Saw X

• USA Saw X (více)

John Kramer (Tobin Bell) je zpět. Dosud nejznepokojivější díl série Saw zkoumá nevyřčenou kapitolu Jigsawovy nejosobnější hry. Děj se odehrává mezi událostmi Saw I a II, kdy nemocný a zoufalý John cestuje do Mexika na riskantní a experimentální lékařský zákrok v naději na zázračný lék na rakovinu - jen aby zjistil, že celá operace je podvod s cílem podvést ty nejzranitelnější. Vyzbrojen nově nalezeným cílem se nechvalně proslulý sériový vrah vrací ke své práci a pomocí vychytralých, vyšinutých a důmyslných pastí obrací karty proti podvodníkům svým typickým niterným způsobem. (Vertical Entertainment)

PavelVanekArt

Byl jsem příjemně překvapen! Hodně lidí nadává na to, že je to z půlky takový, pak takový, že se snaží film ať soucítíš s Johnem a bla bla. Přitom když je člověk fanda série (jasně, 4,5,6, Jigsaw a Spiral jsou někde u průměru až podprůměru, ale dohromady je to prostě funkční série, která v hrubé kostře dává smysl a má to propracovaný storytelling. Zpět k věci; pokud jste fanda série, Johna Kramera vám bylo líto už dávno předtím (třetí díl respektive), takže jsme jen viděli, jak to Johna zlomilo a probudilo to v něm tu nesnesitelnou krutost do budoucna a posílení jeho vize live or die. Pro mě to bylo fakt překvapení a jsem pro aby to pokračovalo ,,mezi řádky,, původních dílů. Hlavně dává smysl, že o tomhle řádění nikdo neví, protože to bylo ve viva la Mechiko. A Saw soundtrack hlavně! Na plných pět to není, ale za solidní 4* a.k.a 80% ()

LasT_Olt

Před mnoha lety dva nadšení fanoušci Leigh Whannell a James Wan natočili jeden z mých nejoblíbenějších a nejlépe gradujících hororů a to sice Saw: Hru o přežití. Saw se nakonec zařadil mezi klasický případ série, kdy je kráva dojená až do stavu, kdy umře, následně je ohlodaná mrchožrouty a tvůrci už jenom berou její kosti, drtí je na kostní moučku a vyrábějí z ní něco co má alespoň trochu připomínat mléko. Nenarážím teď jen na poslední dva přírůstky, které se snažili sérii nějak oživit, ony i v původní sérii byly snad od čtvrtého dílu všechny díly odpadní. Do kina jsem tedy šel v očekávání nejlépe 2* filmu, ale pozor stalo se nečekané a dostalo se mi jednoho z nejmilejších překvapení letoška. Dokonce si dovolím prohlásit, že Saw X je po originále druhý nejlepší díl. John Kramer se spolu se svými učedníky vrátil, pasti jsou opět nápadité a ne high tech(!!), celé to smrdí těmi původními díly a oběti jsou opět úplni kreténi (v čele s šéfkou kliniky, extrémně přepáleně napsanou, jednoznačně nejhorší článek filmu). Hlavně to ale nebudí dojem nějakého účelového goreporna, Má to dost v pohodě nosnou linku, doplněnou charismatickým Tobinem Bellem. Jsem spokojený, škoda že Johna zabili už ve třetím díle, kdyby to Bell nesl na svých bedrech déle, mohlo se to vyvinout líp, ta role mu skvěle padne. Jako finální díl by to bylo super zakončení, ale všichni dobře víme, že za dva roky přijde zase nějaký stupidní spinoff, sequel nebo podobná kokotina. Přitom to jde udělat slušně, šikovný inženýr v důchodu který se snaží předávat svou message a brutálně přitom vraždí hovada, no nezní to skvěle? Happy cake day. ()

V_erus_h

Buď stárnu a moje standardy se snižují nebo to bylo fakt dobrý. 😁 Můj žaludek toho už zažil tolik, ale tady mi bylo reálně špatně z některých scén. Opravdu moc dobrej film, člověk si říká, že už ho nemůžou překvapit a ono jo. Mám docela velký zájem setkat s člověkem, co vymýšlí ty pasti, musí to být osobnost. 😁 ()

