Vysvobození

• USA Deliverance (více)

Hrůzný víkend na divoké řece... Začátek sedmdesátých let patří k nejlepším obdobím hollywoodské tvorby. Starý studiový systém se zhroutil a k moci se dostala nová generace, jak mezi tvůrci tak i ve vedení velkých filmových společností (proto bývá tato doba nazývána Novým Hollywoodem). Režiséři prožívali zlaté období, neboť jejich vize byla pro film nejdůležitější, což bylo respektováno diváky i producenty. Anglický režisér John Boorman (nar. 1933) se v Hollywoodu uvedl drsnou gangsterkou Bez okolků (1967) a v době největšího rozmachu Nového Hollywoodu realizoval své nejlepší dílo Vysvobození (1972)... Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Jamese Dickeyho z roku 1970. Jeho autor nejen napsal scénář, ale také si zahrál v závěru filmu postavu šerifa. Vysvobození líčí nechtěné dobrodružství čtyř kamarádů, kteří se rozhodnou strávit víkend plavbou na kánoích po rozbouřené řece v hornaté krajině na pomezí Georgie a Jižní Karolíny. Jejich výlet divukrásnou a nedotčenou přírodou se však změní v zápas o holý život. Ze čtyř městských hejsků se jen jediný zdá být vybaven k tomu, aby přežil za všech okolností - Ed (Burt Reynolds), který je iniciátorem celé akce, má zkušenosti se životem v přírodě a považuje se za chlapáka (je výborným lukostřelcem). Tím, kdo se nakonec nejvíc zaslouží o přežití, je však přemýšlivý Lewis (Jon Voight), který v sobě najde nečekaný rezervoár instinktů nezbytných pro mezní situace... Snímek byl ve své době diváckým hitem, který byl brán jako standardní dobrodružný snímek o jedné nepovedené exkurzi do přírody. V průběhu let však nabyl na kultovní proslulosti a stal se častým předmětem nejrůznějších rozborů, jež si všímaly především jeho tehdejších souvislostí (válka ve Vietnamu) a existenciálního přesahu. Film byl nominován ve třech kategoriích na Oscara, za nejlepší režii a film (dvakrát John Boorman) a za střih (Tom Priestley). Bez ocenění zůstala fantastická kamera (Vilmos Zsigmond) i pozoruhodná hudba, jíž vévodí upravená verze známé skladby Dueling Banjos, mistrovsky navozující už na začátku filmu atmosféru blížící se katastrofy. V roce 2008 byl film zařazen do Národního filmového registru při Kongresové knihovně ve Washingtonu. (Česká televize)

Dejvecd

// "It's there all right. You get in there and can't get out. You are gonna wish it wasn't" // Aj keď nie som úplný fanúšik survival filmov, tak Deliverance u mňa zabodovalo na všetkých priečkach a aj na ďalšie pozretia, je tento film strhujúcim zážitkom. John Boorman natočil napínavý psychologický thriller o prežití na divokej rieke, ktorý skvelo narába s postavami, ktoré majú dobre načrtnuté vzťahy medzi sebou navzájom, až mi to niekedy trošku pripomínalo knihu Lord of The Flies od Williama Goldinga. John Boorman už od samotného začiatku hovorí divákovi, že dobrodružstvo na ktoré sa hl. hrdinovia vydávajú neskončí úplne šťastne a postupne, ako film plynie a štvorica postáv sa dostáva ďalej a ďalej sa nepríjemná atmosféra celého filmu prehlbuje. Nasledujú zvraty, ktoré aj po niekoľkých pozretiach majú emocionálny vplyv na diváka. Herbert Coward aj bez dobrého scenára pôsobí ako strach naháňajúci divoch a celá pasáž s ním je nervy drásajúce pozeranie. Burt Reynolds zasa veľmi kvalitne predáva postavu navonok pôsobiaceho machra, nebojácne sa vypravujúceho na prieč nebezpečenstvu. Ostatní tiež, dobre predávajú svoje postavy a Boorman ich už len posúva do menej a menej komfortnej situácie, až prichádza vyvrcholenie, kde Ed a Bobby musia celú situáciu vysvetliť policajtom. Policajtom, ktorí im neveria. Skrátka scenáristicky, režine a herecky skvelý film, ktorý ani po toľkých rokoch nezostarne. 10/10 // "You don't beat it. You never beat the river chubby." // ()

ostravak30

Přiznám se, že z filmu Vysvobození zase tak nadšený nejsem. Po docela rozvláčném úvodu přijde konečně setkání s nebezpečím. Dva obyčejné chlápky potkají jiní dva, jejichž motivace je prazvláštní. Že by skutečně v okolí pobývali dva homosexuálové, kteří by čekali, až náhodou potkají nějaké dva maníky, aby si konečně užili? Kdo ví, ale ke znásilnění dojde. Naštěstí si filmaři explicitu nechali pro sebe. Jeden je ale rychle zabit. A dál? Dál se vlastně neděje tak moc. Hrdinové unikají na lodích, ale jeden je zabit přeživším pachatelem a tak musí být zneškodněn. Samotné zabití druhého násilníka ale není žádným velkým soubojem. Trochu jsem postrádal skutečné napětí, které vrcholilo právě při scéně násilí. Pak už má snímek jen sestupnou tendenci a hlavní hrdinové mají víc práce sami se sebou než s nepřáteli. A následně pak též s policií. Přiznám se, že celá atmosféra na mě působila, jako by se film ani neodehrával na území USA, ale spíš někde v jižní Americe. Kolem samotného filmu je několik zajímavých faktů. Třeba pro režiséra Johna  Boormana se jednalo o první práci v roli producenta. Samotný autor James Dickey napsal jen jeden scénář ke své první knižní adaptaci a rovnou si i jedinkrát v životě zahrál. A pro Ronnyho Coxe a Neda Beattyho se jednalo o jejich jedny z prvních filmů. ()

smrtubohem

Hodně, opravdu hodně dobrý. Vůbec jsem envěděl, že se něco takovýho dá antočit...Dechberoucí záležitost okořeněná vanikající banjo hudbou. ()

weasel.p

Skvělý film, o kterém jsem dlouho ani nevěděl. Zezačátku se to rozjíždí zbytečně pomalu, ale zbytek stojí za to. Naprosto realisticky podané jednání lidí v krajní situaci. Za největšího bouráka je tu nakonec Jon Voight, který je v první polovině zastíněn namachrovaným Burtem Reynoldsem. PS: Ala Bundu-Ed O´Neilla (policajt v nemocnici) jsem opravdu napoprvé nepoznal. ()

jack_scott

Hodně dobrý, a hodně nevyvážený snímek. jde vidět, že akčnější scény než pozvolné drama režisérovi nešly. Po výborné pětihvězdičkové první třetině tak následuje ubohé vyvrcholení dramatu, úplné sražení na dno, aby ho v poslední třetině opět režisér vytáhl ze dna zpět na vzduch. Burt Reynolds v té první třetině úplně exceluje. a s jeho odchodem ze scény a nepovedeným vyvrcholením zápletky kvalita snímku fakt upadá...Jaká škoda. Jinak je snímek příjemný, a kvůli skvělému úvodu fakt ****. ()

Roman1983

stará dobrá filmařina, ke skvělému filmu stačí málo, tam kde by dnes byly litry krve, uříznuté nohy, hlavy atd. stačilo v 70tých letech .... no koukněte sami 5* ()

muti

ako pise Djkoma, vyslobodenim bol koniec. mnoho hlucheho miesta, sceny kde stevopred vedeli ze sa nic nestane sa tahaju ako rieka. az na par dejovych pereji to bola plavba pokojna, dokonca i bez vodopadu. ()

Zoltar78

Nemám co bych vytknul. Poctivá filmařina, která umí zaseknout drápky i dnes. Celý film má takovou zvláštní znepokojující atmosféru. Vše umocňuje nádherná divoká příroda a fakt, že více než na hudbu je kladem důraz na tamní zvuky, které jen dokonale dotváří syrovost filmu. ()

Nikolas__

Nejznámější horor který horor nemá v žánrech. I když je to tak skrz na skrz. Je to dobré hixploitation - vlastně skvělé, je o kus podařenější než nové kdejaké nové tituly s touto tématikou, a je to legenda. Pořád mě ale zaráží to, že se mi to líbilo stejně, nebo spíše o tro šič ku méně než tímto inspirované Rituals. Nicméně, hlavní postava je sympatické, je to dobře natočené, scénář je dobrý, herci solidní, jen to šlo udělat ještě výživněji, i když už teď je to zábavné a kvalitní. Oproti tomu čím je tento sub-žánr často dnes, je to vážně super. Něco kus přes 7/10, vlastně by se dalo říci že se mi to líbilo více, než je to tady hodnoceno, i když to dobré hodnocení má. U takto legendárních filmů ale bývá více. No nic, kvalitní atmosféra, dobrá hudba, začátek plný super scén, potom síla a nějaké nudnější momenty. Dobrý film. ()

kedluben

nerad hodnotím filmy ihned po jejich shlédnutí, ale tady si to neodpustím. skvěle vystavěný příběh. od samého začátku - zdánlivě pomalejšího (ale s jasnou předzvěstí něčeho tragického), přes celé to šílené opravdu neočekávané dobrodružství, až po úplný závěr, kdy netušíme, v co se vše zvrtne, od samého začátku tedy tenhle film chytne a nepustí. nenudil jsem se ani vteřinu. jak jen s tímhle budou proboha žít? ()

david666

možná v době vzniku byl film určitě hodnocen dobře a možná byl i nečím nový - dneska mi ale nepřipadá moc napínavý ani dobrodružný. Spíš zdlouhavý a vcelku nudný. Námět je v pohodě a pár scén stojí za to - ale pro mě se jedná o průměr. ()

bulawaio

Velmi syrově a sugestivně natočený thirller vybudovaný na skvělém napětí. Základem je uzavřené místo, v našem případě řeka a dva nesmiřitelní nepřátelé. Jedním z nich je banda místních obyvatel, kteří si dobrodruhy z města příliš neoblíbili. Druhým protivníkem, je divoká řeka, která neskrývá možnost úniku. určitě je nutné zmínit o skvělých scénách a velmi dobře odvedených hereckých výkonech. Trošku škoda vyrcholení, které se mi zdálo slabší, jinak by tento film aspiroval na plný počet. Přesto je to skvělá podívaná, kterou jsem žral od začátku do konce a jak tedy již někdo zmínil, je tento film základem pro moderní horory založené na honbě a vraždění party lidí nějakou jinou odlišnou skupinou. ()

jopal

Zo zaciatku nudny a nezazivny dej bohuzial u mna nevytrhne par vybornych miest vo filme. Nepopieram, ze pozerajuc to pred 30 mi rokmi, bolo by moje hodnotenie vyssie, ale na top filmy videne v r.2010 predsa len trochu straca dych. Pre mna nepochopilne chovanie horalov mi dost narusalo realitu celeho deja. 10.2010 ()

Ruadek

Čekal jsem mnoho a dostal cosi rozpačitého, s mírně nelogickým chováním (až nereálným) hlavních hrdinů. Mohlo to být výborné drama a mělo na to slušně nakročeno, pokud ovšem nezačnu reálně uvažovat - pak to končí. Parta týpků z města se vypraví sjet vodu v místech, která se mají poté razantně změnit. Částečná polena sjedou peřeje, které by daly zabrat i zkušenému vodákovi a klábosí se o životě. Pak je přepadne dvojice cvoků a je tu první mrtvola. A tady by měl začít silně návykový thriller, který má vše co potřebuje - partu nalomených chudáků, soutěsku plnou vysokých převisů, divokou vodu a posledního živého cvoka co jim jde po krku. Od té chvíle se ale začne dít kupa nelogičností, napětí jsem díky na hlavu padlému jednání chlapů nezaznamenal. Takhle se prostě lidé v divoké přírodě nechovají, že po tom všem pak ještě pátrala policie se není co divit (mnoho nepříjemností si chlapci zavinili sami, ať už byli v jakkoli velkém stresu). Škoda dobré filmové látky, klady jsem mimo příjemné kamery a hereckých výkonů nenašel žádné. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty