Šifra Karla Velikého

(TV film)
  • Německo Die Jagd nach dem Schatz der Nibelungen (více)

Historik a archeolog Eik Meiers se snaží dokázat, že poklad Nibelungů existuje. Na světě jsou stále lidé, kteří jsou ochotni obětovat cokoliv, jen aby ho získali. Když při jedné z dobrodružných výprav za bájným pokladem tragicky zahyne jeho žena Marie, Eik se rozhodne opustit místo historika, vzdává se své touhy a rozhodne se žít pokojným životem spolu se svou malou dcerkou. Po deseti letech historička Katharina Bertholdová objevila v místech, kde zemřela Marie, zasypanou kryptu. Eik se zprvu odmítá do bádání zapojit, ale když tam nalezne prsten manželky, rozhodne se v práci, kterou tolik miluje, pokračovat. Nápomocen mu má být přítel a mladý badatel Justus. O poklad usiluje zločinecká banda dr. Brenera. Nezáleží mu na tom, jak poklad získá, použije k tomu peníze i násilí. Chce především získat ampulku Dračí krve, která má nadpřirozenou léčitelskou moc. (oficiální text distributora)

Jano...

Esencia, ba priam platónsky ideál treasure-hunt žánru. Hlavný hrdina je charzmatický rebel s hnedou fedorou na hlave, ktorého posadnutosť vykrádaním hrobiek privádza na okrej spoločnosti. Po jeho boku stojí menej sexy kamarát - továreň na hlášky - a sexbomba, ktorá zo začiatku verí, že má na viac, no nakoniec sa ukáže, že to je len ďalšia booby trap v jeho živote. Alternatívna história, bohatý záporák, ktorý pasie po poklade kvôli túžbe a) moci b) večnom živote. Trojdejstvová štruktúra, čisté srdce hlavného hrdinu, modernistické To ride boldly ride against darkness, a silno implikovaný PG13 sex s 1. a 3. spomínanej postavy. ()

drankeryth

Kultova stanica RTL sa podielala na tomto filme a neslapla uplne vedla, aj ked to tiez nebol vynikajuci film. Dobrodruzne filmy na sposob Indiana Jonesa mam rad a tento sa mu aj troska podobal, aj ked na Indyho vobec nema. Tomuto filmu chybali napinavejsie sceny, ktore su tu, ale nieco im chyba, co by vas prekvapovalo neustale na kazdom kroku, ktore urobili hrdinovia tohoto nemeckeho filmu. Niektore sceny boli vydarene, co sa tykalo zahadnych rebusov v rozlusteni zahad okolo pokladu Nibelungov, ale niektore zas boli slabe, hlavne na tych stracich skalach ma to moc nebavilo, ako aj zaciatok filmu. Vyzeralo to take narychlo urobene a nie moc kuzelne ako napriklad tie katakomby, kde objavili mrtve tela bojovnikov stojacich v stenach vsade kde sa clovek pozrel. Keby sa to vsetko nieslo v takomto duchu dobrodruzstva, tak to by uz bolo nieco ine a mohol by tak aj konkurovat Indiana Jonesovi. Zaverecne finale tiez nebolo najhorsie, ale dalo sa to aj urobit napinavejsie. Na televizny film to vobec nebolo spatne, co ma aj dost prekvapilo. Takze moje hodnotenie je pozitivne a som rad, ze som mohol vidiet tento film, aj ked nepatril medzi to naj, co sa tyka dobrodruznych filmov. ()

hEROic

Na německou produkci to není vůbec špatné. Variace na všemožné hledače pokladů, která sice není úplně dotažená a je plná větších či menších blbůstek, ale zároveň je naštěstí celkem dost dobře koukatelná. Nebýt vysloveně odfláknutého konce, možná bych i přemýšlel nad další hvězdou... 60% ()

Acrobat odpad!

Eco pri potulkách v pražskom cintoríne naznačil z historických faktov, že Nemec to je „tvrdý“ národ bez štipky kultúry s hrozným jazykom (súhlasím, mal som ho 13 rokov a neviem z neho nič). No vyviesť z vašej komfortnej miery môže fakt, že Nemci v poslednom európskom prieskume vyšli ako najsympatickejší národ. V globálnom pohľade na súčasné pretvarovanie sa v šetrení , alebo práceschopnosti a hlavne nášho odbytového trhu môžeme súhlasiť. Vo filme je to horšie. Na megatony katastrofy, čo dokážu Nemci vyprodukovať, sem-tam zablyskne nádej ( lola, 3.ríša, životy tých druhých). Nemci tak skúsili, že po Croftke, Indymu, Hunterovi, Quatermainovi, knihomoľovi, nájdu aj svojho archeológa. Našli, mal by mať však skôr vlastnú pizzeriu. Dejová a napäťová(?) linka nefunguje, zlo neexistuje, trojica muž žena debil je nemecko-herecky trápna. Jediný uznanlivým faktom zostáva, že zbytočne sa nepoužívajú lacné digitálne triky (ako príšery, zjavenia, sopky....), ktoré skôr špatia lacnejšie výpravné archeologické americké či britské filmy. Pocit smiechu človek zažije mnohokrát, no v jednom som sa nesmial. Čo by som ja ako slovenský archeológ hľadal? Stopy po škaredom Štúrovi a jeho tajomnej (a určite zle napísanej ) zbierke básní ? Ovčie rúno zo zakliateho liptovského salaša? Pravdivý text Matušku, ktorý zázračne vyvolá pocit patriotizmu? A kde by som nachádzal stopy: v zhorenej Krásnej hôrke, v dezolátnom Betliarskom parku , či v bratislavskom humne (ten akože štvorcový hrad)? Nefunkčnej dargovskej veži, alebo zhrdzavenej bebravskej mohyle? Je to ojedinelé, že takéto kauzality sa objavujú pri sledovaní tohto nedostatočného nemeckého pokusu. ()

Likan7 odpad!

Hnusná německá kopie všech možných dobrodružných filmů typu Indiana Jonese. Jen bez akce, humoru a dobrodružství. ()

Marcus.das

Dejove hodne strohe, ale co me dostalo, tim myslim vazne dostalo, byl cesky dubbing. Boze, neco tak odporneho az smesne tragikomickeho se vidi jen snad v odpadkovem kosi plnem sacku s psimy exkrementy. ()

mirkath1

Jako televizní film skvělé. Mě to Indiana Jonese nepřipomínalo a mimochodem, padouši u Indiho bývají za ještě větší blbce pokud se nepletu. Doporučuji, líbilo se mi to ()

Pitryx

Velmi pomalý rozjezd, jak tohoto snímku, tak celé trilogie. V dalších filmech to má o hodně větší šmrnc. Autoři sice kopírují Jonese a jiné filmy, ale ten hodně podobný Jones se narodí až v příštím volném pokračování. Zde se dost hodně kafrá a kafrá, ale i tak je akcí sdostatek. A navíc je tento snímek poučný. Proč se zábavnou formou nepoučit o historii, i když některé věci byly hodně sporné. Ovšem nikde také není řečeno, že se jedná o historický dokument. Takže podtrženo a sečteno, Velmi slušná podívaní na nedělné dopoledne, ale vážně brát nelze, stejně jako ostatní díly. Jo a přidávám plus za nádherné scenérie. ()

brasek

Po vzhliadnutí filmu som váhal medzi dvoma až troma hviezdičkami... rozhodol som sa pre tri, kedže film nie je nudný. Možno ide o nejaký nemecký mix Indiana Jonesa a National treasures, ale tento snímok je bez nejakej väčšej dejovej línie občas s nelogickými aspektami... neprítomnosť polície, strelba záporáka na hlavných hrdinov bez odozvy ostatných turistov, vykradnutý byt a všetko je v poriadku...atď . Indície sú rozlúštené ešte skôr ako sú vyslovené... nuž taký snímok na jedno pozretie, však iné sa od nemeckého tv filmu nedalo čakať... a vždy som si myslel, že ten poklad stráži drak :) ()

zigy

Totální Béčko ....nedokoukal jsem, což je slabé slovo, spíš nerozkoukal..... Málokdy je béčkovitost tak očividná už zpočátku. ()

meda2016

Obvyklá honička za indiciemi k pokladu, celkem příjemně proložená trochou romantiky a nepříjemně hloupou eskamotáží vykonstruované cesty k řešení. Nápady viděné jinde. Za to, že to není seriál, druhá hvězda. 30%. ()

Teachman

Námět a zápletka: 2/10 ... Vizuální stránka: 4/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 3/10 ... Celkový dojem: 2/10. ()

VanThomass

Tak k podobným německým filmům přistupuji celkem skepticky, protože se vždy jedná o chabé napodobování amerických originálů. Ani zde se nejedná zprvu o vyjímku a dost věcí je podobných jak z Lovců pokladů, tak Šifry mistra Leonarda. Ovšem film má i svoje osobní "kouzlo" a např. hudba by mohla klidně konkurovat americké tvorbě. Zkrátka je to je to celkem poutavý film, který určitě překvapí. Sice nevím, zda se na něj někdy ještě podívám, ale na zpříjemnění odpoledne stačí. ()

Pythonator

Strhující německý dobrodružný mysteriózní film. To druhé slovo je podstatné a hovoří za vše. Tahle blbost je dobrá pro slaboduché diváky, kteří dokáží ocenit dechberoucí způsoby, jak geniální hrdinové zázračně vydedukují, kde hledat poklad. Tak například, když někde najdou obrázek dvou oválů, hned mají jasno. To přece vypadá jako prdel a prdelí se sere, takže je jasné, že poklad je schovaný na hajzlu, protože tam se sere nejčastěji. Pokud vám podobně vykonstruované pátrání příjde zajímavé, tak doporučuju tento film. Jednu hvězdičku si film zasloží za snahu točit to v úchvatných krajinných exteriérech a za scénu, ve které se Bettina Zimmermann sprchuje a jde jí vidět malinký kousíček kozy. ()

omega_SK

Nemci filmy nevedia. Ak sa nespoja s Čechmi tak z toho ich počinu vždy vznikne len dáka patlanina. Toto je len obyčajné plagiátorstvo = pozliepané nápady iných filmov. Nič originálne. Náckovia nemajú fantáziu aby prišli s niečím originálnym. Oni tak akurát donekonečna čosi fašounské ()

Yaan2

°° Nechápu který kr*tén to přeložil, jako Šifra Karla Velikého. Ještě víc nechápu to, že si Němci myslí, jak se jim krásně nepodařilo napodobit Šifru mistra Leonarda a dobrodružství Indiana Jonese. Celý film je živen jen kvůli jakési atmosféře tajemna pokladu Nubellungů, Kolínské katedrály a blízkého okolí. Jinak kamera je na nic, herecké výkony horší než českých herců, prostě nemám pro tu trapnost více slov. Česká verze by mohla být úplně stejná, akorát s Přemyslem Otakarem druhým a Olomouckým Dómem. Dokonce si myslím, že s Trojanem a Macháčkem by to bylo úspěšnější. ()

VagaBunda

Německá kopírka všech (ne)možných dobrodružných filmů. Ale není to tak špatný (bohužel), aby to bylo parodií sama sebe, takže pobaví snad jen naivitou příběhu a dialogů a nechtěným přehráváním... ()