Godzilla Minus One

• Japonsko Godzilla -1.0 (více)

Příběh filmu se odehrává v období po druhé světové válce, kdy je Japonsko na dně svých sil. Jenomže z jaderného spadu Hirošimy a Nagasaki povstává velké monstrum jménem Godzilla, která zaútočí pár týdnů po skončení války a dostane Japonsko ješte do větších problémů. Podaří se zničeným lidem přežít... natož se bránit? (HanzoBureshi)

Chen

Místy poměrně zdlouhavé, ale jinak sympatický monster biják, který ukazuje, že Godzille to "sluší" víc, když je padouchem a nesnaží se zachraňovat lidstvo. ()

Lenka.Vilka

Tak tohle byla lahoda :)  Navíc se mi to dost hodilo do nálady, protože jsem včera strávila v podstatě tři hodiny tím, že jsem bulela během sledování toho, jak Júki Jamada brečí. Takže jo, děkuji za zvednutí nálady jeho stvárněním "užitečného idiota", to jsem potřebovala ♡ A jak dopadlo to ostatní? No, naprosto skvěle. Teda, já věděla, že to bude dobrej film. Ale že až takhle? Všechno tady je úplně přesně tak, jak má být, abych na konci mohla říct, že tohle se moc povedlo. A že jsem si film užila. A jo, jsou tam tři věci, ale jenom tři, kdy jsem si říkala: "Ale no tak! Vážně?". Jenže všechny ty tři momenty u mě následně tak jako tak vyhrály na plné čáře, protože se s tím pracuje se s ním dobře! A pomáhá to budovat hlavního hrdinu. Možná je to pojatý až tak trochu naivně, ale možná proto mi to sedlo. Protože to nepůsobí jako film ze současnosti pojednávající o minulosti, ale občas mě vážně mrazilo, jak realistický to. Chováním, myšlením, celým vizuálním zpracováním. Navíc je moc fajn, že přestože tady jde primárně o to "Já přijít - Já zničit", tenhle film funguje právě i na té emoční rovině. Vážně jsem to s hlavním hrdinou všechno prožívala. Bravurně napsané a ještě lépe zahrané. Až jsem místy zapomínala, že se koukám na "Já přijít - Já zničit", takže pokaždé, když to dorazilo, tak se to skvěle propojilo. A kompletní balíček dokonalosti byl tvořen. Muhaha! (Jenom pro kontext: Proti americkému monstervers obecně nic nemám, ale taky by mě nic nepřinutilo jít na něco z něj do kina, to je moje hranice. Monarch se mi líbil právě proto, že se děj neodehrává jenom v přítomnosti. Všechno si moje peníze nezaslouží tak snadno. U Godzilla Minus One mě o to víc mrzí, že je to dostat nemohlo.) Protože tohle je prostě krásný příklad toho, jak se mají správně točit filmy! A vážně mě mrzí, že jsem to mohla vidět až teď (u nás film do kina nešel), ale zároveň jsem ráda, že jsem to mohla vidět alepsoň takhle, doma. Protože u Godzilla Minus One nejde o to, zda film vidět chcete/nechcete, ale o to, o jaké vlně ho uvidíte. Hezky to tedy celému světu napráská, zda bydlíte v normám městě nebo v prdelákově. A taky podle toho, zda Godzilla Minus One bude jedním vašich top filmů roku 2023 nebo až roku 2024 :) ()

Rocky88

Zilla jako poválečné drama z pohledu ex-kamikadze? Wow, zajímavé, neotřelé. A ještěrka? Pochopitelně japonsky precizní, samej roh, a hlavně jsem místy váhal, jestli CGI nebo dělaná praktickými efekty - tak hmatatelně působila. Holý údský studia se mohou učit. Film celou dobu krásně mixuje drama a sci-fi, na konci pochopitelně převládá druhé zmíněné, až je bohužel konec naprosto předvídatelný a nenapínavý. Leč se na to furt dobře kouká. Japka si dala záležet, velice dobrá práce. ()

moviefreak

Facka Hollywoodu!!! Za 15 miliónov nakrútili japonci film, ktorý sa tvári ako obrovský blockbuster, ale je v skutočnosti komorný indie film, s kreatívne využitými scénami. Davových ako aj samotnej Godzilli je vo filme síce menej, ale každá scéna stojí za to! Množstvo originálnych momentov s Godzillou, ako aj jej schopností, ktoré ma pár krát vystrelili od radosti zo sedačky. Ale áno koniec šiel mimo mňa, lebo som forever TEAM GODZILLA. Koniec by mohol byť temnejší, a tak by sme dostali konečne poriadne hororovú Godzillu... Napriek svojím nedostatkom patrí tento malý veľký film medzi moje TOP 2023... ()

Kwaichi

Tak sa to japoncom konečne podarilo? Po dlhom čase konečne akčný film japonskej produkcie na úrovni extra triedy. Film pekne reflektuje prerod verejnej mienky ohľadom vojnovej tematiky a názoru obetovania svojho života za vlasť na štýl kamikadze. Kým v minulosti bol takýto spôsob ukončenia života považovaný za nesmiernu česť, dnes je to prežitok doby, hlavne ak existuje aj iný spôsob ako dosiahnuť cieľ. Tvorcom filmu sa dokonale podarilo zapôsobiť na city diváka. To japoncom išlo vzdicky na výbornú. Viac ma prekvapilo ako dokázali poukázať na ich tabuizovanú tému - pootvoriť tajomnú komnatu naplnenú povojnovými traumami, depresiami a ľudskými slabnosťami. A to všetko zabaliť do príjemného aj keď svojského humoru. ()

C0r0ner

Velmi dobrý příspěvek do tohoto univerza, vlastně asi úplně nejlepší ze všech. Jak historické zasazení, tak efekty, tak i spousta nápadů jsou totiž originální a je to něco úplně jiného než ty americké stupidní výplachy stokrát dokola o ničem. 80% ()

Azrael515

Vzhladom k rozpoctu sa de facto jedna o "indie" Godzillu. No v prvom rade je tematicky verna predlohe a v druhom su tam na blockbuster relativne plasticke postavy, ktorym rozumiete a fandite. Dokonca ste celu dobu emocne angazovani. Fascinujuce! Lekcia pre Hollywood? Skresat rozpocty na desatinu a prestat recyklovat jeden scenar dookola. Ak film nema co povedat, je to ako hadzat peniaze do pece. Tento film po 70. rokoch pripomina o com Godzilla vlastne povodne bola a do akych absurdnych kari-kreatur sa to cele posunulo. Svojim sposobom dielo renesancne jak pre monster movies, tak pre blockbuster vseobecne. ()

Martrix

Pomineme-li mnohé americké akční filmy, které často spíše válku oslavují a dělají ji atraktivní pro diváky z řad latentních militaristických vymaštěnců, existuje mnoho filmů, které dávají jasný vzkaz. Války jsou nesmyslným plýtváním životů a zdrojů. Tvůrci Godzilly si jistě myslí totéž, ale nemoralizují. Poukazují na paradoxy, které nevyhnutelně s každou válkou přicházejí. Vždyť na obou stranách stojí rodiče, děti...rodiny. Kdyby jsi dělal svou práci(umřel), mohly žít mé děti. Zazní z úst přeživší/pozůstalé. Pacifistům je vše jasné. Ale současně "moudře" pokývnou hlavou i militantníci. Protože v takovém filmu si svoje najde každý. A v tomhle si dokonce najdou svoje i milovníci monster, přestože mou optikou je role Godzilláka redukována na "pouhý" katalyzátor; způsobí zatřesení člověkem, který díky neochotě umřít/strachu upadl do polokomatu/přežívání; pod tíhou pocitu selhání. Takže se nabízí otázka, zda takový film štítkovat jako válečné drama s monster přesahem, nebo za monster film, se silným přesahem k válečnému dramatu. Je to namícháno tak zručně, že na tom nezáleží. Někdo sice začne poplivávat americké popcorňárny s tím, že takhle to má vypadat, že jsou amíci packalové... . Ale to je hloupost. Je to jako srovnávat Vesmírnou Odysseu a Hvězdné války - protože v obou je přece vesmírná loď... . Godzilla -1.0 není popcorňárna. Ne, pro přemýšlivé lidi. Pro ty není ani zábavná, vtipná, neohromí je super CGI. Pro mě je to "jen" velmi dobrý film, ve kterém dostala vedlejší roli i jedna přinasraná ještěrka. ()

Flynn

Za mě je to 3 a půl *. Jestli je někdo nepolíben japonskou Godzillou a očekává atletického plaza ve stylu USA Godzilly ( T-Rex na steroidech), tak bude trošku zklamán. Godzilla má ten oldschool japonský outfit s bříškem a nohama jako některé nesoudné holky v legínách. Těšil jsem se na efekty oceněné Oscarem a tam jsem byl trošku zklamán. Některé scény na moři na mě působily jak z dob prvních Čelistí, kdy to vzezření makety úplně křičí. Příběhově takové tradiční asijský emocionálně vyždímané. Nicméně musím Japonsko ocenit, že jsou to borci, že se s destrukcí své země válkou a následně Godzillou vypořádali a jsou tam kde jsou. Vylézt na nás z Lipna něco podobného, tak jsme nahraní a nedáme to dokupy ani do roku 3000. ()

PavelVanekArt

Měl jsem u toho rozporuplné pocity, chvilkama to bylo solidní katastrofický drama, kde jde o osudy postav a o ničení Japonských metropolí. Chvilkama perfektní záběry na destruktivní scenérii, pak zas close up záběr na praktickou Godzillu, která z blízká zas tak dobře nevypadala. Chvilkama to bylo i únavnější, když hlavní postava pořád pindá nad pocitem viny a že to dojebe kam vleze, občas horší efekty, ale z větší části to musím pochválit. Stálo to málo peněz, je to prakticky 1:1 remake původní Godzilly včetně zvuků, scén, hudby etc. A je tu dechberoucí (haha) scéna s atomovým dechem, kdy se může jít Hollywood pobodat do kumbálu, protože takhle vyšvihnout smrt se nepodařilo ani jim. Plus je, že se tu nemotá další kaidžu a Godzilla je zmrd. Moc pěkný, s tímhle materiálem by si Japonci mohli znova vystavět svůj kult kolem Godzilly a mohl by být lepší než ten z Ameriky. 4* a.k.a 75% ()

Juto

Od úvodu až po koniec ma celý film zaujal, a režisér dokázal vytvoriť mimoriadne zaujímavý príbeh s ľudskými postavami. Zaoberá sa niektorými veľmi vážnymi témami, ako sú vina pozostalých a následky vojnového násilia na civilistoch a protichodné emócie týkajúce sa národnej hrdosti a pocitu zrady vašou vládou. Napriek tomu je film tiež vzrušujúci a optimistický a obsahuje niektoré z najlepších Godzillových sekvencií. Špeciálne efekty vyzerajú väčšinou skvele, no sem tam sa nájde pár záberov, ktoré v porovnaní s niektorými hollywoodskymi filmami nie sú dokonalé. Ale na tom však takmer nezáleží. Film je veľmi zábavný. 8/10 ()

BoXBe

Japonský Den nezávislosti klonovaný Spielbergovými Čelistmi a Jurským parkem bez odlehčujícího humoru Willa Smithe a Jeffa Goldbluma. Se špetkou Dunkirku a Gappy s King Kongem. A bez Emmerichovy globální epičnosti. Trochu pakárna. Ale hezká a milá a v průběhu akčních scén vtahující, sugestivní a dostatečně hřmotná. Svým způsobem dětský film s dospělými protagonisty a traumaty. Ve srovnání s jinými filmy v žánru Godzilla rozhodně někde v top 3 nebo top 5. Poměr cena výkon - neuvěřitelný - Hollywood si trhá vlasy. Blockbuster roku? Ale kdeže. Poctivá práce. Ano. ()

Deyw

NESKUTECNOST…takhle jsem si neuzil nic hrozne dlouho…takhle ma vypadat monster film..ta godzila je brutalni !!! ()

Lachtaan

Já se netajím tím, že mám ve většině případů problém s osobním traumatem hlavního hrdiny a když jsem se už při premiéře nové Godzilly dozvěděl, že právě to tvoří hlavní stěžeň filmu, začal jsem se zdráhat. Mnohem víc jsem ale byl přesvědčen, že tuhle novou, poctivě japonskou verzi, vidět chci a po zhlédnutí nemůžu být spokojenější. Po dlouhých letech jsme dostali na stůl něco, čemu se může říkat katastrofický biják a dokonce v takovém hávu, kdy se lze kochat efekty, příběh je nosný a herci nejsou céčkoví. Ryze domácí souboj s nejimpozantnějším monstrem filmové historie u mě válcuje veškeré hollywoodské pokusy a je škoda, že jsem tohle povedené dílo neviděl v prosinci v kině. ()

BROKEN_

Ohromující, dechberoucí, emocionální snímek. Nejsem žádný fanoušek Godzilly, ale tohle mě odrovnalo. Podle nadšených ohlasů jsem čekal hodně, ale dostal jsem nakonec víc. Tohle je ten ultimátní film s Godzillou, který potřebujete za svůj život vidět. Skvěle zpracovaný snímek, kde funguje humor (kterého je zde minimum, ale je zde), drama a vykreslení postav je super. Každá postava mě zajímala a bavilo mě je sledovat. Film vznikl za pouhých 15 milionů a já to nechápu. Jak ten film může působit, tak skvěle, aniž by potřeboval 100 milionů?! Jasně nejsou zde bitvy monster ve stylu Godzilla vs Kong, ale od takhle nízkorozpočtového film bych nečekal, že mi vyrazí dech svým zpracováním. Je skvělé zde vidět, že Japonci pořád sází na tu umělou Godzillu. Zde se jim ta miniatura nesmírně povedla a tleskám. Nevypadá trapně, má svoje kouzlo, obličej je skvělý a jde z ní strach. Ano Godzilla je v tomto filmu správně děsivá, pokaždé když byla na scéně, tak jsem měl z ní špatný pocit. Už jen tak úvodní hororová scéna stojí za to. Herecké výkony jsou hodně dobrý a kinematografie filmu ještě lepší. Režisér Takaši Jamazaki odvedl velký kus práce. Tenhle chlapík by chtěl natočit Star Wars? Dejte mu jakýkoliv rozpočet, volnost a myslím, že to bude úžasný. Finále filmu rve koule a v jeden moment jsem u toho nedýchal. Film funguje i po stránce emocí a ano, ukápla mi slza. Co ještě musím zmínit a přesto nejede vlak, tak to je ten parádní soundtrack, kdy se opět využívá klasický theme pro Godzillu, finále bylo epický díky hudbě. Zvukově je to paráda. Godzilla Minus One je pro mě nejenom nejlepší Godzilla film, ale také jeden z nejlepších filmů roku. Jsem moc rád, že jsem si to mohl užít v kině. Byl to parádní zážitek. P.S. Nikdy bych nevěřil, že budu takhle nadšený z filmu o Godzille. I love it. 9/10 ()

Johnny.ARN

Godzilka prišla medzi ľudí, nasala trochu toho radioaktívneho spádu z Bikín a vôbec nebola priateľská. Skôr si tú deštrukčnú jazdu užívala a zase raz, len sa bránila. Japonci nám ukázali, že to ide aj bez preplácaného digi bordelu, komorne, s príbehom a bez výpomoci iných rás a menšín. Tlieskam. Sošku to asi nevezme, predsa len, konkurencia je silná, ale ak chcú robiť dvojku, sem s ňou. Mocné 3 z 5 ()

hroubek

Vau. Hodně velké a příjemné překvapení. Moc mě mrzí, že jsem to minulý rok nestihl v kině, jelikož je to film, které mu velké plátno sluší. Film je parádně natočený, má luxusní atmosféru, dobré a hlavně zajímavé postavy, které si nesou šrámy na duši, super momenty - první setkání s Godzillou, útok na město, celý závěr, napětí a moc hezky se na to kouká. Dost hodně se mi líbila civilní rovina a ten konec je správně dojemný. Triky jsou hodně dobré - jasně je tam vidět menší rozpočet a občas nějaký ten záběr není doladěný k dokonalosti, ale musím říci, že tvůrci odvedli luxusní práci. Ocenil jsem, že je zde zachovaná poetika původní Godzilly - pochyb a těžkopádnost.  Godzilla -1.0 je velmi příjemné překvapení, které mi hodně sedlo. ()

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky