Záhada Hory mrtvých

• USA The Dyatlov Pass Incident (více)

Film je inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v roce 1959 na Hoře mrtvých v severním Uralu, kdy  přišlo nevysvětlitelným  způsobem o život devět ruských studentů. Jejich těla byla nalezena jen ve spodním prádle, vykazovala vysoké známky radiace, měla rozsáhlá vnitřní zranění a jedné z dívek chyběl jazyk. Jejich smrt nebyla nikdy objasněna, spekulovalo se o lavině, ale i o paranormálních jevech či UFO. V roce 2012 se pětice amerických studentů rozhodne vyrazit po stopách ruské výpravy a objasnit jednu z nejzáhadnějších tragédií minulého století. Jakmile se dostanou do míst, kde tehdy zahynuli jejich vrstevníci, začnou je pronásledovat podivné, děsivé události – a je jim stále jasnější, že tajemné síly, které na místě tragédie dřímaly čtyřiapadesát let, jsou znovu připraveny vraždit... (oficiální text distributora)

S.Quentin QUALE

Rozhodně ne nejhorší FFko, které jsem měl tu čest vidět. Když už nic, jedná se o příběh podle skutečné události, která je více než zajímavá, takže vás (snad) donutí si i něco nastudovat. Vztaženo k tomuto se dá už jen spekulovat, jakým způsobem tvůrci filmu pojali zakončení, no já bych tipl, že poměrně svérázně, ale což, poškrabat na hlavě mě to donutilo. Jako další plus hodnotím zimní téma v horkým létě, které mě vždy potěší. I přestože se film rozjede až ke konci, kde si tvůrci asi vsadili na vlastní karty, nemám důvodu dávat podprůměrné hodnocení. 65% ()

Rex Mundi odpad!

Táto príšernosť bola v kinách?! Katastrofa od začiatku do konca. Lepšie dialógy by napísal aj pacient po čerstvej lobotómii, postavy (okrem hystericky hyperaktívnej blondíny za kamerou) sa mi zlievali do jednej masy nesympatických idiotov a found footage mockumentary bolo klasicky otravné. Niežeby hy-hy bloncka bola menej nesympatická, iba som ju lepšie dokázala odlíšiť, lebo mala navyše aj najhnusnejší dabing. ()

