Lake Mungo

Horor / Drama / Mysteriózní / Thriller
Austrálie, 2008, 89 min (Alternativní 87 min)

V roce 2005 tajemně zmizela dívka, která se zřejmě utopila v místní nádrži. Rodiče však stále tuší, že by mohla být naživu a neztrácejí naději. Mrtvola se však nakonec najde, čímž se celý problém naoko vyřeší. Po tomto hrůzném nálezu se však začnou dít kolem jejich domu divné věci. Je to fikce, nebo chce jejich mrtvá dcera navázat kontakt? (jamesjimbo)

foundation

Vobec nie take spatne ako som cakal. To je asi hlavny dovod preco som bol skor prekvapeny. V zasade nic vynimocne aj ked styl natocenia sa nas snazi presvedcit o opaku. Drzi to pokope aj ako celok ale svoju silu to ma jednoznacne v niektorych scenach. ()

helraiser

Slušně natočený a vypadá to i opravdu reálně, ale není to pro každého. Líbilo se mi to, ale podobný styl vyprávění není přesně můj šálek kávy. ()

vojtik

Sledujete rodinu co nemá šajnu co se stalo a tak se to snaží rozlousknout. Všechno je to zachyceno jakoby dokumentárním stylem, bez žádných dramatických scén, žádné hudby a žádných světélkujících strašidel. Sledujete pouze záznamy, výpovědi, fotografie a rozhovory. Určitě to byl zajímavý a neokoukaný zážitek. Bohužel - Noroi, The Blair Witch Project nebo Paranormal Acitivity je stále nepokořen. Jinak nebudu lhát, při některých fotografiích mi mrazilo v zádech, ale na uvolnění močového měchýře to nestačilo... PS: Za ten konec a dodatek po titulcích si to tři hvězdičky zaslouží. ()

Ronee

Dokumentárne a veľmi pútavo natočený film. Celý sa skladá z prehovorov ľudí, zrnitých nahrávok domáceho videa a niekoľkých rozmazaných fotografií. Tento film je vlastne opakom obyčajne natočených, hraných hororov a predsa pri jeho sledovaní mrazí oveľa viac. Pretože si celý čas divák myslí, že to čo vidí, je skutočné. Pri sledovaní bežných hororov som si vedomá toho, že herci to len hrajú a preto viem svoj strach ovládať. Nie je to zďaleka tak desivé, ako keď pozerám dokument, kde sa postupne odkrývajú dôkazy z videa jednej rodiny, kde nám ukazujú fotky, na ktorých je údajne duch mŕtveho dievčaťa. Všetko to vyzerá ako skutočné. Pomocou amatérskej ručnej kamery, alebo záberov z mobilu tvorcovia natočili presvedčivý film s dokumentárnou štruktúrou. Mala som z toho riadne nervy. Teraz už viem, že to bolo všetko vymyslené, no v kine som sa snažila skepticky usmievať nad tým, že Alice pred smrťou natočila svojho ducha...Odteraz keď vidím na fotke zvláštnu šmuhu, tvrdím, že je to Alice...To bolo ozaj vtipné, ako ju všade jej rodina videla...Odhalenie je naozaj mätúce. Všetko, čo sa vo filme odohrávalo, vyzeralo byť odborne podložené. Presvedčivý, napínavý a strašidelný. Taký je film Jazero Mungo. ()

joelly01 odpad!

To jsem se tedy zase nechala nachytat! Takovy mrzky a nudny shit! Hanbou bych se propadla, kdyz si vzpomenu jak jsem vcera Klenotovi slibovala "atmosferickou mockumentary". A pak takovy debilni a nezajimavy hnus.... Nic, proste do mrte nic. Parkrat uvidite obrys ducha jak jde z jedne strany pokoje na druhou. Jinak proste nic. Bylo to traumatizujici tim, jak to bylo nudne a trapne. Na necelych deset minut jsem u filmu usnula, tak asi v tech 10ti minutach byla ta nekolikasekundova desne strasidelna scena o ktere tady spousta lidi tak nadsene toci. Cumet hodinu a pul na "zrneni" aby pak na me rychle neco vybaflo.. To teda fakt nejsem cilova skupina. ()

FandaHoffman

Možná to není dokonalý film, ale já se bál ukrutně. Jsem obrovský fanoušek hororů a po filmech co jsem viděl jsem si myslel, že mě už nic nepřekvapí. Jednu chvíly jsem už film chtěl vypanout jak na mě atmosféra působila. 7/10 ()

Patches1984

K mockumentary mám trochu rozporuplný vztah. Na jednu stranu jsem rád, že se filmoví tvůrci snaží jednou za čas přijít s novými vyprávěcími postupy a nebojí se experimentovat, a to platí obzvlášť v žánrech jako je právě horor. Na druhou stranu mě ale obvykle dokumentární styl vyprávění nedokáže zaujmout natolik, abych film dokázal těch 90 - 120 minut opravdu hltat. Obvykle se totiž celý film smrskne do zmateného pobíhání po lese/domě/městě s roztřesenou kamerou v ruce, všechno si to hraje na súpr trúpr autentické záběry, ale výsledkem je pár laciných lekaček, spousta vystrašeného blábolení a divák se vlastně nic o ničem nedozví. Samozřejmě to dává spoustu prostoru pro interpretaci, ale nesnáším ten pocit, že se mimo záběr děje něco strašně zajímavého a režisér mi to bůhvíproč nechce ukázat. Pamatuju si, jak jsem byl svého času kvůli tomuhle trpce zklamán ze Záhady Blair Witch... Lake Mungo je naštěstí čestnou výjimkou, protože si hraje na dokument právě opačným způsobem. Původní záběry a fotografie jsou tu jen pro dokreslení toho podstatného - logicky uspořádaných výpovědí aktérů a svědků, díky kterým si můžete udělat obrázek o událostech tak úplný, jak to jen jde. Takový Truman Capote ve filmu. Skutečných lekaček ani krve se tu nedočkáte, takže to asi není film pro ty, kteří se chtějí bát nebo zvednout žaludek, ale pokud hledáte zajímavý a co možná nejrealističtěji převyprávěný příběh, je to dobrá volba. A navíc je tu pár moc povedených odkazů na Twin Peaks - to už fakt nemůžu jít pod ty čtyři hvězdičky. 8/10 ()

DoubleJack

Nepřesvědčilo mě to. Přitom mám rád tento typ filmů, ale prostě jsem tomu nevěřil. Možná za to mohou výkony herců, možná obrovské množství nekvalitních záběrů, které ve mě spíš vyvolávaly zmatení. Nevím. Každopádně jsem zůstal mentálně oddělen od ústředního děje a nedokázal jsem se do něj ponořit. O to víc zamrzí, že myšlenka, na které je to postavené, je vlastně zajímavá a neokoukaná. Myslím, že by si nápad zasloužil větší péči a lepší zpracování. A kdo ví, možná se toho v budoucnosti dočkáme stejně, jako tomu bylo u Absentia /Oculus. ()

adamix

Lake Mungo miestami zamrazí. Celkovo idea, že dievča uvidí vlastného ducha a tým vlastne zistí, že zomrie, je dobrá. Realitou sú aj konšpirácie, ktoré sa objavujú pri pátraní po duchoch, ale tu ich bolo na môj vkus až moc a kazili po čase dojem, obzvlášť pri fejkových záberoch mŕtvej Alice na fotkách. Autentickosť sa ale na druhú stranu cení a tým tento mocumentary horor exceluje, nie však tak, že by sa vyzdvihoval nad iné, štylisticky lepšie horory, napríklad ako Poughtkeepsie tapes alebo Blair Witch Project. solídne 3*. ()

oliveros

Zvolená forma pseudo-dokumentu navráva, že Lake Mungo by mohlo byť výborným horrorrovým zážitkom. V dobe od priekopníckeho Blair Witchu sa ona forma natáčania preniesla už do viacerých horrorov ale nie vo všetkých prípadoch bol výsledok dych berúci, no zakaždým nadpriemerne pôsobivý. Po španielskom RECu, ktorý znamenal neoficiálny návrat a znovuznietenie žánru natočeného zúčastnenou osobou, sa spustila vlna takto podaných žánrových príspevkov (aj keď bol Noroi pustený do sveta už v roku 2005, nevzniklo okolo neho až také echo - škoda). Rok 2007 bol v tejto sfére plodným, či už to bola Romerova odozva na progresívny trend - Diary of the Dead, Dowdleho pásky z Poughkeepsie, či Peliho Paranormal Acitivity sprevádzané silnou reklamou. O dva roky sme tu už mali Fourth Kind a dnes sa ku mne dostáva i Lake Mungo. Áno, stále to nie je veľa titulov ale je otázne kedy sa divák stane voči hand made kamere a dokumentárnej forme imúnny. Lake Mungo je zástupcom hodnotným a po jeho vzhliadnutí som rád, že ma po dlhej dobe opäť zalial pri sledovaní nepríjemný dusný pocit a zabudol som na svoje obavy plynúce z predchádzajúcej vety, ktoré som nadobudol hneď po dopozeraní Fourth Kind. Do svojho imaginárneho zápisníka si v kolónke venovanej najsilnejším horrorovým scénam značím aj jednu od jazera Mungo. ()

Cechyno4

Film/dokument tak by se dalo Lake Mungo označit. Další film ala Blair Witch. Nevím, ale prostě už od začátku filmu jsem věděl, že tento film na mě zapůsobí. Udělal jsem si doma dokonalou tmu a pustil si tento kousek. S tím, že to bude taková lehká odreagovačka, ale překvapilo mě to. Scény z kamery, kdy chodí duch po domu mi naháněli husí kůži. Amatérská kamera při těchto záběrech i videa natočená z mobilu dělali svoje :) Chtěl jsem dát tři hvězdy. Ale konec, kde byla fotka která byla vyfocena u jezera Mungo mě dostala a to hlavně především skvělého, nečekaného a dechberoucího vysvětlení. To u mě staví Lake Mungo do popředí mezi těmito mysteriózními filmy. Nebojím se dát 4 hvězdičky, a to hlavně za konec filmu. Jinak krásných a zasloužených 80 % ()

djbarrel

Spíš dokument než film, což není na škodu, tohle se celkem povedlo a v tomhle patří Lake Mungo k vrcholům žánru. Jistý problém je snad v tom, že film má primární označení jako horor a tím rozhodně není. Hororový prvek ve filmu chybí zcela což je podle mě způsobeno tak masivní realističností, že ve filmu nemůže působit hororově takřka nic. Je to spíš drama i s ohledem na to, že se nakonec ukáže, že bratr údajného ducha umí dobře s "photoshopem" a podváděl seč se dalo i když k tomu podle svých slov neměl žádný důvod. Film stojí rozhodně za shlédnutí, ale žádná pecka to tedy není. 50 % ()

Rastman

Zajímavý nápad naprosto pohřbený v přenudnělém zpracování. Tohle mělo dostat scénáristu, nejen režiséra s pár poznámkama o ději. Je to v jádru zajímavé, ale koukat se na to bych asi dobrovolně nedoporučil. Pouze pro fandy a hledače něčeho jiného. ()

ZHODNOTITEL

Film, který má obrovskou atmosféru, kterou si drží od začátku až do konce. Po téhle stránce perfektní. Jenže je to tak nějak bez děje a bez dobrého vyvrcholení. Bylo to břidké. ()

Nikolas__

Takový dokumentárnější Noroi z ameriky. A o mnoho horší. Uznávám že má Lake Mungo pár kladů (a ty přibližující se jevy na fotka umí vážně vyděsit), ale jinak si nepamatuji kdy naposledy jsem se u filmu takhle nudil. Konec není dobrý, postavy nejsou sympatické, a prostě to není zábavné. Dobrý nápad, hrozné zpracování. ()

kalysta

Taková poctivá, pěkná duchařina, která v žádném případě nevyděsí, ale zanechá celkem příjemný tísnivý pocit. ()