Reklama

Reklama

Jiří Sovák

Jiří Sovák

nar. 27.12.1920
Praha, Československo

zem. 06.09.2000 (79 let)
Praha, Praha, Hlavní město Praha, Česko

Zajímavosti (191)

  • Kamarád a kolega Miroslav Horníček o něm napsal (zkráceno): "O Jiřím Sovákovi bych mohl klidně vykládat na univerzitě, ale pokud jsem informován, není tam zatím takový obor. A to je škoda! Mohl bych o něm možná napsat delší knihu, pár slovy se nedokážu vyjádřit přesně. To je jako byste měli telegramem vylíčit bitvu u Slavkova nebo průběh olympijských her, přičemž Jiří je někdy bitva a někdy olympiáda. (...) Mám takové zvláštní štěstí. V jistých bodech svého života jsem vždy potkal někoho, kdo mnou dokázal pohnout kýženým směrem. A byl to i Jiří Sovák. On je totiž zásobárna toho, čemu pohádkový děd Vševěd říká: 'Čichám, čichám člověčinu.' Čichá ji všude, chodí za ní mezi lidi a lidem ji zpět vydává, vrací. A když pak spolu stojíme před kamerou, jsem to já, kdo žasne, kdo naslouchá, kdo hledí, kdo se podřizuje, protože on je jako příroda - je v něm bitva i ta olympiáda, ale taky lesy a zpívající chlapi nad vínem a taky pramínky a občas kulový blesk a tichá samota a tržiště plné křiku a neklid hřebců a zpívající dívky, jsou v něm desítky a stovky životů a už jenom s ním být je rozkoš a velké poučení. Protože co slovo, to u něho panák živé vody. Dělám humor celý život, už desítky let. A hle: popatřím na Sováka a vidím, že přede mnou - v humoru - leží obrovská, dosud neprobádaná oblast - navíc mi nepřístupná. Ale uvede-li mě Sovák alespoň na její okraj, nemohu mu být nikdy dost vděčný. Lépe řečeno - společně mu nemůžeme být dost vděční." (NIRO)
  • Zdravé sebevědomí mu nechybělo, ale zároveň si nehýčkal pýchu na svou genialitu: "Existují geniální umělci, kteří dovedou vyrůst přímo od stolu - spisovatelé, malíři, filozofové. Ovšem já jsem zcela opačný případ, já jsem taková malá včelička, která musela ke každému kvítku poctivě doletět, občas i za krutého mrazu, větru a sněhopádu. Nikdy jsem nebyl takový neomalenec, že by se mi v hlavě honily sny o tom, jak budu v Hollywoodu Gablem. V začátcích mi řekl jeden můj kamarád: 'Ty seš takovej uměleckej drvoštěp!' Myslím, že je to docela výstižné označení. Dneska vím, že měl vlastně pravdu." (NIRO)
  • Jeden ze základů herectví - tak, jak jej vnímal - okomentoval: "V první řadě jsem se vždycky poctivě učil text. Jeho znalost jsem vždy považoval za primární záležitost. Musel jsem ho umět, aby mi vešel pod kůži, abych mohl pracovat dál. Abych mohl svobodně myslet na emoce, na vnitřní život postavy, abych byl ale i svůj, jinej. Přece nemůžu být v každé roli za Sováka, to bych se divákům omrzel. Když se jedná o jiný charakter, musíte nasadit trošku jiný rytmus, než je ten váš. Jde o to, dosáhnout účinek malými vnějšími prostředky." (NIRO)
  • Na téma úspěchu a slávy řekl: "Jako musí kominík počítat se sazemi, musí herec počítat s popularitou, s tím, že si ho lidé všímají. A že se ho ptají, když je mezi nimi. Třeba stokrát totéž, furt pryč, stále dokola, a on musí vždy vlídně odpovídat. Patří to k profesi, k herectví, ale i k běžné lidské slušnosti. Ostatně - sláva je věc velice proměnlivá a pomíjivá. A herec má šanci učit se celý život. Když je vnímavej - a nezblbne." (NIRO)
  • Měřil 192 centimetrů. (NIRO)
  • Bohužel se mu nikdy nepoštěstilo zahrát si svou vysněnou postavu: "Cyrano... toužil jsem po té roli, ale dostávali ji jiní. Tak to u divadla chodí. Cyrana jsem tedy nehrál, ale naplno jsem ho žil. Kdybych tu šanci měl, vystřihl bych toho kluka nosatýho po svým. Srandu bych si - s velkým šarmem - dělal hlavně ze sebe. Vídával jsem mnohé Cyrany, vždycky jsem si zafňukal, dělal bych to jinak. Mám bláhově za to, že bych věděl i jak. Žádnej baňatej nos by nebyl na překážku a i v soubojích bych si dělal srandu z hrdinství. Dobrá, dobrá... nebudu truchlit jako plačka. Cyrano mi byl odepřen - a dneska už bych ho neušermoval." (NIRO)
