King Kong

• USA King Kong

Měl to být osmý div světa. Ale utrhl se z řetězů. Slavné filmové monstrum, obří opičí samec King Kong, vzbuzuje úžas filmových diváků už od roku 1933. Právě první verze jeho příběhu se stala nezapomenutelnou legendou, a to navzdory dvěma velkorozpočtovým remakům z let 1976 a 2005. Film vypráví příběh režiséra Carla Denhama, který se najatou lodí vydá na tajuplný ostrov, aby tam s nic netušící herečkou Ann Darrowovou natočil dobrodružný příběh na motivy pohádky Kráska a zvíře. V ostrovní džungli se totiž nacházejí desítky prehistorických tvorů. Mezi nimi i obří gorila, zvaná Kong. Domorodci, kteří drží zvířata za obrovskou starobylou zdí, herečku unesou a obětují ji Kongovi. Štáb ji však z opičákových spárů po dlouhém boji zachrání. Podaří se mu dokonce Konga omámit a převézt do New Yorku. Tam však začíná druhá část strhujícího dramatu: Denhamova nová atrakce se totiž utrhne z řetězů a rozpoutá v ulicích peklo... (Česká televize)

Brandon

Věřím, že Kong ve své době při projekcích budil hrůzu, dámy pištěly, zakrývaly si oči a pevně svíraly své partnery ochránce. Musela to být monsterpecka. Máme ale už o 75 let víc, nostalgie, nenostalgie. Autoři evidentně hráli zejména na efekt (dnes působí spíš komicky) a úplně tak zmizel jakýkoliv cit, který by mě k filmu dokázal připoutat. Jednoduše se zrůda zbláznila do blondýnky, kterou musela mít za jakoukoliv cenu. Trochu jednoduché, přímočaré. Bylo mi pak jedno, že opičák zabíjí (a to často a brutálně), bylo mi i jedno jak skončí. Chladné, prvoplánové. ()

Antek

Bezduchá akční non-stop jízda, která má i na dnešní dobu výborné triky. Žádný romantický vztah mezi Kongem a Ann, prostě jenom bitva střídá bitvu -- až to připomíná pouťovou atrakci. Co si budeme nalhávat, je to béčko jak hrom. Ovšem kdysi měla béčka to své nezaměnitelné kouzlo -- kouzlo z nepoznaného, kouzlo hravosti. Sice dnes některé scény působí směšně, ale před touhle klasikou se nejde jinak než s úctou sklonit. A nic na tom nezmění fakt, že ti herci vůbec neumějí hrát a "herec", jenž se pokouší ztvárnit Jacka Driscolla, je už na pohled guma. Takovou chuť někoho praštit jsem už neměl hodně dlouho :-) ()

Narya89

Nikdy mě nepřestane znova udivovat a rozesmutňovat lidská krutost. Proč nezabít všechno kolem sebe jen prostě proto, že můžeme...možná bysme si spíš měli vzít my příklad ze zvířat. ()

sskrblik

Na původního King Konga jsem se velmi těšil. Z toho důvodu jsem si opatřil HD verzi snímku jako správný filmový nadšenec. Musím uznat, že nejsem vůbec zklamanej. Perfektní šumivý černobílý obraz a zvuk ze kterého by se otřásaly chloupky každému audiofilovi. Přesně to je to pravé pro vychutnání si starýho Konga na plno. Další věc - musíte být alespoň trochu retrosexuál a mít rád old-schoolový Hollywood. Pak je úspěch teprve zaručený. Samotný film je skvost, když si člověk uvědomí, že byl natočený před 79 lety. Je to více než obdivuhodné. Herci odehrávají příjemnou podívanou a ani děj se příliš netáhne. Novodobější remaky vykrádají originál téměř ve všem, což by ani tolik nevadilo, jenomže originál je jen jeden. Pochopitelně se musíte povznést oproti dnešním technologiím o tak 20 levelů zpět, ale jak už bylo řečeno - na tu dobu a to zpracování, je to super! * * * * a 1/2 * ()

VanTom

Ultimativní filmová legenda. Samozřejmě, triky (ve své době dechberoucí) a studiové kulisy už dnes působí velmi úsměvně, nemluvě o hereckých výkonech a mnoha dalších složkách díla; i tak ale snímek stále vcelku funguje. Buďme však upřímní: těžko jej dnes sledovat z jiného důvodu, než je studium historie. ()

Terzeus

King Kong je veľkolepý, na svoju dobu a aj v dnešných meradlách (až an tie dobové efekty) ide skrátka o veľkolepý výpravný opus. Ale mám napriek mnohým osvedčeným plusom výhrady. Ale najprv k tým plusom. Musím oceniť skvelý začiatok scenáristicky predostretý ako rádoby zaujímavá mysteriózna plavba. Následné hľadanie dievčiny "na rýchlo" je trochu nerealistické ale ide predsa o číru fikciu a z istého hľadiska aj o obyčajnú osudovosť vzhľadom k príbehu, čo sa nedá než oceniť. Slabý casting (s výnimkou Roberta Armstronga) a hlavne Fay Wray sa stáva postupne otravným. Keď sa ale dostaneme na ostrov, prichádzajú prvé známky väčších problémov s vnímaním a otupenosťou samotného príbehu, ktorý akosi už nemá až tak veľa zásadného, čo by mohol ponúknuť. Nastupuje nuda vypĺňaná zdĺhavými zábermi na veci pre diváka často nepodstatné už po pol minúte. Samotná časť na ostrove je už tým "pravým prehistorickým strateným svetom". Na svoju dobu unikátne vyobrazená, štylisticky aj vizuálne silná pasáž je však pod pozlátkom skutočne prázdna. Istá hororovosť tam je, Kong vie byť desivý, smiešny a pritom súcitný zároveň, čo je možno na prvý pohľad nekonzistentné ale keďže je to spôsobené práve gro myšlienkou "kráska & zviera", naopak to pôsobí relevantne. Opäť ale len na povrchu. Ďalej je to už len veľké (prázdne) predvádzanie dinosaurov, boja Konga s nimi a v závere nastáva opäť problém s prehnanou pozornosťou na isté prvky, tento raz príliš veľká koncentrácia záberov na lietadlá. Vyvrcholenie ale má aj svoje klady nakoľko sa ukážkovo vystupňuje a v podstate je pôsobivé aj dnes. Záverečná pointa je fajn a ako celok sa bezo sporu jedná o veľké dielo v histórii Hollywoodu a filmu ako zábavy ale... je skrátka v jadre nudné. 80% ()

Ravi

Nejpodivnější na tomhle prvním filmu o přerostlém opičákovi je, že záběry Konga a herců působí jako dva filmy v jednom. Perfektní klasická, někdy až hororová záležitost. 80% = 4/5 ()

mirec88

Vau, tak tento starý, dobrý King Kong z čias xy ma úplne dostal. Trochu mi to pripomínalo Jurský park a až pri tomto filme som si uvedomil, že Peter Jackson vlastne urobil remake tohto King Konga, nie toho z roku 1976. Preto sa mi Petrov King Kong veľmi páčil. A tento nie je o nič horší. Super atmosféra, niekedy fakt hororové scény a nakoľko ja milujem staré filmy, nemám problém dať plný počet. Pecka. Plus krásna pre mňa neznáma herečka v hlavnej úlohe. ()

J-o-k-e-r

Klasika! Rok 1933 a King Kong poprvé ožil na stříbrném plátně. Je pravda, že s odstupem času ty efekty ve filmu vypadají už poměrně směšně, bohužel technika v té době byla jinde než nyní. Nicméně na tu dobu to musel být opravdu trhák. Dodnes jde o kult, a pro mě nesmrtelný příběh. ()

MI-380

Podivuhodné dílo. V době svého vzniku muselo jít díky trikům a velkolepým scénám o nevídanou atrakci. I dnes oceňuji úžasný spád děje, kvalitní režii a výborný herecký výkon Roberta Armstronga. 80%. ()

Dreadd

King Kong, film, který Raye Harryhausena natolik pobláznil, že na tom postavil celou svou kariéru u filmu. A není se čemu divit, Kong je výkladní skříní tehdejších triků a i dnes nezbývá než uznale pokývat hlavou, přestože tu a tam si všimnete padajícího panáka nebo nějaký pohyb vypadá nepřirozeně. Příběh je zpopularizovaný díky remaku Petera Jacksona z roku 2005, ale přesto je v některých ohledech zásadně rozdílný. Především King Kong z 30. let je horor, v Kongovi převažuje monstrum a ne antropomorfní gorila čekající na ochočení. Ony rozdíly jsou patrné jen když si přečtete žánrové složení obou snímků. Fay Wray je Kráska jak má být, jen kdyby tolik nekřičela. ()

mkubalikova

Držela jsem Kongovi palce až do konce. Jak eliminoval T-Rexe, to byla paráda!! 100% a povinná četba každého filmového fanouška. Tenhle film vznikl v roce 1933!! ()

Almásy

netreba od toho cakat dalsi metropolis, a to napriek revolucii ktoru toto monstrum sposobilo. ak sa dokazete vzit do role divaka 30tych rokov, film sa vam vyplati neopakovatelnou atmosferou a kuzlom ktory sa tak marne snazil napodobnit peter jackson, i ked mi pride trochu scestne prirovnavat remake z 2005 k tomuto, kedze jackson sa na celu situaciu pozeral z uplne ineho pohladu. ()

Ironfood

U tohohle filmu mě pokaždé překvapí, jak dobře vypadají trikové scény. Když to člověk srovná třeba se skoro o 50 let mladším Soubojem titánů, tak jediným výrazným rozdílem je, že Souboj titánů je barevný. Původní Kingkong je taky sympatický relativně krátkou stopáží a s tím souvisejícím malým počtem zbytečných scén. A vždycky si velmi užiju parádní zápasnickou choreografii souboje Konga s dinosaurem. ()

latvar

Starý King Kong je opravdu dokonalá klasika. Podle mě nejlepší ze všech zpracování Konga celkově, kde ani nejnovější filmové vychytávky dnešní doby nedokážou vytvořit to, co se povedlo před 80ti lety Cooprovi a Schoedsackovi. K 5 hvězdám chyběla jen špetka. 88% ()

obivan568

Tahle verze má oproti té z roku 2005 jednu nevýhodu. Není to kvalita efektů, jak byste si mohli myslet, ale absence oslnivé krásy, kterou v Jacksonově verzi ztělesnila Naomi Watts a která vás práskla do oka hned v prvním kontaktu. ... Nejen, že když koukáte na Naomi, se Kongovi ani nemůžete divit, že se kvůli ní choval tak jak se choval a že tak vyváděl, když ji chtěli odvýst zpět na loď, ale taky potřebujete někoho, kdo by vám sledování toho celkem zdlouhavýho a nudnýho (v této verzi obzvlášť, když efekty stojí za prd) děje "ulehčoval" a někoho, na jehož účast ve scéně se budete těšit. ... I tak si ale myslím, že ve své době (a ještě minimálně 20 let poté) to musela být bomba a já bejt živej, dal bych tomu nejspíš 5*. Takhle bohužel jen 3 :-) ()

fiLLthe3DD

Na poměry černobílého snímku je "Kong" vcelku svižně natočenou akční jízdou, která možná pobaví co se teatrálnich hereckých výkonů týče, avšak zcela ochromí precizně zpracovanými a především vynalézavvými efekty... Tenhle film má srdce :) Z hlediska kladných aspektů výrazně převyšuje paskvil "Kong: Skull Island"... ()

Jello Biafra

Zásadné filmové dielo, ktoré sa stalo míľnikom na poli špeciálnych efektov a naznačilo kam sa bude Hollywood ďalej uberať v tvorbe stop-motion animácie. Príchod Konga na scénu, súboj s Tyranosaurom či záverečný výstup na Empire State Buidling - na to sa nedá zabudnúť. ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav