co nejširší vrstvy potenciálních diváků. Tak vznikly Hvězdné války, kdy se pohádka obalila kosmickou technikou a žvásty tehdy populárního hnutí New Age. Lucas to celé natočil co možná nejvíc barvotiskově v infantilním duchu a naivně a právě proto to mělo tak pronikavý úspěch. To, co má úspěch, přitahuje pozornost a snahu o napodobování a v jisté fázi, kdy se stane kultem, už je prakticky nezpochybnitelné a samo o sobě to má punc kvality bez ohledu na podstatu. Viděl jsem první tři filmy slavné série ve věku, kdy už mi přišly motivy i zpracování a zejména ta "myšlenková nadstavba" k smíchu. Jinak to má ten průběh, že poprvé to vidíte tak v 8-9 letech a pak se železnou pravidelností, která se blíží někdejšímu vysílání ruského Mrazíka v naší televizi, opakovaně, takže s tím vyrůstáte a má to pro vás emocionální a nostalgickou hodnotu. I kdybych na tom vyrůstal, stal bych se prakticky s jistotou spíš příznivcem seriálu Star Trek, který přes svou šablonovitost, naivitu a myšlenkovou základnu, která vychází z multikulturalismu, představuje poctivý kousek žánru sci-fi. Hvězdné války mají s žánrem sci-fi společné jen ty vesmírné kulisy. Je to pohádková fantasy, která není ani chytrá ani objevná ani skvěle zrežírovaná. Pozdější 3 díly série jsou nabité triky, bombastické, ale stejně a spíš víc infantilní a navíc v nich ani není ten sebevědomý ironický nadhled, který čiší z každého šklebu Hana Sola. Ten v podání Harrisona Forda trošku připomíná daleko výrazněji uplatňovaný nadhled Indiany Jonese. Osobně mi celá série nemá co nabídnout a i když mezi jednotlivými filmy jsou pochopitelně významné nuance, to, co mi vadí, jako je zběsilé máchání zářivkami, žvatlání o síle a roztomiloučcí plyšáci okolo coby mimozemšťané, jsou typické pro všechny díly. Proto tento komentář platí pro všechny kousky série Hvězdných válek. Celkový dojem: 20 % za kulisy. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Epizoda I je časově a tudíž i stylově nejvíc vzdálená původní trilogii SW a podle mě splňuje očekávání. Samozřejmě že mnozí namítnou, proč je tam šílenej Jar Jar Binks a Watto a vůbec, ale podle mě jde o poměrně důstojný začátek celé ságy, který na mě sice nepůsobí takovou tou krásnou zvláštní atmosférou, ale má zase něco jiného do sebe... Herecké výkony nemá cenu řešit, ty nebyly v této sáze nikdy důležité (tím chci říct, že tyhle filmy stojí na něčem úplně jiném než na Oscarových výkonech), hlavní je, jestli je se na co dívat, že vám dlouhá stopáž příjemně uteče a budete se bavit. Akce, triků a zábavy vůbec si užijeme dosyta, závody kluzáků a "Duel of the fates" je radost sledovat. ()

Galerie (291)

Zajímavosti (170)

  • Scenárista a režisér George Lucas se svého času vyjádřil k rozhořčení mexické katolické církve nad tím, jak jsou ve snímku použity určité křesťanské motivy: "Film se netočí kolem nějakého konkrétního náboženství. Každý věřící si v něm může najít něco, co má vztah k jeho náboženství. Nevím, o co přesně jde v tomhle případě, ale ať jde o cokoliv, určitě to existovalo dlouho předtím, než se narodil první katolík." Později svou myšlenku ještě trochu zobecnil: "Základem těch filmů jsou mytologické motivy, které existují tisíce let. Já používám jistou 'emocionální archeologii' a snažím se zjistit, o čem přemýšleli lidé třeba před třemi tisíci lety. A s její pomocí objevuji, že dnešní lidé mají ve svém životě stejné emoce a dramatické události jako tehdy. Myslím, že je to něco víc, než záležitost nějakého období několika let. To jsou věci, které s námi budou pořád, dokud se lidská rasa podstatně nezmění." (NIRO)
  • Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) měl být původně již plnohodnotným rytířem Jedi a měl mít mnohem větší prostor. Naopak postava Qui-Gon Jinna (Liam Neeson) měla být jen jednou z menších rolí a měla se objevit až na Coruscantu. (Beer Ceps)

Související novinky

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Já, legenda bylo hitem, zejména na domácí půdě. Postapokalyptický snímek, v němž se Will Smith jako vědec a domnělý poslední člověk na světě snaží vypořádat s následky nákazy, jež zdecimovala lidstvo… (více)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Druhý ročník festivalu Comic-Con Prague proběhne v termínu 15. – 17. října 2021 v pražském O₂ universu. Comic-Con Prague 2021 nabídne fanouškům sci-fi, fantasy a hororu velmi pestrý a bohatý program… (více)

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (více)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (více)

Reklama

Reklama