Omnibus

Внимание! Содержит радиоактивныe спойлеры! (SPOILERY!)  Byla jednou jedna Hora. Občas tam hustě sněžilo. I Hora byla hustá. Mohutná a krásně skalnatá, pokrytá sněhem a ledovci a v rámci podpory turistického ruchu i plná chrastí na oheň, příhodně napíchaného do sněhu. Na jejích svazích laškovně honil jeden sněžný muž druhého, jak polární sob samici v době říje. Uvnitř byla hora dutá jako bambus. Mohla za to částečně eroze, zbytek vydlabali zlí Rusáci. Во время холодной войны jim na vartě v průsmyku mrzly prdele и так они построили бункер. Aby duševně nezakrněli, natahali si tam spoustu knížek. Kromě klasiků Dostojevského a Puškina jim politruk kupodivu povolil i Piknik u cesty bratrů Strugackých, v komiksovém vydání. A aby při tom čtení knih nedělali vojáci bordel, umístil velitel knihovnu pod dozor, do kukaně k dozorčímu útvaru. Bunkr byl vybudován v rámci RVHP, takže tam nic pořádně nefungovalo. Navíc ožralej Vasja osadil dveře bunkru obráceně, takže šly zavírat a zamykat jen zvenčí. Aby se to nedomákl nepřítel, bylo to TAJNÉ a všichni museli dělat jakoby nic. Blbě bylo nainstalováno i osvětlení, a protože originální žárovky někdo ukradl, použili náhradní, z beden válečné kořisti z Великой Отечественной войны. Žárovky nervózně poblikávaly, zkratované přístroje divoce jiskřily, a zvrhlé vědce to rušilo v páchání zajímavých pokusů ┣▇▇▇═─ na odchycených dobrovolnících. Už jim z toho začínalo hrabat, když konečně z roztoku ledovcové vody a Yettiho trusu vydestilovali úplně nový prvek Mengelejevovy periodické soustavy prvků, lehce radioaktivní prvek debilium. Vědci si konečně dali oraz a vyrazili ven z bunkru na čerstvý vzduch a na cígo. Chvíli jen tak z plezíru honili Yettiho i s jeho druhem, ale ti se jim podivně vypařili před očima. Tak aspoň čapnuli párek turistů, právě si plnící odznak 100 jarních kilometrů a zatáhli je do Hory (Официальная версия: oни пошли туда добровольно). Študáci byli vyplašení jako koroptve a furt mleli něco o třesoucí se kameře a o nějaké pitomé lavině, plné polystyrénových šutráků. Lavina prý navíc nepadala normálně ze svahu dolů, ale lítala divoce sem tam po vrstevnicích, jako liška s diagnostikovanou vzteklinou. Zatímco si to politruk všechno poctivě zapisoval do bonzbloku, študák si z pytlíku nasypal hrst LSD a jeho kamarádka dojela zbytek. Tím se oba hezky uklidnili a byli nad věcí. Křídou načmárali na stěny jeskyně primitivní malby, například výjevy z páření sněžných tygrů, zavzpomínali si na dětství, zaskákali si panáka a nakonec se vzali něžně za ruce a proskočili spolu obručí. To je uklidnilo tak kvalitně, že poslední záběry filmu už měli oba študáci úplně na háku. Velitel vojáků Vasil Vasiljevič Harlinweet se mezitím ztratil v průsmyku, když se chtěl zorientovat podle mapy otočené vzhůru nohama. Zabloudil nakonec až do civilizace. Protože po jednom zmršeném pokusu trpěl kromě mentální retardace i rozdvojením osobnosti, jedna jeho část napsala scénář k filmu a ta druhá ho pak natočila.                  Kонец фильма. () (méně) (více)

pornogrind

O téhle Uralské záhadě už toho mám docela dost přečteno. Proto vím že je spousta teorií co se tenkrát stalo. Tahle filmová teorie mi moc nevoněla. Koketování s Filadelfským experimentem je sice fajn, ale výsledek je tragickej. Přežil bych i to že se 3/4 filmu nic neděje. Ale ten WTF konec byl i na mě moc. Ty digitální mamrdi poslali všechno do kytek. ()

gogo76

R. Harlin sa už na kvalitatívnu úroveň Cliffhangera asi nikdy nedostane, ale stále sa o to pokúša. Jeho príspevok do hororového žánru však dieru do sveta neurobil. Postupy v ničom originálne nie sú, podobné horory sme už videli a častokrát lepšie. Nápad to nebol zlý, chladné a drsné prostredie poskytovalo poriadnu výhodu, ale i tak to Renny nedokázal naplno zužitkovať. Vyšiel z toho úplne priemerný a nevýrazný horor, ktorý sa v úvode dosť vlečie a oživí to až lavína, ktorej scéna asi ako jediná stojí za pochvalu. Hrátky s "cestovaním v čase" opäť nedopadli tak akoby som si želal. Zaujímavý nápad s nudným spracovaním. 40%. ()

• Holly (Holly Goss) ve snímku říká, že tělu Zinaidy Kolmogorovové chyběl jazyk v ústní dutině. Ve skutečnosti byla bez jazyka nalezena mrtvola Ljudmily Dubininové. (Tristaver)
  • Dodnes není objasněno, proč zemřelo 2. 2. 1959 v ruském pohoří 9 studentu výpravy. Událost zůstává jedním z největších tajemství 20. století. Vyšetřovatelé zjistili, že 6 lidí zemřelo na podchlazení a další 3 kvůli smrtelnému zranění které utrpěli (zlomená žebra, rozdrcená lebka, obličej bez oka a chybějícího jazyku byly příčiny smrti třech studentů). (ARI50)
  • Film je natočený podľa skutočných udalosti, ktoré sa stali v roku 1959 jednej lyžiarskej expedícii. Hora, kde sa daná tragédia odohrala, bola neskôr pomenovaná na Dyatlov Pass. (Slunkoo)