Ali

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Režie:

Michael Mann

Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Mykelti Williamson, Jada Pinkett Smith, Nona Gaye, Michael Michele (více)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

JamesLeon

Mám rád box a Willa Smithe, takže jsem se na tenhle film moc těšil. A nebyl jsem zklamán, i když jsem čekal trochu víc. Asi to bylo délkou filmu a taky se mi z některých scén a z ní spojené hudby docela točila hlava, což byl ale možná záměr. Nicméně po shlédnutí filmu o filmu musím říct, že tvůrci v čele s Michaelem Mannem odvedli skvělou a pečlivou práci. Skoro všichni herci se setkali s lidmi, které ve filmu ztvárnili a to určitě dodalo filmu na autentičnosti. Tím v mých očích tento film hodně stoupl. Stejně jako pan herec Smith, který pro postavu Aliho hodně obětoval, ale vyplatilo se a nominace na oscara byla zasloužená.. Ali je legenda a já jsem rád, že jsem se mohl tímto způsobem něco dovědět o jeho životě. ()

Dantte..

Moje srdeční záležitost. Velmi kvalitně a citlivě natočený film o jednom z nejlepších boxerů historie v podání skvělého Willa Smithe (jen škoda, že svůj herecký výkon neproměnil v oskara). Je pravda, že film zachycuje jen významější část Aliho života, ale myslím, že je to adekvátní, protože tohle je film a ne dokument o Alim. Film končí přesně tam, kde jsem si ho představoval, že má skončit - legendárním soubojem Muhammad Ali vs. George Foreman. Ještě neco málo o hudbě, která je naprosto fantastická, hlavně ustřední píseň "Tomorrow" od Salifa Keity je naprosto brilantní a považuji ji za jednu s nejlepších soundtrackových písní co jsem kdy slyšel. Tato hudba použita ve správných chvílích (aliho běh, souboj s georgem) spolu z perfektním Smithem působí jako emocionální a uvěřitelný magnet. Také chci vyzdvyhnout boxerské souboje, které jsou zpracovány realisticky a kreativní zaběry kamer s nich dělají umělecké dílo. 90 % ()

godspeed

micheal mann mám v top 10 režisérech. ale tímto snímkem si to umístění opravdu nevysloužil. dokoukat toto 159 dlouhé drama o všem a o ničem, byla fakt dřina. forma super, obsah odvyprávěný tragicky. ()

stiewe

Scény z ringu byly napínavé od začátku do konce hudební doprovod dodával příjemnou atmosféru. Zbytek filmu ovšem pokulhával na všech frontách.. politicko-náboženské manýry zbytečně nudily a nepřinášeli jakýkoliv požitek. Nebejt Willa Smithe bych asi film nikdy neviděl a neměl bych k tomu ani důvod protože Will byl dokonalej a zastínil zbytek herců tak jak to umí. ()

Rodin

No, dám čtyři. Žádný Zuřící býk to sice není, ale není to (na Michaela Manna) zase tak špatné. Dokonce je to dobré. Jen jedna poznámka. Nevidím jediný důvod, proč bych se měl po zhlédnutí jakéhokoli filmu zastydět za to, že jsem bílej chlápek z Prahy. A tento pocit film v docela slušné míře evokoval. Takže asi tak 72%. ()

Ogrb

Zklamání. Moc dlouhý, moc utahaný, patetický a hlavně nudný. A oscarová nominace pro Smithe mi přijde spíš jako dobrej vtip než jako realita. 5/10 ()

-henry-

Tempo Mannových filmů nesedne každému. Po Collateral a Miami Vice to na mě přišlo nějak samo: za prvotním povrchem jsem začal vnímat opravdové napětí, překvapení, hravost a komplexnost lidského života, které by v osekanější formě nefungovalo. Jo a expozičních 25 minut je fakt nátěr. ()

Indyi

Velmi netradičně pojatý životopisný film o možná největší sportovní legendě 20. století. Velmi příjemně mě překvapil Will Smith, kterého jinak moc nemusím, ale tady se mi velmi líbil. ()

aa12

Will Smith si s tím velmi pohrál. Bylo vidět že Muhamada Aliho mě velmi dobře nastudovaného a to nejen chováním, ale i zápasy byly velice přesné. Box sleduju a kdyby všechny filmy z této oblasti byly stejně realistické jako Ali, tak bych byl spokojený člověk. ()

Maniik88

Podľa mňa najlepší film Willa. Najviac sa mi páčili perfektne zvládnuté zápasy, na rozdiel od Rockyho a podobných filmov. Keď som pozrel nejaké skutočné zápasy Aliho z Youtube, úplne to sedelo, dokonca aj tie pokriky okolo. Okolo súbojov je ale aj dosť vaty, ktorá uberá grády filmu. Počas filmu sú fajn pesničky a ja som bol hodne spokojný. Ali ako človek sa mi ale vôbec nepáči a choroba čo ho postihla, asi mala dôvod. ()

elimS

60% - komentář 20ti slovy: Připadalo mi to dost neucelené, hodně časových skoků, jakoby film trval 5 hodin a ja viděl jenom každých 10 minut. Will Smith dokonalý! ()

