Ali

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Režie:

Michael Mann

Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Mykelti Williamson, Jada Pinkett Smith, Nona Gaye, Michael Michele (více)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

danecek24

59. Zlatý Glóbus za rok 2001 - nominace (3) - Nejlepší herec (drama) - Will Smith, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Jon Voight, Nejlepší hudba - Pieter Bourke, Lisa Gerrard ()

Flynn

Ani ne tak film jako samotný Will Smith mě naprosto zaujal, jak moc byl ve filmu podobný Alimu. Myslím si , že si nominaci za tento výkon rozhodně zasloužil.... ()

campix

Sportovních a především boxerských dramat je v dnešní době spousta, ale když u Aliho připomeneme jméno režiséra a námět, tak máme na kvalitní snímek zaděláno. Jak již název napovídá sledujeme životopis Muhammada Aliho a režisérem je Michael Mann. U Mannových snímků se mi občas stane, že nastává díky dlouhé stopáži nuda, ale u Aliho to není ten případ, jelikož se příběh točí kolem tak zajímavé postavy, že se nudit nejde. Smith v hlavní roli není vtíravý a docela mi tu sedí. Závěrem bych vyzdvihl samotné nasnímání akce v ringu a také závěrečný slavný zápas proti Foremanovi. ()

zette

Ackoliv je Muhammad Ali vyrazna osobnost, tak tento film me svym zpracovanim nijak nezaujal a misty me dost nudil. Nekolik zaberu povedenych, zvlast z ringu. Will Smith se podle me do role moc nehodil. ()

Juto

Michael Mann je plynulý, sugestívny filmár a jeho film je dobre napísaný, odborne naštudovaný a nádherne upravený. 8/10 ()

Radiq

A pak ať mi někdo tvrdí, že Will Smith je hovno herec. Když hrál Aliho v jeho 22 letech, tak fakt vypadal jak mladíček. Co chci hlavně vyzdvihnout na tomto filmu, je použití hudby. Hned při prvním zápase je to neocenitelná filmařská laskomina. Nejlepší na celým filmu bylo to, že to bylo o Muhammadu Alim. Ono totiž samotné téma o této ikoně boxu z toho dělá dokonalý hit. Na štěstí se k tomuto faktu přidaly i další věci, jako skvělí herci, výprava, režie, kamera, už jednou zmiňovaná hudba a délka (která mi vůbec nevadila). Potěšila mě přítomnost Mario Van Peeblese. A přiznám se, že Jona Voighta jsem nepoznal, což mě zaráží! ()

3n3my

Ak by som mal tento film brať ako drámu, tak v pohode. Ale keďže je to v tomto filme najmä o športe, musím ísť s hviezdami dole. Akokoľvek bol Will Smith na túto rolu fyzicky pripravený, v ringu som mu to moc neveril a najmä v hecovačkách pred zápasom. Jednoducho mi tam chýbal drsnejší výzor. Druhá vec čo ma dosť mrzela bol absentujúci tréningový proces. Len veľmi málo bolo vidieť pohľad do telocvične, a to pri filme o živote boxerskej legendy, ktorá tam trávila určite kvantum času, dosť chýbalo. Inak fajn, hlavne záver to vytiahol, a preto len o chlp nedávam 4*. ()

bartias

Ali sice zachycuje (nebo se o to pokouší) všechny podstatné chvíle Muhammadova života, ale stejně jako Mannův pozdější Collateral je daleko více o celkové atmosféře. Samotný děj ustupuje malinko do pozadí a Mann se zaměřuje na dobu a nálady kolem Aliho osobnosti. Čemuž výrazně napomáhá jednoznačně výborný soundtrack. Will Smith uvolněně předvádí, že je daleko lepší herec než rapper. Do Aliho se doslova vtělil, což mu vysloužilo i nominaci na prestižního Oscara. Právě díky Smithovi dnes mladší generace snadněji pochopí, proč Ali tenkrát tolik znamenal, proč byl "cool" v době, kdy tohle slovo ještě nebylo tak populární jako dnes. V hereckém komandu vedlejších rolí vyčnívá pozdější držitel Oscara Jamie Foxx. Ali je jeden z těch důležitých filmů, které je dobré vidět. ()

moviefilm

Neuveriteľne a nekonečne dlhý nudný film, ktorý divákovi, ktorý sa o box veľmi nezaujíma, nemá čo ponúknuť. Celkom slušný výkon Smitha v hlavnej úlohe, pekná hudba a výprava. To je asi tak všetko, čo by aspoň trochu stálo za pozornosť. Ja si plne uvedomujem, že Ali mal skutočne pestrý život, ale nepratať to všetko do jedného filmu aj za cenu divákovej nudy, to zaváňa režijným bláznovstvom. Z Mannovej réžie som ani nachvíľu necítil tú režijnú radosť a lásku k danej osobe, ktorú som cítil napr. u Spielberga so Schindlerovým zoznamom, u Formana s Mužom na Mesiaci, či u Scorseseho s Letcom... ()

HorrFi

Vynikající životopisnej film o nejlepším boxerovi všech (ti co nesouhlasí at mi napíšou do pošty klidně a probereme to) :)Závěrečnej zápas mezi Alim a Foremanem je neskutečnej. Názory na Aliho může mít fakt každej jiný, byl trochu namyšlenej to uznávám, ale jeho technika technika byla skvělá a tančení taky. Tenhle film fakt doporučuju všem co maj aspon trošku rádi box :) ()

andrii

Kosí kosti. Štípe dosti. Lítá expres, až ze soka leje. Zkrátka, svým horkým "kávovým" tělem nehází medy, nezahazuje mety, jak to tak pozoruji. V boxu, z dáli. ()

Motinski

Veľmi pomalý film kde výraznu úlohu hraje (na prekvapenie) hudba a (neprekvapujúco) výkon Willa Smitha.  Netradičnejsi režijný štýl a pekne natočené súboje v ringu no často (hlavne v druhej polovici) nuda. Mannova obrazová štylistika bola opäť raz porazená nezáživným rozprávačstvom. ()

Mrkvič

Strašně dlouhý film. Životopisné filmy už nijak moc nemusím, ale tady jsem rád, že jsem udělal vyjímku. Will Smith a Jamie Foxx jsou neskuteční. Být tam míň písniček a zdlouhavých zadumaných scén, tak by to bylo možná i na 5 hvězdiček. ()

ecceHOMMO

Pre mňa bol tento snímok sklamaním......a to aj napriek veľmi vhodne obsadenej hlavnej postavy Muhammada Aliho Willom Smithom. Hold čakal som, že sa o Aliho živote dozviem podstatne viac...., že detailnejšie nazriem do jeho života.......a to mi dopriate nebolo....a celý film sa nesie až príliš v pokojnej atmosfére.....možno akurát s výnimkou niektorých zápasou v ringu. Chýbala mi energia,....zanietenie, ......vášeň, ....a..dynamickosť....... ()

Sfinkter

Film o jednom z největších sportovců všech dob. Někomu se bude zdát tempo pomalé, ale v tom je celá genialita Mannovy režie. Natočil film o obrovské personě svým komorním stylem. Jakoby byl celý snímek jen projevem Aliho duše. Proto jsem ke konci neměl pocit, že sleduji film, ale že poslouchám Mannovu báseň. ()

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)