Lake Mungo

Horor / Drama / Mysteriózní / Thriller
Austrálie, 2008, 89 min (Alternativní 87 min)

V roce 2005 tajemně zmizela dívka, která se zřejmě utopila v místní nádrži. Rodiče však stále tuší, že by mohla být naživu a neztrácejí naději. Mrtvola se však nakonec najde, čímž se celý problém naoko vyřeší. Po tomto hrůzném nálezu se však začnou dít kolem jejich domu divné věci. Je to fikce, nebo chce jejich mrtvá dcera navázat kontakt? (jamesjimbo)

Genero

Uživatel Lovin má naprostou pravdu. Přirovnávat to k Blair Witch nebo Paranolmal aktivity (sic!) je absurdní. U obou jmenovaných průměrný člověk zažije nečekaně pestrou škálu pocitů jako je omrzelost, znuděnost, zbytečnost, nespokojenost nebo nezajímavost, dále depresivní stavy a sklony k samohaně či sebevraždě. Protože ale Lake Mungo příliš nesklouzává ke zbytečnému blérwičení ani paranormálním aktivitám, nerozhoupe se ani jeden lustr a ani jedna hnusná kráva nefuní ze dvou milimetrů do kamery, je toto mystifikační dílko velice dobře skousnutelné. Já mystifikace rád, a i když jsem musel nejdřív vytrpět hodinu Navlastních očí, na konci se mi chlupy v podpaží, nose i uších strachy ježily tak, že jsem ještě druhý den ráno vypadal jako Goldblum, když vylezl z telepodu. ()

moviesfan

Po 2 filmech, kde mi herci přišli zcela na nic, jsem se dočkal sympatických postav. Film sám o sobě působí dobře, občas i zajímavě, ale po chvíli začne nudit a ani toužených lekaček jsem se nedočkal. ()

Seabeast

Vynikající fiktivní found footage dokument, až mě docela dost zaráží místní podhodnocení a velmi kritické komentáře. Přijde mi, že Lake Mungo většina jaksi nepobrala a neoprávněně pošlapává tuto netradičně pojatou žánrovku. Nevím kde všichni berou tu "nudu", ale mně zde toho tolik nechybělo. Chybělo málo a dal bych klidně plný počet. O čistokrevném found footage hororu se samozřejmě nedá mluvit, což musí každého inteligentního jedince trknout po desítkách uběhnutých minut. Hororové prvky ale Lake Mungo rozhodně má, skoro na hranici duchařin, ale žádné peklo-štychy rozhodně nečekejte. Příběh a vyšetřování utonulé Alice Palmer (že by autorsky sympatická paralela a odkaz k seriálu Městečko Twin Peaks?) stojí především na své pochmurné atmosféře a nepříjemnému sledu událostí pro rodinu mrtvé dívky. Náramně sugestivní počin, který nepostrádá napětí a svoji formou působí po celou stopáž svěže a místama i pěkně mrazivě. Jednoznačně další z řady těch povedenějších FF, který by mohl zaujmout NEhororové fandy! ()

Nick Tow

Pseudodokumenty začínajú byť (na môj vkus až okato) v móde, takže som po pár minútach začal premýšľať, či do prehrávača nevsuniem nejakú inú placku. Aj duchárskych záležitostí sme už my, horrorfani, pomerne prejedení, ale čosi ma predsa len do filmu vcuclo. Príjemná civilnosť, uveriteľné postavy, pomalé odkrývanie kariet. Čo je však najdôležitejšie, v istom momente, keď už to vyzeralo, že predsa len pôjde o rutinné, s naivitou hraničiace klišé, vydalo sa to zrazu inými, nečakanými cestičkami. Skrátka, kamsi inam. Nemôžem vám požičať mapu, lebo by som spoileroval, ale jedno hádam povedať môžem: lovenie duchov nie je najväčšou atrakciou tejto snímky - a ak, tak len lovenie duchov minulosti. Lake Mungo je v konečnom dôsledku viac než horrorom alebo thrillerom trpkou drámou o tom, ako málo poznáme svojich najbližších a že cenou za dodatočné zblíženie sa s nimi môže (či musí?) byť niekedy až smrť. P. S. Napriek tomu, čo som napísal na margo horrorovej diétnosti Lake Munga, je v ňom jedna sekvencia, ktorá mi srdce poslala expresným výťahom kamsi do najtemnejšieho suterénu. Ako keby ste na chvíľu čumeli do ksichtu Smrti. ()

corpsy

Po celý čas som si vravel, či by nebola lepšia voľba vsadiť na klasickú filmovú formu. Lenže ono ten hraný dokument, má predsa niečo do seba. Takže u mňa skôr posedenie na dvoch sedačkách, občas mi štýl vadil, občas bol priam náležitý. Nečakajte nijaké veľké strašenie, ale zopár scén zimomriavky privodí, hlavne v atmosfére noci. ()

Marsik

Super, opět jsem si přišel na své. Duchařský filmy fakt můžu a zde jsem byl opět velmi spokojen. Spíše než film to sice působilo jako dokument, nicméně to diváka na 90 minut stáhlo sebou a nepustilo :) V závěru, kdy je záběr z mobilního telefonu a mrtvá dívka filmuje svého ducha, mi naběhla pořádná husina :) 77% ()

schizmo

Velmi znepokojující film balancující na hraně handy cam a fake document a který mě osobně držel v objetí nepříjemné atmosféry od začátku do konce. Film začíná utonutím dívky při obyčejném rodinném pikniku a následuje sled rozhovorů s účastníky nehody dokumentujících onu událost. On samotný prvek rodinné tragédie je sám o sobě dost nepříjemný, ale vy jen čekáte, co se bude odvíjet dál. A ono toho bude dost. Smrt rodinného příslušníka je vlastně jen začátek sledu dost zvláštních událostí, kdy jedna střídá druhou a jejich vývoj nabírá fatálního vyústění. Střídání výpovědí rodiny a handy cam prostřihů má velice sugestivní vliv na divákovu psychiku a pokud patříte mezi fanoušky tohoto druhu kinematografie, troufám si říct, že vás film rozemele na kousky. V opačném případě budete asi dost zklamáni a snímek odsoudíte podobně jako Paranormal Activity a podobné záležitosti. Nicméně já si film dokonale užil a po dlouhé době jsem zažil pocit, který by se dal připodobnit strachu... ()

kalap

S hororom to nemá nič spoločné, nič ma tu nedesilo, skôr mi išli na nervy tie dokumetárne kecy na spôsob verte, neverte. ()

honajz2

Fiktivní dokumenty já můžu, ale tenhle se podle mě nepovedl. Sice vypadá opravdu celou dobu jak dokument z random dokumentární TV stanice a místy je i celkem přesvědčivý, ani moc hloupé to není, avšak problém je jinde. Po prvních 10 minutách mě to přestalo bavit, po 20 minutách mě to totálně znudilo a lepší to pak už nebylo. Prostě to vypadá jako strašně průměrný dokument, který ale nemá v sobě nic jiného a zvláštního. Už jsem pár podobných hororových fiktivních found footage dokumentů viděl, většina je přehnaná a blbá, tohle prostě vypadá jako nějaký naprosto průměrný, snad i lehce podprůměrný dokument a na víc jak 2* to prostě nevidím. Znovu si to pustím jedině, kdybych nemohl spát a potřeboval usnout. 2* ()

Caminzind

Viděl jsem první třetinu a musím říct, že jsem byl tak posraný strachy, že jsem zatím nenašel odvahu to dokoukat. Už je to rok. Problém je, že na horrory koukám v noci, ve dne bych sice odvahu snáz našel, ale efekt by byl menší a to by nebylo fér. Kouzlo tohoto snímku je postaveno na údajné fotodokumentaci různých duchů či zjevení mrtvé dívky, která záhadně utonula. No a podobné záběry mi nahánějí hrůzu od doby, co na ČT běžel Clarkův Svět tajemných sil. A to já se pak bojím kdejakého stínu venku i v domě. Můj dojem z tohoto filmu je zatím kladný, rozuměj nepříjemný, navíc herci v reportážních výpovědích působili nezvykle autenticky. Nechtěl jsem hvězdičkovat, ale se zdejším hodnocením nesouhlasím, tak prozatím 72%. Koment snad doplním dřív než zase za rok. ()

Mefistofelle

Hororové fake dokumenty zažívají rozmach, proto se i Australané rozhodli, že si natočí ten svůj. Na mě to však bohužel moc nepůsobí, porotože dokumentaristický styl tomu bere bezprostřední zážitek. V tomto konkrétním případě zvolili metodu "necháme herce vykecávat se a pak do toho sem tam střihneme video/fotku, kde bude muset divák najít ducha". Příběh sám o sobě je zajímavý, většinou se duchařiny týkají zlých duchů a hlavní hrdinové mají za úkol se jich zbavit. Zde je to neškodný duch, který nikomu zjevně nic udělat nechce, prostě tam jenom je a rodina se snaží přijít na důvod, proč se zdržuje v jejich domě. Kdyby to bývalo bylo natočeno klasicky, tak by to mohlo být fajn, protože pár poměrně originálních nápadů to v sobě má a některé scény, které byly pouze převyprávěny, by mohly být opravdu strašidelné. Podle mého zbytečně promrhali zajímavé téma špatně zvolenou formou. ()

Sludger

Ten film nie len natočený ako FF, ale rovno ako plnohodnotný dokument, ktorý nám príbeh porozpráva cez rozhovory účastníkov deja. Musím priznať, že film pôsobil realisticky, aj sa zarezal pod kožu svojou autentickosťou. Najväčšie plus dávam fakt temnej pointe príbehu. Vynikajúci desivý nápad, ktorý slabším povahám nedá spávať. ()

Nivenx

Tak abych uvedl Lake Mungo na správnou míru, tak co mi v žánrech chybí je dokumentární, jelikož šlo hlavně o realistický dokument o holce, která zemřela v jezeře. Dokument je dobře natočený a má slušnou atmosféru, ale bohužel dokáže i někoho nudit. Pokud jde o pravdu či fikci si nedokážu nějak přebrat a je mi to doopravdy úplně jedno. Zde šlo o dojem, aby tomu divák věřil a rozhodně ho režisér do toho tlačil, což si myslím, že není až tak úplně dobře a pokud se mi ještě taková žánrovka dostane do ruky, tak jí nejspíš odsunu někam mimo, jelikož to není úplně to pravé ořechové. Zlaté horory, kde na začátku napíší podle skutečné události a basta fidli. Takže co se týče hodnocení lehký nadprůměr, příště si na noc dám radši něco jiného. 55% ()

Khumbac

Bylo tam tolik zvratů až se mi z toho chtělo zvracet. Dokumentem natočené rozpoluplnosti všech zúčastněných. ()

Avathar

Strašne, strašne podhodnotené! Myslím, že filmu dosť ubralo jeho označenie ako HOROR. Nie, nejedná sa o horor. Aspoň nie o "klasický" horor. A dokonca ani o klasický "found footage horor." Film je skôr mysterióznou drámou, natočenou dokumentárnym štýlom. Ale ani rozhrkanej kamery sa príliš nedočkáte (pre niektorých určite plus), film je natočený civilne, prehľadne (ako klasický dokument). Herci uveriteľní. V podstate som sa pristihol, že tomu úplne verím a hercov som nevnímal ako hercov, ale ako ľudí, ktoré tú tragédiu naozaj zažili. Potešilo ma, že príbeh nie je úplne klasické klišé a lá "do domu sa nám nasťahoval duch našej mŕtvej dcéry/sestry a robí nám tu bordel." Celé je to skôr o vyrovnaní sa s osudom, o bolesti, o ľudskej osamelosti a... o tajomstvách. O tajomstvách, ktoré skrývame aj pred svojimi najbližšími, ktorým sa nedokážeme zveriť. Melancholický, zádumčivý a smutný film. ()

Honzek

Lake Mungo je poctivá duchařina s prvky found footage, které nejsou nikdy na škodu. Má to pekelnou atmosféru, pochopitelný děj a ve svém celku to tvoří velmi zajímavý počin. Pokud si potrpíte na horory nebo záhady jako takové, určitě se na to mrkněte a vykašlete se na nízké hodnocení, protože byste mohli být ještě mile překvapeni. Za mě palec nahoru! ()

uiu

Začátek dobrý a rozbíhající pointa dostačující, ovšem jen kdyby to tak zůstalo. Dívka se utopí a v domě se začne zjevovat její duch. Pak se ale začnou vrstvit další a další šokující objevy z jejího života a člověk se v tom začne ztrácet a stejně tak se tam ztrácí i logika. !!!SPOILER!!! Když tedy všechny ty fotky a videa byly podvrhy natočené jejím bratrem, proč nakonci dospějeme ke zjištění, že na fotce, kterou bratr zfalšoval napravo doopravdy její duch je? Jakto, že když natáčel sekvenci, kdy projde chodbou, nevidí, že v pokoji je soused a hledá kazetu? A proč se procházel kolem přehrady, kde se jeho sestra utopila a vydával se za ni, čekajíc, že ho někdo vyfotí? O duchařinu se trochu zajímám, takže mi taky nedocházelo, proč se její duch zjevoval doma, když zemřela utonutím, tudíž by byl její duch spjat s místem, kde umřela. Stejně tak WTF-moment, kdy na výletě u jezera Mungo natočila na mobil svou vlastní mrtvolu-ducha. ??? !!!KONEC SPOILERU!!! Jako dokument o zdrcených rodičích, kteří přišli o dceru dobré, po hororové stránce to hodně pokulhává. ()

oveckaoa

Dokoukáno na 3 krát nemůžu říct, že bych se nudil a ani, že bych se bavil. Film by se dal rozdělit na 3 třetiny v 1 sledujeme pohřešovanou holku co se utopí a její rodiče jak jsou z toho špatní tahle třetina je hodně povedená a reálná pak příjde další kdy se v domě objevuje její duch a její rodiče si pozvou do domu chlápka co mluví s duchy později se dozvíme, že nic neviděly jelikož to někdo nahrál tahle třetina je hodně slabá má moc dialogů a moc se tam neděje a na závěr příjde vysvětlení kde je nejlepší scéna s tím slavným záběrem co se tu již probírá a který jen díky té scéně za to stojí. Celkově jako horor to neobstojí jelikož to nemá děj skoro žádné hororové scény (kromě té jedné) a nikam se to nedoplete. Pointa je taková, že zemře holka, která to kdysi viděla ve své vizi (ale proč to viděla ve své vizi proč zrovna ona měla tu vizi proč musela umřít proč se později zjevovala jako duch nebo zásadní proč k tomu jezeru šla, když věděla, že tam umře se divák nedozví) Ohledně té slavné scény ty 3 mučící scény a fotky z podobně laděného filmu Hledá se Megan případně ta scéna kdy prosila o život a on ji zakopával na mě zapůsobily daleko více než tohle. 40 procent ()