Det okända.

• angličtina The Unknown.
všechny plakáty
Horor / Mysteriózní / Sci-Fi
Švédsko, 2000, 91 min

Pět mladých biologů je posláno na sever Švédska prošetřit efekty rozsáhlého lesního požáru. To, co zpočátku vypadá na pár týdnů kempování a snadné práce, se brzy změní v noční můru objevením ostatků podivného tvora a rozhodnutím je prozkoumat. (quota)

dubinak

Tak trochu Blair Witch na švédský, jaksi sušší způsob, odebírajíc z každého FF snímku kousek něčeho libového. Švédy osobně miluji a tento film mi byl doporučen s tím, že když je tak miluji, příjdu tomu na chuť. A opravdu jsem přišla. Nějak jsem ale chytla na začátku nit až moc dobře a tak trochu jsem z toho byla překvapená. Už jsem čekala jen na onu pointu. Když jsem se přebrodila přes tu řeku atmosféry a vcelku velkého množství nepříjemných pocitů, dostala jsem docela unášející závěrečnou scénu, která mi nádherně sedla a díky ní se tento film stává lépe zapamatovatelnějším. ()

Khumbac

Kdo by neměl rád "lesní" filmy, neboli z prostředí lesa, točené poloamatérskou kamerou. Vzhledem k tomu, že to měli být odborníci tak mi ta jejich mimo-pracovní konverzace připadala trošku drsná např. "Jdu se vysrat" nebo "pojď si zašukat" atd., ale nicméně film s minimálním množstvím vizuálních efektů co se týče nadpřirozena si umí krásně pohrát s psychikou. Jednoduché a účelné podobně jako toto. ()

Tosi

Nebylo to špatné, vůbec to nebylo špatné. Švédský horor natočenej ruční kamerou uprostřed vypáleného lesa, se skupinkou mladých lidí stojících proti něčemu, co celý film pořádně neuvidíte. Ono je to dobře, atmosféra je napínavá a paranoia funguje velmi dobře. Víc jsem od nízkorozpočt'áku nečekal a solím plusový tři hvězdičky. ()

Yoshimitsu

Nejsem fanoušek Found fottage a spíše se tomu vyhýbám, ale Švédsko mě zajimalo a poměrně i kladné ohlasy jsem se o tomhle dočetl, tak jsem si řekl proč ne. To, že herci byli amatérští, ztřeštěné lítali po lesích a chovali se, jak cvoci beru je to nizkorozpočtový film a jak už je tady od hodně lidí psáno vykrádačka Záhady Blair Witch, ale to mi vůbec nevadilo dokonce mě to i bavilo hlavně kvůli parádní atmosféře, která se pěkně prohlubovala a ty večery tam moc příjemné nebyly. Zajimávý kousek s neznámým tvorem. Dávám 70% ()

ghatos

Okanda jde na to dobře tím, že se snaží mixovat několik hororových motivů a divák tím pádem neví na čem je. Nezaujala mě ani tak strašidelná atmosféra, jako paranoia. Ta společně se zvědavostí (kam, že se to vlastně dostane) drží akcie švédů nahoře. Ke konci je to slabší, no i tak to má parametry nadprůměru. Já se budu držet při zemi. 70%. Výborný komentář: Šakalík ()

zolo23

Severskú produkciu začínam mať fakt rád. Po skvelom nórskom Trolljegerenovi ďalšia filmová lahôdka, ale nie až tak originálna ako spomínaný Trolljegeren. Najviac si cením dialógy a hlavne správanie sa hlavných hrdinov, ktoré vyznieva naozaj reálne. Žiadne stupídne a nelogické veci sa tentokrát nekonajú. Jednoducho keď je niekto nakazený..či je to kamarát alebo nie..srať na neho a utekať čo najďalej. Atmoška pekne graduje, prakticky stále sa je na čo pozerať. Za málo peňazí tentokrát veľa muziky. 70% ()

Jello Biafra

Severská odpoveď na Záhadu Blair Witch. 5 mladých biológov sa vydá do lesov zistiť čo stálo za mohutným požiarom. Avšak objavia neznámeho tvora a........tým sa spúsťa mrazivý horor s dosť dusnou atmosférou. Bohužiaľ v posledných 20 minútách kedy vyjde najavo, čo za tým všetkým stojí, je divákovi jasné že film sa predsa len nakoniec nevyhne štandartnému klišé sci-fi hororov o parazitoch a záverečná gradácia sa nekoná. Okrem inšpirácie Záhadou Blair Witch je tento film očividne ovplyvnený aj slávnym Carpenterovým filmom The Thing. Týka sa to hlavne scén, kde sa postavy častujú vzájomnou nedôverou a paranoiou. Aj keď je záver dosť odfláknutý, film jednoznačne za pozornosť diváka stojí. Doporučujem pozerať hlavne v nočných hodinách. :) ()

Šakalík

Tenhle film měl úžasný potenciál, který ale pohříchu vyšuměl úplně do prázdna. A je to vážně škoda. První polovina je velmi dobrá, řekl bych dokonce že vynikající. Její hlavní devízou je to, že divák vůbec netuší, kam příběh bude směřovat a jaký žánr v dalším průběhu očekávat (horor, sci-fi, slasher – všechno se zdá být možné). Ty noční záběry tak trochu připomínají Blair Witch, což jsem já osobně kvitoval s povděkem, ostatně ta strašidelná majestátnost švédských lesů k takovým záběrům přímo vybízí. Jenomže ve druhé polovině to začne povážlivě drhnout, především proto, že se tam začnou řešit absolutní kraviny, jako třeba kdo s kým dřív chodil, a celá pochmurně temná atmosféra je rázem ta tam. Navíc jakmile se proflákne samotné gró příběhu, začne to být docela nuda... ()

Forsberg11

Severania vedia budovať hororovú atmosféru, o tom sme sa mohli presvedčiť už v nejednom horore. No z tohto snímku nesrší len nadupaná atmosféra. To by bola slabé slovo. Z tohto filmu priam srší strach, strach z neznámeho. Jeho názov dokonale vystihuje celkový príbeh a námet. Na úrovni minimálnych nákladov nám tvorcovia ponúkajú absolútnu hororovú jazdu v štýle The Blair Witch Project, ktorá je ale podľa mňa ešte o stupeň strašidelnejšia. A to aj napriek tomu, že tu za celý film vlastne nevidíme nič z toho, čoho by sme sa mali naozaj báť (teda ak nerátam tú zdochnutú "vec"). Nedozvieme sa ani pointu príbehu, či motiváciu konania "neznámeho". Divákovi nezostáva nič iné, len si domýšľať a predstavovať. A ako je všeobecne známe, predstavivosť je najsilnejším zdrojom strachu. Roztrasená kamera pôsobí takmer dokonale civilným dojmom, pre mňa osobne ešte reálnejšie ako desiatky všelijakých "found-footage" filmov, ktoré sa vyrojili v posledných rokoch. Takto nejako si ja predstavujem ozajstný strach naháňajúci horor, so všetkým čo k nemu patrí. Hluché miesta tam samozrejme boli, ale o tých sa nemá, (pri takomto rozpočte) zmysel rozpisovať. Jednoznačne ODPORÚČAM všetkým fanúšikom atmosferických hororov či priaznivcom Blair Witch. Na poli napínavých lesných hororov takmer dokonalé (kam sa hrabe Vikaren...) 90 %! ()

BMAJTZ

Takto nudný horor jsem už dlouho neviděl. Nevím o jaké atmosféře tady mluvíte na mne to mělo absolutně nulový účinek. ()

matias32

Zo švedského nizkorozpočťáku cítiť premarnený potenciál na kilometre ďaleko. Niet sa čomu diviť, keď najsilnejším momentom snímku je vrieskajúca ženská uprostred noci. Škoda, škoda a ešte raz škoda. ()

danielosbourne

K čemu hutná atmosféra, když mi v podstatě nic neni vysvětleno. Myslel jsem si, že alespoň něco se mi objasní a ono nic. Ale atmosféra je opravdu děsivá. Jak tady čtu ty komentáře, tak podle mě se to kolem Záhady Blairwitch ani neprošlo. Jediné co tedy tenhle snímek drží nad vodou, je tajemná atmosféra, chvíle nejistoty a opravdu podařená kamera, která podtrhuje realistický dojem. ()

Junglista

Na takovej nízkorozpočťák docela dobrý. Atmosféra slušná, neherci docela uvěřitelný, ale základ je u toho nepřemejšlet, protože paní logika dostává totálně na frak. Vata v podobě "šukali sme jí všichni" je zbytečná, ale co byste v lesích asi tak řešili... Kdyby to byl áčkovej film, bylo by to tak na jednu *.Pořád lepší lepší než Blair witch, kde sem se skoro půl filmu prochechtal (šmarjá já to kdysi hodnotil jako průměr, to sem eště nebyl hororovej otrlík... napraveno). ()

Teabag

Seveřané horory prostě umí. Mimo jiné je to ukázka toho, že dobrý horor nepotřebuje nutně velký rozpočet. Nečekejte krvák. Nečekejte lekačky. Prostě už na nic nečekejte a pusťte si to :) ()

sona123

Je to rozhodně zvláštní. Biologové v lese, který je po obrovském a podivném požáru. Natáčeno roztřesenou kamerou. Jen stan, karavan, skupinka 5 lidí a les. A v tom lese asi něco je...V napětí je divák udržován skoro od začátku, ale husí kůži jsem měla asi jen 1x. Pravda, taky jsem asi lehce otrlá. Ne, není to Záhada Blair Witch (ta asi zůstane nepřekonaná), ale není to ani zlé, určitě slušný nadprůměr a žádná blbina. ()

aLPaC

Výborný švédský horor ve stylu Blair Witche. S lepším příběhem a dějem, ne na amatérskou kameru. Ale mladé lidi v lese, které se snaží někdo/něco dostat, to já můžu. ()

j0nathan

Mám tak trochu smíšené pocity. Filmy má dobrou atmosféru o tom žádná, ale něco mi tam hrozně chybělo. Díky tomu jsem se vůbec nebál. Samozřejmě na nízkorozpočťák paráda, přesto si myslím, že by z toho šlo dostat víc šťávy a napětí. S lepší kamerou, větším rozpočtem, trochu vylepšeným scénářem (hlavně co se závěru týče) a lepšími herci bych si pravděpodobně střiknul do textilu a následně sednul do nutelly. :) 65% ()

bolan

Ametérský LOOK plně vynahrazuje  blair-witchovsky lesní bojavá atmosféra a strach z čehosi, co nejde uchopit. Ono zlo nevidíme, přesto se toho moc bojíme. ()

Ronaldo79

Po rozplývajících se komentářích některých uživatelů, jsem měl pocit, že nevyndám ruku z trenek, ovšem tento předpotopní plagiát jednoho z nejstrašidelnějších snímků je opravdu slabý. U Blair Witch Project jsem byl po celou dobu nepředstavitelně děšen neznámou silou a perfektně gradující atmosférou. Zatímco u Det okända. jsem se dost nudil, byl otráven z klasicky nesympatických seveřanů a ještě foundfootage kamera bez reálné postavy ve filmu. Nejhorší na tom všem je, že se nedá mluvit o žádném stupňování napětí, film si jen tak začně, občas se někdo ztratí a vyvrcholí jako sedmdesátiletý stařec. ()