The Tunnel

Novinářský tým (kameraman, reportérka, zvukař atd.) se vydá do neprozkoumaného podzemí Sydney, aby zde našel příběh pro svou reportáž. Příběh si jej ale najde sám. (mkaty)

bourec

Tak tohle bylo docela povedený.Jasně,už kolikátá varianta na podobný,ruční kamerou točený filmy,ale tomuhle ty prostory samy o sobě nasáklý hrůzou,dodávaj na kvalitě.A já ani nedutal.60%. ()

Mefistofelle

A opět tu máme "dokument", tentokrát z mého oblíbeného prostředí tunelů nebo metra. Amatéřina je na něm znát, ale zároveň vidím i snahu projevující se v pěkných záběrech a několika opravdu propracovaných strašidelných momentech. Kamera není po většinu snímku roztřesená, což bývá bohužel často chyba podobně zaměřených filmů. Ale co už mi opravdu vadilo bylo to, že lekačka nebo to, co se následně stane, bylo prozrazeno ve formě rozhovorů s postavami ještě předtím, než se to stalo. Je to odvážné, ale bohužel to moc nefunguje. Ty rozhovory s postavami jsou vůbec velkou slabinou filmu, protože ze začátku je jich moc a i když jich později ubývá, tak mají zase tendenci skákat do "real" záběrů v momentě, kdy se vybudovalo pořádné napětí, čímž jej nechtěně shazují. V rámci tohoto typu filmů bych to hodnotila pozitivně, na rozdíl od Lake Mungo, a oceňuju i amatérskou snahu, ale své chyby to má a bylo by zbytečné před nimi zavírat oči. ()

Rodriguez

Novinařina se nezastaví naprosto před ničím. Reportáž o zaplavení starých nepoužívaných tunelech coby zásobárnu vody pro statisíce lidí, ji nedá spát a vydá se s kolegy na průzkum. Krom bezdomovců, kteří tu přebývají v hojném počtu, se tu nachází něco.....s čím si zatím nikdy nikdo neporadil. 80% ()

MA.KI

Pominu-li, že úvodní půlhodina je zbytečně zdlouhavá a vlastně zbytečná, tak na konci další půlhodiny jsem si říkal, že tenhle (pseudo)dokumentární horor má u mě šanci jen v případě, že se záhadná strašidla z tunelů nějak racionálně vysvětlí, a to právě pro onu avizovanou autentičnost a realističnost projektu. ~ Zkrátka nevím, jak ostatní, ale sleduji-li jakýkoliv žánr s razítkem "dokumentární" (byť pseudo), tak od něj očekávám taky určité vlastnosti. Nějaká bájná strašidla jsem schopen akceptovat u díla bez tohoto razítka. ~ PS Kdo se mnou nesouhlasí, nechť si klidně ze dvě hvězdy přidá. ()

TomikZlesa

Vůbec ne špatný film, výborné hnusné, vlhké, temné a stísněné prostory, ale bohužel film asi nejvíc ztrácí tím co popisuje J*A*S*M. Od zažátku už víte kdo to rozchodí a kdo ne..trochu demence. Na druhou stranu je tu pár scének ke káknutí, není ani přítomné nějaké to extra tupé chování postav, i když to se mi kecá když sem byl na druhý straně monitoru :-) Snad už bude konec těm nudným domácím videím a tyhle "real horory" se budou točit dál v podobných prostředí........ ()

dubinak

Tento snímek mi byl dost doporučován, ale já jeho projekci pořád oddalovala a moc jsem nevěřila, že by mě mohl něčím překvapit. Světe div se, nebylo to vůbec zlé a nebylo to až tak neoriginální jako většina dnešních FF. Je pravda, že interview s přežívšími, které přerušovalo tok příběhu, trochu kazilo dojem, ale aspoň jsme dostali nějaký komentář, protože kdyby se jelo v kuse v tunelu asi by to taky nebylo stoprocentní. Je to tak padesát na padesát. Každopádně jsem měla u snímku sem tam docela strach a dokázal navodit správně hutnou atmosféru. Se závěrem taky nemám žádný problém. Asi bych The Tunnel mohla klidně doporučit jako jeden z těch lepších found footage. ()