  • Neomalenost, "to je hrozná vlastnost. Taky jednou jeden takhle vůči mně blbě špičkoval, že od té doby, co nejsem v divadle, hodně vydělávám. Tak mu povídám: 'Ano. Chci si totiž koupit zlatou urnu, abych tě sral i po smrti!'" (NIRO)
  • V knize "Dík za váš smích! aneb Já - a moje trosky" zapřemítal "co je potřeba k umělecké práci? Talent, to jistě, pak velká píle a houževnatost. Jít si za věcí. Mít štěstí. A stát na jevišti, hrát, když už někdo chce snad být herec. Talent je taková kolíbka. Důležitý je, kterým směrem se napře, kam směřuje. Skutečnost, platná i v obecné rovině - instalatér musí mít taky talent, aby byl ve svém oboru machr. Velký talent má taky náramnou schopnost: nedá člověku klid, nutí ho, aby se v té které oblasti prosadil, aby se rval, vynikl nad ostatní méně talentované nebo vůbec ne. Správnej směr talentu je vázán na vnitřní pnutí, na lásku k oboru - je to taková doživotní cvokárna. Ale pozor! Kumštýr se nesmí lidem nutit! Musejí ho přijmout sami. Jakmile se proflákne, že se vnutil nečestně, trvá strašlivě dlouho, než na to ostatní zapomenou. Mnohdy ho odmítnou definitivně." (NIRO)
  • I po mnoha desítkách let práce před kamerou mohl konstatovat, že "k filmařský práci jsem nikdy neztratil něhu. Neumím se dívat na film jako řezník do řeznictví, hledím stále z neutrálního pásma okouzleného diváka. Přináší to výhodu - film na mě stále ještě dokáže působit, mám z podívané radost. Pouštím si filmy teď spíš na videu, ale mnohdy se opravdu celej rozzářím, přestože film znám. Možná právě proto, že ho znám - víc si všímám, víc se dojímám." (NIRO)
  • O smyslu pro humor: "Měl jsem vždycky radost, když se někdo smál. A mám slabost na lidi, kteří mají zajímavý smích, kteří se řehtají naplno. (...) Smích je krásná věc. A obyčejně ti, kteří mají smysl pro humor a umějí se smát, jsou z větší části dobří lidé, mají fantazii. Blbec - ten se nezasměje, a když, tak nejistě, protože neví, blbec, jestli je to k smíchu nebo ne... číhá, co udělají ostatní. Neupřímně se šklebí, protože si chudák neumí vybavit tu situaci, kterou líčíte. Je opravdu ochuzen o krásné věci. A taky podle letory posuzuju lidi. Když je někdo veselý, obyčejně nebývá opravdu zlý. (...) Špatný humor přichází, když ho začnou dělat lidé nevtipní, neautokritičtí. Je to humor, který nedozní, nezazní, nic z něho nikdy nebude. U citlivých jedinců pak vyvolává jen odpor, leknutí a nechutenství. Jde o humor prostituční, bez fantazie." (NIRO)
  • Svou vnímavost a její využití komentoval: "Charakter lidí poznám jednak instinktem a hlavně podle očí. Když se na mě někdo dívá zpříma - a má panenky do stran - mám tu zkušenost, že to nebývá dobrý člověk, ale spíš kurva. Herec musí mít jistý šestý smysl na odhad lidí. To je svým způsobem pro herectví charakteristické. Lékař přece také podle druhotných znaků určuje diagnózu - někdy i na první pohled. (...) Umět vidět, pozorovat - tam někde herectví začíná. Já byl v tomto směru velice zvídavý, vydržel jsem se dívat hodiny na zajímavé lidi, jejich chování. Líbil se mi třeba dědek, který se zajímavě smál, a netrpělivě jsem čekal, až to udělá znovu, abych si to zapamatoval do detailu, se vším všudy. Schopnost pozorovat lidi jsem v sobě nijak závratně nekřísil, nenutil jsem se do ní jen proto, že bych si snad řekl, že půjdu k divadlu. To mi bylo dáno. Byl jsem zkrátka zvídavý čumil, protivná veš. Když mě zaujal například kočí, který zajímavě práskl bičem, sledoval jsem ho tak dlouho, až jsem objevil vnitřní motor, náladu, gesto, které uvedené jednání provázejí. Až jsem objevil to, co se odehrává uvnitř toho člověka. Na prknech jeviště se mi to hodněkrát hodilo. Prásknout bičem jen tak - to přece nic není, ale vyjádřit šlehnutím biče jistou náladu člověka, vyjádřit jeho momentální pocit - vtom jde o herectví." (NIRO)
  • Svá bujará léta později (už coby abstinent, nekuřák a vegetarián) komentoval: "Pít, či nepít? To musí každý řešit privátně. Bijec prot alkoholismu, pan docent Skála, říkal, že pro něj nejsem případ, třebaže jsem své 'kvartálky' měl. S pitím je to obrazně asi tak: jste mladí, máte brusle, před vámi je led - a vy si nezabruslíte? Honem na led! Ovšem pozor! Včas přestat je taky třeba, jinak existuje ta možnost, že můžete skončit v kleci." (NIRO)
  • V dětství se potýkal s jistým handicapem - špatně vyslovoval písmeno 'ř': "Říkal jsem tšicet tši, měl jsem špičku jazyka obrácenou jinam - místo dolů nahoru. Rok a půl jsem musel trénovat se špuntem v hubě, abych to vylepšil. Tram, tram, tram tramtaroval jsem, abych se vadu odnaučil, ale teprve až kolem dvaceti jsem docílil toho, že jsem promluvil jako člověk. Při nástupu do Horáckého divadla jsem byl stále ještě na posměch háklivej. Však jsem si ho v mládi hojně užil." Ve hře "Talisman" tam zvárnil svou první hlavní roli. Premiéra dopadla dobře, ovšem po ní za hercem přišel ředitel a spolumajitel divadla, doktor Žák: "Chválil mě, to ano, ale pak trochu záhadně povídá: 'Poslechněte, Jiří, že jsem tak smělej, neměl někdo ve vaší rodině vadu řeči?' - 'Proč jako?' naježil jsem se. - 'No, podívejte... zkuste říct šišinka!' Zatmělo se mi před očima a povídám: 'Víte co, pane řediteli, já mám lepší jazykolam: Vyliššte mi prdel!' Už se nikdy nezeptal. A neurazil se, ve vinárně to rád dával k lepšímu." (NIRO)
  • Na téma konce života si na jeho sklonku zafilozofoval: "Smrti se nebojím. K tomu, aby byl člověk celej, se přece musí narodit, ale musí taky umřít. Jinak by ho kousek chyběl. Nejlíp tohle téma shrnul a vyjádřil jeden klempíř, který mi dělal na chatě střechu, takovej zvláštní lidověj analytickej mozek. Povídá mi, jak klečel na tý střeše: 'Smrt, mistře, smrt mě nezajímá, to je chemickej proces. Akorát mě na tom sere, že je to nafurt!'" (NIRO)
  • O překvapivých křivkách herecké kariéry: "Tvůrčí špičku mívá herec buď mladej, nebo ve středním věku a někdy až ve stáří, kdy už to vypadá jako ztracený. A ono se ukáže, že to ztracený není. Takovej Standa Neumann byl přece rozkošnej až jako dědek - král z Pyšné princezny: 'Našli, mí zlatí rádcové, našli princeznu Krasomilku? Našli? Nenašli? Našli?...' I to je na kumštu vzrušující, že je to napínavá hra va bank. Nikdo přesně neví, zda prohraje, nebo vyhraje - leda až úplně na konci." (NIRO)
  • Na začátku devadesátých let komentoval jeden z neduhů stáří: "Paměť už nemám dobrou, opouští mě. Hlavně na jména jsem blbej. Ovšem herecká paměť je jednostranná. Člověk se vycvičí a je samozřejmé, že mozek se brání a zapomíná. Paměť si to třídí po svém. Lidé mi skládali poklony: 'Jak si to můžete všechno pamatovat!?' Tak jsem zase říkal: 'Neposekám zahradu kosou, to je právej kumšt!' Taky mám strašlivě špatnou prostorovou orientaci a jsem schopný zabloudit i na pozemku vlastní chaty. Taky se mi stává, že ráno běžím na toaletu a najednou koukám - tady salám, tady krupice - jsem ve špajzu! Tak hned pryč a držet! Zjistit to hlavně včas." (NIRO)
  • 4. ledna roku 1971 v Mníšku pod Brdy došlo okolo půl osmé večer k nehodě – poblíž restaurace Na kapli někdo srazil chodce. Z místa srážky ujel a to bez toho, aniž by zraněnému poskytl první pomoc. Ten tak ještě toho večera umírá. Policie jako pachatele bez zaváhání určila herce. Okresní prokurátorka dala pokyn k odebrání řidičského průkazu. Z archivu bezpečnostních složek ale vyplývá, že k tomu, stejně jako k soudu, nedošlo. Člen činohry Národního divadla a zasloužilý umělec podal na postupy vyšetřovatele stížnost, kterou adresoval přímo tehdejšímu ministrovi vnitra. (sator)
  • Na chalupě ve Stříbrné Skalici v Posázaví, kde trávil svůj závěr života, je na zahradě domu i jeho náhrobní deska s urnou. (sator)
  • Občanským jménem Jíří Schmitzer. Jako umělecké jméno si zvolil Jiří Sovák, a to na protest proti německé okupaci Československa. (ČSFD.cz)
  • Režisér Václav Vorlíček o něm prozradil, že když to jen trochu šlo, nosil v roli knír až ideálně přes horní ret. Důvod byl ten, že měl problém s postsynchrony, takže pak díky kníru nebylo tolik vidět, že není synchronní. (sator)

Herec

Filmy
1999

Návrat ztraceného ráje

1996

Kolja

1995

Divoké pivo

1993

Busta (TV film)

 

Navštívení (TV film)

1992

Sherlock Holmes v pánském klubu aneb Komisař Dreyfus zasahuje (TV film)

1991

Domácí představení (TV film)

 

Hodina obrany (TV film)

 

Talisman (TV film)

Reklama

Reklama

 

Žabí princ

1989

Pane králi, jdeme z dáli (TV film)

 

Trezor (TV film)

 

V tomhle zámku straší, šéfe! (TV film)

 

Řetězová reakce (TV film)

1988

Věrni zůstaneme

 

Čert a dráha (TV film)

1987

Karanténa (TV film)

 

Vltavská víla (TV film)

1986

Mladé víno

 

Nejlepší lékař mého života (TV film)

1985

Stalo se jedné neděle (TV film)

1983

Domeček plný koleček (TV film)

 

Ďábel ví hodně (TV film)

1982

Ze staré drogerie (TV film)

1981

Chudák muzika (TV film)

 

Dějiny jednoho dne (TV film)

 

Kdo chce kam... (TV film)

 

Návšteva (TV film)

 

Zralé víno

1980

Co je doma, to se počítá, pánové...

 

Den velkého ticha (TV film)

 

Lakovka (TV film)

 

Scapinova šibalství (TV film)

1979

Bonzo, domácí zázrak (TV film)

 

Nebožtíci na bále (TV film)

 

Plášť pro vítr (TV film)

 

Švec Janek v pohádkové zemi (TV film)

1978

Mapa zámořských objevů (TV film)

 

O vysoké věži (TV film)

 

Plotýnky na tři dny (TV film)

 

Šaty po tetě (TV film)

1977

Ať žijí duchové!

 

Což takhle dát si špenát

 

Jak se budí princezny

 

O líném Honzovi (TV film)

 

Zítra vstanu a opařím se čajem

 

Štipku soli (TV film)

1976

„Marečku, podejte mi pero!“

1975

Cirkus v cirkuse

 

Plavení hříbat

 

Tři muži se žralokem (TV film)

1974

Egyptologové (TV film)

 

Hvězda padá vzhůru

 

Muž z Londýna

1973

Tři nevinní

1972

Hříšníci (TV film)

 

Tie malé výlety

 

Zlatá svatba

 

Zmatky budoucí matky (TV film)

 

Šest medvědů s Cibulkou

1971

Bližní na tapetě: Tatínek (TV film)

 

Hodina modrých slonů - vypravěč

 

Hry lásky šálivé

 

Člověk není sám

1970

Na kolejích čeká vrah

 

„Pane, vy jste vdova!“

1969

Světáci

 

Zabil jsem Einsteina, pánové...

1968

Hořké pivo, sladký likér (TV film)

 

Nejlepší ženská mého života

 

Objížďka

1967

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky

 

Přísně tajné premiéry

1966

Dýmky

 

Eliška a tři chlapi (TV film)

 

Kdo chce zabít Jessii?

 

Poklad byzantského kupce

 

Znamení Raka

1965

Hrdina má strach

 

Muž, žena, Žoržík a klíč (TV film)

 

Strašná žena

 

Třicet jedna ve stínu

1964

Archimedov zákon

 

Hvězda zvaná Pelyněk

 

Tři chlapi po roce (TV film)

 

Čintamani & podvodník

1963

Až přijde kocour

 

Král Králů

 

Mezi námi zloději

 

Uspořená libra (TV film)

1962

Kuřata na cestách

1961

Florián

 

Hledá se táta!

 

OK 12 startuje

 

Pieseň o sivom holubovi

 

Spadla s měsíce

 

Strop (studentský film)

1960

Chlap jak hora

 

Komu patří pohár?

 

Nejsme doma (TV film)

 

Přežil jsem svou smrt

 

Valčík pro milión

1959

Dařbuján a Pandrhola

 

Kam čert nemůže

 

Probuzení

 

Sny na neděli

 

Zpívající pudřenka

1958

Dnes naposled

 

Mezi nebem a zemí

 

Občan Brych

 

Smrt v sedle

 

Tenkrát o Vánocích

1957

Florenc 13,30

 

Ročník 21

 

To byla noc

 

Zářijové noci

1956

Dr. (TV film)

 

Kudy kam?

 

Neporažení

 

Zaostřit, prosím!

 

Škorpion (TV film)

 

Ženichové (TV film)

1955

Muž v povětří

 

Návštěva z oblak

 

Tanková brigáda

 

Vzorný kinematograf Haška Jaroslava

1954

Bludný kruh (TV film)

 

Cirkus bude!

 

Nejlepší člověk

 

Severní přístav

1953

Krejčovská povídka

 

Olověný chléb

 

Výstraha

1952

Plavecký mariáš

1951

Akce B

1950

Přiznání

 

Vstanou noví bojovníci

1949

Chceme žít

1947

Nikdo nic neví

Seriály
1995

Z hříček o královnách

 

Záskok pro Sissi (útržek rakousko-uherský) (E06)

1993

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek

 

Pan děkan mění názor (E26)

 

Rumburak kontra Fantomas (E25)

 

Výlet někam jinam (E24)

  více epizod (13)
1991

Území bílých králů

 

Dopadení (E07)

 

Nový les (E06)

 

Výlet (E05)

  více epizod (4)
1988

Advokát ex offo

 

Epizoda 3 (E03)

 

Epizoda 2 (E02)

 

Epizoda 1 (E01)

 

Druhý dech

 

Buď a nebo (E13)

 

Na koho to slovo padne (E12)

 

Boby a bobky (E11)

  více epizod (8)
1987

Křeček v noční košili

 

Vlaštovko, leť! (E06)

 

Zloděj v noční košili (E05)

 

Velká akce začíná (E03)

  více epizod (2)
 

Strom pohádek

 

Maruška (E02)

1985

Slavné historky zbojnické

 

Šobri Jožka (E02)

1984

Bambinot

 

Příjemná ztráta (E06)

 

Katastrofální omyl (E04)

 

Génius se vrací (E03)

  více epizod (2)
 

My všichni školou povinní

 

Zvonění na časy (E13)

 

Návrat (E12)

 

Viníci (E11)

  více epizod (8)
1983

Létající Čestmír

 

Poslední květina (E06)

 

Rodina na větvi (E05)

 

Velký vezír (E04)

  více epizod (3)
1980

Arabela

 

Zvonečkem to začalo, zvonečkem to končí (E13)

 

Hrdlička zasahuje (E12)

 

Příliš mnoho generálů (E11)

  více epizod (9)
 

Brundibáři

 

Konzerva (E06)

 

Aby bylo jasno (E05)

 

Opojeni zvukem (E04)

  více epizod (3)
 

Dnes v jednom domě

 

Domov jménem Praha (E09)

 

Holka do deště (E06)

 

Archa Noemova (E03)

1979

Příběhy požární stanice - vypravěč

1975

Chalupáři

 

Svatba (E11)

 

Kapřín (E10)

 

Náhradník (E09)

  více epizod (8)
1974

Byl jednou jeden dům

 

Obvaziště Boccaccio (E05)

 

Ďábelské ostrovy (E04)

 

Jízda do tunelu (E03)

  více epizod (2)
1972

Byli jednou dva písaři

 

Svatba (E10)

 

Lebkozpyt (E09)

 

Tělocvik (E08)

  více epizod (7)
1971

F. L. Věk

 

Slovař český (E10)

 

Pan Tau

 

Pan Tau a neděle (S01E04)

 

Pan Tau naděluje (S01E02)

 

Pan Tau přichází (S01E01)

1968

Hříšní lidé města pražského

 

Otisky prstů (E04)

 

Klapzubova jedenáctka

 

Jde o všechno (E13)

 

Muži z Ria (E12)

 

Tam za mořem (E11)

  více epizod (10)
1966

Eliška a její rod

 

Staročeši proti Mladočechům (E09)

 

Živelní pohroma (E08)

 

Utopenec (E07)

  více epizod (6)
1962

Tři chlapi v chalupě

Dokumentární
2021

Jan Werich: Když už člověk jednou je… - a.z.

2018

Miroslav Horníček: Humor není žádná sranda (TV film) - a.z.

2012

Tajemství Jiřího Sováka (TV film)

2011

Inventura Febia (seriál)

 

Ročník 1920 - Jiří Sovák a Vlastimil Brodský (E21)

2000

Příběhy slavných (seriál) - a.z., herec

 

To byl Jiří Sovák - a.z. (S01E24)

 

Světák Jan Libíček (S01E17)

 

Vzpomínání na Jiřího Sováka (TV film)

1999

Cenzurované sny (TV film)

1981

Karel Gott v Lucerně (koncert)

1980

Jak se dělá smích

1970

Muž, který rozdával smích

1965

580 000 pročekaných hodin

Hudební videoklipy
1994

Žlutý pes: Náruživá - a.z.

Divadelní záznam
1979

Zadržitelný vzestup Arthura Uie

1961

Dalskabáty hříšná ves aneb Zapomenutý čert

Krátkometrážní
1998

Listonošky (TV film)

1997

Bakaláři 1997 (seriál)

 

Poslední koncert (E09)

1989

Přiměřená večeře (TV film)

1988

Moudrý táta (TV film)

1987

Muž s maskou (TV film)

1986

Bakaláři (seriál)

 

Zeměměřič (S15E34)

 

Doktor a bubeník (S15E01)

 

Ošemetná historie (TV film)

1985

Bakaláři (seriál)

 

Svár (S14E17)

1983

Bakaláři (seriál)

 

Zázračný lékař (S12E37)

 

Výlet do velkého světa (S12E32)

 

Psohlavci (S12E12)

1982

Bakaláři (seriál)

 

Multiservis (S11E08)

1980

Bakaláři (seriál)

 

Host (S09E36)

 

Muž, který dovedl lítat - vypravěč

1979

Bakaláři (seriál)

 

Trafika (S08E20)

1978

Bakaláři (seriál)

 

Jožin (S07E12)

1977

Bakaláři (seriál)

 

Otec (S06E03)

 

Jablko a jeho strom (TV film)

1975

Bakaláři (seriál)

 

Zlodějka (S04E30)

 

Únos (TV film)

1973

Bakaláři (seriál)

 

Klavír (S02E15)

1972

Bakaláři (seriál)

 

Kredenc (S01E03)

 

Holka na vdávání (TV film)

 

Věra - nevěra (TV film)

1971

Klavír (TV film)

 

Prodej (TV film)

1968

Bohouš (TV film)

 

Talisman (TV film)

1966

Hotel „U Tří tet“ (TV film)

1965

Magnetické vlny léčí (TV film)

 

Odsouzený z Pinktownu (TV film)

1964

Co se předkům státi nemohlo (TV film)

1963

Závory (studentský film)

1962

Slzy, které svět nevidí (TV film)

1956

Hotel Pokrok (studentský film)

 

Platit, prosím!

1955

Blázni mezi námi (studentský film)

1954

Posvícení (TV film)

1953

Americké řešení (studentský film)

 

Nejšťastnější člověk na světě (studentský film)

 

První oběd (studentský film)

 

Přepadení (studentský film)

 

Setkání (studentský film)

 

Ó, ti lektoři... (studentský film)

1942

Pět strýců

Účinkující

Pořady
2011

Legendární historky

2010

Bavíme se s imitátory

 

Komici na jedničku

2008

Hvězdy slaví na Silvestra

 

Legendární scénky 2 - Jiří Sovák - a.z.

2007

Život je kabaret

2006

55 minut s Miroslavem Donutilem

 

To nejlepší z televizního humoru

2002

Tváře českého filmu

Reklama

Reklama

2000

Benefice

 

P.F.

1999

Věšák

 

Zlatá mříž

1998

Bakaláři 1998

 

Nikdo není dokonalý

1997

Novoty

 

Ranec

 

Správná dvojka

1996

Hovory H z Paláce K

 

Miroslav Donutil v Lucerně

 

Perličky P z Hovorů H

 

Přezůvky s sebou

1995

GENUS

 

Horoskopičiny

 

To je šoubyznys

1994

Rodinná slavnost

1993

O poklad Anežky České

1992

Kasta P čili Kabaret starších pánů

 

Kufr

 

Moje obľúbené omyly

 

Sólo pro paní Stellu

 

Šance

1991

Album

 

Jiří Sovák

1990

Hovory H ještě po dvaceti letech

 

Světáci po 20 letech

1989

Karel Gott s přáteli v Lucerně

1988

Silvestr 1988 aneb Jak jsme to neviděli

1986

Dostaveníčko ve Slatiňanech

 

Písničky z Divadélka pod věží

1985

Kavárnička dříve narozených

 

Praha, jaká také mohla být aneb Pěšky nebo za vozem

 

Videostop

1984

Galasuperšou

 

Jaká také mohla být

 

Silvestrovská féerie

1983

30 májů s ČST

 

A jedeme dál

 

Den otevřených dveří aneb Čí jsou hory? Kavčí!

 

Silvester 1983

 

Sněhy loňské a starší

1982

Zkuste to s námi

1981

To by nikdo nečekal

 

V divadélku pod věží

 

Šest ran do klobouku

 

Šestý den je sobota

1980

Kulaté písničky

 

Než se zvedne opona

 

Písničky na vlnách - moderátor

 

Stretnutie so šansónom

 

Studio Kamarád

1979

Melodie, které Vás pohladí - moderátor

 

Písničky z celuloidu

 

Písničky z obrazovky - moderátor

 

Ring volný

 

Silvestr 1979 - Hrajeme si jako děti

1978

Co neodnesl čas

 

Silvestr hravý a dravý

 

Sólo pro... Jiří Sovák

1977

Dostaveníčko s pražskými strašidly

 

Večery s Naďou

1976

Můj táta byl ...

 

O pár pátků zpátky

 

Ženám a o ženách k svátku

1974

Kabaret U dobré pohody

1971

Silvestr 71

1968

Hovory H

Scenárista

Seriály
1972

Byli jednou dva písaři

Pořady
1979

Silvestr 1979 - Hrajeme si jako děti

1978

Silvestr hravý a dravý

Krátkometrážní
1972

Věra - nevěra (TV film)

Reklama

Reklama