Godzilla Minus One

• Japonsko Godzilla -1.0 (více)

Příběh filmu se odehrává v období po druhé světové válce, kdy je Japonsko na dně svých sil. Jenomže z jaderného spadu Hirošimy a Nagasaki povstává velké monstrum jménem Godzilla, která zaútočí pár týdnů po skončení války a dostane Japonsko ješte do větších problémů. Podaří se zničeným lidem přežít... natož se bránit? (HanzoBureshi)

Montiseus

Tohle je konečně to zemitější a osobnější zpracování, které Godzilla potřebovala a na které jsem tak dlouho čekal. Sice jsme měli několik pokusů od Gartha Edwardse nebo Rolanda Emmericha, ale žádný z nich nedokázal proniknout k jádru toho, co Godzilla skutečně znamená. Je to komentář k historii Japonska, metafora jaderné zkázy, kterou Japonci na vlastní kůži prožili. A Jamazaki tohle pochopil a místo zaměření na velké akční CGI bitvy se rozhodl pro intimnější a lidský pohled, prostřednictvím mladého Japonce, který se ocitá tváří v tvář této monumentální hrozbě. Právě lidský rozměr dává Godzille -1.0 velmi silný emoční náboj, v jehož dodání předchozí zpracování selhávají. Zároveň film vypadá po audiovizuální stránce tak neskutečně vymazleně, že se ani nechce věřit tomu, že rozpočet byl pouhých $15M USD a Japonci tak slušně nakopávají zadek americkým produkcím, u kterých doufám, že se po úspěchů této Godzilly trochu vzpamatují. ()

Basara

Dej sa odohráva tesne po konci 2. svetovej vojny, po ktorej sa Japoncom objaví nový nepriateľ, no tentokrát nie človek, ale "Kaiju" menom Godzilla. Film je nabitý akciou hneď zo začiatku pri prvom strete s Godzillou. Nevidíme v ňom len boje s Godzillou, ale aj smutné následky v Japonsku po 2. svetovej vojne, rovnako tak aj príbeh hlavnej postavy, ktorý bol vo vojne členom samovražedného leteckého oddielu. Páčilo sa mi, že to už nebolo len o tom "zhoďte na ňu bombu", ale prišli aj s inou stratégiou ako ju poraziť. Ďalšou vecou čo sa mi páčilo, že tam vôbec nebola vláda, ale len bývalí vojaci, ktorý boli v danom čase už len civili. Aj napriek nízkemu rozpočtu má tento film oveľa lepšie efekty než americká verzia z roku 2014 a za mňa sa jedná o najpodarenejšiu adaptáciu Godzilly, takže rozhodne neľutujem, že som si tento film pozrel prvý vysielací deň v kine. ()

Stepan.Frank

Tak film roku mám jasný... Jsem obrovský fanoušek téhle přerostlé ještěrky, film z roku 2014 naprosto miluji a dokonce patří mezi mé nejoblíbenější filmy vůbec. No a Godzilla Minus One je bez pochyb to nejlepší co jsme po Godzille 2014 dostali. Japonsko nám naposledy radioaktivního dinosaura představilo v podobě snímku Shin Godzilla z roku 2016, který byl sice unikátní pohled na ideu Godzilly, ale nebyl jsem z něho zdaleka tak nadšen. Snímek Godzilla Minus One mě ovšem naprosto pohltil a po více jak osmy letech mi ukázal proč tuhle potvoru tak moc miluju. Jedná se o naprosto nádherně vypadající snímek, který má vše co Godzilla film mít má. Nová Godzilla má krásný vizuál, naprosto fantasticky napsané lidské postavy a ze samotné Godzilly běhá mráz po zádech. Snímek řeší silná témata, zejména poválečné trauma, což vede k skvělé práci s atmosférou a napětím. Skutečně se jedná o velmi silný příběh, který je plný emocí a skvěle provedené akce. Long Live the King! ()

Hugho

Zaujímavý mix akčno-Godzilovského masakra a existencionalistickej (melo)drámy z tesne povojnového Japonska. Konečne Godzila s hlbšou myšlienkou a naznačené vyrovnanie sa s úlohou japonskej vlády (a Japoncov) s vojnou. Tak tam sme ešte na Slovensku nedorástli :-(,  Potešilo CGI na úrovni ako aj zdarilo urobené A6M5 Zero a J7W Shinden - paráda. Keby to bolo ešte o chlp temnejšie, bolo by to za 5*. ()

jara12

Godzilla patří mezi nejslavnější kulturní symboly Japonska. Film reflektuje osobní vývoj postav a stav japonské společnosti po válce. Expresivní a melodramatická nálada může být pro mnohé diváky náročná, ale výpravné scény destrukce a vizuální stránka jsou zpracovány na jedničku. Režisér Takaši Jamazaki spojuje japonskou svéráznost s hollywoodskými postupy a tím úspěšně představuje Godzillu. Navzdory přehnaným scénám film vyniká emocionálním dopadem, což ho činí zajímavým pro diváky a kupodivu jde o lepší podívanou, než nám nabízí samotný Monsterverse. ()

