28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

Mr.Apache

Stejně je to trochu zvláštní, přiznat si natvrdo, že celý žánr moderních zombie filmů (Romerovým Night Of The Living Dead počínaje) je vlastně odvozen od slavného sci-fi románu Johna Wyndhama Den trifidů. Ve 28 dnech poté najdeme zjevnou citaci prakticky celé první kapitoly této knihy. A tím odkazy zdaleka nekončí. Troufám si říct, že upozornění na fakt, že Wyndhamův postkatastrofický majstrštyk inicioval vznik celého subžánru filmového horroru, bylo jedním z hlavních cílů, které si tímto snímkem Danny Boyle určil. ()

Shit

je to určitě výborný film, ale přece jenom mě se víc líbil film Úsvit mrtvých, který je daleko víc akčnější a je ve větším tempu, tohle se trošku moc táhne a je málo akční i když někdy jsou tam slušný akce a děj určitě taky neni k zahození, ale něco tomu schází. Herecký výkony nejsou nic extra, ale čtyři hvězdičky si to zaslouží ()

B!shop

No jako horor film moc nefunguje, ale jinak to je parada. Vyobrazeni sveta po nakaze se totiz povedlo na vybornou, taky diky zvlastni kamere, kdy celej film pusobi jako dokument, ale kamera nastesti neni rozklepana. Vetsinu casu sice hlavni hrdinove jen jedou za zachranou, ale film nenudi a obcas tu je nakej utok nakazenejch, ktery jsou udelany slusne a cely to je docela krvavy a napinavy. Z hercu me nejvic potesila pritomnost Christophera Ecclestona, nicmene i Murphy v hlavni roli je slusnej. Film je sice na stokrat omlety tema, ale presto pusobi jinak, originalne a zajimave a 4* si zaslouzi. ()

genetique

Boyle dokázal, že aj z klasickej horrorovej zápletky sa dá vyťažiť slušná pointa. Už od začiatku veľmi brutálne a chladné, film sa nebojí ukázať krv a to mu ozaj seklo. Scenár a nápad celkom dobrý, až na tú reálnosť v pár scénach. Ale ako horror dosť slušné, boylovsky tradične skvelý audio-vizuálny podmaz, pomohla aj zvláštna, ale dobre vsadená hudba. 80%. ()

Lima

Předně jsem se divil, že by se Boyle pouštěl do něčeho takového, jako je "zombie" (respektive zde "nakažení") horor. Ale jako takový jsem ho ze začátku chápal a proto se podivoval nad nevhodně zakomponovanými scénami, pro tenhle žánr se nehodící. I nezvyklý hudební doprovod dával tušit, že tady něco nehraje. A od druhé půle jsem měl jasno. Boyle se na pozadí boje o přežití snaží zobrazit chování lidí v mezní situaci, kdy mají na výběr, jestli si v sobě zachovají kouska lidskosti, anebo v nich převáží pudová touha za každou cenu přežít, i za cenu ublížení jiným. A Boyle opravdu lidem nevystavil to nejlepší vysvědčení. Jeden z vojáků ve filmu říká "Lidé se zabíjeli předtím a budou se zabíjet i potom." V tomhle se věru od těch "nakažených" moc neliší. Samotní "nakažení" pak hodně připomínají agresivní běhavé zombíky ze Snyderova remaku a občas dokážou přivodit pár ´infarktových situací´. ()

• Symbol použitý ve vizuálu filmu je mezinárodním symbolem pro biologické riziko. (HellFire)
  • Záběr, kde Jim (Cillian Murphy) vidí mrtvou matku držící tělíčko mrtvého dítěte, vychází z fotografie zobrazující těla Kurdů otrávených plynem. (HellFire)
  • Film je nasnímaný běžnou poloprofesionální videokamerou Canon XL-1S v nízkém SD rozlišení. Pouze závěrečná scéna vznikla za pomoci obvyklé 35mm filmové kamery, a flashbacky na 8mm formát. (Hawaj)

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

18.05.2024

Kolem málokterého projektu je v posledních měsících takové haló jako okolo další Boyleovy apokalyptické vize. O pokračování filmů 28 dní poté a 28 týdnů poté, v nichž Británii zachvátil virus, který… (více)

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení