Ocenění - Amanda Awards - 1994-2003
Národní ocenění
- Český lev
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- European Film Awards
- César Awards
- Goya Awards
- German Film Awards
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Slnko v sieti
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- AACTA International Awards
- Hong Kong Film Awards
Filmové festivaly
- Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
- Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Cannes Film Festival
- Venice Film Festival
- Berlinale (Berlin International Film Festival)
- Toronto International Film Festival
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Zurich Film Festival
- San Sebastián International Film Festival
- Sitges Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Miami Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Norwegian International Film Festival Haugesund
- Avoriaz International Fantastic Film Festival
Ocenění kritiky
- Ceny české filmové kritiky
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
Žánrová (speciální ocenění)
Anticeny
2003 - The 19th Amanda Awards
Nejlepší film
- Povídky z kuchyně (Bent Hamer)
- Jonny Vang (Dag Alveberg, Jens Lien)
- Temné lesy (Jan Aksel Angeltvedt, Pål Øie)
Nejlepší dokumentární film
- Et steinkast unna (Line Halvorsen)
- Gjemselund gråter (Lars Karelius Noer, Frode Myhra Skog)
- Shiny Stars, Rusty Red (Elisabeth O. Sjaastad)
Nejlepší film/program pro děti a mládež
- Léto s vlky (Ellen Jacobsen, Peder Norlund, Kaare Storemyr)
- Disa flytter til Japan (Benedicte Maria Orvung)
- Houdinis hund (Sara Johnsen, Christian Fredrik Martin, Asle Vatn)
Nejlepší dramatická televizní produkce
Nejlepší herečka
- Lena Endre (Hudba pro svatby a pohřby)
- Gitte Rio Jørgensen (Pád nebes)
- Jorunn Kjellsby (Sejer - Djevelen holder lyset)
Nejlepší herec
Nejlepší krátký film
Nejlepší zahraniční film
- Hodiny (Stephen Daldry)
- Chicago (Rob Marshall)
- Harry Potter a Tajemná komnata (Chris Columbus)
- Policajti (Josef Fares)
- Pán prstenů: Dvě věže
Čestná cena výboru Amanda
Zlatá klapka výboru Amanda
Canal+ Amanda za severský debut
2002 - The 18th Amanda Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
- Kroppen min (Margreth Olin)
- Alt om min far (Even Benestad)
- Did You Leave Us, Blake? (Rune Denstad Langlo)
Nejlepší film/program pro děti a mládež
- Tiden før Tim (Anne-Marie Nørholm)
- A1 - for alltid (Thale Persen)
- Guggen - Du store gauda (Rasmus A. Sivertsen)
Nejlepší dramatická televizní produkce
- Borettslaget (Marit Åslein, Vibeke Ringen, Robert Stoltenberg)
- Lekestue (Tor M. Tørstad)
- Nissene på låven (Espen Eckbo, Kristian Ødegård)
Nejlepší herečka
Nejlepší herec
- Robert Stoltenberg (Borettslaget)
- Kim Bodnia (Øyenstikker)
- Jørgen Langhelle (Dina)
- Jørgen Langhelle (Chci tvé srdce)
Nejlepší krátký film
Nejlepší zahraniční film
- Amélie z Montmartru (Jean-Pierre Jeunet)
- Deník Bridget Jonesové (Sharon Maguire)
- Čistá duše (Ron Howard)
- Harry Potter a Kámen mudrců (Chris Columbus)
- Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (Peter Jackson)
- Shrek (Andrew Adamson, Vicky Jenson)
Čestná cena výboru Amanda
Zlatá klapka výboru Amanda
2001 - The 17th Amanda Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
- Cool and Crazy (Knut Erik Jensen)
- Alias: Slayer (Jan Aksel Angeltvedt)
- Kursk (Øystein Bogen, Per Christian Magnus)
Nejlepší dramatická televizní produkce
Nejlepší herečka
Nejlepší herec
- Svein Scharffenberg (Når nettene blir lange)
- Per Christian Ellefsen (Elling)
- Kristoffer Joner (Detektor)
- Kristoffer Joner (Mongoland)
Nejlepší krátký film
Nejlepší zahraniční film
- Billy Elliot (Stephen Daldry)
- Slepičí úlet (Peter Lord, Nick Park)
- Tygr a drak (Ang Lee)
- Společně (Lukas Moodysson)
- Traffic - Nadvláda gangů (Steven Soderbergh)
Čestná cena výboru Amanda
Zlatá klapka výboru Amanda
Cena za debut výboru Amanda
2000 - The 16th Amanda Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
- Noen spørsmål om boksing (Beate Grimsrud, Stefan Wrenfelt)
- Min ukjente oldemor (Line Hatland)
- Gåden Scandinavian Star (Jørgen Flindt Pedersen, Ørjan Karlsen, Tron Strand)
Nejlepší severský film (Nordisk Amanda)
- Sedm písní z tundry (Anastasia Lapsui, Markku Lehmuskallio)
- Bornholms stemme (Lotte Svendsen)
- S milenkou mé matky (Baltasar Kormákur)
- S.O.S. (Thomas Robsahm)
- Tsatsiki, maminka a policajt (Ella Lemhagen)
Nejlepší dramatická televizní produkce
Nejlepší herečka
- Kjersti Holmen (S.O.S.)
- Kjersti Holmen (Sofiin svět)
- Jacqueline Lustig (S.O.S.)
- Andrine Sæther (Evino svědectví)
- Andrine Sæther (Sofiin svět)
Nejlepší herec
- Bjørn Sundquist (Sejer - Se deg ikke tilbake)
- Mads Ousdal (Bryllupet)
- Nils Vogt (Karl & Co)
- Nils Vogt (Karl & Co)
Nejlepší krátký film
- Uanmeldt hopper (John Alfheim, Martin Slaatto)
- 80 grader aust for Birdland (Sølvi A. Lindseth)
- Blå Java (Morten Hølmebakk Evelid)
Nejlepší zahraniční film
- Americká krása (Sam Mendes)
- Erin Brockovich (Steven Soderbergh)
- Matrix (Lana Wachowski, Lilly Wachowski)
- Notting Hill (Roger Michell)
- Šestý smysl (M. Night Shyamalan)
Čestná cena výboru Amanda
Zlatá klapka výboru Amanda
Cena za debut výboru Amanda
1999 - The 15th Amanda Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
- Dei mjuke hendene (Margreth Olin)
- En dame med hatt (Elsa Kvamme)
- Ledové srdce (Stig Andersen, Kenny Sanders)
Nejlepší severský film (Nordisk Amanda)
- Mifune (Søren Kragh-Jacobsen)
- Juha (Aki Kaurismäki)
- Sbohem, modrý ptáčku (Katrin Ottarsdóttir)
- Dansinn (Ágúst Guðmundsson)
- Jen mraky hýbou hvězdami (Torun Lian)
- Láska je láska (Lukas Moodysson)
Nejlepší zábavná televizní produkce
Nejlepší herečka
- Brit Elisabeth Haagensli (Absolutní přežitek)
- Thea Sofie Rusten (Jen mraky hýbou hvězdami)
- Hege Schøyen (Suflérka)
Nejlepší herec
- Ingar Helge Gimle (Absolutní přežitek)
- Gard B. Eidsvold (Absolutní přežitek)
- Jan Tore Kristoffersen (Jen mraky hýbou hvězdami)
- Geir Kvarme (Nr. 13)
Nejlepší krátký film
Nejlepší zahraniční film
- Láska je láska (Lukas Moodysson)
- Život je krásný (Roberto Benigni)
- Rodinná oslava (Thomas Vinterberg)
- Zachraňte vojína Ryana (Steven Spielberg)
- Hlavní nádraží (Walter Salles)
Čestná cena výboru Amanda
Zlatá klapka výboru Amanda
1998 - The 14th Amanda Awards
Nejlepší film
- Salige er de som tørster (Carl Jørgen Kiønig)
- Brent av frost (Knut Erik Jensen)
- En dag til i solen (Bent Hamer)
Nejlepší dokumentární film
- Leve blant løver (Sigve Endresen)
- Livets dans (Sølvi A. Lindseth)
- En reise i vannets historie (Terje Dale)
- Onkel Reidar (Margreth Olin)
Nejlepší severský film (Nordisk Amanda)
- Rodinná oslava (Thomas Vinterberg)
- Brent av frost (Knut Erik Jensen)
- Sběratel (Auli Mantila)
- Počítej se mnou (Ari Kristinsson)
- Tik Tak (Daniel Alfredson)
Nejlepší dramatická televizní produkce
- Blodsbånd (Leidulv Risan)
- Blind gudinne (Carl Jørgen Kiønig)
- Asylet (Kjersti Normann) (Série 4)
Nejlepší zábavná televizní produkce
Nejlepší herečka
- Kjersti Elvik (Salige er de som tørster)
- Kjersti Elvik (Blind gudinne)
- Camilla Strøm Henriksen (Weekend)
- Ingrid Rubio (En dag til i solen)
Nejlepší herec
Nejlepší herec ve vedlejší roli (muž/žena)
Nejlepší scénář
- Bent Hamer (En dag til i solen)
- Leidulv Risan (Blodsbånd)
- Alf Reidar Jacobsen, Knut Erik Jensen (Brent av frost)
Nejlepší krátký film
Profesní ocenění
- Inge-Lise Langfeldt (Střih)
Nejlepší zahraniční film
- Titanic (James Cameron)
- Hamam (Ferzan Ozpetek)
- Do naha! (Peter Cattaneo)
- Lepší už to nebude (James L. Brooks)
- L. A. - Přísně tajné (Curtis Hanson)
Reklamní film roku
- Kalle Åsbrand ("Nahý muž" - pro IKEA)
- Hans Petter Moland ("Výhružný dopis" - pro Dagbladet)
- Hans Petter Moland ("Bohem" - pro VG)
Čestná cena výboru Amanda
Zlatá klapka výboru Amanda
Cena za debut výboru Amanda
1997 - The 13th Amanda Awards
Nejlepší film
- Pošťák, který nikdy nezvoní (Pål Sletaune)
- Insomnie (Erik Skjoldbjærg)
- Jakten på nyresteinen (Vibeke Idsøe)
Nejlepší dokumentární film
- Liv Ullmannová (Edvard Hambro)
- Kameramuseet (Jan Knutzen)
- Jeg elsker hvem jeg vil (Ronny Kristoffersen, Trond Winterkjær)
Nejlepší severský film (Nordisk Amanda)
- Ďáblův ostrov (Fridrik Thór Fridriksson)
- Pošťák, který nikdy nezvoní (Pål Sletaune)
- Øen i Fuglegaden (Søren Kragh-Jacobsen)
- Sairaan kaunis maailma (Jarmo Lampela)
- Adam a Eva (Måns Herngren, Hannes Holm)
Nejlepší dramatická televizní produkce
- Asylet (Kjersti Normann) (Série 3)
- Felles ferie (Christian Brym)
- Hotel Oslo (Karin Julsrud)
Nejlepší herečka
- Eli-Anne Linnestad (Pošťák, který nikdy nezvoní)
- Andrine Sæther (Pošťák, který nikdy nezvoní)
- Kjersti Holmen (Jakten på nyresteinen)
- Kjersti Holmen (Gåten Knut Hamsun)
Nejlepší herec
- Robert Skjærstad (Pošťák, který nikdy nezvoní)
- Trond Høvik (Pošťák, který nikdy nezvoní)
- Trond Høvik (Mendel)
- Stellan Skarsgård (Insomnie)
Nejlepší krátký film
Nejlepší zahraniční film
- Den nezávislosti (Roland Emmerich)
- Anglický pacient (Anthony Minghella)
- Evita (Alan Parker)
- Romeo a Julie (Baz Luhrmann)
Čestná cena výboru Amanda
Zlatá klapka výboru Amanda
Cena za debut výboru Amanda
1996 - The 12th Amanda Awards
Nejlepší film
Nejlepší severský film (Nordisk Amanda)
- Prolomit vlny (Lars von Trier)
- Kristina Vavřincova (Liv Ullmann)
- Nula stupňů Kelvina (Hans Petter Moland)
- Druhá tvář neděle (Berit Nesheim)
- Hamsun (Jan Troell)
- Portland (Niels Arden Oplev)
- Drömprinsen - Filmen om Em (Ella Lemhagen)
- Falešná stopa (Kjell Sundvall)
- Všechno je jak má být (Bo Widerberg)
- Mraky odtáhly (Aki Kaurismäki)
- Zimnice (Fridrik Thór Fridriksson)
- Benjamín holubice (Gísli Snær Erlingsson)
Nejlepší herečka
- Rut Tellefsen (Kristina Vavřincova)
- Hildegun Riise (Druhá tvář neděle)
- Kjersti Holmen (Hører du ikke hva jeg sier!)
Nejlepší herec
- Bjørn Sundquist (Druhá tvář neděle)
- Stellan Skarsgård (Nula stupňů Kelvina)
- Gard B. Eidsvold (Nula stupňů Kelvina)
- Bjørn Sundquist (Nula stupňů Kelvina)
Nejlepší krátký film
Nejlepší zahraniční film
- Pošťák (Michael Radford)
- Mrtvý muž přichází (Tim Robbins)
- Sedm (David Fincher)
- Kristina Vavřincova (Liv Ullmann)
- Hamsun (Jan Troell)
Čestná cena výboru Amanda
Zlatá klapka výboru Amanda
- Karl Júlíusson
- Norsk Filmforbund
1995 - The 11th Amanda Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší severský film (Nordisk Amanda)
- Höst i paradiset (Richard Hobert)
- Hører du ikke hva jeg sier! (Erik Gustavson)
- Pakten (Leidulv Risan)
- Kristina Vavřincova (Liv Ullmann)
- Anton (Aage Rais-Nordentoft)
- Slzy z kamene (Hilmar Oddsson)
- Kivenpyörittäjän kylä (Markku Pölönen)
- Poslední hodina (Martin Schmidt)
Nejlepší herečka
- Anneke von der Lippe (Over stork og stein)
- Anneke von der Lippe (Pan)
- Kjersti Holmen (Ti kniver i hjertet)
- Janne Kokkin (Mørketid)
Nejlepší herec
Nejlepší krátký film
- Dypets ensomhet (Thomas Lien, Joachim Solum)
- Edward je třetí (Pjotr Sapegin)
- Korte notater (Nour Eddine Lakhmari)
Nejlepší zahraniční film
- Forrest Gump (Robert Zemeckis)
- Lví král (Roger Allers, Rob Minkoff)
- Pulp Fiction: Historky z podsvětí (Quentin Tarantino)
- Čtyři svatby a jeden pohřeb (Mike Newell)
- Nattevagten (Ole Bornedal)
Čestná cena výboru Amanda
Zlatá klapka výboru Amanda
1994 - The 10th Amanda Awards
Nejlepší film
- Hlava nad vodou (Nils Gaup)
- De blå ulvene (Morten Kolstad)
- Høyere enn himmelen (Berit Nesheim)
- Secondløitnanten (Hans Petter Moland)
Nejlepší severský film (Nordisk Amanda)
- Filmové dny (Fridrik Thór Fridriksson)
- Nattevagten (Ole Bornedal)
- Kaikki pelissä (Matti Kassila)
- Hlava nad vodou (Nils Gaup)
- Kärlekens himmelska helvete (Agneta Fagerström-Olsson)
Nejlepší herečka
- Harriet Andersson (Høyere enn himmelen)
- Lene Elise Bergum (Hlava nad vodou)
- Inger Lise Winjevoll (Høyere enn himmelen)
Nejlepší herec
- Espen Skjønberg (Secondløitnanten)
- Svein Roger Karlsen (Hlava nad vodou)
- Nils Ole Oftebro (Du pappa...)
Nejlepší krátký film
Nejlepší zahraniční film
- Schindlerův seznam (Steven Spielberg)
- Tři barvy: Modrá (Krzysztof Kieślowski)
- Soumrak dne (James Ivory)
- Piano (Jane Campion)
- Dům duchů (Bille August)