Černá Dahlia, příběh posedlosti, lásky, korupce a mravní zkaženosti. Mladá a krásná Elizabeth Short (Mia Kirshner) "Černá Dahlia" přišla do Hollywoodu, aby se stala slavnou herečkou. Nebyl to však její herecký talent, který ji přinesl slávu, ale její brutální vražda. Detektivové Lee Blanchard (Aaron Eckhart) a Bucky Bleichert (Josh Hartnett), se stávají posedlými nalezením vraha. V dalších rolích uvidíte Scarlett Johansson a dvěma Oscary oceněnou Hilary Swank. Natočeno podle skutečného příběhu. Příběh je založen na nejznámější, nikdy nevyřešené vraždě kalifornské historie. Hollywoodská herečka Elizabeth Short byla zavražděna tak brutálně, že se fotografie z místa činu nesměly objevit v tisku. (Magic Box)

Maq

Zápletky detektivek Jamese Ellroye jsou vždycky hutné. Dokonce vyvinul jedinečný literární styl, aby své knihy zkrátil (původně prý na nátlak nakladatele), aniž by příběh ochudil o kteroukoli, byť nepodstatnou postavu nebo dějovou linii. Převést takovou látku do filmového scénáře je, myslím, neobyčejně obtížné. --- Navíc, nakonec se ještě hodně stříhalo. Ellroy byl údajně docela spokojený s tříhodinovou verzí, ale do kin šel nakonec film o stopáži „pouhých“ 115 minut. --- Všechno je dobře nafilmované, zahrané, stylové, ale jak se zápletka zamotává víc a víc, film se blíží nechtěné parodii. Detektivovi stačí přijít na společenskou návštěvu, a hostitelé jako náhodou neřeknou jedinou větu, která by se mu nehodila při řešení případu. Jakmile se začne vyptávat, podezřelí a svědkové honem honem všechno vykecají. Protože na delší dialogy není čas! --- V součtu to dělá z ambiciózního projektu bezmála béčkovou slátaninu, komplikovanou, ale nevěrohodnou až hrůza. Zdá se mi, že právě ta hodina navíc by pomohla podat příběh mnohem zdařilejším způsobem. Že by si De Palma neuměl předem spočítat stopáž? Nebo musel na poslední chvíli škrtat kvůli nějakým obchodním tlakům? ()

italka63

Takové neurazí-nenadchne v retru, kdy dámy nosila úžasné šaty a mikádo a pánové klobouk, který Joshuovi Hartnettovi a Aaronu Eckhartovi náramně sekl. No se zpracováním vyšetřování případu vraždy v Hollywoodu těmito dva detektivy se mi to zdálo poněkud slabší. Ale Hillary Swank tu byla snad nejhezčí, co jsem ji kdy viděla. Pro mne průměrný film. ()

Desperado

Noir mám veľmi rád. Ak sa k tomu pridá chytľavý príbeh s presvedčivým hereckým ansáblom, o to viac. Čierna Dahlia je veľmi atmosferický noir-krimi s pozvoľným gradovaním napätia, ktoré sa dá hlavne na konci doslova krájať. No je tu jeden háčik. Rozprávanie deja nikdy nebolo De Palmovou najsilnejšou stránkou. Jeho charakteristickým znakom bola vždy forma. A tu sa to opäť potvrdilo. Tak trochu chaotický scenár, na konci plný neuveriteľných zvratov, prešpikovaný samými čudesnými postavami, ktorých množstvo je aj na dvojhodinový film priveľké, a ktorých charaktery sú v sumáre temnejšie než tá najvydarenejšia noir detektívka, silne núti diváka na objasnenie všetkého toho, čo sa ku koncu valí ako lavína udalostí a vysvetlení na minimálne jedno zhliadnutie. Herci sú však presvedčiví a De Palmove vizuálne cítenie opäť nadmieru chytľavé, takže 70%. ()

Derek

od spojenia de palmu (pri vzdavani hold filmom noir to obcas posoby ze ma ist o parodiu vdaka ishamovej hudbe a harnettovmu voiceoveru) a jamesa ellroya (spisovatel za genialitou l.a. confidential) som cakal o dost viac ako len vynikajuce hratky zsigmonda s kamerou (i ked by som sa obisiel bez sepiovho filtra). skoda ze producenti zatrhli de palmovu 3 hodinovu verziu co malo za nasledok nahustenost/neprehladnost deja.black dahlia bol financny prepadak a preto ide i o posledny de palmov kliniec do truhly jeho "hollywoodskej" kariery... ()

Skip

Černá Dahlia sice rozhodně nepatří k tomu nejlepšímu, co Brian De Palma natočil, ale přesto jsem byl po zhlédnutí filmu spokojený. Pěkně vystižená atmosféra, dobré herecké výkony...no prostě mi to ke spokojenosti stačilo. ()

kinderman

Spojení předlohy J.Ellroye s režisérem B. De Palmou vypadalo velmi slibně. Hlavní hrdina Bucky (castingový omyl J.Hartnett) se jako bývalý boxer nedostane k detektivům díky svým schopnostem jako spíš ochotě udělat ze sebe v pravý čas kašpara. V zamotaném případu brutálně zavražděné adeptky na hereckou slávu pak dokazuje především sám sobě, že není jen přituplý ranař. Přeskakuje od blonďaté hospodyňky (nevyužitá S.Johanssonová) k černovlasé ženě-vamp (H.Swanková) a zaplétá se do prostředí plného pokřivených vztahů, lží a sexuální perverze. Jak to, že to celé tak úplně nevyšlo? De Palma umí vyprávět obrazem, ale tady se spousta věcí odříká jen ve vnitřním monologu, jako by nebyly peníze na natočení dalších scén, které by diváka lépe seznámily s postavami a vtáhly ho do příběhu. Hartnett se sice snaživě sápe na partnerky, ty však vypadají, že by si takového kloučka daly jen jako předkrm k povzbuzení apetitu. Celé je to takové očesané na dřeň srozumitelnosti. Co funguje dobře (stejně jako v mnohem lepším L.A. Confidential), je atmosféra a ony okamžiky, kdy se hrdinovi začíná rozsvěcet a (téměř) každá předtím pronesená věta dostává svůj pravý význam. ()

Katarine

Film podle mého gusta z doby, kterou mám nejradši (Amerika za období prohibice, přes 2. svět. válku, až po 80. léta). Aaron Eckhart, ač jindy velmi kvalitní herec, mě celkem zklamal, naproti tomu můj neoblíbenec Josh Hartnett překvapil v dobrém slova smyslu. Scarlett Johansson a Hilary Swank předvedly rovněž skvělé výkony. K tomu příjemná hudba a nečekaný závěr...klidně mě ukamenujte, ale mně se to moc líbilo. ()

HappySmile

Film se spoustou známých jmen a zajímavou zápletkou. Celé se to ale tak nějak strašně pomalu vleče a ty dvě hodiny jsou docela ubíjející. Chtělo by to zktátit na 1,5 hoďky. Zbytečných scén tu bylo docela dost (např. úvodní scéna s boxem, která neměla s dějem nic společného, ale zároveň to zase asi byla jedna z nejlepších z celého filmu...) a celé to by bylo svižnější. ()

Martin741

Kvalitny film od rezisera Briana De Palmu. Klasicka detektivka, ide o dolapenie vraha. Herci /Hartnett, nadherna sexica Johansson/ odviedli slusnu pracu. Atmosfera a la 40. roky 20. storocia potesi. Hranice priemeru vsak film nema sancu opustit, to ani nahodou. 69 % ()

shyster

Brian de Palma je jedním z mála mnou uznávaných režisérů. I zde je vidět krásně jeho rukopis. Jediné, co to kazí je scénář. S jistotou víte, že vás čeká finální "nečekané" rozuzlení. A tak jen čekáte a čekáte a čekáte dlouhých 120 minut než vám film oznámí, co už víte dlouho. Škoda ()

marcek

Uz jenom diky obalku na kterem jsou 4 hlavni postavy, ktere vetsina lidi zna jsem si tento film pujcil. Prvnich 20 min me docela bavilo, zvlast box Ice vs. Fire. Zbytek filmu byl vazne skoda casu ()

WoWoW

Vizuálně naprosto dokonalý film, ale Hartnettův výkon byl dost rozpačitý. Asi to chtělo do hlavní role někoho jiného. Prostě jako krimi na sobotní večer to bylo ok, ale De Palma už natočil lepší pecky. ()

ad

Stylově velmi působivé a atmosferické, i když místy značně úchylné... Nejedná se ale o žádnou myšlenkovou bombu, scénář je nepovedený a obsahuje spoustu nudných míst, které ve filmu zachraňuje už zmíněná důsledně vedená stylová forma...Také si myslím, že obsazení Joshe Hartnetta nebyl šťastný tah, jeho verze noirového policisty moc nefunguje, protože za vším tím loserským zevnějškem moc prosakuje "šťastný Josh Hartnett"... Nejedná se tedy o žádnou pecku a nemá smysl jí ani srovnávat se špičkami žánru, jako je Čínská čtvrť, nebo Maltézský sokol, pořád je tu ale De Palmova režie, kvůli které se na film za nějaký čas podívám s chutí znovu... ()

starbrejkr

Black Dahlia je dost zvláštní thriller už jenom díky době, ve které se odehrává. Za hlavní sílu bych označil propracované postavy, které mají navíc oporu v extrémně silném obsazení - hlavně Aaaron Eckhart a Hilary Swank prostě kralují. S příběhem už je to trošku horší, protože mi přišel takový dost rozmělněný a člověk si nebyl často tak úplně jistý, o co hlavně ve filmu jde. Překvapivých momentů nebylo příliš a když už, tak působily trochu groteskně, hlavně všechny vystoupení staré báby vražedkyně. Za jednu z nejlepších scén bych určitě označil boxérský zápas mezi Eckhartem a Harnettem, naprosto parádně natočený se zvlášť efektním letícím Harnettovým zubem:-)) Asi už bych se na to napodruhé nepodíval, ale myslím, že dost fanoušků si tenhle stylový film najde. ()

Topco

Nebyť plytkých ženských postáv, ich nezaujímavého stvárnenia a zbytočne komplikovaného príbehu, mohla to byť retro-noirová pecka. Lebo De Palma noiry vie. Atmosféru LA a technickú stránku som si užíval (dobové strihy, noirovo bizarná mizanscéna a rakurzy). Hold, forma zvíťazila nad obsahom. ()

Wormboy

Pribeh o dievcati, ktore sa snazilo presadit vo filmovom priemysle, avsak slavu a nesmrtelnost ziskava az vdaka svojej smrti a pridava tak dalsi material pre potreby Celebritarianov, sfilmoval Brian De Palma nie velmi stastnym sposobom. De Palma sa hra s kompoziciou obrazu, kamerovymi filtrami a podobnymi hracickami tak, ze raz prehnane experimentuje, dalsi zaber vsak je toceny v style starych filmov. Herci v prevaznej miere zbytocne prehravaju a celkovo to na mna castokrat posobilo ako mix Sin City a retro epizod Cerveneho trpaslika. 2,5/5* ()

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

De Palmov thriller

De Palmov thriller

17.05.2005

Brian De Palma (na obr.) nakrúti 60-miliónový kriminálny thriller THE BLACK DAHLIA, kde Josh Hartnett a Aaron Eckhart stvárnia dvojicu policajtov čoraz viac posadnutých snahou odhaliť brutálneho… (více)

Střídá hvězdu s hvězdou

Střídá hvězdu s hvězdou

24.02.2005

Po té, co Hilary Swank zazářila pod režijním vedením legendárního Clinta Eastwooda, nálepky legenda se nevyhne ani u nově připravovaného filmu Briana De Palmy. Režisér nejen kultovní Zjizvené tváře… (více)