Skimmy

Prosím, víc takových filmů. Mám rád americkou verzi Godzily, velké monstra bojují, no všichni víme jak to vypadá, ale tuten film? Atmosféra, postavy, prostředí a samozřejmě gman? Naprosto skvělé. Mám nutkaní to vidět co nejdříve znovu. 5/5. ()

DarthAthiss

Někde byl znát slabší rozpočet, ale skrze silné drama, kde Japonci s emocemi běžně přehání, běžného diváka nechytne, nebo ho to bude iritovat, mě to opravdu baví. Baví mě sledovat poválečně zničené Japonsko, kde lidé musí vybudovat vše od znova jen proto, aby je ohrozila další hrozba. Godzille časové zasazení sedne, vizuálně je fakt dobrá, ovšem se málem v jedné scéně začala podobat třetí formě Shin Godjiry, což by bylo opravdu špatné. Nicméně Godzilla skutečně chodí nepřirozeně, ale možná je to tak i schválně. Narozdíl od amerických filmů mě zde hlavní postava baví, jeho rodinné vztahy jsou zajímavé, sympatické. Ačkoliv se film v určitých bodech podobá stylu vyprávění dříve zmíněné Shin Godzilly, tento film tragédii jeho sedm let starého předchůdce napravil. Jenom konec pro možné pokračování je hrozný, návrat jedné z v podstatě mrtvých postav zbytečný, postavy se ke konci dostali k vývoji takovému, že nemusel být. Zhlédnutí nelituji a jedná se potencionálně po Oppenheimerovi o můj druhý nejoblíbenější film roku 2023. ()

mdf

Vizuálně mi  připadala,jako nějaká ženská s pupkem a velkými stehny.Když se Godzilla z moře objeví ve městě,tak se japoncům roztáhnou oči do evropských poměrů a člověk jí i fandí.Vizuálně zase o level výše.Místy je to dost ukecané,ale mě to bavilo. ()

Orbeek

S příběhovým schématem Čelistí (nečekaný smrtící útok, psychologie postav a občasné útoky na pobřeží, postavení týmu a vyslání zničit monstrum na moře) jen bez (po)válečných traumat je potěšujíce "jednoduché" a vyjma přepáleného japonského drámo herectví /kterému se bohužel dost z idiodiváků nedokázalo nesmát : /, jeho natahování a digi kočkočumáku Godzilly ; ) je ve všech ostatních aspektech naprosto skvělá pocta původním TOHO filmům. Přehlednost CGI trikových scén většinou za bílého dne a bez digitálního "nočního, velkoměstského, atd." bordelu je inovativně libové. Stejně jako hlubší a metaforické pojetí snímku především oproti US překombinovaným, plytkým omalovánkám seguelů Edwardsovy výborné Godzilly, se skvělým hudebně-zvukovým doprovodem. (2023_12 s VD "koko-to+kokai-no" CinemaCityChodov) ()

Brain32

Japoncům se Godzilla povedla vyobrazit skutečně epicky. Za to klobouk dolu, po technické stránce pastva pro oči a podmanivý soundtrack tu monumentalitu dokonale podtrhl. Co mi naopak tolik nesedělo (ale nejspíš je to tím, že nemám takové zkušenosti s Japonskou tvorbou) je ta přehnané sentimentalita a přehrávání emocí v podání všech herců. Suma sumárum příjemné překvapení na závěr roku :) ()

D.Newman

Chtěl jsem dát 2 hvězdy za CGI, které byly ok, vzhledem k tomu nízkému rozpočtu, rovněž zobrazení a atmosféra doby celkem solidní. Zde ovšem výčet pozitiv končí no.. Nakonec jsem dal jen jednu, jelikož nechápu to místní hodnocení.. Chápu, že je cool pro změnu koukat na japonce místo amíků a mít pocit, že koukám na strašnej art, protože tam mám titulky a sleduju něco v japonštině.. Za mě to ovšem byl klasický patos, který si nemohl odpustit žádné klišé typické pro tyto akční filmy.. V podstatě klasická americká akční blbost s japonskými herci.. Japonsko bylo vždy dobré v kopírování a zdokonalování technologií ze západu.. Zde ovšem došlo na kopírku amerických akčních filmů z přelomu milénia, které už jsem předpokládal, že se netočí.. Na hlavním hrdinovi filmu se bohužel podepsalo to, že byl v prvních 10 minutách stopáže sražen godzillou k zemi, čímž prodělal menší lobotomii, která se s ním táhne po zbytek filmu.. Jeho dialogy imbecilní, jeho chování krete***é....   "zabije to godzillu???" vědec odpoví "nevíme" lobotom: "zabije to godzilu!!!????".. Chápu, že je potřeba vykreslit, jak je to pro lobotoma osobní a že mu godzilla zabila jeho ženu, (která samozřejmě na konci musela obživnout BTW...) ale myslím, že to šlo vykreslit jinak a lépe.. Chápu, že tam nechtěli tahat američany, ale proč úplně stupidní výmluva, že se američané bojí reakce SSSR.. ??? V TOKIU??? Really? nešlo to přejít nějak jinak, opět třeba trochu chytřeji? Nejvtipnější je, když například přístavem letí kus lodi a squadra lobotomů se celá jak roboti kouká směrem, kam dopadla tato obrovská válečná lod.. Po minutě tohoto záběru jednoho napadne otočit hlavu směrem odkud lod přilétla a zařve "podívejte se", najednou se všichni ostatní ledabyle otočí stylem "co jako" a najednou si toho všimnou a teprve poté jim dojde, že asi nešlo o vojenské cvičení, ale že 100 m od nich, od míst odkud přilétla lod s výtlakem 20 000tun, stojí půl kilometrová Godzilla, která je viditelná až z marsu.. Asi bych to přehlédl, ale oni tam stáli, protože na ní vlastně čekali.. Takovýchto dementoscén je tam víc.. Velkoadmirál "Yamamoto" velící sqadře válečných lodí už vidí, že je s nimi amán, protože godzilla se tam chystá poslat radioaktivní laser, ale najednou jsou zachráněni, protože se na scéně objeví  5 metrová námořní dřevěná kocápka s jejich správňáckým kumpánem a jede jim na pomoc.. Hurá, jsme zachráněni borcem, kterýho jsme sebou ani nechtěli, protože jsme chtěli, aby zůstal doma a přežil, protože nezažil válku a je to uplnej magor, protože ze začátku si hrozně přál, aby válka pokračovala... Máme deset dní, abychom připravili plán a musíme opravit letadlo, co uděláme? Budeme hledat pouze toho jednoho mechanika v celym japonsku, protože ten si to prostě zaslouží.. Nezkusíme někoho jinýho v 70 milionovym japonsku? Ne, dejte mi čas, já chci tohohle, tak mu napíšu dopis a budu čekat, až si mě najde a ještě prohloubí mou lobotomii klackem přes hlavu.. Když se to nestihne za 10 dní tak smůla.. Každé kliše amerických akčnáků z přelomu milenia se muselo objevit.. borec musel zázrakem přežít, jeho frajerka musela obživnout.. Hloupý patos.. Bohužel.. Hodnocení nespíš ovlivněno nostalgií z puvodního retro snímku.. zároveň asi nejsem správný divák pro tento typ filmu.. () (méně) (více)

Hornet.CZ

94% / Pravá a nefalšovaná Japonská Godzilla se vším všudy. Hollywood nás v posledních letech se snaží se svým monsterverse přesvědčit, že Godzilla je hodný kamarád, který vždy pomůže, ačkoliv v původním filmu z roku 14 tak rozhodně nevypadá a nejspíše ani neměla vypadat. A i když hollywood Godzillu pomalu zabíjí, tak se k západu z ničeho nic dostal zázrak, zázrak jménem Minus One. Tento film nabízí to hlavní co se mi líbilo na 2014 Godzille a nejen to, máme tu i silný politický kontext s životním, ne moc pozitivním, příběhem jednoho muže co šel zemřít do války a přežil. Herecké výkony jsou úchvatné, emotivní ale i mírně přehnané, scénář jakbysmet, atmosféra je dechberoucí v kterémkoli okamžiku filmu, hudba taktéže. Ovšem film má i menší nedokonalosti v podobě CGI (které stejně jako u Bullet Train se dá odpustit) a cliffhangeru v titulkách, který ničí jinak naprosto super film. Celkově doporučuji (viděno 11.12.2023 v Jičíně). ()

Ardno.Lamalz

Velice ploché herecké výkony, ani scénář plny emočních faulů s mutantem to nezachránil... obdivuju odvahu jiných, kteří tento film vychvalujou do nepředstavitelných výšin... hvězda za výpravu, víc nic ()

Jezek_68

Tohle mne nějak míjí. Vytvořit v současnosti film, který vypadá jako z 50tých let může být pro někoho zajímavé. Z hlediska příběhu, přepáleného herectví, obstarožní formy použití hudby, VFX- které vypadá, jako když je natočeno s modýlky, je vše dotaženo do dokonalosti. Ale proč se na to mám v dnešní době dívat? Film mne nijak nevtáhl do děje. Myslím, že ta snaha o spojení sociálního dramatu s naivní parodií na staré filmy nefunguje. Jako mnohé jiné současné filmy využívá úžasných technických možností k vycizelované formě, ale obsah je vlastně dost nudný. Nepřináší přesvědčivé emoce, aby mohl divák na chvíli zapomenout, že kouká na film a mohl se nechat se unášet příběhem. O to snad většinou v dobrých fimech jde? A pokud už si mám užít formy , tak to má být něco výtvarně objevného, ne pouhá demonstrace, že v dnešní době se to takto dá natočit. A když už bych měl na něco podobného chuť, myslím, že "Gappu" bych si užil víc. ()

Prck4

Nářez! Japončíci to uměj roztočit! Godzilla minus one je pro mě *6 hodnocení na csfd. Japonci do toho dali všechno, vtip, kouzlo, a Godzillu! Za poslední tisíciletí nejlepší film ()

PORTER44

Nesdílím takové nadšení jako někteří,obří obluda mi připadla dost umělá a když začala chrlit jaké si atomovky přišlo mi to hodně pohádkové takže je pro mě lepší film o Godzille z 98. ()

carebear

Po akčnej stránke nemám čo vytknúť , jednotlivé strety aj samotná Godzilla vyzerajú viac než dobre . Horšie je tá sociálno-povojnová omáčka , ktorá je v japonskom prevedení až otravná. Ale v porovnaní s Monsterversom sa toho duchovní otcovia chopili predsa len lepšie a obstáli so cťou. ()

lubosco

Takto nejako si predstavujem Godzilla film. Vyzerá, že japonci sa nasrali a natočili si vlastný, lebo sa už nemohli pozerať na tie Godzilla chujoviny, čo točia amíci. Nedávno som bol na Godzilla a Kong: nové impérium a to bol teda oproti tomuto zvratok, Godzilla vs. Kong som vypol po 10 minútach. Tu sa dej odohráva tesne po 2. svetovej vojne, s vyobrazením zničeného Japonsko a neútešnej situácie preživších. Navyše ich terorizuje Godzilla, tá konečne vyvvoláva pocit bezmocnosti a strachu z niečoho gigantického a nebezpečného, a to je to od čoho sa odklonila americká produkcia. Efekty na úrovni, Godzilla vydarená, len vyzerá, že by mohla trochu schudnúť. Príbeh hlavného hrdinu je okrem boja s netvorom doplnený o boj so samým sebou. Heroický záver je fajn, len tak trochu klišodný.  Skúsím to ešte pozrieť s dabingom, ale v originále sú tí Japonci preafektovaní až hrôza. Palec hore, len tak ďalej, ale desím sa ďaľšej Godzilly od amíkov. ()

ilegal1983

Tak vzdy plati pravidlo ten kto nieco vymysli nepotrebuje stomilionove rozpocty aby dokazal majstrovske dielo.Japonci a ich Godzilla ma vzdy fascinovali uz na PRO 7 som ako maly sledoval kazdy diel a vyborne sa pri tom bavil.Je dobre ze vacsina subojov sa odohrava na hladine oceanu s ponurou hudbou katastrofy.Jedine preco nedavam plny pocet bodov je dej do ktoreho je famozna Godzilla tak trochu nestastne vsadena.Toci sa okolo japonskej rodinky a na tom cely film drhne.Proste priznajme si nehodi sa k tomu.Clovek len caka kedy sa ukaze to giganticke monstrum bez zbytocnych CGI znova na obrazovke.A bere dych do takej miery ze vytiera prdel vsetkym doterajsim pokusom Godzill snad od Renovej Francizi. ()

Hexx

Konec dobrý, všechno dobré. Jednoznačně nejlepší film o Godzille, který byl natočen. Japonci do toho šlápli plnou parou a vyplatilo se! Bylo mi ctí sledovat tento od začátku až do konce poutavý snímek, nechyběl správný děj, napětí, motiv, vyšperkovaný vizuál až jsem si chvíli myslel, že to je reálný dokumentární film. Jsem spokojen až na půdu. Navíc, že ano, to lehounce vypadá na část druhou, vzhledem k poslední scéně. Jejda, kéž by! ()

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky