King Kong

• USA King Kong

Měl to být osmý div světa. Ale utrhl se z řetězů. Slavné filmové monstrum, obří opičí samec King Kong, vzbuzuje úžas filmových diváků už od roku 1933. Právě první verze jeho příběhu se stala nezapomenutelnou legendou, a to navzdory dvěma velkorozpočtovým remakům z let 1976 a 2005. Film vypráví příběh režiséra Carla Denhama, který se najatou lodí vydá na tajuplný ostrov, aby tam s nic netušící herečkou Ann Darrowovou natočil dobrodružný příběh na motivy pohádky Kráska a zvíře. V ostrovní džungli se totiž nacházejí desítky prehistorických tvorů. Mezi nimi i obří gorila, zvaná Kong. Domorodci, kteří drží zvířata za obrovskou starobylou zdí, herečku unesou a obětují ji Kongovi. Štáb ji však z opičákových spárů po dlouhém boji zachrání. Podaří se mu dokonce Konga omámit a převézt do New Yorku. Tam však začíná druhá část strhujícího dramatu: Denhamova nová atrakce se totiž utrhne z řetězů a rozpoutá v ulicích peklo... (Česká televize)

nascendi

Moja potreba okomentovať filmy videné pred desiatimi rokmi stála King Konga hviezdičku. Určite to bol v tej dobe naprosto mimoriadny film, čo však neznamená že ním aj ostal a dodnes ohromuje nielen filmových historikov, ale aj bežných divákov. Statočne som ho vydržal sledovať celú hodinu a všetko bolo v poriadku. Ale príchodom bábok na scénu, osobitne dinosaurov ako vystrihnutých z Cesty do praveku moja tolerancia k historickej hodnote filmu klesla na nulu a vypol som to. Tie tri hviezdičky si v každom prípade zaslúži aj naďalej. ()

Němi

Méně jak 5* si film nezaslouží, protože: 1) Film je naprostá klasika. A já miluju klasiky. A ty s monstry obzvlášť. 2) Přesto že mám klasiky rád, jen málokterá mě dokáže zarazit do křesla tak jako King Kong. Film má neskutečné tempo nejen na svou dobu, ale i dnes by v tomhle obstál. 3) Triky ač vypadají dnes už roztomile, tak pořád plní i svojí původní funkci - ohromit. Když se Kong poprvé ukáže na scéně, alespoň mě tedy spadla čelist. Působí opravdu majestátně. 4) Není to žádný čajový dýchánek, lidé zde nejen že umírají, ale umírají dosti ohavně [nezapomenutelná scéna, kdy Kong hledá Ann v jednom z mrakodrapů, strčí ruku do jednoho okna, z postele vytáhne nějakou mladou blondýnku a když zjistí, že to není jeho vyvolená, prostě jí pustí na chodník, to už se dnes v blockbusteru nevidí] PS- DVD edice, která vyšla u nás v podobě dvou disků je excelentní. Obsahuje kvalitně přepsaný film a hlavně téměř 4 hodiny bonusů, které nepostrádají cz titulky. Dozvíte se z ní vše podstatné. ()

nash.

King Kong je skutečný velikán mezi filmovými monstry a vidět ho na filmovém plátně bylo dokonce i v osmdesátých letech zážitkem. Možná i díky starobylému prostředí letenského kina Ponrepo, kde se lépe vžívalo do dob dávno minulých, kdy Kong svým řevem a svou velikostí děsil nejen Fay Wrayovou, ale také diváky. Navíc tu bylo velkolepé, téměř nonstop dobrodružství, Kongův souboj tyranosaurem, únos Fay pterodaktylem, šplh na Empire State Building, nádherná atmosféra v níž se mísil duch doby s osobitou naivitou a také úctou k umění tehdejších trikových mistrů, která nahradila úžas „původních“ diváků. ()

PetrPan

Viděno podruhé a nijak mě nepřekvapilo, že jsem byl opět nadšený. Takhle nějak si představuju poctivý blockbuster a skvělý dobrodružný film. Dnes mi přijde se na tyhle jednoduché postupy trochu zapomíná, ale ony se nám asi změnily ty masy, čili je to spíš přirozený vývoj, škoda. Nevidím podstatný rozdíl, tedy ve stylu vyprávění, mezi nedávným Godzilla vs. Kong a tímhle stařičkým, ale parádním, filmem. V hlavní roli je především monstrum a JEHO příběh a parádní triky a vše ostatní se tomu podřizuje. Ostrovní pasáž, která je de facto jen okouzlujícím sledem zápasů Konga s pravěkými plazy či Kongovo řádění v New Yorku pak patří k tomu nejlepšímu, co můžou monster filmy vůbec nabídnout. Král Kong tu navíc snad jako v jediném filmu nepůsobí jako veskrze přátelský tvor k politování, ale prostě jako divoké zvíře. Filmová zábava nejvyšší kvality. ()

Slarque

Člověk chtě nechtě musí žasnout, co zvládli natočit v roce 1933. A navzdory dnes úsměvným trikům je to klasika téměř nesmrtelná. Jacksonův remake je sice dvakrát tak dlouhý a barevný, ale na tohle prostě nemá. ()

Bachy

Wow, koukněte se na rok výroby a žasněte nad příběhem, triky a režisérem. Jenže dnes už je to opravdu trochu nuda. Ne kvůli King-Kongovi, ten válí pořád stejně. Ne kvůli zastaralým trikům, vždyť souboje ještěrů s Kongem jsou stále nejlepší pasáží filmu, ale kvůli hercům a dialogům. Přehrávané a dělané jak pro hlupáky. Toť vše ke kvalitám filmu, ale mě bohužel nesedí ani téma filmu a to mám tyhle monstra i celkem rád. Za dvacet let od Konga vyběhla do japonských ulic daleko méně propracovaná a příběhově jednuduší Godzilla a té já se klaním, ta měla atmosféra, to byl velikán. Kongu, v souboji s japonským ještěrem jsi na kolenou. ()

Tommy987

Jednoduchý dej, väčšinou slabulinké herecké výkony (Fay Wray má od dobrého hereckého výkonu asi tak ďaleko ako Kong od Iggyho :-), menšie-väčšie nelogickosti, dialógy... ehm... zaujímavé, ale aj tak... King Kong má v sebe také neodolateľné čaro, že uchváti aj vyše 70 rokov po svojom vzniku (aj keď z iných dôvodov ako vtedy) a človek len žasne sám nad sebou ako je hodinu a pol pripútaný k plátnu (no... k obrazovke) a žerie jeden obrázok za druhým. Vskutku nevídaný zážitok. ()

Chrustyn

Dobrodružná fantasy klasika, která ve své době ohromovala skvělými trikovými sekvencemi z nichž některé působí dobře i dnes. V dnešní době stojí za vidění převážně jako srovnání s Jacksonovou verzí, která už v mých očích není tak přeplácaná, jak jsem si původně myslel. ()

iamek

Na svou dobu neuvěřitelná výprava a hlavně efekty. Snímek se mi líbí dokonce více než velkofil z roku 2005 od Petera Jacksona. Klobouček pánové. ()

Oktavianus

Velkolepý zážitek. Dodnes dokáže přibít diváky do sedadel (nebo z čeho se na film dívají). Oproti následujícím verzím je tato nejsyrovější a nejbrutálnější (i když samozřejmě s ohledem na dobu vzniku snímku), Kong je skutečné monstrum, žádný náznak lítosti s ním ani nejde soucítit, necítí ho divák, necítí ho hrdinka, nikdo. Kong nakonec taky ne - ať už v džungli, nebo když se doslova utrhne ze řetězu v New Yorku. Žádný sentiment, však je to monster movie o pořádném monstru. Čistě za sebe bych se obešel bez dinosaurů, ale jednak chápu, že tehdejší vlna ztracených světů byla dost v módě, i to, že se animátoři chtěli vyblbnout. Oproti dalším verzím sledujeme plnohodnotný film s postupným budováním napětí, náznaky tajemna a očekávání toho, co přijde, přes úžas v džungli a plnohodnotné finále. Pokud si vzpomenete, třeba Guillerminova verze (1976) nezačíná špatně, ale odjezdem z ostrova jde do sraček. To zde nehrozí ani omylem. Legendární film o legendě z ostrova v jižních mořích. Lituji jen jediného: že nejsem o 80 let starší, abych se tehdy mohl dvořit Fay Wrayové... ()

anais

King Kong není jen variace na Ztracený svět. Ten příběh v sobě nese mnohem víc než jen dobrodružnou podívanou. Ono "víc" v sobě shrnuje poslední, slavná věta filmu:"It was beauty killed the beast." Pod nánosem všech těch dinosaurů a bojů s příšerami se tedy skrývá docela zajímavá myšlenka. Krvelačný King Kong zjihne při pohledu na blonďatou, slabou dívku:-) King Kong není dobrodružným filmem pro děti (alespoň pro ty z třcátých let). Je tu překvapivě mnoho mrtvol. Kongova živočišnost je tu vystavena plnému světlu pomocí jeho agresivity. To vede k tomu, že (narozdíl od pozdějších verzí) nevnímáme King Konga jako chudáčka, kterého sestřelí letadla zlých lidí. Ani to nejde, jelikož zatímco Kong leze na dům, neváhá vyhazovat bezmocné z oken. Tento film postrádá jakékoliv polidštění velkého opa - díky tomu vystupuje kontrast křehké krásky a vražedné bestie na povrch v mnohem čistší podobě, než jak se stávalo v pozdějších variacích. ()

honajz

Chvílemi je to nudné, přece jen v té době stopáž 100 minut, to už byl panečku nějaký velkofilm!, ale pořád je to takové roztomilé, a dost možná to má lepší scénář než mnohé současné podobné monster filmy. ()

poz3n

První část, do doby, než hlavní protagonisté a divák spatří Konga, jsem se bavil a vlastně zároveň trochu bál toho, co s tímto dějovým zlomem přijde. A tak se vlastně asi i stalo. Od té doby jde vlastně dolů jak napětí, tak tempo a nezbývalo mi, než se soustředit na toho plyšáka na obrazovce. A ten, přiznejme si, už za těch pár desítek let trochu sešel a při svých kreacích už trochu lape po dechu. 5/10 ()

MM11

Původní King Kong je nezpochybnitelná klasika, bez ohledu na to, kolika remaků se ještě dočkáme. Má totiž to, co je dnes vzácností, neřku-li zázrakem. Dokázal ohromit svou generaci a dát jí pocit velkoleposti bez zjevných hranic. Atmosféra a na svou dobu neuvěřitelně šikovně řešené speciální efekty dělají s filmu pánů Meriana C. Coopera a Ernesta B. Schoedsacka věčné dílo.. ()

Xeelee

Opus magnum všech monster movies a největší blockbuster roku 1933. Zpracování triků je na velmi vysoké úrovni a třeba o dvacet let starší Gojira v tomhle směru nesahá King Kongovi ani po nehet u palce na noze. Tohle je přesně ten typ kultovního filmu, který většina mladých lidí nezná, ale většina z nich by vám děj dokázala ve zkratce převyprávět i bez shlédnutí mnohem známějšího jacksonova remaku. ()

eraserhead666

Tady je asi dost škoda, že ten příběh znám už z pozdějších zpracování. Zaujme to tak hlavně výpravou a trikařskou prací. Ve své době to muselo působit opravdu monumentálně. Fay Wray by zasloužila titul Scream Queen, řve fakt úžasně. 101 hororů, které musíte vidět než zemřete 84/101. 3.5* ()

Exkvizitor

Tahle verze King Konga je naprostá lahůdka, taková americká cesta do pravěku 30. let. Příběh je samozřejmě kompletní slátanina, ale když se člověk podívá třeba na Den nezávislosti, zjistí, že jsme v tomto ohledu zase o tolik nepokročili. Kouzlo King Konga tkví ovšem právě jednak v jeho naivitě, druhak v jeho roztomilých loutkových tricích nad kterými musel malý Kája Zeman slintat blahem. V těchto dnech je většina z nich sice k pousmání, ale k pousmání milému a nostalgickému - kde jsou ty časy kdy filmový diváci byli z těchto záběrů na větvi. A svou magii to má pořád v sobě. ()

erl

Nejlepší monster movie vůbec. Triky jsou naprosto fenomenální. Kam se hrabou dnešní velkofilmy. ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav