Šifra Karla Velikého

(TV film)
  • Německo Die Jagd nach dem Schatz der Nibelungen (více)

Historik a archeolog Eik Meiers se snaží dokázat, že poklad Nibelungů existuje. Na světě jsou stále lidé, kteří jsou ochotni obětovat cokoliv, jen aby ho získali. Když při jedné z dobrodružných výprav za bájným pokladem tragicky zahyne jeho žena Marie, Eik se rozhodne opustit místo historika, vzdává se své touhy a rozhodne se žít pokojným životem spolu se svou malou dcerkou. Po deseti letech historička Katharina Bertholdová objevila v místech, kde zemřela Marie, zasypanou kryptu. Eik se zprvu odmítá do bádání zapojit, ale když tam nalezne prsten manželky, rozhodne se v práci, kterou tolik miluje, pokračovat. Nápomocen mu má být přítel a mladý badatel Justus. O poklad usiluje zločinecká banda dr. Brenera. Nezáleží mu na tom, jak poklad získá, použije k tomu peníze i násilí. Chce především získat ampulku Dračí krve, která má nadpřirozenou léčitelskou moc. (oficiální text distributora)

kompresor1

Tak nás německá kulturní fronta obohatila dalším skvělým kouskem, který není ani akční, ani dobrodružný, ani mysteriózní. Prostě jedna velká nuda. ()

madline24

Řekněte mi někdo, proč se natáčí podobné filmy. Děj to nemá, zábavné to není, "chemie" mezi hlavními postavami je na bodu mrazu, scénárista s režisérem se asi někde opili a v polospánku dali dohromady tohle veledílo o ničem. A ještě ke všemu to celé splácané nic trvá 2 hodiny! ()

Jirkacek

Šifra Karla Velikého mně v žádném případě nemohla zklamat, neboť jsem již předtím viděl podobné filmy s názvem Kopí osudu a Jantarová komnata se stejnými aktéry a herci, takže jsem věděl, co můžu očekávat. Tento film se stal prvním ze zmíněné trojice a tak jsme se na začátku seznámili s Eikem Meiersem, historikem a archeologem, kterého si zahrál Benjamin Sadler. Tomu zemřela žena při hledání legendárního poklad Nibelungů. Pak jsme se posunuli o osm let dál, kdy byla objevena zasypaná krypta, související se zmíněným pokladem a zde se na scéně objevila historička Katharina Bertholdová, kterou zahrála podmanivá Bettina Zimmermann. Třetím do party byl chytrolín Jusus aneb Fabian Busch, dávný přítel Eika, který oba dva přesvědčil, aby se pustili do pátrání po pokladu Nibelungů. O něj však usilovala také zločinecká banda dr. Brenera, která neváhala použít násilí pro získání indicií, vedoucích k úkrytu s truhlami. Mne tyto honičky a pátračky po ztracených artefaktech hodně baví a i když tento německý film nikdy nebude stejně dobrý jako americký Lovec pokladů či Indiana Jones, zklamaný jsem rozhodně nebyl. Šifra Karla Velikého nás zavedla třeba do Kolína nad Rýnem, kde se pátrači spustili do podzemí nádherné gotické katedrály svatého Petra. Úplně jsem hltal scény v kryptách a jakoby dosud neobjevených prostorách sídla arcibiskupa, kde po 1200 letech přišli naši hrdinové a objevili jeden ze čtyř artefaktů, které je měli dovést k pokladu. Pak jsme se přesunuli na jiné krásné místo v Německu, kde jsme navštívili přírodní památku v Teutoburském lese s názvem Extersteine. Jednalo se o skupinu pískovcových skalních věží a bloků, vyhlazených vodou a větrem do groteskních tvarů, o místo, kde se v dávných dobách odehrávaly pohanské a křesťanské obřady. Ano, i sem bych se chtěl někdy podívat....A pochopitelně bych nevynechal ani Neuschwanstein, slavný to zámek v Bavorsku, který nechal postavit Ludvík II. Bavorský. Zde se celé pátrání uzavřelo a já pochopitelně neprozradím jak to celé dopadlo, kdo při něm zahynul a kdo přežil. Během pátrání jsem tak nějak očekával, že se mezi Eikem a Katharinou rozvine nějaký vztah, ale to bych tvůrcům nevyčítal, spíše bych vytkl celkově čitelný děj. A také až příliš málo uvěřitelné náhody a moc složité objevení tajemných zákoutí a komnat na místech, kde přes tisíc let bylo tolik lidí, kteří byli asi slepí, že nic nenašli. Bylo to sice úsměvné, ale když vezmu v úvahu, že se jedná o TV film, musím smeknout klobouk, že oněch 114 minut uteklo jako voda a vůbec jsem se nenudil. Ano, byla to laciná zábava, ale lepší než jakože umělecky kvalitní snímek který by mne nudil. Každopádně Šifra Karla Velikého si u mne vysloužila čtyři zašifrované hvězdy ****. ()

Pitbull16

Tento dobrodružný žánr mám prostě ráda, od Indiana Jonese přes Flyna Carsena po Sydney Fox z Relic Hunters. Ani německou trilogii o pokladu Nibelungů, kopí osudu a jantarové komnatě nepovažuju za zrovna špatný počin a v neděli odpoledne se nechám ráda pobavit Bettinou Zimmerman a hledáním pokladu. Mám pocit, že hlavním úkolem filmu bylo vytvořit reklamu na německé přírodní a kulturní památky, a to jednoznačně splnilo svůj úkol. Chci vyrazit na Rujánu. ()

mistr97

Šifra Karla Velikého je vcelku slušný dobrodružný film, natočený po vzoru Indiana Jonese. Je pravda, že nové nápady se ve filmu zrovna moc neobjevují. Je natočen podle dokola omílaného receptu, ale to pro mě není tak důležité. Důležité je to, jak mě sledování baví, a tady jsem se nenudil. Některé části jsou trochu nedotažené, a to jak po stránce nápadu, tak třeba i technického provedení. Logika také někdy pokulhává. Trochu mě zklamal závěr, který je dost uspěchaný a konec není ani dobrý, ani špatný. 60 % ()

Dr.Marek

Hezký pokus Němců o jejich vlastní "Šifru Mistra Leonarda." Pokud nemá člověk co jiného na práci a chtěl by vidět "pokračování" Leonardovy šifry, tak tohle je taková Béčková verze. Nenadchne, ale ani neurazí. ()