destroy83

Komentář může obsahovat možné spoilery. Další z řady pseudodokumetárních hororových handcamů. Tentokrát tu máme zářez z Austrálie, ve kterém se skupinka novinářů vydává prozkoumat nepoužívané tunely pod městem. Skupinku vede senzacechtivá Natasha, která nevěří veřejným prohlášením o pobytu bezďáků v tamních tunelech. Na začátku dílka čeká diváka trošku nuda, pomalu se vlekoucí vatáž, ve které tvůrci krátce představují jednotlivé postavy příběhu a pomalinku nahlodávají následující děj – škoda, že už od začátku je divákům jasný bodycount téhle tunelové naháněčky. Po počátečních komplikacích, které lehce nahlodávají vztahy v novinářském týmu, se skupinka přeci jen dostává do podzemního komplexu a začíná velmi slušná jízda s očekávanými trademarky žánru – roztřesená kamera, vřískající herci, trhané, ovšem velmi pěkně a tajemně pojaté záběry zla obývajícího podzemí. Vše se prokládá výpověďmi přeživších, což lehce tlumí divákův stoupající adrenalin. Ve výsledku se jedná o slušný kousek s hrajícími herci a dobře pojatým, nikoliv objevným tématem. Ovšem také bohužel s nudnějším startem a výše zmíněným trháním slušně vystavěné atmosféry v tunelech výpověďmi protagonistů. Vzhledem k tomu, že jsem se náramně bavil, přihmouřím oko a přihodím ještě čtvrtou hvězdu. ()

Ice123

Horor dle skutečných událostí tvořený z autentických záběrů. To vlastně mluví absolutně za vše. Takže naleznete komentáře typu: Trapný footage, snímky častokrát až moc rozklepané a rozmazané, nebo v některých ojedinělých případech si uživatelé čsfd stěžují i na herecké obsazení (ten chlápek měl koňský úsměv, říkal jsem si:"Bože, hlavně ať ty zuby neukazuje během celého filmu. atd.) plus další kopa lidí tvrdí jak je to celý jen nahraný a trapný. Takže abych to uvedl na pravou míru. Vzhledem k autentickým záběrům bylo obsazení předem dané a jsem si naprosto jistý, že kdyby se "herci" mohli vrátit v čase, tak by byli určitě velice rádi přenechali svoje role komukoli jinému. Těm, kterým nesedí děj tak se zkuste zeptat sami sebe proč asi nenatočili víc snímků, když už byly tam dole a na závěr mi prosím ukažte jakékoliv filmové studio, které by se podepsalo pod snímek tvrdící, že je dle skutečných událostí a přitom si to ani neověřil. Je to děsivé více než-li dost, když si uvědomíte, že vše co vidíte je pravda...... 95%. ()

SHI-SHA

Nápad dobrej, ale technický zpracování to strašně shazuje. Chápu, že found-footage frčí, ale výsledek musí být trochu vycitovanej. V nejnapínavější části nechali tvůrci nechali kameru tak často šumět, přeskakovat a padat na zem, že nemáte vůbec ponětí, co se vlastně dělo. Dále nemám rád, když horor nedodržuje svoje vlastní pravidla (světlo=bezpečí). A k tomu všemu ještě konec, který nechal tři prdele nezodpovězených otázek. ()

3n3my

S týmto typom hororov (či už spracovaním, rozpočtom alebo námetom) nemám zatiaľ absolútne žiaden problém, pokiaľ dokážu navodiť tú správnu hororovú atmosféru. Tunelu sa to podarilo na výbornú a myslím, že každý začínajúci hororový režisér si želá vstúpiť na scénu takto presvedčivo ako Carlo Ledesma. Veľmi presvedčivé, výborné prostredie, minimum hlúpych scén. Áno bol Blair Witch, REC, Paranormal Activity, ... ale máme už aj The Tunnel s iným novým autentickým prostredím, a netreba nám za každú cenu porovnávať. ()

Immortal17

Ano a je tu další dokumentární horor. Nejlepší žánr hororu vůbec. :) Začalo to "The Blair Witch project", "Rec", "Rec2", "Paranormal Activity", "Paranormal Activity 2", "Paranormal Entity", "The Fourth kKnd",a teď je to "The Tunnel"... musím upřímně říct, že jsem nečekala tak skvělý výsledek filmu, jelikož jak všichni víme, záhadu z Blair už nikdo nevyřeší. ;) Filmem "The Tunnel" jsem byla opravdu velmi příjemně překvapena, vládne zde stejně hustá, temná a tajemná atmosféra jako právě v "The Blair Witch project", nikdo přesně neví před čím v tunelu vlastně utíkají a to je přesně ta bomba, kterou většinu dokumentárních hororů postrádá, záhadu. CO,KDE a PROČ? Základní tři otázky, které byste si při dokumentárním hororu měli klást. Pokud tomu tak není, je vám hned jasné, že tomu chybí jakási šťáva a už to není ono. ()

ivan_drago

Mrazivé, stísněné, strach navozující, atmosférou oplívající found footage/documentary horror, který navíc přidává slušně zvládnutou psychologii, ani né tak postav jako situace ve které se ocitli a vědí, že něco jsou v piči... Rozhovory a dokumentární vložky nejsou nijak na škodu a dokreslují příběh i zmíněnou atmosféru... ()

ecceHOMMO

Vôbec nie tak zlý dokumentaristicky robený film. Áno pravdou je že ťaží z námetov podobných filmov ako Záhada Blair Witch, Monštrum, Paranormal Activity ( a ich kvalitu úplne nedosahuje) a filmov podobných kde je doležitá amatérska kamera. Mne Tunnel prišiel ako alternatívny snímok na Metro...samozrejme tu dokumentaristicky a zámerne amatersky ( kvôli autenticite) nakrútené. Tunnel sa rozbieha až vo zvonici...dovtedy len tak pluje v nude....ale keď sa rozbehne, má svoje tempo, mrazivú atmosféru a dokáže navodiť i dáke tie zimomriavky....Mínusom je: že hneď od začiatku viete kto prežije, lebo príbeh vyprávajú....**/*** ()

Avathar

Nie špatný found footage. Iste, nie je to bohvieako originálne – zase tu máme skupinu týpkov ktorí strkajú rypák kam nemajú a doplatia na to – no napriek tomu je to slušná zábava (hlavne ak máte úchylku na tento typ hororov:)).___Niekoľko poznámok:___1. Tým, že nám tvorcovia na základe úvodných interview s postavami dali vedieť kto prežil, tak trochu otupili strach o postavy, ale napínavosť si film napriek tomu udržal. Gut.___2. Motivácia postáv dostať sa za každú cenu do tunelov, pretože hlavnej hrdinke sa zdá, že „tu niečo smrdí a nie sú to bezdomovci,“ len na základe nejakého pofidérneho videa z YouTube bola mierne nepresvedčivá.___3. Páčilo sa mi prostredie – krásne klaustrofobické, tmavé, podzemné jazero, divné zvuky... skvelé (a v rámci found footage ešte neokukané).___4. Hlavná hrdinka bola neskutočná piča, ktorá by zrejme v natáčaní svojho „veľkého príbehu“ pokračovala aj keby si z nej obludy robili tatarák. Normálne mi tá snaha za každú cenu točiť vôbec nevadí (beriem to ako súčasť hry), napokon tu hrdinovia aj potrebovali svetlo z kamier, ale keď sa už zdalo, že našli cestu a ona začala trepať blitky typu: „Ako môžeme odísť TERAZ? Keď sme objavili niečo tak VEĽKÉ?!“ mal som chuť dať jej cez obrazovku pár výchovných po papuli.___5. Film má pomerne pomalý rozjazd, po vstupe do tunelov však atmosféra začína dobre hustnúť, gradácia výborná.___6. Potešilo ma, že autori nepomenovali „zlo“ ktoré hrdinov prenasledovalo a uspokojili sa s pár nejasnými šmuhami, zvukmi, nechali pracovať divákovu fantáziu a nedali takmer ŽIADNE náznaky (ako napr. pri EVIDENCE, kde mi to tak trochu zhodilo tajomnosť).___7. To používanie nediegetickej hudby na prikŕmenie napínavých pasáží ma neskutočne iritovalo už v THE LAST EXORCISM a tu jakbysmet (vyhadzuje to z atmosféry, nahlodáva zadnie reálna a celkovo je to v tomto pod-žánri zbytočná barlička).___8. Jedna nádherne mrazivá scéna – len v skratke: spadnutá kamera. Za to spešl dík! ()

oveckaoa

Mám slabosti pro horory točené jakoby kamerou proto o jednu hvězdu přidávám. K Filmy celý film je taková směsice jiných hororů točená na ruční kameru takže scéna ve vodě může v někom evokovat Pád Do Tmy celý děj mě zase přišel jak Metro a ta příšera byla hodně podobná tomu co vystupovala v Seventh Moon anebo příšeře z Metra. Navíc prvních 20 minut jsou jen samé blbé pindy a pak je to chození po tunelech kde jich něco unáší. Hlavní herečka je snad nejhnusnější a nejnesympatičtější herečka co jsem kdy v životě viděl. I přesto jsou zde 2-3 scény které mě zaujaly + bodík za takovou blbost že ta příšera se bojí světla takže když se rozsvítí kamera zdrhá :-) a některé scény mě připomněly i Smrtící Temnotu :-) Optimální hodnocení 40 procent 20 procent přidávám za styl natočení. Stupidita filmu je na konci když ta ženská říká že se všem omlouvá a v další scéně říká nevím jistě jestli jsem za jejich smrt mohla já to jsem už nemohl :-). Podle popisu jsem se strašně bál že budu sledovat bandu týpků jak je něco honí a oni všeci přežijí naštěstí tady někdo aspoň umřel i když ta kameramanka měla umřít už po 5 minutě. ()

uiu

Další z dokumentárních hororů, očividně hodně inspirovaný Záhadou Blair Witch, kdy nadějná reportérka vytáhne kameramany a zvukaře do podzemí Sydney, aby natočili provokativní zprávu o zatopování nepoužívaných tunelů. Jenže v tunelu kromě bezdomovců žije i nějaký bubák. Ten udělá párkrát bububu, zatřese se kamera, ženská si zaječí a všichni budou schýzovat a navzájem po sobě řvát. Začátek vypadá slibně, ale nakonec je to jen další do rodinky hororů typu Paranormal Activity a REC - tedy nic nového. ()

zdenny

Jestliže chce někdo udělat film "dle skutečných autentických záběrů", musí vymyslet něco opravdu šokujícího. Pro mě byl první "Blair Witch", pak to šlo od desíti k pěti. Lokace nebyla špatná, i příběh nebyl špatný, ale celkově to bylo velice nedostatečné. Vím, že smysl těchto filmů, je zabijáka neukázat, ale i tak... ()

VanTom

"Found footage" materiál z opuštěných tunelů pod Sydney je vcelku netradičně podáván ve formě klasického dokumentu, takže přeživší (dosti popisně) komentují události, své pohnutky a pocity. Napětí se tím sice značně setřelo, ale stále mne zajímalo, jak to všechno proběhlo. A asi nešlo očekávat nic jiného, než panické pobíhání s rozklepanou kamerou po pár tmavých chodbách, umělé digitální artefakty v obrazu a tajemného bubáka v pozadí. 5/10 ()