Immortal17

Uplynulo 19 let od prvního dílu, kdo by řekl, že už to bude tak zatraceně dlouho? Jeden by čekal, že čím více dílů se natočí, tím horší budou výsledky. Občas se v mnoha filmových antologiích ovšem najde i jeden díl který diváka překvapí. Po tak dlouhé době by s tím jen málokdo počítal. Mnoho fanoušků této série tak tvrdě kritizují, což je pochopitelné. Rádi srovnávají úvodní díly s těmi posledními. Saw X tak nikdy nebude mít tak vysoké hodnoty jaký měl Saw z roku 2004. Za mě však sklidil neskutečný úspěch. Hry byly naprosto geniálně vyrýsované k dokonalosti. Říkáte si co by si asi tak scenáristé a režiséři mohli ještě tak vymyslet za šílenosti. Musím ale uznat, že na úkoly tentokrát bylo přehnaně málo času. I přesto, že "účastníci" dali do pokusu o přežití všechno, ne vždy jejich úsilí vystačilo. Jsem ráda, že jsme se tu opět setkali s Amandou. Jestlipak si na ni pamatujete? Líbí se mi propojené smyčky jednotlivých dílů, kterých Saw pokaždé překypuje. Divák si tak rád vzpomene na předešlé díly a má chuť si celou sérii zopakovat. Tenhle týden se přede mnou jeden člověk celkem dost rozčiloval, že režiséři filmu Saw jsou pitomci, že neví kde vzali, že v kině běží "Saw X" když ani neví o devátém díle. Ano, jak matoucí, že? Číslování dílů záhadným způsobem skončilo šestým dílem, pak už byli jen "Saw 3D", "Jigsaw" a "Spiral: From the Book of Saw". Pobavila jsem se když jsem mu to začala vysvětlovat a byl šokován, že ho ten poslední z roku 2021 minul a že to bude muset napravit. Když něco nevíte, zeptejte se hororového fanouška, ten vám rád vše do podrobna rozebere do detailu. I to co možná nechcete, protože jelikož milujeme šílené věci, jsme tak trochu šílenci i my, co mají takové snímky jako každodenní chléb s máslem k snídani. Ve zkratce, "Saw X" je masakr a chceš ho vidět. Za obtížně splnitelné úkoly ale jeden bod strhávám, malinko nespravedlivé to přeci jen bylo když divák vezme v potaz, že stačilo několik sekund navíc a přežili by téměř všichni. Ale chápu, že už by Saw nebyl ten Saw, který známe a který máme tak v oblibě právě kvůli smrti. Drobné změny se dělat musí. Kdyby nikdo neumíral ztrácelo by to smysl. Proto 4/5. ()

Nivenx

Jo to je ono!!! Po předchozích 2 dílech, které se utopily ve vlastním scéaristickém bordelu a kromě pastí si člověk nevzpomene ani na příběh což je celkem škoda, se vrací john Kramer a Amanda a doplňují sérii o vykreslení povahy Amandy a zároveň o další příběh Johna! Kromě toho perfektní pasti a promyšlenost hry, která opět umí překvapit. Škoda ze v takové kvalitě nemohly být i některé další díly! Jen tak dále! ()

Motinski

John Kramer je späť a rovno ako hlavná postava. Zaujímavý ťah a musím uznať aj isté osvieženie. Hlavne oproti tej lacnej kriminálke s Rockom. Z časti ide o reinkarnáciu pôvodného konceptu, z časti o niečo diametrálne odlišné v porovnaní so starými dielmi. Výsledok? Nebavilo ma to ajkeď asi chápem čo milovníkov série nútilo dávať tak dobré hodnotenia. Ja som ale cítil už na začiatku že asi nepôjde o film pre mňa. Melodramatický rozbeh (prvých 30 minút) nefungoval a snažiť sa súcitiť s masovým vrahom bolo u mňa nemožné. Ešte k tomu moc jasne bilo do očí kam smerujeme. Nato že je scenár asi najviac kompaktný (možno aj v celej sérii) pri rozvíjaní deja a vzťahov, v momente keď sa spustí hra o život som myslel že začnem pretáčať. Ani jedna pasca ma nedostala a aj pri nízkych očakávaniach, aspoň v tomto som čakal že sa s tým vyhrajú. Nič, nula bodov, náznak originality žiadny, poďme ďalej. 117 minút je sakra veľa. Dynamická hodinka a pól ako štandard pri drvivej väčšine častí bola vec čo som vždy kvitoval, tu som pri konci pozeral na hodinky permanentne. Záver tiež nič moc a ajked sa budem opakovať, bez Tobina Bella by to bola katastrofa. Saw X nezabúdá na krvavé momenty ani morálny podtext, drží sa štýlu série a počuť ikonicku hudbu vždy poteší, no v prvom rade fanúšikov. A tým som sa nedokázal stať ani pri desiatom pokuse. ()

BROKEN_

Ještě nedávno bych tvrdil, že Saw nemám rád. Viděl jsem několikrát jedničku, kterou uznávám. No a potom jsem viděl ještě Spirálu (o které je lepší se nebavit) a to je vše. Nikdy jsem neměl k Saw žádný vztah. S pozitivními ohlasy na nejnovější 10 díl jsem si ale řekl, že si zopakuji jedničku a kouknu poprvé na dvojku (která byla fajn). No a jak se mi tedy líbil nový díl? Líbil… hodně. Absolutně jsem tvůrcům sežral celý film i s navijákem. Ano tvůrci zde dělají z Johna Kramera hodného starého pána, který je i přesto tím brutálním vrahem. A daří se to tvůrcům hezky, jen je potřeba u toho trochu vypnout mozek, protože je to pořád film o Jigsawovi a my mu máme v tomto filmu fandit. Užíval jsem si úvodních cca 40 minut, kdy se Kramer snaží vyléčit z rakoviny mozku. Následně když zjistí, že ho podvedli, tak jsem se u film bavil královsky. Vrací se také vedle Johna jeho společnice Amanda a ta je zde skvělá. Její chemie s Johnem je velmi dobře zpracovaná a hrozně jsem jim fandil. Záporné postavy, které musejí hrát hry, jsou výborně udělaný. Zde totiž budete těmto postavám přát smrt za to, co dělají špatného. Každou past jsem si užíval, ačkoliv musím přiznat, že to není příjemný koukání. Snímek je pěkně brutální, tak jak je u Saw zvykem. Praktické efekty, masky jsou vynikající jako vždy. Herecké výkony velmi slušné. Tobin Bell v roli Johna Kramera výborný. Synnøve Macody Lund v roli záporné postavy mě hrozně bavila. Co mě překvapilo byly dialogy, které měly hlavu a patu a šlo vidět, že si tady nadtím dali záležet. Hudbu není ani potřeba okecávat. Skladatel Charlie Clouser složil hudbu ke každému dílu Saw a i zde odvedl velmi dobrou práci. Ve finále samozřejmě zazní i ten klasicky theme a je to soundtrack, který nikdy neomrzí (miluju). Saw X je za mě milé překvapení a jde vidět, že ještě tahle série není úplně k zahození a já se asi i pokusím nakoukat zbytek dílů. Jsem zvědaví, co dalšího tvůrci vymyslí. P.S. Post-credit scéna je hodně fajn. 7,5/10 ()

LUKICKK

Pořád stejná opakující se šablona, obávám se, že s tím nejde moc nového vymyslet a je jen otázka času než to umře. ()

oveckaoa

První díl Sawu co mě vyloženě nasral to i ta Spirála byla snad lepší než tohle. John Kramer  zjistí, že má rakovinu a zbývá mu několik měsíců nebo rok života tak hledá někoho kdo by mu pomohl tak dostane tip od chlápka co měl taky rakovinu a vyléčily ho a najde si na netu ženskou co s tím pomáhá. Odjede do Mexika a podstoupí operaci a pak zjistí, že to byly šejdíři a vyjebaly s ním tak je unese a podrobí zkoušce. Předně pasti už nejsou tak krvavé jako v dřívějších dílech a ta nejvíce avizovaná s těmi očima je pouze v Kramerových představách (pokud to chápu dobře) film propálil i největší trháky série jelikož už v trailerech ukázal Amandu . Největší svině celé série přežije což je teda neuspokojivý závěr (názor, že asi vykrvácela neberu) navíc má nejlehčí past ostatní si musely řezat nohy, hrabat do mozku, a lámat nohu a ruku ona se jen měla topit v krvi což obešla a měla se udusit nebo být zabita jiným chlapem naopak ženská co jí přejete život zemře a film má potitulkovku , ale jelikož tam není ukázané jak to dopadlo tak to vyjde do ztracena (názor, že si to šetří do dalšího dílu neberu) .  To, že Kramer vybuduje z ničeho takové kvalitní pasti ani řešit nebudu už v předchozích dílech to je , ale tady to bije do očí snad nejvíce .  Sawy měly vždy parádní konce a flashbacky tady to chybí konec nabídne pouze topení v krvi , ale jedna postava je Kramer kde víme , že přežije a druhá kluk , který tam do té doby byl tak 5 minut a pak už sledujeme jen dvě postavy jak bojují a dusí se a flashbacky jsou taky slabé (několikrát ukázané jak Amanda unáší lidi ). Kam z touhle sérií dál nevím nabízí se pokračování  tohohle kdy půjde po tom doktorovi a znovu po ní (pokud teda přežila) a nebo pokračování Sawu 3 D s tím doktorem. 60 procent ()

elanius

(74/2023) / Ak ma človek správne nastavené očakávania tak to celkom ide. Saw X ničím výnimočným nevyniká ale to čo má robiť robí vcelku dobre. Kto by aj očakával zaujímavý príbeh, či dokonca scenáristické ambície nech hľadá inde. (6/10) ()

stitch7

/// Fakt jsem se hodně těšil a moc jsem chtěl, aby se mi to líbilo, ale nemůžu jít nad tři (ale vlastně jimi nechci říct, že nejsem spokojený, protože celkově vzato jsem). Nevadí mi pomalý začátek, který v klidu mohl být zkrácený do pár minut, ani celkově pomalejší tempo. Velký problém jsem měl se dvěma pastmi uprostřed filmu, kde nestačilo něco udělat, ale ještě na něco čekat. Vždyť si holka doslova uřízla nohu, ale nepřežije, protože musela čekat, až vykape dost kostní dřeně. A Amanda pak na pohodu prohlásí, že neměla dost vůle žít. Líbila se mi brutalita, která se v kinech už nevidí a nevadilo mi, jak hodně vážně se Xko bralo. A i když se mi vlastně nelíbí, oceňuji, jak zasazením mezi jedničku a dvojku používali ty dobové, šílené kamerové zákruty a "špinavé" nasvícení. Když se na konci spustila ikonická hudba, zase jsem cítil to Saw kouzlo, ale ty flashbacky scén, které jsme viděli před pěti minutami být fakt nemusely. Chápeme, John zase přesně věděl, jak to dopadne. Jsem z toho takový rozčarovaný, na většinu pozitiv si dokážu najít i nějaké negativum. Takže tedy ***, ale rozhodně silné. (Rozhodně silnější než včerejší Stvořitel) ()

Jaro.Krafcik

Skladačkový vrah je späť. Slabši rozjazd ale potom prekvapil a za mňa to bolo najlepšie sawko od jednotky. Plno zvratov. Proste paráda či už pasce postavy. Prostredie v mexiku tiež fajn. Kľudne to mohol byť dôstojný záver tejto hororovej série, aj keď fanúšikovia budú chcieť po tejto kvalitke určite niečo viac. 5* ()

ghatos

Jo tak vzalo si to ze sebe určitý základ a úspěšný vzorec, který se zrecykloval v Mexiku. Samozřejmě je potřeba to brát s nadhledem - hodně věcí víte dopředu a je to přepálené. Z Jigsawa je vlastně takový Avenger pro děcka :) . 56%. ()

ZinedineCR7

Niektorí komentujúci by si mali uvedomiť, že ide o poctu tejto sérii a pravdepodobne posledné učinkovanie toho pravého Jigsawa. Camea potešili, naťahovanie dielu sklamalo ()

blackkocour

Veselku ostrých nožů, rezavých řetězů, chirurgických pilek a akuvrtaček v desáté podobě skládačkového fetišisty, co si libuje v rozseknutých hlavách, vykloubených prstů a vejmutí orgánů zaživa, aby ukojil svůj hlad pro spravedlnost. Stejně si pořád myslím, že by to šlo i lehčím a příjemným způsobem, ale proti gustu žádný František. Je velká výhoda, že film úspěšně ignoruje minulé party, aby se zapomnělo na skutečnost, že jsme chtěli na to před 10 lety těžit, ale uvědomili jsme si, že to byly těžký hovna, a nemáme na to dostatečně silnou lopatu, ale i když jsem fanoušek Pily, tak si možná taktéž libuji v trhání končetin, ale kurva. Tohle byl kurevskej super díl, který se dá rovnat áčkovým béčkám, nebo thrillerům mezi špičkami jako Sev7n apod., ale čeho je moc, je krve prolito dost, takže nechte už pohřbít tuhle krvavou Ordinaci v řeznickém učňáku, a nechte toho puzzlaře ať hnije v hlíně HolejÚde. ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Krásné Vánoce a PF 2023