Amonasr

Na film točící se kolem boxu jsem moc chuti neměl, ale protože Muhammad Ali byl kdysi tak celosvětové známá osobnost, rozhodl jsem se nakonec, že bych tento snímek asi vidět měl, abych se o něm dozvěděl trochu víc. A nelitoval jsem, po jeho shlédnutí už není tento slavný boxer pro mě jenom jméno z novinových titulků, ale i živý člověk, který šel odhodlaně za svým cílem a dosáhl ho. Dokonce se dokázal zvednout několikrát. Film sice trpí jako většina životopisných filmů snahou zachytit životaběh hlavního hrdiny co nejobsáhleji, čímž ale zůstává jen na povrchu, na druhou stranu dokázal vykreslit atmosféru zápasů tak strhujícím způsobem, že mě bavilo zaujatě sledovat něco, na co by mě v životě nenapadlo jít se podívat naživo ani náhodou nebo si kvůli tomu třeba zapnout televizi. To je na filmu asi jeho nejsilnější stránka. A i přes chybějící hloubku psychologického vykreslení postavy Aliho, přeci jen si získal mé sympatie za svou nezlomnou hrdost, odvahu postavit se establishmentu i odmítání války ve Vietnamu. I když je mi samozřejmě jasné, že stejně jako 99,9% ostatních životopisných filmů, i tento nepochybně svého hrdinu jednostranně zidealizoval. Nicméně se mu dá věřit, že i boxer může mít mozek, byť ve skutečnosti to byl právě on, který Aliho později zradil. ()

Azrail

Na moje poměry dost pomalé a místy nepříjemně rozvleklé, ale takové už jsou Mannovi filmy, takže není třeba nad tím brečet. Jinak ale famózně zahrané - Will Smith zde exceloval, boje v ringu velmi dobře natočené, realistické. A především perfektně ozvučené, soundtrack je vybrán precizně, do jednotlivých scén se hodí a skvěle podtrhuje celkovou atmosféru. Ovšem z mé strany tu je příliš málo boxu a příliš mnoho filozofické vaty okolo. Rozhodně se ale jedná o dobrý životopisný snímek o jednom z největších sportovců všech dob. ()

papadoce

Vyše dvadsať rokov som čakal, aby som mohol zhliadnuť Aliho a čo som dostal? Mišo Mužž mi dal rozťahaný príbeh jednej legendy, plný zbytočne dlhých záberov na spievajúcich soulových umelcov. Asi som proste očakával viacej boxu a menej Mohamedov, viacej o jeho kariére a tak. Iste, nepredpokladal som, že tu uvidím Casius Claya ako prehadzuje pneumatiky z traktora alebo vlní reťazami, veď Balboa je iba jeden 😁, ale áno priznávam, že som dúfal vo viac záberov a informácií z jeho športovej kariéry. Bohužiaľ nestalo sa tak. Ak už ale došlo na zápas, bol natočený skvostne. Willík Kováč si rolu evidentne užíval, Aliho pohyby v ringu si dokonale naštudoval a bol v tom výborný. Film pre mňa chytil šťavu až od momentu, čo Casius odmietol vstúpiť do armády. To bol vlastne moment kedy zmizla aj nesprávna muzika a tak celkovo to viacej odsýpalo. Bohužiaľ, nemám dojem, že by som o Alim vedel po filme viac ako pred filmom a z toho som trocha sklamaný. Práve tento moment považujem za kľúčový a je u mňa dôvodom na menej hviezd. Nestotožňujem sa so všetkými Aliho názormi a krokmi, na druhej strane bojoval proti systému a vyhral. To chcelo riadnu odvahu, obzvlášť ako čierny muslim v Amerike v tých rokoch. Za to klobúk dole. Ali ostane športovou legendou, film pohltí čas a nik si nespomenie. Will hral skvele. Za zmienku určite stojí posledný súboj v Zaire. Úžasne natočené, dokonalá hudba a atmosféra, proste čistá rýdza emócia, toto je Michael Mann. 70% a za mňa 3 lepšie hviezdy. Chcel som toho dostať viac. ()

charcoal

Průměrný film, s průměrnými hereckými výkony, scénami v ringu (až na pár krátkých výjimek). Vše podloženo fádním scénářem - Ali býval větší divoch a inspirace by se jistě našla. ()

RobbieM@N

Will Smith dal do této role celou svou duši, každé ráno v šest běhal šest mílí, trénoval jako o život, od Jasona Bournea jsem neviděl nikoho tak srostlého s postavou, byl naprosto dokonalý. Tolik propíraná Mannova režie - i když se mu nepodařilo vyřešit vše na co ve filmu poukázal tak jediné na čem záleželo se mu povedlo na jedničku, a to osoba a život Muhammada Aliho, vzal to tím správným směrem a úvodní záběry spletené s hudbou jsou pro mě nezapomenutelné, vůbec hudba zde hraje velkou roli a je perfektní. ()

Grunt

Velmi mě potěšily realistické záběry z ringu a výkon Willa Smithe. V Mannově Alim nejde o pokrytí celého života Muhammada Aliho, nýbrž jen o výseč z jeho života. Z doby, kdy to neměl lehké a udělal různá kontroverzní prohlášení. Nejde tu jen o box, ale právě i o jeho životní postoje. Myslím, že se to povedlo, avšak stopáž mohla být mnohem kratší, aby ubylo některých zbytečných scén mimo ring. ()

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)